Member
    İnsanın başına gelmeden ne kadar sinir bozucu bir şey olduğunu tahmin edemiyor.Bende olayı dışarıdan duyan biri olsam geçmişler olsun der geçerdim muhtemelen.Şimdi anlıyorum ki bu tip olaylarda ne kadar çok kişi haberdar edilirse tüketicinin hakkının korunmasında o kadar faydası oluyor, insanlar ürününün arkasında durmayan şirketler karşısında ezilmek zorunda kalmıyor. Benim sizlerden ricam bunu en azından sosyal medyada duyurmama yardımcı olmanız.Allah sağlık problemi vermesin o en kötüsü ama inanın üzerine titrenen bir otomobilin bu şekilde sorunlu çıkması çok can yakıyor.Umuyorum hiçbirinizin başına gelmez

Senior Member Rodion Üyenin Avatarı
    Alıntı turboadmin Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Almanya elbet problemi çözecektir, ama aracı değiştirme kararı Doğuş Oto 'ya ait.

Problem çözülse bile siz "aracım değer kaybetti", "motoru değişmiş aracı napiyim" gibi düşüncelere dalacaksınız; bu noktada da Doğuş Oto "aracı tamir ettik, motoru tamamen yeniledik, daha ne istiyorsunuz?" tavrına bürünecek ve aracı değiştirmeyecek.

Bu kadar da terbiyesizler, zaten bir tane kazanan olsa diğer bütün davalara örnek olarak eklenecek. Ama bizde o kararı verecek düzgün hakim yok.
    Borçlar kanununun ilgili maddelere bakıldığında satıcının ayıplı mal satması sebebiyle tüketiciye seçimlik haklar tanınmaktadır.Bu seçimlik haklar; malın ayıpsız misliyle değiştirmesini de kapsıyor.Tabi olayın mahiyetine göre araç tamir edilip, aradaki değer kaybının tüketiciye ödenmesi de hükmedilebilir.Mahkeme lehinize karar verecektir, almanyanın veya doğuşun ayıbı kabul edip etmemesi önemli değil, bilirkişi gerekli raporu yazar.Canınızı sıkmayın, geçmiş olsun.

Member
    Alıntı Rodion Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Borçlar kanununun ilgili maddelere bakıldığında satıcının ayıplı mal satması sebebiyle tüketiciye seçimlik haklar tanınmaktadır.Bu seçimlik haklar; malın ayıpsız misliyle değiştirmesini de kapsıyor.Tabi olayın mahiyetine göre araç tamir edilip, aradaki değer kaybının tüketiciye ödenmesi de hükmedilebilir.Mahkeme lehinize karar verecektir, almanyanın veya doğuşun ayıbı kabul edip etmemesi önemli değil, bilirkişi gerekli raporu yazar.Canınızı sıkmayın, geçmiş olsun.
    Teşekkürler...Doğuş Oto aracın ayıplı olduğunu kabul etmiyor, bu aracın ayıplı mal kapsamına girmesi için daha ne kadar beni yolda bırakması lazım dediğimde veya bu arızayı yüksek hızda, sollama esnasında yaptığında can güvenliğimin hesabını kim verecek sorusuna tek cevap veremiyorlar...Olayın lehime sonuçlanmasını umuyorum, tekrar teşekkür ediyorum

Alıntı Rodion Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Forum kurulduğundan beri bir kere mutlu sonra eren Doğuş Oto davası görmedim. Mahkemeyi kazansanız bile o araba yenisiyle değişmiyor.

Senior Member
    Alıntı fatihküce Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Teşekkürler...Doğuş Oto aracın ayıplı olduğunu kabul etmiyor, bu aracın ayıplı mal kapsamına girmesi için daha ne kadar beni yolda bırakması lazım dediğimde veya bu arızayı yüksek hızda, sollama esnasında yaptığında can güvenliğimin hesabını kim verecek sorusuna tek cevap veremiyorlar...Olayın lehime sonuçlanmasını umuyorum, tekrar teşekkür ediyorum
    geçmiş olsun gerçekten cok sıkıcı bır durum Allah sabır versin.
    Peki araçta sıkıntı var;bu sıkıntıyı sıze mı yoruyorlar kullanımla alakalı yoksa takdiri ilahi mi diyorlar?

benimde Kosiflerde sıkıntılı bir durumum var araçtan ses geliyor gelen yeri bulamıyorlar buda güzel değilmi;yetkili servis bunlar yanlış anlamayın
    (ek)sh

Member
    Alıntı eksh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    geçmiş olsun gerçekten cok sıkıcı bır durum Allah sabır versin.
    Peki araçta sıkıntı var;bu sıkıntıyı sıze mı yoruyorlar kullanımla alakalı yoksa takdiri ilahi mi diyorlar?

benimde Kosiflerde sıkıntılı bir durumum var araçtan ses geliyor gelen yeri bulamıyorlar buda güzel değilmi;yetkili servis bunlar yanlış anlamayın
    Teşekkür ederim, hayır arızanın kullanımla uzaktan yakından alakası yok zaten bunu kendileri de raporluyorlar.Ancak buna rağmen aracın ayıplı olduğunu kabul etmiyorlar.Allah size de sabır versin...

Senior Member
    Benzer bir durum 2001 yılında kuzenimin başına geldi. A6 2.0 Multitronic, Esenyurtta teslim alındıktan sonra Avcılarda yolda kaldı ve çekiciyle geri gitti. Şanjman arızalanmış. Kuzen, daha 20 kmde bile olmayan aracın değişimini talep etti, sonuç malum.
    Almanya ile yazışmalar, hukuk süreci, bir sürü sinir bozukluğu ve 3 yıl sonra, mahkeme aracın geri alınarak, bedelinin gecikme faizi ile ödenmesine karar verdi. Hem 100000 km üstündeki aracı geri aldılar, hem de parasını gecikme faiziyle anında ödediler.
    Hala akılları başına gelmemiş anlaşılan.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Benzer bir durum 2001 yılında kuzenimin başına geldi. A6 2.0 Multitronic, Esenyurtta teslim alındıktan sonra Avcılarda yolda kaldı ve çekiciyle geri gitti. Şanjman arızalanmış. Kuzen, daha 20 kmde bile olmayan aracın değişimini talep etti, sonuç malum.
    Almanya ile yazışmalar, hukuk süreci, bir sürü sinir bozukluğu ve 3 yıl sonra, mahkeme aracın geri alınarak, bedelinin gecikme faizi ile ödenmesine karar verdi. Hem 100000 km üstündeki aracı geri aldılar, hem de parasını gecikme faiziyle anında ödediler.
    Dosya numarası gibi birşey verebilirseniz, diğer üyemiz emsal dava olarak ekleyebilir, işi daha hızlı çözülür.

Member
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Akılları başlarına gelmek bir yana ben bunun şirket politikaları olduğunu düşünmeye başladım.Hata tamamen kendi getirdikleri ürünlerde olsa da kabul etmektense işi yokuşa sürmeyi, tüketiciyi mağdur etmeyi alışkanlık haline getirmişler.İşi uzatabildikleri kadar uzatıyorlar.Bunun nedenlerinden biride tüketicinin başına gelen bu olayları peşini bırakması ve yeteri kadar duyuramamasından kaynaklandığını düşünüyorum

Dosya numarası gibi birşey verebilirseniz, diğer üyemiz emsal dava olarak ekleyebilir, işi daha hızlı çözülür.
    Aynen öyle belki yardımı dokunabilir bana...

Forum kurulduğundan beri bir kere mutlu sonra eren Doğuş Oto davası görmedim. Mahkemeyi kazansanız bile o araba yenisiyle değişmiyor.

Ben bu kadar karamsar değilim...Olmamaya çalışıyorum.Zaten çokta kaybedecek bir şeyim kalmadı.Aracımın sürüş zevkini kenara koydum sürüş güvenliğim yok, sollama yaparken süratlenirken tedirgin oluyorum, araç ciddi anlamda değer kaybına uğradı ve utanmadan sıkılmadan bana aracı komik bir rakama satın alabileceklerini veya kendi imkanlarımla satmamı üzerine arada ki farkı vermem suretiyle yeni A5 almamı teklif ettiler....

Bu arada bu konuyu Facebook 'ta 115 kişi like etmiş. Bence paylaşmaya devam edin, elbet Doğuş 'a ulaşacaktır.