ALP
    Guest
    Yol bilgisayarına baka baka gitmekten sıkılıyordum valla... 5 Lira nedir yaa!

Senior Member terapati Üyenin Avatarı
    Arattım ama bulamadım forumda bahsi geçmişse kusura bakmayın şimdiden.

Ekomax diye bir cihazdan bahsediliyor; nedir, ne değildir bileniniz var mıdır? Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.ekomax.com.tr/

Kıdemli Üye Tester Üyenin Avatarı
    Bu türlü yakıt tasarrufu sağladığını iddia eden ürünler ile ilgili çok fazla şikayet duydum ve okudum. Sizin vermiş olduğunuz örnekteki Ekomax ise 1 Eylül 2009 tarihinde DH Forumlarında, cihazın mucidinin açmış olduğu bir konu altında detaylı olarak tartışılmış. Dilerseniz oradaki tüm mesajları okuyup karar verebilirsiniz.

Ancak bu konuda benim düşüncem; eğer bu cihazlar hakikatten vaad ettikleri yakıt tasarrufunu yapabilselerdi, tüm taksi şöförleri araçlarını mutlaka bu cihazlardan taktırırlardı değil mi?

Alıntı Tester Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bu türlü yakıt tasarrufu sağladığını iddia eden ürünler ile ilgili çok fazla şikayet duydum ve okudum. Sizin vermiş olduğunuz örnekteki Ekomax ise 1 Eylül 2009 tarihinde DH Forumlarında, cihazın mucidinin açmış olduğu bir konu altında detaylı olarak tartışılmış. Dilerseniz oradaki tüm mesajları okuyup karar verebilirsiniz.

Ancak bu konuda benim düşüncem; eğer bu cihazlar hakikatten vaad ettikleri yakıt tasarrufunu yapabilselerdi, tüm taksi şöförleri araçlarını mutlaka bu cihazlardan taktırırlardı değil mi?
    Ben de sizin gibi düşünüyorum kesinlikle ama buranın diğer paylaşım platformlarından daha farklı olduğunu düşünüyorum, dolayısı ile bir de sizlere danışmak istedim

DH gibi ucu bucağı olmayan forumlarda kullanıcılardan çok sağlıklı bilgi edinilebildiğini düşünmüyorum açıkçası (istisnalar tabi ki olabilir), o yüzden buraya sorayım dedim. Sonuçta burası DH'a göre oldukça butik kalıyor ve bunun getirdiği avantajla hemen herkes birbirini biliyor. Bu tarz daha özel forumları okurken üyelik sahte midir, yoksa boş adamın biri sadece yorum yapmak için bilip bilmeden mi yazıyor vs gibi konuları fazla düşünme ihtiyacınız olmuyor Misal linkini vermiş olduğunuz kısımda yapılan tartışmalar resmen beni benden aldı

Yorumunuz için teşekkür ederim bu arada

Kıdemli Üye Tester Üyenin Avatarı
    Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım E 101 ve eko66 yakıt tasarruf ciahazlarından bahsetmişti. Bunun üzerine ben de arkadaşım için, yakıt tasarrufu yapan icatlar ile ilgili biraz araştırma yapmıştım. Araştırmalarım sonucunda daha önce de belirtmiş olduğum üzere, bu cihazlar hakkında pek de iç açıcı sonuçlar elde edememiştim. Ayrıca şikayet edilmek üzere formatlanmış olan siteler içerisinde, bu tür cihazlar hakkında pek çok şikayete de ulaşmış olmam, benim bu tür cihazlara daha da ön yargılı olarak yaklaşmama sebep olmuştu. Yakıt tasarrufu cihazlarından memnun olan kullanıcıların sayısı ise marka/model bazında ya çok az, ya da beni hiç tatmin edememişlerdi.

Sizin bahsetmiş olduğunuz Ekomax cihazını size yardım etmek için araştırdığımda, bazı forum siteleri içerisinde sizin gibi bu cihaz hakkında bilgi edinmek isteyen üyelerin açmış olduğu konu başlıkları altında pek çok doğru/yanlış bilgiye ulaştım. Bu forum siteleri içerisinde en güvenilir olan DH Forumları olduğu için, size oradan link vererek yardımcı olmaya çalıştım.

DH Forumlarını çok iyi bilenler arasındayım. Uzun yıllar DH Forumları içerisinde yöneticilik görevini yerine getirmeye çalıştım, ancak bazı özel sebeplerim sonucunda oradan ayrılmak zorunda kalmıştım. Sizi temin ederim ki, orada bulunan bölümler altında çok çok bilgili ve kaliteli üyeler de var. Elbette forumun üye sayısı çok fazla olduğu için, özellikle belirli bir yaş sınırı altında üyeler de bulunmakta ama, bunların ayırd edilmesi forumu içeriden ya da dışarıdan okuyanlar için pek zor olmuyor.

Bu arada size vermiş olduğum linkin, Ekomax'ın mucidi olduğunu söyleyen bir kişinin açmış olduğu konuya yönlendiğini söylemiştim. Sahte bir kullanıcı olup olmadığını araştırmak için, öncelikle Ekomax şirketini aradım, ancak telefona hiç kimse cevap vermedi. Ardından konu ile ilgili bir e-mail gönderdim, bakalım cevap verecekler mi?

Sonuç olarak bu konu ile ilgili benim bilgilerim ve size yardım edebileceklerim malesef bu kadar, bunun dışında yardımcı olabileceğim bir konu olursa yine seve seve yardımcı olmaya çalışırım. Ancak konu hakkında daha detaylı bilgilere sahip olan üyelerimiz mutlaka vardır, onlar da konuyu gördükten sonra bilgilerini buraya aktaracaklardır. Böylece ben de bu konu hakkında daha da aydınlanmış olacağım.

Not: Taksiciler konusundaki yorumum hala geçerlidir.

Dostum, öncelikle bilmenizi isterim ki siz yeterince yardımcı oldunuz konu ile ilgili, teşekkür ederim

DH ile ilgili yorumlarınıza katılmakla birlikte (üyelik yılım 2006'dır) çok değerli insanlardan, çok değerli bilgiler edindiğim gerçeğini de kesinlikle göz ardı da edemem. Sayenizde DH'ın araç bölümünün oldukça güzel bilgiler barındırdığını farkettim (Daha önce sadece elektronik ve bilgisayar bölümlerini takip etmekteydim). Ama buna karşılık, özellikle bir cihaz kullanımı sırasında insanların "fanboy" diye tarif edilen karakterlere bürünmesi, çoğu zaman üçüncü şahısların doğru bilgiler edinmesine engel oluyor diye düşünmekteyim.

Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan toparlayayım, ekomax ile ilgili bahsi geçen tüm yazıları okuduktan sonra fizik konusundaki bilgimin bir yere kadar olması ile birlikte çıkarabildiğim sonuç; bu tarz cihazların çok da faydalı olmayacağı yönünde. Gelin görün ki ekomax denilen cihaz kendi internet sitesinde yazdığı kadarı ile 7 yıldır piyasada bulunuyormuş ki, cihazın bu kadar zamandır hayatta olması da ilginç bir anektod bence. Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim; eko66'nın internet sitesine girdiğinizde ana sayfada "NASA onaylıyız!" (evet bildiğiniz NASA) diye bir ibare ile karşılaşıyorsunuz Yani siz taksicileri örnek gösterdiniz ama adamlar fezaya çıkmış artık, olay yurt sınırlarını çoktan aşmış

Umarım konu çok dağılmamıştır, okuyanlar kusura bakmasınlar. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar da katkı yapabilirse ne mutlu bize.
    Son düzenleyen terapati, 31-Ocak-2013 saat 23:53.
    2012 Audi Q3 2.0 TDI Quattro

2015 Audi S3 Sedan 2.0 TFSI Quattro

Junior Member
    paylaşım için teşekkürler

Member senol Üyenin Avatarı
    Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Aslında tüketim değerlerinden çok benzin fiyatları ön plana çıkıyor. Ortalama 8 - 10 lt. tüketim çok yüksek sayılmaz.

Junior Member
    Wallahi hepimizin tek derdi yuksek akaryakıt fiyatları olduğu için araçlarımızın tadına vara vara kullanamıyoruz. Vallahi yol bilgisayarına bakmatan cidden sıkıldım ya acaba ne kadar ortalama var diye.
    Ama ulkemızdekı sartlar böyle. Şimdi elimizdekini en iyi şekilde değerlendirmek gerekirse, açıkcası kırmızı ısıkları gorunce hala gaza basıp anında durmak yerıne uzaktan gorerek ayagınızı gazdan cekmek yeterınce tasarruf saglıyor. Emınım benım gıbı kullanan bır cok arkadas vardır. Ben sadece hatırlatmak ıstedım.

Member computeredi Üyenin Avatarı
    Güzel paylaşım tşk