Senior Member ergunaksoy Üyenin Avatarı
    Öncelikle tüm arkadaşlara selamlar..

Bazı arkadaşların pmlerine cevap veremedim, ders yoğunluğu ve işlerimden dolayı, tekrardan kusura bakmayın. Bu konu da herkese cevap vermek istedim, tekrardan belirteyim ki herkese pm ile dönüş yapamayabilirim. Bana pm atana kadar burada konu içinde paylaşırsanız daha rahat cevap verebilirim.

Öncelikle bize lazım olan şeylerden başlayalım.

1. Enet Kablo: Enet kabloyu yurt dışından söyleyebilirsiniz, ben bu adresten sipariş ettim ve sorunsuz şekilde elime ulaştı.

2. Programı indirmeniz için gerekli linkler.

3. Token Code. Token code için yabancı sitelerde bazı insanlar satmakta, bende oluşturdum kendime, fakat öncelikle test etmem gerekiyor, eğer sorunsuz çalışırsa pratiğe döküp fiyat istemeden vermeyi planlıyorum, ama öncelikle sabır

4. iDrive'a sahip bir BMW Bu F30 , F10 , F20 veyahut Fxx olur.

5. Ve bir adet laptop'umuza ihtiyacımız var. Masaüstünü arabaya kadar götürecekseniz siz bilirsiniz )

Herşeyimiz hazırsa şimdi kodlamaya başlayabiliriz.

Öncelikle kesinlikle yapılmaması gereken şeyi belirtmek istiyorum. Kesinlikle [FONT="Arial Black"]Code Default Values[/FONT] tuşuna basmayınız, yoksa istemediğimiz şeylere yol açabiliriz.

Bir diğer değinmem gereken konu ise, KOMBI sekmesinde bir değişiklik yaparsanız, yaktığınız km/lt, saat ve tarih ayarlarınız sıfırlanmakta, başka önemli detaylarda hiç bir şekilde problem olmadığını söyleyebilirim.

Ve başlayabiliriz.. Başlarken arabanın ilk seviyede çalışması gerekmektedir, yani motor çalışmayacak sadece akü modunda..

1. Kabloyu bağladıktan sonra yaklaşık 50-60 saniye beklenmesi gerekmektedir. Çünkü bu sırada ağ tanımlaması yapılmaktadır.

2. Yukarda connect sekmesine bastıktan sonra F30 aracınız varsa F020 sekmesini seçmeniz gerekmektedir, belirtmem gereken birşey daha var kesinlikle "direct" li olan seçilmemelidir.

3. Sol bölümden Exper Mode üzerinden coding sekmesine girdikten sonra ortada sol tarafta Vehicle Order sekmesini görüceksiniz.

4. Bu sekmede araç bağlandıktan sonra Read butonuna basmanız gerekmektedir.

5. Bir önceki adımdan sonra sağ tarafta sekmede Read SVT butonuna basmanız gerekmektedir.

Az kaldı kodlamak için!!

6. Fark edeceğiniz üzere ortada bölümde listeler gelecek önünüze. Tüm listeleri tek tek açmanız gerekmektedir. Açtıktan sonra fark ettiyseniz bazı maddelerin yanında yeşil dairemsi bir şeyler olacak. Bunların hepsini ctrl tuşu ile tek tek seçmeniz gerekmektedir. Seçtikten sonra bir tanesinin üstüne sağ tık ile tıklayarak Read Coding Data yapmanız gerekmektedir.

7. Hangi bölümü kodlamak istiyorsanız, Hud olur Kombi olur o açtığınız ve onların içinde Read Coding Data dediğiniz yeni klasörü açıyorsunuz ve örnek veriyorum Kombi için bir değişiklik yapacaksanız sadece kombideki o Read Coding Data yaptığınız dosyayı sağ tıklayarak Edit FDL yapmanız gerekmektedir.

8. Ve önünüzde !!! Kodlamak istediğiniz bölüme girerek istediğiniz kodlamayı yapabilirsiniz burda. Yapabileceğiniz kodlamaları konunun en sonunda belirteceğim.

9. Kodlamayı yaptınız sayıyorum, o sayfadan çıkmadan yukarıda bir bölümde geri işareti göreceksiniz. O geri işaretinin yanında Kaydetme işareti var ona bir kere basın ve daha sonra geri tuşuna basın.

10. Artık kaydettiniz ve kodları aktifleştirmeniz gerekmektedir Öncelikle Vehicle Order bölümünde sağ tıka tıklayarak Active FA yapmanız gerekmektedir.

11. Herşeyde sona geldik! Örnek veriyorum Kombi de değişiklik yaptınız, içinde değişiklik yaptığınız Read Coding Data yaptığınız Kombi dosyasına bir tık basın ve sağ tarafta Code FDL butonuna basmanız gerekmektedir.

Herşeyin sorunsuz şekilde olmuş olması gerekmekte Şimdi test edebilirsiniz..

Kodlama listesi

Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım, kendi anlatımımdır, tekrardan sorununuz olursa buradan yazabilirseniz daha çabuk yardımcı olabilirim. Genede yapamayan kişilere ikamet ettiğim yerlerde yardımcı olabilirim. Yazı başka biryerde paylaşılacaksa alıntı edildiği adresin verilmesini rica ederim.

Herkese teşekkürler!!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Son düzenleyen ergunaksoy, 13-Mart-2014 saat 01:29.
    BMW F30 3.20i ~~~ NOW
    AUDI B8 Facelift A4 ~~~ OLD
    OPEL ASTRA GTC ~~~ SOLD

Member
    Sent from my iPhone using Tapatalk[/QUOTE]
    anlatımın ve paylaşımın için çok teşekkür ederim

ben tesekkur ederim yararli olduysa..

BMW F30 3.20i ~~~ NOW
    OPEL ASTRA GTC ~~~ SOLD

Member
    Peki biz yazılım güncellemede yapabilir miyiz bunları kullanarak?

Yazilim guncelleme icin usbden yapmaniz gerekmekte.
    Video linki:

BMW F30 3.20i ~~~ NOW
    OPEL ASTRA GTC ~~~ SOLD

Junior Member
    Öncelikle anlatımınız için teşekkür ederim. Yeni üye oldum buraya verdiğiniz siteden kabloyu temin ettim ama programın linki görünmüyo yollayabilirmisiniz acaba?

Senior Member omerfaruk_ua Üyenin Avatarı
    Çok başarılı olmuş. Ellerinize sağlık.
    Audi A1 1.6 TDI S-Tronic - Scuba Blue
    HR Springs + Bilstein B8 shocks - Custom diffuser - TFSI Look exhaust - Piano Black 17" wheels - Piano Black details - K&N air filter - RSA Remap - 34 VZ 6243
    Lock and loaded Hidden Content

Senior Member AlpEren Üyenin Avatarı
    Süper paylaşım gerçekten elinize emeğinize sağlık bayılıyorum böyle DIY konularına.
    34TK7321
    34NNN78
    34JF2550

merhaba arkadaslar bmw f30 320ied kullanıcısıyım
    aracımda ufak ekran var kodlamayala neler yapılabilceginiz az cok videomda anlatamaya caslıtım
    ufak ekranlar için insallah yardımcı olut tessekurler

Senior Member FatihDemirel Üyenin Avatarı
    Alıntı guvenekmen Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    merhaba arkadaslar bmw f30 320ied kullanıcısıyım
    aracımda ufak ekran var kodlamayala neler yapılabilceginiz az cok videomda anlatamaya caslıtım
    ufak ekranlar için insallah yardımcı olut tessekurler

Emeğinize sağlık bmw aracım yok ama yinede izledim açıklayıcı olmuş
    Eski Kullanıcı adı:16BFD97