Senior Member
    Alıntı Musti6154 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Nerde bulabilirim ethanol?ve nekadar kullanmalıyım yani 60 litrelik benzine nekadar ethanol eklemeliyim?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Bizim orda 98/100/102 oktan Mevcut İstanbul'da nasıl olmaz Kafayı yememek elde değil.halbuki İstanbul Avrupa şehirlerinden çok daha gelişmiş ve ileri bir şehir

Toluen nerde bulunur?

Rekabet Kurulumuz yasakladı efendim, benzin yerine solvent satılamaz diye. Herkes ileri, biz geri.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member alpglckl Üyenin Avatarı
    Ethanolu arkadasim almisti bana ancak bulmak zor olmaz. Bu arada Ankaradayim. Eger 60 litre benzin koyduysaniz 6 litrede ethanol koyabilirsiniz bu sagikli olcu. Ha yuzde 50 ethanol koyanlar bile var @Musti6154
    Mustafa Kemal Atatürk

Senior Member yavuz364 Üyenin Avatarı
    Arkadaşlar ben yaklaşık 4-5 yıl farklı oranlarda ve farklı arabalarda alkol kullandım hatta şuan halen kullandığım arabamda 1 yıl %100 etil alkol kullandım.. (saf değil-içine %2 oranında özel yağlayıcı ekliyordum.) Etil Alkol yakıt olarak en zararsız yakıttır diyebilirim..

Bunun yanında alkol koyduğunuzda arabanızda 2 nedenden dolayı güç artışı olabilir.
    1. Direk depoya konan alkol AFRnizi fakire çekeceği için aracınızın gücü doğrudan artar (%50nin üzerinde konduğunda AFR de ciddi değişim olacağı için riskli olabilir)
    2. Avan vurma probleminiz var ise aracınız daha önceden avans kısmıştır. Alkol koyduğunuzda araba orjinali dönerek daha yüksek avans ile yürüyeceğiniz için gücünüz artar.

Tabi şöyle birşey de var. Aracınız zaten avans vurmuyor ve avans kısmamış işe alkol koyduğunuzda çok büyük bir fark görmezsiniz.
    Aynı şekilde aracınıza alkol koyduğunuzda araba orjinal avansa dönerek +10hp kazandırdı ise, ekstradan toluen v.b. yakıt koyarak daha da fazla avans açtıramazsınız..
    Bu alkol tolüenden iyi demek değildir tabii ki Avans etkisini 1 litre alkol yerine 0.7 litre toluen ile de yakalayabilirsiniz. Genel olarak toluen ciddi pahalı ve alkole göre daha tehlikeli bir yakıt olduğu için alkol çok daha kolay oluyor alkol hem çevreci, hem de hemen hemen hiçbir malzemeye zarar vermez. Toluende oranı yükselttikçe birçok malzemeye zarar vermeye başlar..

Alkol temini konusunda daha önce birçok arkadaşıma yardımcı oluyordum kendime tonlarca aldığımdan dolayı ancak bir süredir vakit bulup uğraşamıyorum. Tekrar öyle bir işe girişir isem haber veririm..
    Son düzenleyen yavuz364, 04-Ağustos-2015 saat 08:44.

Member Levent Y. Üyenin Avatarı
    Yavuz364 e ek olarak, bulundugunuz sehirde 100 ve ya 102 oktan pompa benzini varken alkol kullanmanıza gerek yok zaten . 95 oktan ın ustune yuzde 15 tolyen mumkunatı yok o benzini 99 oktan yapmaz bunu uc senedir cok daha fazla oranda tolyen ethanol ve methanol kullanan biri olarak soyluyorum. TR de ki katkılı olan benzinler yurtdısına göre kıyaslarsak 94-95 oktan aralıgındalar suan icin. Bu arada tolyen aracınızın siyah duman atmasına sebep olur, ethanol unde en buyuk ozelligi yanma odasını buz gibi yapmasıdır. Bu yuzden ethanol kullananlar egt problemi yasamazken, tolyen kullananlarında afr derdi olmaz.

Senior Member
    Alıntı alpglckl Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ethanolu arkadasim almisti bana ancak bulmak zor olmaz. Bu arada Ankaradayim. Eger 60 litre benzin koyduysaniz 6 litrede ethanol koyabilirsiniz bu sagikli olcu. Ha yuzde 50 ethanol koyanlar bile var @Musti6154
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Rekabet Kurulumuz yasakladı efendim, benzin yerine solvent satılamaz diye. Herkes ileri, biz geri.
    Bizim yazilimli dizellerde ise yarar mi ? Gerekli midir ?
    2012 Audi A3 1.6 Tdi 140 HP 290 NM S-Tronic Ambition

RS3 BODY KIT~Custom diffuser ~ ZENEC 3131D MMI ~ Powershop S-Tronic Software ~ Remmaped By Powershop ~RS3 mirror ~ TFSI Look Exhaust ~ Koni STR.T ~ Stgx Spacer ~ Eibach 3.5 Pro kit ~ RS3 SPOILER ~

Member
    Arkadaşlar cevaplar için tşkler ben etanol aramaya cıkıyorum

Senior Member alpglckl Üyenin Avatarı
    Dizellerde hic ethanol kullanan duymadim valla @erdi_89

Alıntı Musti6154 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar cevaplar için tşkler ben etanol aramaya cıkıyorum

Ethanolun farkini sure olcerek anlayabilirsiniz. Bence almadan once 100-200 km suresi olcun bide aldiktan sonra fakat depo ceyrek depodan fazla olmasin bence
    Mustafa Kemal Atatürk

Member
    Sakarya'da nerde satarlar ethanol

Senior Member
    Alıntı Levent Y. Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yavuz364 e ek olarak, bulundugunuz sehirde 100 ve ya 102 oktan pompa benzini varken alkol kullanmanıza gerek yok zaten . 95 oktan ın ustune yuzde 15 tolyen mumkunatı yok o benzini 99 oktan yapmaz bunu uc senedir cok daha fazla oranda tolyen ethanol ve methanol kullanan biri olarak soyluyorum. TR de ki katkılı olan benzinler yurtdısına göre kıyaslarsak 94-95 oktan aralıgındalar suan icin. Bu arada tolyen aracınızın siyah duman atmasına sebep olur, ethanol unde en buyuk ozelligi yanma odasını buz gibi yapmasıdır. Bu yuzden ethanol kullananlar egt problemi yasamazken, tolyen kullananlarında afr derdi olmaz.
    Toluen'in 122 RON olduğu varsayımıyla,
    (122x0,15) + (95x0,85) = 99,05 teorik olarak
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content