Senior Member
    Bu aracı satın alıp kullananlar ve uzun yol yapanlar işe daha profresyonel bakanlar (standart sürücü profili olmayanlar) anlayacaktır beni. Ben aracı satın almadan önce süspansiyon konusunu çok araştırdım. Eski aracım biraz şehir içerisinde spor AMG süspansiyon olduğu için çok sert geliyor diye mercedes benz satış temsilcisine sordum. Onlarda İspanyada eğitim sırasında mevcut süspamsiyonun çok iyi olduğunu eski alçaltılmış AMG spor süspansiyondan daha iyi karakter sergilediği belirtip eskisi beton gibiydi şimdiki çok iyi dediler ve muvcut olanı önerdiler. Ben aracı aldım araç bildiğiniz sert geldi ilk başta. 18 lik jantlarda sağolsun pat küt vuruyordu kasislerde bu nasıl yumuşak karakter diye kendi kendime söylendim. Eskisi ile sanki fark yok dedim. Ta ki otobana çıkana kadar. Araç bildiğiniz otobanla yaylanıyor zıplıyor hatta çarpraz salınıma bile giriyor. Eski amg aracım düz yolda asla böyle şeyler yapmıyordu.
    Ben kıyaslama adına bir F30 316i yi kullanıyorum ondan binip hemen c180 ni kullanıyorum. 316i de 17 lik jant var ama mesele sadece jantın 18 lik yada 17 lik olması değil. BMW sehir içerisinde tatlı tatlı yaylanırken otoyolda hiç tehlikeli esnemeler yapmıyor mercedes tehlike yaratıyor. Ben kesinlikle abartmıyorum. Bu aracı satın alanlar mevcut süspansiyonu seçmesinler.
    Ben bu konuda çok tecrübeliyim. Birçok arkadaş belki ya sen ne diyorsun diyebilir fakat olaya gerçekten biraz profesyonel gözüyle bakınca BMW ile mercedes süspansiyonu arasında çok fark var. 2 jenerasyon mercedes c serisine sahip oldum. Ayrıca eski kasa C200 aracımın her yerinden kapılardan ön camdan yan camdan ses geliyordu. Her sevise gittiğimde bu şikayetlerimi belirtsemde bir türlü gideremediler bende üstüne pek gitmedim bu arızaların. Mesela 45 bin km deki 316i nin hiçbir yerinden ses gelmezken 2000 km deki mercedesin sağ ve sol kapı içlerinden ve camın lastik ile birleşen yerlerinden sesler geliyor. Aynısını geçtiğimiz gün serviste bir arkadaş daha şikayet etti. Bu yüzden araç şu anda serviste.

Kim ne derse desin isterse araç çok şık güzel yeni desin 2000km deki aracımdan şu ana kadar memnun değilim.

Senior Member
    Eyvah eyvah, seni çok üzmüşler. Araba servisteyse, hemen rot ayarı yapmalarını söyleyin, onların aklına gelmez.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    Mercedes'in rft ye geçmesine hiç anlam veremedim bu kasada. Ne güzel devam et kardeşim eski sistem

Senior Member
    Rot ayarı ile süspansiyonun ne gibi bir bağlantısı var anlayamadım. Bahsettiğim süspansiyon sertliği hiç bir zaman değişmez ki.

Biz siparişi nisan ayında verdik teslimat temmuzda dediler. Ben bu fiyatlar çok yüksek biraz %3 gibi indirim istiyorum dedim. Satış danışmanı fiyatlar şu an formalite araç geldiği zaman fiyat ve iskonto belli olacak dediler. Araç geldi. Bize kocaman yüzde 0 indirim yaptılar. temmuz 15 civarı satış kuru ile 1.6 lt lik aracı 57 küsür bir euroya teslim ettiler. Aslında verdiğim 20 bin TL kaporayı alıp vazgeçiyorum diyecektim de ticari ahlakımızdan dolayı adamlara ayıp olmasın diye ödedik teslim aldık.

Ama satış temsilcisinin zaten araç yok bu kadar talep varken Mercedes Türkiye indirim yapmıyor fiyat ne demesi beni çıldırtmıştı. Biz BMW 316i luxury line aracı ağustos 2012 de %5 indirimle 46,500 euroya satın almıştık.Borusan % 5 indirim yapmıştı o dönem. O zaman BMW de daha 5-6 aylıktı.
    Mercedes ne kadar ekstra donanımlı olursa olsun BMW 316i den süspansiyon konforu şanzıman motor ve sürüş keyfini de düşünürsek hiç bir zaman 10 bin Euro daha pahalı olacak bir araç değil.

Ben şuna kızıyorum araç yeni diye giydir fiyatı. Kardeşim yaptığın araç ortada öyle ahım şahım bir araç değil. Eskisinin biraz daha yenisi ve büyüğü.. Neden fırsat yapıyorsun ? Ama serbest piyasa işte. Almasın olur biter. Ama bizde kafa yok ki.

Şimdi en ufak bir kusur gözüme batıyor çünkü rakibine göre fala para verdim tabi ki çok şey bekleyeceğim. Bence bu adamlar bu fiyatlara bu araçları eskisi gibi satamayacaklar ve göreceksiniz epeyce araçtan şikayet alacaklar. Otomobil dergilerinin araç için övgü dolu sözlerine asla katılmıyorum.

Senior Member 34_EMR_61 Üyenin Avatarı
    c180 şu an zaten haldır haldır satılmıyor.c180 nin yerini cla aldı şu anda peynir ekmek gibi satılıyor.Eski kasanın satışlarını yakalamalarıda bana göre imkansız.160 170 bine e180 520i veriyorlar.Fiyatı çok yüksek tuttular bana göre 150 yi geçmemeliydi.
    2013 Sportage 2.0 dsl plus 184 hp 400 nm AWD

Senior Member
    Weras, 3 serisinde titreme veya gezinme oluyor mu? Çok şikayet var bu konuda..

Member
    @weras, suspansiyon konusunda bir karsilastirma yapmak gerekirse bizde de 2012 c180 elegance var yani arac da 16 jant var ve spor suspansiyon yok. Otobanda dediklerinizin aynisini bizim aracda da yasiyoruz nerdeyse surus guvenligini tehlikeye sokacak derecede yaylaniyor arac ve yuksek suratlarde, yandan esen ruzgarda aracin sallanmasini bile hissedebiliyoruz. sehir icinde inanilmaz konforlu ve yumusak ancak otobanda cok yaylaniyor arac.

Senior Member
    Ben diyorum ki tamam süspansiyon yumuşak otobanda yaylanıyor tehlike yaratıyor vazgeçtim hızdan falan. Fakat şehir içinde de o kadar yumuşak yaylandan bir karakteri yok üstelik 18 ilk jantlarla işbirliği içine girince dan dun vuruyor araç. Şehirde sert otobanda yumuşak nasıl iş anlamadım...

Alıntı mK_33 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Weras, 3 serisinde titreme veya gezinme oluyor mu? Çok şikayet var bu konuda..
    3 serisinde titreme olayı şöyle var ışıklarda beklerken aracın titrediğini farkedip hemen servise götürdüm. Bmw yeni bir yazılım yükledi düzeldi. Az yaksın diye araç 650 devir civarı çalışıyormuş o yüzDen titreme oluyormuş açıklama bu. Titreşim derken bu olay oldu sadece. Gezinti olayı pek yok ben rastlamadım.
    Son düzenleyen weras, 07-Ağustos-2014 saat 19:02.

Senior Member
    Alıntı weras Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Rot ayarı ile süspansiyonun ne gibi bir bağlantısı var anlayamadım. Bahsettiğim süspansiyon sertliği hiç bir zaman değişmez ki.
    Getir arabayı bana bir ayar yaptırayım, farkı kullanınca anlarsın.

Sert süspansiyon ve geniş lastik, en ufak ayar bozukluklarında kasar ve sektirir, çapraz salınım yapar, kafadan daha çok kayar.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member
    Çok farklı kategoriler yada çok alakasız bir kıyaslama olacak fakat 428i gran coupe almadığım için pişmanım. 235 bin TL ye epeyce dolu bir aracı veriyorlardı.
    Eklenen Resimler