Senior Member
    Yaş oldu 43. 25 yıldır lastik deneyimi konusunda çoğunu kullandım, kullanıyorum. Şimdiye kadar Conti ile Pirelli arasında karar verirdim. E36 M3 de P Zero Rosso kullanıyorum. (245/40/17 normal Pzero olmadığından ) Isınınca iyi tutuyor ki Antalya da zaten ısınması çok çabuk oluyor. Araçta kilitli difrensiyal dışında yolu tutunmasını sağlayan tek şey lastik . Hiçbir elektronik yardımcı yok. Pirelli İyi tutunuyor ama bir o kadar da sert ve yorucu bir lastik. (Gerçi araç üzerindeki Bilstein B6 nın verdiği bir sertlik de var ) Rosso dan önce de Conti Spor-2 leri sökmüştüm. Conti-2 ile Rosso birbirine çok yakındılar.
    Bu sertlikden kurtulmak adına diğer E36 araçta yorumlar ve test sonuçlarından yola çıkarak Goodyear F1-2 aldım. Yol tutuş Pirelli ayarında ama çok daha yumuşak ve sessiz. Özellikle şehir içinde çok daha rahat.
    Conti-5 Porsche Macan da var. Sanırım 235/55/18. Antalya-Alanya gelirken, Belek kavşağından hemen sonra pütürlü asfalt başlar. Pirelli de Conti de orada gürültüsünü hissettiriyor. Ama Goodyear da durum çok daha iyi. Zaten lastik etiketlerinde Goodyear ve Dunlop diğerlerinden hep daha düşüktür. Goodyear ve Dunlop un hamuru daha yamuşak.
    Avalon bey 285/40/21 lastik alacak. 40 yanak zaten bir SUV için çok ince bir ebat. Conti alırsa belki bir tık daha sportif olacaktır. Eğer aşırı sportif kullanacak ise Conti doğru tercih olur. Ama Godyear daki konfor ve sessizlik Conti de olmayacaktır. Bu sebeple Goodyear bana daha mantıklı geliyor.

Senior Member Avalon Üyenin Avatarı
    Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yaş oldu 43. 25 yıldır lastik deneyimi konusunda çoğunu kullandım, kullanıyorum. Şimdiye kadar Conti ile Pirelli arasında karar verirdim. E36 M3 de P Zero Rosso kullanıyorum. (245/40/17 normal Pzero olmadığından ) Isınınca iyi tutuyor ki Antalya da zaten ısınması çok çabuk oluyor. Araçta kilitli difrensiyal dışında yolu tutunmasını sağlayan tek şey lastik . Hiçbir elektronik yardımcı yok. Pirelli İyi tutunuyor ama bir o kadar da sert ve yorucu bir lastik. (Gerçi araç üzerindeki Bilstein B6 nın verdiği bir sertlik de var ) Rosso dan önce de Conti Spor-2 leri sökmüştüm. Conti-2 ile Rosso birbirine çok yakındılar.
    Bu sertlikden kurtulmak adına diğer E36 araçta yorumlar ve test sonuçlarından yola çıkarak Goodyear F1-2 aldım. Yol tutuş Pirelli ayarında ama çok daha yumuşak ve sessiz. Özellikle şehir içinde çok daha rahat.
    Conti-5 Porsche Macan da var. Sanırım 235/55/18. Antalya-Alanya gelirken, Belek kavşağından hemen sonra pütürlü asfalt başlar. Pirelli de Conti de orada gürültüsünü hissettiriyor. Ama Goodyear da durum çok daha iyi. Zaten lastik etiketlerinde Goodyear ve Dunlop diğerlerinden hep daha düşüktür. Goodyear ve Dunlop un hamuru daha yamuşak.
    Avalon bey 285/40/21 lastik alacak. 40 yanak zaten bir SUV için çok ince bir ebat. Conti alırsa belki bir tık daha sportif olacaktır. Eğer aşırı sportif kullanacak ise Conti doğru tercih olur. Ama Godyear daki konfor ve sessizlik Conti de olmayacaktır. Bu sebeple Goodyear bana daha mantıklı geliyor.
    Sn. Supermen5 , uzun yıllara dayanan tecrübenizi üşenmeyip uzun uzun yazarak paylaştığınız için teşekkür ederim...

Şu an kullandığım pirelli scorpion winter kış lastikleri 72 db gürültü seviyesine sahip görünüyorlar ve arabanın konforundan çok çok memnunum....Daha ince yanaklı 74 db lik contilerle bu konfor ne kadar bozulacak hesaplamak çok zor...

Benim bildiğim zaten Goodyear stoklarda yok , sadece Pirelli var... Conti de önümüzde ki hafta stoklara girecekmiş...Goodyear ın gelme durumunu bilmeden tartışmanın çok fazla anlamıda olmayacak....Ben öncelikle bu durumu araştırıp sonra seçim aşamasına geçeyim....Normalde Conti ye sempatisi olan bir kullanıcıyım ama sizin söylediklerinizde yabana atılır gibi değil....

Senior Member
    Birkaç tecrübe de ben paylaşayım:

Biz de Range Rover'ın üstünde standart gelen 255/55R20 GoodYear Eagle F1 Asymmetric SUVları çıkartıp yerine 275/45R21 Pirelli Scorpion Verde All Season taktık, arabanın gidişi hem sessizleşti, hem de yumuşadı, biz de inanamadık.

Benim geçen yıl kullandığım Mercedes ML'de 265/45R20 PZero vardı, dip gazda 4 tekerlek patinaja kapılıyordu, 19.000 kmde de bittiler.

285/40 gibi bir ölçü SUV karakterine zaten aykırı ama bu araçlar artık asfalt için design ediliyorlar, onun için de süspansiyon yapıları biraz da binek araç gibi oluyor.

GoodYear eskiden SUV için tercih ettiğimiz bir markaydı, Wrangler HP, Eagle GT+4 veya GA çok başarılı modellerdi.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member
    Dün akşam Audi.de deki 2.el son kasa Q7 lere göz attım. 19-20 jant çoğunluktaydı. Audi %80 ine Pirelli takmış. Birkaç tanesinde Conti- 5 gördüm. Goodyear a rastlamadım.
    Avalon Bey, jantları aldınız mı ?
    Bu arada Goodyear F1-3 ve Dunlop Sport Maxx RT-2 çıkmış. Almanya satışları başlamış.

Sağolsun jantları satan yurdum esnafı keyfimi kaçırmayı başardı...Sanki millet bu jantlar için sıraya girmiş gibi ucuz uyanıklıklar , indirim isteyince bilmem kaç yüz bin liralık arabaya biniyosun bunun hesabınımı yapıyosun yaklaşımları....Kendi kazandığım parayı nasıl harcayacağım konusunda arkadaşı biraz haşladıktan sonra "lastikleride ben satarsam bir şeyler daha yaparım" aşamasına geldik...iyi dedim hadi lastiklerle beraber bir fiyat çıkar ve dön...İki gündür arayan eden yok ben de uyuz oldum peşine düşmüyorum...

Senior Member Komutan Üyenin Avatarı
    Tarık sen bu yazı kışlık lastik ile geçirirsin.. yada orjinal jant alırsın kafan rahat eder...

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2012 A6 2.0 TDI 177

kemiksiz
    Guest
    Alıntı Avalon Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Sağolsun jantları satan yurdum esnafı keyfimi kaçırmayı başardı...Sanki millet bu jantlar için sıraya girmiş gibi ucuz uyanıklıklar , indirim isteyince bilmem kaç yüz bin liralık arabaya biniyosun bunun hesabınımı yapıyosun yaklaşımları....Kendi kazandığım parayı nasıl harcayacağım konusunda arkadaşı biraz haşladıktan sonra "lastikleride ben satarsam bir şeyler daha yaparım" aşamasına geldik...iyi dedim hadi lastiklerle beraber bir fiyat çıkar ve dön...İki gündür arayan eden yok ben de uyuz oldum peşine düşmüyorum...
    Çok iyi hissettim durumu Ben de aynısını yapardım, hatta lastiklerle birlikte işine bile girmeden, yakardım gemileri

SUV dan spor araba işine kesinlikle katılıyorum, önerim o yönde olmayacaktı zaten Ama Aşağıda anlatmak istediklerimin resimlerini gönderiyorum, şekil üzerinden gideyim

3. Resim, bir klasik belki, ama benim her zaman çok hoşuma gitmiştir. Ben oyumu bunlardan yana kullanabilirim, çok güçlü ve sportif görünüyor X5 in jantları da yakışabilir hatta

Diğer resimler de benim ulaşmak isteyeceğim görüntülere örnekler; yani arkadan bakıldığında oturaklı ve kalın tekerler.. Agresif demek istediğim buydu yani. ET değeri agresifliğinden değil de jant genişliği agresifliğinden bahsetmek istemiştim, yani mümkün olduğunca kalın lastik takılabilecek şekilde. İlk resim + x5 buna örnek. SQ5 fazla inik, ama o da dolu ve dolgun durması ile iyi bir örnek. Arabayı alçaltmanız taraftarı değilim kesinlikle, altını çizeyim tekrar

Son düzenleyen kemiksiz, 20-Şubat-2016 saat 11:24.

Alıntı Komutan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Tarık sen bu yazı kışlık lastik ile geçirirsin.. yada orjinal jant alırsın kafan rahat eder...

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yok be Sinan , en kötü Almanya dan sipariş ederim , %20 gümrüğüyle kargosuyla 3500 euro olur en fazla...Hem de titanyum gri getirtirim , renk de istediğim gibi olur...

@kemiksiz geniş lastik agresifliğinde hem fikiriz Geniş lastiklerle yere oturan bir suv , daha kaslı daha etkileyici görünüyor kesinlikle...Vossen leri niyeyse oldu bitti sevemedim , eski q7 de ki jantlarda artık modası geçmiş geliyor açıkcası...

Senior Member
    Alıntı Avalon Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bence elinde jant yok.
    İlanda adres Maslak yazıyor, istersen bir uğrayayım yanına geçerken?
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bence elinde jant yok.
    İlanda adres Maslak yazıyor, istersen bir uğrayayım yanına geçerken?
    Valla abi süper olur ama size de zahmet vermek istemem !