Senior Member
    Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta C180 amg paket aracımı teslim aldım. Bir süredir bizdeki diğer araç BMW 316i 136hp yi kullanıyordum. İlk bir hafta dikkatimi çeken bir şey oldu. Aynı istikamette kullandığım her iki aracı yakıt tüketimi olarak kıyasladığımda Mercedes tam 1 litre daha fazla yakıt tüketiyor. Üstelik Mercedes BMW den 60 KG daha hafif. Örnek olarak Mercedes le bir istikameti 9 lt ile tamamladığım yeri BMW ile tam 8 lt ile tamamlıyordum.
    Bmw 7 litre yakarken aynı yeri Mercedes 8 lt gibi rakam yakıyor.
    Aklıma da şu geliyor. Fabrikalar motorlar için ARGE çalışması yaparken tüketimi 100km de 0,5 lt yada 1 lt düşürmek için milyar Euro luk yatırımlar yapıyor ve eski motoru çöpe atıp yenisini piyasaya sürüyor. Birbirine bu kadar ciddi bir rakibin aralarında % 10 un üzerinde fazla tüketim olması beni şaşırtıyor. Belki motor yeni diye fazla yakıyordur ama benim geçmişteki tecrübelerime bakarsam ilk gün yaktığı yakıtı ileride de yakıyor çok şey değişmiyor.

Diğer konu ben aracın 1.6 156 hp lik motorunun çok iyi olmadığını düşünürken motor beklentimden daha iyi performansa sahip öyle ki geçmişte kullandığım C200 kompresörden (184hp) şehir içerisinde çok daha iyi gidiyor en azından araç çok daha iyi taşıyor. Bu motoru performans olarak BMW nin 20i ED motoru karşısında birçok dergi yazarı ve otomobil kullanıcısı çok eleştirip ezdi ama motor olarak bence hiç te kötü bir performansı yok.

C180 kullanan arkadaşların yakıt tüketimlerini açıkçası merak ediyorum.

Senior Member SweetriderBerk Üyenin Avatarı
    Daha yeni oldugu icin fazla yakmis olabilir, performasi da denediginize gore biraz herhalde normaldir diye dusunuyorum

Hayirli olsun bu arada araciniz, kazasiz belasiz surusler dilerim.

Bu arada sebebini bilmiyorum fakat cok teknolojik ve keskin hatlari olmasina ragmen Yeni C Serisini pek begenemedim. Tip olarak CLA cok daha guzel geliyor bana.
    2013 BMW 116i White

2012 Audi A3 Sportback 1.6TDI Scuba Blue

Senior Member bioshock Üyenin Avatarı
    Mercedes'in 7G-tronic şanzımanı ZF'in 8 ilerisine göre daha verimsiz dolayısyla 1 litre fazla yakması da normal bence. Öyle zamanla daha az yakacağını da düşünmüyorum ben öyle devam eder. Aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın inşallah çok güzel araç.

Senior Member
    Tam ben de şanzıman yüzünde diyecektim..

Hayırlı olsun aracınız bu arada.

Senior Member
    Iyi dilekleriniz için teşekkürler. Şanzıman yüzünden olabilir ama ben zf yi de kullandığım için biliyorum şu an ki 7g-tronic öyle bariz şekilde bmw den geri değil. Şaşırtıcı derecede hızlı vites atıyor neredeyse bmw ye yakın. Bu şanzıman 7g-tronic plus eskiye göre daha hızlıymış. Ben bir önceki 7g-troniği bilmiyorum ama zf den sonra yavaş gelmedi bana. Aracın tasarımı ben orta derecede beğeniyorum. Tasarım açısından öyle müthiş bir araç olmasada yeni her zaman iyidir. Birde araç gerçekten bir önceki kasaya göre daha iyi.
    Özellikle 5 vitesi kompressörler bence hem motor hemde şanzıman olarak tam bir fiyaskoydu. Ben c200 ile otobanda verim alıyordum hatta son süratle 250 görmüşlüğüm var ama bunlar önemli değil bizim genelde kullandığımız hızlarda yani 0-140 arası ara hızlanmalarda çok verimsizdi.. Sonuç olarak yinede 1 litre faZla yakması günümüz kriterlerinde önemli bir deZevantaj.

Senior Member SweetriderBerk Üyenin Avatarı
    Tuketimi bilemem de, 8 ileri ZF bence daha tepkili ve verimli bir sanziman. Tek sikintisi 1. ve 2.vites gecislerinde biraz sert geciyor.
    2013 BMW 116i White

2012 Audi A3 Sportback 1.6TDI Scuba Blue

Senior Member
    Güle güle kullanın, Mercedes hiç bir zaman yakıt ekonomisine odaklı bir marka olmadı, onun için dayanıklılık ve emisyon değerleri daha önemli.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Güle güle kullanın, Mercedes hiç bir zaman yakıt ekonomisine odaklı bir marka olmadı, onun için dayanıklılık ve emisyon değerleri daha önemli.
    Sağolun, düşük emisyon düşük yakıt tüketimi demek fabrika verilerine göre c180 nin emisyon değeri gerçekten düşük ama buna paralel tüketim biraz yüksek. Aslında ben tüketime çok önem vermiyorum ama son yıllarda bu o kadar telafuz edilmeye başladı ki 1 lt fazla yakması hemen dikkatimi çekti.

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    Güle güle kullanın. Çok güzel araç, içi gerçekten benim kasaya göre daha kaliteli

2 buçuk senedir öğrendiğim gördüğüm birşey var, mercedes demek gerçekten yağı suyu koy yola devam et demek

Senior Member
    Alıntı levent-- Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Güle güle kullanın. Çok güzel araç, içi gerçekten benim kasaya göre daha kaliteli

2 buçuk senedir öğrendiğim gördüğüm birşey var, mercedes demek gerçekten yağı suyu koy yola devam et demek
    Bizde 2009 c200 var 130000 km de gerçekten ufak tefek problemler dışında hiç sorun olmadı. Mercedes bazen ilginç şeyler sunuyor geçtiğimiz gün servise gittiğimde aracınızın fabrikadan gelen emir ile yolcu hava yastığı emniyet kumandası değişmesi gerekiyor dediler ve ücretsiz değiştirdiler şasi numarasından tespit etmişler.