Junior Member
    Arkadaşlar Merhaba,
    A5 1.8 tfsi aracımda düşük hızlarda oluşan frenden gelen bir problem yaşadım. Servise gittiğinde önce tozlanmadan olduğunu söyleyip temizlediler. daha sonra şikayetim yine devam etti. bu sefer balatalardan kaynaklandığını söyleyip onu değiştirdiler. tamam oldu artık dediler ama sonra gördüm ki ses problemi devam ediyor. en son gittiğimde ise disklerden olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler. ses o kadar rahatsız edici hale gelmişti ki çözüme ulaşmasından başka bir isteğim kalmamıştı. fakat disk değişiminden sonra bile ses devam ediyor. öncelikle problemin kaynağı nedir bilen var mıdır? ve otobüs kullanıyor gibi bir sesten çok rahatsızım bu sebeple audiye dava açmayı bile düşünüyorum. önerileriniz nelerdir?
    herkese teşekkürler

ses nasıl bir ses video çekerseniz işin uzmanı arkadaşlar daha hızlı yanıt verebilir.Geçen gün çok bozuk köy yolunda 15km yol gittim süratli. Benden de demirin demire sürtmesi gibi ses gelmeye başladı sonra arabayı geri vitese takıp 1 metre sürünce ses gitti bir daha gelmedi.Balatalar ve disklerin değiştiyse sorun bilyeler de olabilir.

Administrator Ertunc Üyenin Avatarı
    balata ile disk arasına giren toz zerrecikleri yuzunden fren asamasında ses cıkarması normaldir.Bazı zamanlar basınclı su çözüm olabiliyor bazende balata/disk değişimine kadar uzayabiliyor.Benim başıma gelmişti balatalar ile diskleri değiştirdiğimde ses kesilmişti bilginiz olsun.Sizin başka bir sorununuz bulunmaktadır.Hangi servise gitmiştiniz sesi araştırmaları konusunda ısrar etmelisiniz garantiniz varsa?

Junior Member
    Sesi videoya çekeceğim şu an şehir dışındayım. ses trafikte sıkça duyulan cızırtı şeklindeki sestir eğer zihninizde canlandıysa. tozdan olmasına imkan yok çünkü ben de basınçlı su ile yıkatıp tozdan kaynaklanıp kaynaklanmadığına baktım ama çare olmadı malesef. ısrar edeceğim yetkili servise. Kartal Doğuş otoda gitti aracım hep servise. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Senior Member
    Diskler degisince balatalarin da ayni zamanda degismesi gerekir. Balatalar yeni de olsa diskler degisince balatalar da ayni anda degismeli yoksa o sesten kurtulamazsiniz

Senior Member hero4 Üyenin Avatarı
    Çok ilginç... Balata disk değişince o sesin kesilmesi gerekmiyo mu? Yani olmaz öle şey heralde ama disklerinizi değiştiklerinize eminmisiniz?Hani daha bu disk gider 20.000 km diyip temizleyip geri takmış olmasınlar.

Junior Member
    merhaba, aynı ses benimde 1.8 a5 arabamda mevcut. Sanırım düşük hızlar ile giderken frene bastığınızda (köklediğinizde değil, sadece az yüklendiğinizde) çıkan ince sesi diyorsunuz, özellikle ara sokaklarda camınız açıksa çok rahatsız edici bir ses biliyorum. Bende servise gidip göstermeyi düşünüyorum fakat henüz vakit bulamadım. Sanırım 22.000 km'de ses çıkmaya başladı diye düşünüyorum.

Senior Member AhmetPOYRAZ Üyenin Avatarı
    ayni ses benim balata ve diskler ayni anda degisince kesilmisti

Senior Member Strider Üyenin Avatarı
    Bende konu hakkinda konusmak istiyorum, aracim daha cok yeni, fakat bu problem bendede mevcut belkide bana problem olarak geliyor, bilemiyorum.. Aracim ozellikle yakin mesafede ilerlerken fren yaptigim zamanlarda sanki bisiklet surerken fren yaptiginizda degisik bir ses cikar ya onun tabiki yuksek hali gibi bir ses cikiyor aractan, bazen olup bazen olmuyor, normalmidir bu durum yoksa fren yaptigimizda hic ses cikmamali mi aractan... Veya tozlardan falan mi olan bir durum mu bu acaba cunu rotor jantlar mevcut aracta dolayisiyla diskler falan cok acikta kaliyor toz camur kaciyor bu da ona etki ediyor olabilir mi?, Tesekkurler.