Member Caravaggio Üyenin Avatarı
    1 lt. fark olması normal bnce çünkü c180 316i'ye nazaran 20 hp daha güçlü
    34 VZ 6666 '14 420d GranCoupe
    34 GC 0169 '12 328i

Senior Member
    Arkadaşlar bayram süresince yakıt tüketiminin fazla olduğunu iddia ettiğim aracımla bandırma-bodrum arası yol yaptım. Bayram arifesinde trafik bildiğiniz gibi çok yoğundu. Malum ülkemizde de o güzergahta yol alırken 4-5 şehrin içerisinden geçiliyor ve trafik ışıklarında 15-20 dakika bekleme süreleri oluyor. Bodruma kadar bahsettiğim güzergahta aracı hiç sıkıştırmadan ortalama 100-110 km ile ancak 7,5 litre tüketti. Dönüşte yol daha sakin olsa da biraz sıkıştırma ile ortalama 110-130 km arası 8,3 litre yaktı. Bu araçla bana göre 6,5 litrelere ulaşmak imkansız. Bmw 316i de bu rakamı çok rahat görüyoruz.

Birde aracı alacaklara önemli tavsiyelerim var. Araç AMG olmasına rağmen bir önceki kasa gibi alçaltılmış spor süspansiyon ile gelmiyor. Araç şehir içerisinde biraz sert karakter gösterse de şehirler arası yollarda hafif bir eğim yada asfaltta biraz dalgalanma varsa araç tabiri caizse zıp zıp zıplıyor. Türk tüketicisi belki bir önceki aracın sert süspansiyonlarını eleştirdi. Mercedeste bu yüzden daha konforlu bir süspansiyonla bu aracı getirdi. Aslında fiyat farkı olmadan alçaltılmış spor süspansiyonla bu araç alınıyordu fakat ben BMW 316i nın süspansiyonundan çok memnun olduğum için bu aracın da BMW gibi olacağını düşünüp orta derecede standart sertlikte süspansiyonu seçtim. Yani tavsiye edileni. Ama bu süspansiyon yüksek süratlerde tehlike yaratıyor. Sert süspansiyon sadece virajlı yollarda işe yarayan bir sistem değildir. Düz yolda da çok işe yarıyor. Benim C200 amg aracım kesinlikle otobanda aracı sallamazdı. Kemik gibi yol alırdı. Bu araç hiç öyle değil. Aracı alacaklar ya spor süspansiyonu tercih etmeli yada ayarlı havalı süspansiyonu satın almalı bununda bedeli 5000 TL. Mercedes bu aracın fiyatını araç yeni diye o kadar çok şişirdi ki biz 5,000 TL daha fiyat artmasın satarken zarar olur endişesiyle en alınabilir opsiyonu es geçtiğimizi fark ettik.

Araç bir önceki araçtan kesinlikle 30-35 bin TL daha pahalı olacak bir araç değil bu arada. Motor konusuna gelirsek şehir içi çok tatminkar olan bu motor otobanda yavaş kalıyor. Daha fazla güç ve silindir hacmini çok aradım.

Bir daha bu sınıf araç almamayı düşünüyorum. Hele ki 1.6 lt lik motorlu araçları hiç tutmadım. Bence BMW 320i ed mi C180 mi diyenler 320i ED yi tercih etsinler.

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    Ben yeni C yi kullanmadım ama bendeki aracın süspansiyonlarından dediğiniz gibi çok memnumun.

Evet biraz sert ama yüksek hızlarda çok stabil.

Yakıt tüketimi olarak bu ara benim de tüketimim arttı. Bayramda Ankara-Çeşme arasını 4 kişi dolu bagajlı 7.5 litre civarında tamamladım.

Bu arada Çeşme otobanında bir 5.20i ile denk geldik. Arkadaş muhtemelen yeni almıştı aracını. Tek kişiydi, biz ise 4 kişi bagaj full. Şöyle söyleyeyim 90 km civarındaydık gaza basmaya başladığımızda, rahatlıkla 170 e kadar 1-1.5 boy fark attım.

3.20i ye göre 5.20i nin performansı ciddi geride. 1.6 olduğu için yüksek hızlarda benim 1.8 daha avantajlı oldu.

Senior Member
    Sizin araç zannedersem 1.8 litre. Şimdi 1.8 lt ile 1.6lt arasında ciddi fark oluyor kim ne derse desin 1.6 lt araç çok iyi olmayabiliyor. Hacim aracı çok rahatlatıyor. Yalnız 320i ed gerçekten hiç 1.6 lt gibi değil. Fakat bu motor 3 serisine çok yakışıyor. 5 serisinde bence çok iyi olmaz. Ben eski aracımı halen kullanıyorum eski spor süspansiyon gerçekten çok iyiymiş. Yenisi hiç iyi değil. Şehir içerisinde 18 jantlardan dolayı hem sert karakter gösteriyor hem de BMW 3 serisinin hafif tatlı yumuşak karakterini yansıtmıyor. Hem de yüksek süratler de aracın arkası beşik gibi sallanıyor. Satın alacak arkadaşlar kesinlikle ya spor süspansiyonu seçsinler yada ayarlı süspansiyon ücretini ödesinler aracı öyle alsınlar. Tabi bu fiyatlara C serisi alınır mı o da ayrı konu...

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    @weras

Dediğiniz gibi 3.20i çok tatlı gidiyor 5.20i ise o keyiften biraz uzak.

Zaten 3.20d beni rahatlıkla geçerken 5.20d ile kafa kafaya hatta bazı aralıklarda geçiyor bendeki araç.

Siz araçtan belli ki biraz soğumuşssunuz ama inanın çok şık araç. Özellikle önden çok güzel. Ayrıca yeni c nin içi benim w204 kasaya göre çok daha kaliteli bence.

1.6 da bana göre daha az yakıyor şehir içinde o yüzden şehir dışında çok yaksada şehir içinde rahatlıkla o farkı kapatır.

Güle güle kullanın tekrar aracınızı. Renk neydi bu arada?

Senior Member
    Aracın içi kırmızı deri dışı palladium gri. Gerçekten çok şık duruyor. Resim olsa resmi sergileyeceğim. Bir ara koyarım. Fakat biz bu araca 160 bin TL nin biraz üstünde para verdik. Segmentine göre biraz fazla para verince beklenti büyük oluyor. Ben bu aracı çok beğendiğimden dolayı değil en yeni en güncel bu olduğu için aldım. Ama bir daha 1.6 lt 156hp civarı güçte araç almam. Ya eldeki eski aracı kullanırım yada yenilik olsun diye bu tip araç almam. 125 bin TL ye eski kasayı veriyorlardı şimdi 160 bin küsüre biraz daha şekil aynı araç...40 bin TL fark var. Bu farkı bence çok fazla..

Junior Member
    1.8tfsi ile yakıt tuketimi farkı cok mu c180 de?

Senior Member GRN Üyenin Avatarı
    Alıntı weras Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Aracın içi kırmızı deri dışı palladium gri. Gerçekten çok şık duruyor. Resim olsa resmi sergileyeceğim. Bir ara koyarım. Fakat biz bu araca 160 bin TL nin biraz üstünde para verdik. Segmentine göre biraz fazla para verince beklenti büyük oluyor. Ben bu aracı çok beğendiğimden dolayı değil en yeni en güncel bu olduğu için aldım. Ama bir daha 1.6 lt 156hp civarı güçte araç almam. Ya eldeki eski aracı kullanırım yada yenilik olsun diye bu tip araç almam. 125 bin TL ye eski kasayı veriyorlardı şimdi 160 bin küsüre biraz daha şekil aynı araç...40 bin TL fark var. Bu farkı bence çok fazla..
    O paralara keşke 2. el f10 alsaymışınız dediğiniz her konudada mutlu kalırdınız...
    [SIZE=3]Türkler para gibidir,
    İçlerinde ATATÜRK yoksa sahtedir...
    [/SIZE]

Senior Member
    @weras: zıplamayı kesmek ve yol tutuşu artırmak için rot ayarını kontrol etmekte fayda var. Direct Control süspansiyonlar, özellikle yeniyken çok sert ve kasık oluyorlar. Düzgün bir ayarla çok farklı hale gelir.
    18"lerdeki lastik ölçüleri eski kasa 17"lerle aynı ama, yenilerde RFT lastik var, bu da hava basıncının önemini ortaya çıkarıyor.

Mercedes yakıt olarak çok ekonomik değildir. Peşinen kabul etmek lazım. Şık bir araba almışsınız, ayar yaptırıp, keyifle kullanın.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member hsyntml Üyenin Avatarı
    Alıntı weras Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar bayram süresince yakıt tüketiminin fazla olduğunu iddia ettiğim aracımla bandırma-bodrum arası yol yaptım. Bayram arifesinde trafik bildiğiniz gibi çok yoğundu. Malum ülkemizde de o güzergahta yol alırken 4-5 şehrin içerisinden geçiliyor ve trafik ışıklarında 15-20 dakika bekleme süreleri oluyor. Bodruma kadar bahsettiğim güzergahta aracı hiç sıkıştırmadan ortalama 100-110 km ile ancak 7,5 litre tüketti. Dönüşte yol daha sakin olsa da biraz sıkıştırma ile ortalama 110-130 km arası 8,3 litre yaktı. Bu araçla bana göre 6,5 litrelere ulaşmak imkansız. Bmw 316i de bu rakamı çok rahat görüyoruz.

Birde aracı alacaklara önemli tavsiyelerim var. Araç AMG olmasına rağmen bir önceki kasa gibi alçaltılmış spor süspansiyon ile gelmiyor. Araç şehir içerisinde biraz sert karakter gösterse de şehirler arası yollarda hafif bir eğim yada asfaltta biraz dalgalanma varsa araç tabiri caizse zıp zıp zıplıyor. Türk tüketicisi belki bir önceki aracın sert süspansiyonlarını eleştirdi. Mercedeste bu yüzden daha konforlu bir süspansiyonla bu aracı getirdi. Aslında fiyat farkı olmadan alçaltılmış spor süspansiyonla bu araç alınıyordu fakat ben BMW 316i nın süspansiyonundan çok memnun olduğum için bu aracın da BMW gibi olacağını düşünüp orta derecede standart sertlikte süspansiyonu seçtim. Yani tavsiye edileni. Ama bu süspansiyon yüksek süratlerde tehlike yaratıyor. Sert süspansiyon sadece virajlı yollarda işe yarayan bir sistem değildir. Düz yolda da çok işe yarıyor. Benim C200 amg aracım kesinlikle otobanda aracı sallamazdı. Kemik gibi yol alırdı. Bu araç hiç öyle değil. Aracı alacaklar ya spor süspansiyonu tercih etmeli yada ayarlı havalı süspansiyonu satın almalı bununda bedeli 5000 TL. Mercedes bu aracın fiyatını araç yeni diye o kadar çok şişirdi ki biz 5,000 TL daha fiyat artmasın satarken zarar olur endişesiyle en alınabilir opsiyonu es geçtiğimizi fark ettik.

Araç bir önceki araçtan kesinlikle 30-35 bin TL daha pahalı olacak bir araç değil bu arada. Motor konusuna gelirsek şehir içi çok tatminkar olan bu motor otobanda yavaş kalıyor. Daha fazla güç ve silindir hacmini çok aradım.

Bir daha bu sınıf araç almamayı düşünüyorum. Hele ki 1.6 lt lik motorlu araçları hiç tutmadım. Bence BMW 320i ed mi C180 mi diyenler 320i ED yi tercih etsinler.
    Mercedes n hikmetse benzinli araclarında ekonomik olamıyo yada olmak istemiyo. Bahsettiğiniz tuketim degerleri sadece sehirler arası yollarda gercekleşiyo . mesela aynı sakin kullanım tarzıyla yakın mesafelerde kullanın
    Gunluk 30-50 km gibi mumkun değil 7,5 yaktıramazsınız. Ben mesela 10 lt nin altına dusuremiyorum 120 yi gecmediğim halde ve cogunlukla cruıse da , o yuzden artık saldım gitti ne yaqarsa yqsın diyip bakmıyorum
    Güncel : 2011 f10 520d M
    Güncel : 2013 E180 AMG
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    Sold : 2011 e 250 cgi Coupe AMG Hidden Content
    Sold : 2008 BMW E60 520D ind.