Senior Member bimmer Üyenin Avatarı
    merhaba arkadaslar
    bugun eve gıderken atasehır borusanın onunden gecıyordum.Beyaz bir tane i3 gördum ıcınden bı kac kısı ınıyordu.Aha dedım test aracı gelmıs.Arabayı park ettım ıcerı bı gırdım fume bır tane i8.Lansmanı yapılmıs

hemen kosa kosa yanına gıttım.
    Tasarım gercekten ınanılmaz.Arabanın lastıklerının ınce olusu sandıgımın aksıne hıc goze batmıyor.O kapı acılısını sıze anlatamam.Arabayı almak ıcın baslı basına bır neden.Ne cok hafıf acılıyor ne cok agır.Inanılmaz yapmıslar.Icı ıcın de zaten soylenebılıcek zaten pek bır soz yok.Mukemmel.Yanlıs hatırlamıyorsam 1.3 lıtrelık bır motoru var.Aslında motor denmez ona.Cunku tek görevı elektrık uretmek.Aynı benzınlı bır normal arac gıbı cebınızde benzın alıcak paranız varsa istediginiz yere gidebiliyorsunuz
    fiyat 240 bin euro civarı

Şimdi gelelim i3'e

i3 u gercekten i8 den daha cok merak edıyordum.Cunku baslı basına bmw için bir epic fail dı bence.Konsolun bıtmesı kutu gıbı tasarımı ama hayır, bide canlı gormek lazım.Range extender lı modellerını turkıyeye malesef getırmıyolarmıs.menzıl 160 ila 200 km arası.Sarj ıstasyonlarından yarım saatte ev prizinden ise 6 saatte sarj oluyor.Ev prizinden 6 saat de sarj olması baslı basına bir dezavantaj.İstanbulda 20 tane sarj ıstasyonlarının oldugunu söyledıler.Sıze bır tane bmw kart verıyorlar.Sık ve cool bişey.İçine para yukletıyorsunuz.Aynı kontorlu kart gıbı.Her depo full leme yaklasık 2 tl gibi bir miktara tekabul ediyor.BEDAVA!!
    Arabanın ıcı bmw 3 serısınden genıs.Icıne oturdugumda bos kısımlarından rahatsız olucagımı dusundum.tam tersine inanılmaz ferah.iki tane ekranı yan yana koymuslar mercedesin yaptıgı ile alakası yok.İnanılmaz modern duruyordu.Bagajı bıraz kucuk ama idare eder kapı acılma tasarımı sayesınde arka koltuklara oturmak ınanılmaz rahat.sımdı gelelım asıl konuya.. Test surusu

Bıze araabayı tanıtıcak olan sarı saclı beyfendı baya gerılmıs olucakkı arabaya zarar gelıcegı konusunda park yerınden cıkarken bızı baya gerdi ama normaldır.Arabayı calıstırdık.0 ses.aklımı kurcalayan 2 konu vardı.Birincisi performans.İkincisi konfor.Yola cıktık.O bisiklet lastigi kadar olan tekerlekler konfor konusunda en az 3 serisi kadar iyi.Bmw neyse o.Çok şaşırtıcıydı.Gelelim performansa.Araba elektrikli oldugu için tork her zaman elinizde.Gaza yuklendıgınız anda o kutu mınık aıle arabası bı anda garip bir sesle ucuyor.0-100 7 saniye.sanırım cogu dızel ve benzınlı bmw den iyi.Guc kaybı 0.Söyleyebiliceim tek sey su ki bmw i3 gercekten olmus
    fiyat olarak 44 bin eurodan 66 bin euroya kadar cıkıcagını söylediler
    Arac atasehir borusanda

Senior Member omco Üyenin Avatarı
    Dün gece bütün ışıklar açıktı, görevliler vs doluydu biraz belki de dün gece koydular araçları showroom'a. Çok merak ediyordum en kısa zamanda gidip incelemek lazım

Member Mazithra Üyenin Avatarı
    BMW i8'de 1.5 3 silindirli turbo motor var. Ayrıca i8, i3 gibi elektrikli değil hybrid bir otomobil. Yani o 1.5 motor elektrik üretmiyor, arka aksa tahrik üretiyor. Önce o hatayı bir gidereyim =)

Onun dışında i3 ile ilgili bütün düşüncelerine katılıyorum. Bende California'da test etme şansı bulmuştum. Bende çok ön yargılı yaklaştım ama inceleyip test sürüşü yapınca arabaya bayıldım. Gerçekten müthiş bir şehir içi arabası...

Türkiye fiyatı 40.000 euro altında gelecek diyorlardı öyle olmadı. Şahsen 40.00 euro üstü vereceksem şu devirde gider adam akıllı bir araba alırım benzinli ya da dizel.

Ama bundan 5-10 sene sonra Türkiye'de elektrikli otomobiller epey yaygınlaşacak gibime geliyor. Devlet elektrikli arabalardan MTV almıyormuş, satışta ÖTV oranları da %3'ten başlıyor. Eğer doğru teşvikleri verip şarj istasyonu sayısını da arttırabilirlerse benim gibi arabasını şehir içi ağırlıklı kullanan herkes elektrikli araba alır. Bugünkü elektrik fiyatlarıyla kilometrede 3 kuruş bile yakmıyor çünkü, benzine verdiğimiz paraların hepsi cebimize kalacak
    Hidden Content
    2012 F20 116i Midnight Blue Urban Line
    2014 F30 320i Mineral Gray Sport Line

Administrator Ertunc Üyenin Avatarı
    Dun gece Atasehir Borusan'da i8 in lansmani yapildi fiyati bakalim 210bin euro civari bekleniyordu.

• Trafik Hayattir !!!
    • ATAM İZİNDEYİZ !!!

Senior Member bimmer Üyenin Avatarı
    Alıntı Mazithra Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    BMW i8'de 1.5 3 silindirli turbo motor var. Ayrıca i8, i3 gibi elektrikli değil hybrid bir otomobil. Yani o 1.5 motor elektrik üretmiyor, arka aksa tahrik üretiyor. Önce o hatayı bir gidereyim =)

Onun dışında i3 ile ilgili bütün düşüncelerine katılıyorum. Bende California'da test etme şansı bulmuştum. Bende çok ön yargılı yaklaştım ama inceleyip test sürüşü yapınca arabaya bayıldım. Gerçekten müthiş bir şehir içi arabası...

Türkiye fiyatı 40.000 euro altında gelecek diyorlardı öyle olmadı. Şahsen 40.00 euro üstü vereceksem şu devirde gider adam akıllı bir araba alırım benzinli ya da dizel.

Ama bundan 5-10 sene sonra Türkiye'de elektrikli otomobiller epey yaygınlaşacak gibime geliyor. Devlet elektrikli arabalardan MTV almıyormuş, satışta ÖTV oranları da %3'ten başlıyor. Eğer doğru teşvikleri verip şarj istasyonu sayısını da arttırabilirlerse benim gibi arabasını şehir içi ağırlıklı kullanan herkes elektrikli araba alır. Bugünkü elektrik fiyatlarıyla kilometrede 3 kuruş bile yakmıyor çünkü, benzine verdiğimiz paraların hepsi cebimize kalacak
    Bana baya ılgılı ve bılgılı oldugunu dusundugum satıs danısmanı kesınlıkle tahrik yapmadıgını sadece jeneratör görevi gördugunu söyledi belkı o yanlsıtır

Senior Member hero4 Üyenin Avatarı
    o 1.5 motor 220 beygir civarı bi güç üretiyo yani pek işlevsiz değil

Member Mazithra Üyenin Avatarı
    Valla o satış danışmanı arkadaş baya ilgisiz ve bilgisizmiş. Bu insanları Almanya'da eğitime yolluyorlar buna rağmen nasıl öğrenmiyorlar anlamıyorum. X5 ilk çıktığında xdrive35i motoru da 3.000cc değil 3.500cc diye epey tartışmıştık zamanında bir bayan satış danışmanıyla, sonra benim haklı olduğum çıkınca sinirlenmişti kadın =)

BMW i8 Hybrid bir araç. Arka tekerleri 3 silindirli turbo şarjlı 1.5 litrelik bir motor hareket ettiriyor. 231 beygir güç üretiyor ve 6 ileri şanzımana bağlı.

Ön tekerlekleri ise 131 beygirlik 2 kademeli senkronlu bir elektrik motoru yürütüyor. Duruma göre araç sadece elektrikle ya da hem elektrik hemde benzinli motoru kullanarak hareket edebiliyor.

BMW'nin kendi kanalında yayınladığı şu videoda bunu ingilizce olarak anlatıyor, bana inanmıyorsanız bunu da seyredebilirsiniz

Hidden Content
    2012 F20 116i Midnight Blue Urban Line
    2014 F30 320i Mineral Gray Sport Line

Senior Member avukatyusuf Üyenin Avatarı
    Alıntı bimmer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bana baya ılgılı ve bılgılı oldugunu dusundugum satıs danısmanı kesınlıkle tahrik yapmadıgını sadece jeneratör görevi gördugunu söyledi belkı o yanlsıtır
    Avrupada i3 ü jenaratör işi gören motorla satın alabiliyorsunuz ancak Türkiyeye bu model ithal edilmiyor. Sadece elektrik motorlu i3 ler gelmekte. Belki satıcı i3 ile i8 deki geleneksel içten yanmalı motorların işlevlerini karıştırmıştır.

Banned
    bizim ülkede halk olmayacaksın. olacaksan şansın olacak aristokrat doğacaksın. halkın yararına olan bişey varsa devlet hemen arkana geçiyor. İ3 Range extender elektirik üreten ufacık motor ya daha fazla km yapacaksın ya, devlet hemen arkaya geçmek için pusuda bekliyor. gelsede zaten sanırım ötv yi hemen benzinli ve dizel araçlardaki gibi geçiriverecek canım ülkem. yani bmw benzinle çalışan saat koysa arabanın içine bizim devlet hopp deyip geçirecek % 45 ötv yi.

Senior Member avukatyusuf Üyenin Avatarı
    Alıntı caylack Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    bizim ülkede halk olmayacaksın. olacaksan şansın olacak aristokrat doğacaksın. halkın yararına olan bişey varsa devlet hemen arkana geçiyor. İ3 Range extender elektirik üreten ufacık motor ya daha fazla km yapacaksın ya, devlet hemen arkaya geçmek için pusuda bekliyor. gelsede zaten sanırım ötv yi hemen benzinli ve dizel araçlardaki gibi geçiriverecek canım ülkem. yani bmw benzinle çalışan saat koysa arabanın içine bizim devlet hopp deyip geçirecek % 45 ötv yi.
    Yazdıklarınızın altına imzamı atarım.

Lakin Borusan da ithalattan önce devlet ve maliye ile görüşüp menzili biraz uzatan bu motorlu değil jeneratörlü aracı ihtal edebilirdi.

Konu biraz muğlak, maliye motordan vergi almakta araçta bulunan jeneratörden belki de vergi almayacak ? Aksi halde çakmaklıktan, alternatörden, büyük aküden vs de vergi alması gibi bir akıl sarhoşluğuna girebiliriz.

İ3 bu hali ve ortalama 120-150 km menzili ile sadece çevreci görünen dar bir kitlenin 2. veya 3. aracı olacaktır