Senior Member terapati Üyenin Avatarı
    Uzun zamandır ikinci aracım olan Yaris'i değiştirip başka bir araç alma niyetindeydim. Yaris muhteşem bir şehir içi aracı; cüssesinden beklenmeyecek şekilde geniş bir iç hacme sahip, kullanılan malzeme kalitesi bakımından premium markalar gibi olmasa da iç dizaynı ve donanımı kesinlikle tatmin edici. Ufak olması ve manevra kabiliyetinin aşırı yüksek olması ile birlikte yumuşak direksiyonu ile de şehir içinde oldukça başarılı. Gelin görün ki, daha çok otoban kullanımım olduğu için performans ve denge sorunları yaşatıyor. Dolayısıyla daha performanslı ve daha oturaklı bir araç bakınmaya başladım. Tabi bir yandan Q3’ü kullanıp, sonrasında Yaris’e dönünce attan inip eşeğe binmiş gibi hissetmenin de katkısı fazla oldu diyebiliriz

Başlangıçta; aynı zamanda eşimi de kullanırken rahatsız etmeyecek, sıfır olacak, fiyat çok abartılı olmayacak ve ikimizin de şeklini şemalini gayet beğendiğimiz A3 Sedan’a karar vermiştik. Ancak S3 Sedan duyurulduğundan beri şeytan dürtüp duruyordu. Yoğun uğraşlardan sonra eşimi kandırdım ve son bir hamle ile S3 Sedan’da anlaştık Zira eşim de araba kullanmaktan ve hızdan keyif alıyor. Neticede ikimizi de memnun edecek bir araç olduğunu düşünüyorum. Yurt dışı forumlarda okuduğum kadarıyla günlük kullanıma oldukça uygun bir araç olduğu belirtiliyor. Her ne kadar çok sık kullanmayacak olsam da bu bile iyi referans olmuş oldu.

Konuyu; kafamdaki bazı soruları sizle paylaşmak ve yardımlarınızı alabilmek, araç hakkındaki gelişmeleri yazabilmek, ileride aracı alırsam görüşlerimi aktarabilmek, ayrıca bu aracı düşünenler olursa yardımcı olabilmesi için şimdiden açmak istedim.

Aracın 2015 model olmasına karar verdiğimizden, bayinin tavsiyesi üzerine, eğer bir aksilik olmaz ise siparişi Aralık ayında vermeyi planlıyoruz. Bir yandan da ilk partilerde nadir de olsa ortaya çıkan turbo sorunları ve düşük devirde motordan gelen “metallerin birbirine ya da asfaltta sürtünmesi” gibi bir tanımı olan sesin sıkıntıları o zamana kadar tamamen ortadan kalkar sanıyorum. Hatta turbo sorunu tamamen ortadan kalktı gibi. Yeni üretilen araçların turboları farklı geliyor. Eski turbolar da değişime gidiyor. Burada bir parantez açıp; 06K 145 702 K - Revision 1, 06K 145 702 Q - Revision 2 ve 06K 145 702 R - Revision 3 parça numarasına sahip turbolu A3 ve S3’lerin turboların, 06K 145 702 T - Revision 4 parça numaralı turbolar ile değiştirildiğini söylemekte fayda olduğunu belirteyim. Her ne kadar Audi Amerika için bildiri yapılsa da, İngiltere’de ve Almanya’da da sorunların görünmesinden, buradaki A3/S3 8V’lerde de sıkıntı olabileceği sonucu çıkarılabilir. Dolayısıyla A3 8V sahipleri de turbolarını bir kontrol etsinler. Zira sorun çıkmamasına rağmen, ileride sorun olmaması bakımından turbolar komple değişime gidiyor. İlgili servis bildirisi de aşağıdaki linkte;

Technical Service Bulletin

Bununla birlikte süre geçtikçe buraya ilk etapta gelen 280HP motor da 285HP olarak güncellendi (bu arada tork 300HP’lik araçtaki gibi 380Nm olarak sabit, cahaletimi mazur görün, HP’den düşüp torkun aynı tutulabildiğini bilmiyordum). Kim bilir, belki bu bile o zamana kadar değişir?

Ancak son zamanlarda 97 oktan benzinin kaldırılması gibi can sıkıcı bir durum oluştu malumunuz. Yurt dışı forumlarda 98 mi, 95 mi diye tartışılan konularla dolu. Audi, 98 oktan öneriyor ancak minimum 95 oktan kullanılması gerektiği yazılmış kılavuzda. Fakat bizim benzinin 95 oktan bile olmadığı söyleniyor, hepiniz biliyorsunuz. Forumlarda bahsi geçen sıkıntı; motorun hem performansı, hem de ileride yol açabileceği potansiyel sıkıntılar ile ilgili. Türkiye’ye getirilen modeller hali hazırda orjinal araçtan 15HP daha düşük güçte. Bir de üstüne bu kalitesiz benzini koyunca, aracın gerçek gücü Allah bilir ne olacak, dahası aracın motoru gelecekte nasıl etkilenecek? Bunlar benim için önemli çünkü normal şartlarda bu makineyi kısa zamanda elden çıkartmak gibi bir niyetim olmayacak.

APR firmasından Arin isimli bir yetkili ile bu düşüncelerimi paylaştım. APR'nin bu gibi durumlarda kullanılmak üzere 95 oktan için uygun yazılım ürettiğini, eğer 95 oktan benzine ulaşabiliyorsam, bu yazılımın yardımcı olacağını söyledi. Aslında APR'nin 95 oktan için yazılım ürettiğini zaten duymuşsunuzdur, ancak direk bu yazılımı uygulayıp sorunsuz şekilde kullanan sayısı çok yok sanırım. Bu arada A3/S3 8V'ler için yazılım henüz gelmese de eli kulağında olduğu konuşuluyor. ABT ve MTM firmaları ile özellikle İngiltere’de çok tercih edilen DTUK, işi box üreterek çözdü ancak APR ise direk ECU'ya müdahale ile bu işi halletme gayretinde. Çok büyük ihtimalle araç bana geldiğinde yazılım mevzusu tam anlamıyla hazır olacak diye düşünüyorum. Tabi bu yazılım hikayesi başlı başına konu başlığı olacak derinlikte, ayrıca her ne kadar 95 oktan için uygun yazılım olsa da APR'nin o yazılımını burada direk uygulamak yine de başarı sağlamayacak büyük olasılıkla. Ancak en azından custom yazılımın yolu açılmış olacak. Neyse, yazılım işini ayrıca konuşma düşüncesindeyim ama konu ile direk bağlantılı olduğundan, bunu da belirtmek istedim.

Uzun lafın kısası; "o paraya bu araç ne kadar mantıklı?" düşüncesinden ziyade, özellikle orjinal aracın gücü gayet görkemliyken; aynı aracı çok daha düşük güçle, belki ileride olası motor sıkıntılarına açık şekilde kullanmak ne kadar mantıklı? Yani sonucundan değil de aslında daha çok nedeninden rahatsızlık duydum diyebiliriz. Ya da duymalı mıyım bilemedim? Düşünceşeriniz son derece önemli, sizler bu konuda ne dersiniz?

Biraz uzun bir giriş oldu kusuruma bakmayın. Öncelikle bu durumu bir açıklığa kavuşturmak düşüncesindeyim, daha sonra renk, donanım, fiyat vs ile ilgili ayrıca konuşuruz.
    Son düzenleyen terapati, 25-Ağustos-2014 saat 14:24.
    2012 Audi Q3 2.0 TDI Quattro

2015 Audi S3 Sedan 2.0 TFSI Quattro

Senior Member terapati Üyenin Avatarı
    İlk yazdığım mesaj tapatalk'ta bozuk karakterli göründüğü için buradan bir kez daha düzeltmek durumunda kaldım. Web browser ile ilgili bir sorun olsa gerek zaman zaman böyle çıkıyor pc'den yazılan metinler. Neyse şimdi düzgün görünüyor sanırım.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    2012 Audi Q3 2.0 TDI Quattro

2015 Audi S3 Sedan 2.0 TFSI Quattro

Member
    Araç görsellik ve motor açısından kesinlikle herkesin mutlaka kullanmak isteyeceği, sahip olma arzusunda bulunacağı bir araç. Ama gelin görün ki ülkemiz şartlarında öyle bir aracın hakkını vermek hem yasal hem yol hem de trafik yüzünden malesef imkansız. Aracı tam randımanlı olarak hakkını veremeden kullanamayacaksam şahsen almam. Ben şahsi fikrimi belirtecek olursam 1.4 TFSI 140 HP olanı alır, yoluma bakardım.

HaKo5
    Guest
    abartmaya gerek yok s3 den bahsediyoruz Gayet hakkı da verilir keyifle de kullanılır bence hiç düşünmeye gerek yok imkan el veriyorsa. Hayırlı uğurlu olsun şimdiden.

Senior Member r56s Üyenin Avatarı
    Bizim burda yeni almış biri,Kırmızı renk s3 sedan gerçekten çok yakışıklı araç her gördüğümde bakıyorum.Doğuşta içini inceledim gayet kaliteli ve gerçekten keyifli araçtır bence.İmkan varsa bencede alın derim abi.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

tolgasecki06
    Guest
    Bencede alinabilecek en guzel araclardan biri. İmkan varsa hic dusunmeden alin derim. Memnun kalacaginiz kesin. Q3 ten sonra belki biraz dar,basık gelebilir ama performansı yeter!

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Senior Member alpglckl Üyenin Avatarı
    S3 sedan muthis bir araba alinabiliyosa kesinlikle alinmali bence. Ciddi cok hos
    Mustafa Kemal Atatürk

Senior Member barancagislar Üyenin Avatarı
    S3 sedan diyince akan sular durur abi o paraya alınabilecek en güzel araçlardan biri

Senior Member omerfaruk_ua Üyenin Avatarı
    Bende çok beğeniyorum kesinlikle alınıp keyifle binilecek bir araç.
    Audi A1 1.6 TDI S-Tronic - Scuba Blue
    HR Springs + Bilstein B8 shocks - Custom diffuser - TFSI Look exhaust - Piano Black 17" wheels - Piano Black details - K&N air filter - RSA Remap - 34 VZ 6243
    Lock and loaded Hidden Content

Senior Member
    Sakın kullanımda yakıt tüketimi nedir şehir içi günlük kullanıma uygun mudur ?
    '16 Audi A3 Sedan TDI