Senior Member Yigit911 Üyenin Avatarı
    1 senedir cayman nin herseyini arastiriyorum. makyajsiz olani alicaksaniz suana kadar hic bir sorun duymadim araba ile ilgili temiz bir 2007 2008 model cayman s bulursaniz direk alin ama fiyatlar suanda en asaa 70 k euro yeni kasayi beklerseniz biraz daha iner fiyatlar
    eger kafanizda varsa kosa kosa alin ama normal cayman diyorsaniz 2.7 litre 245 hp size yeterse oda olur

sahsi fikrimi sorarsaniz 40 k km asagisindaki herturlu cayman la takasa verirdim

makyajsiz olan caymanlarin motorlari cok saglam sorun hemen hemen 0 diyebilirim

ortadan motor olmasi nedeniylede gt3 gibi yol tutuyor mutis bir yol tutusu var gercekten cok zevkli bir arac agirlik dengesi mutis.

yeni kasa 5 aya falan gelir

245 ligi hic kullanmadim ama kotu degil cok fazla hic merakiniz yoksa alin binin kesinlikle zevk alirsiniz guzel bir egzoz la jantla isi kapatirsiniz. cunku cayman lar genelde 17 jant ve egzozlar tek cikis sessiz bir alet
    Son düzenleyen Yigit911, 12-Haziran-2012 saat 14:59.

Senior Member Fırat Kurtipek Üyenin Avatarı
    Cayman, performans ve hızlanmalarda olmasada, özellikle yol tutuş ve sürüş hissi konularında çok sihirli bir araç diye duyuyorum hep. Ortadan motorlu ve Porsche olmasıda bunu destekliyor zaten.
    2001 Peugeot 106GTİ
    2004 Peugeot 206RC
    2003 BMW 330Cİ
    2009 Audi TTS

Member
    Benim için performans kesinlikle ilk kriter değil, altımdaki aracın gerektiğinde hızlanabileceğini bilmem yeterli ki 2,7l 245hp bunu sağlayacaktır. Bu ortadan motor konusu artıları olduğu kadar kabin içi gürültü ve ısınma yönünden de beni düşündürüyor, bu konuda ne dersiniz?
    06 ebk 38

Isınıma konusunda, kışın çok avantajlı olabilir. Şaka bir yana Porsche bunun için bir MGF ile kıyaslanmayacak derecede iyi bir izolasyon sağlamış olmalı.
    2001 Peugeot 106GTİ
    2004 Peugeot 206RC
    2003 BMW 330Cİ
    2009 Audi TTS

Senior Member GRN Üyenin Avatarı
    cayman i hiç tavsiye etmem sport chronolu cayman s olabilir yanlız pdksız olanlar ciddi çok yavaş hele cayman hiç gitmiyor şanzumanıda çok kötü ama keyifli bir araç yol tutuşu çok iyi yinede cayman yerine pdk lı boxster öneririm eğer bütçeniz yeterliyse..
    [SIZE=3]Türkler para gibidir,
    İçlerinde ATATÜRK yoksa sahtedir...
    [/SIZE]

Alıntı GRN Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    cayman i hiç tavsiye etmem sport chronolu cayman s olabilir yanlız pdksız olanlar ciddi çok yavaş hele cayman hiç gitmiyor şanzumanıda çok kötü ama keyifli bir araç yol tutuşu çok iyi yinede cayman yerine pdk lı boxster öneririm eğer bütçeniz yeterliyse..
    Pdk sadece vites değişimini hızlandıran bir sistem onun dışında arabanın 2 vites arasındaki gidişene faydası olmaması lazım. hatta 30-40kg fazladan ağırlık yaptığı için biraz zararından da bahsedilebilir.
    2001 Peugeot 106GTİ
    2004 Peugeot 206RC
    2003 BMW 330Cİ
    2009 Audi TTS

Senior Member burak89 Üyenin Avatarı
    Alıntı firatkurtipek Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Pdk sadece vites değişimini hızlandıran bir sistem onun dışında arabanın 2 vites arasındaki gidişene faydası olmaması lazım. hatta 30-40kg fazladan ağırlık yaptığı için biraz zararından da bahsedilebilir.
    nası bi mantıktır bu o zaman porsche niye pdk sanzıman yapıo? pdk lı cayman eski tip sanzımanlı cayman dan cok daha hızlı
    Son düzenleyen burak89, 13-Haziran-2012 saat 01:52.

Senior Member gkt Üyenin Avatarı
    Alıntı firatkurtipek Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    çok talihsiz bir yorum olmuş bu.bir kere pdk 7 vites ,caymanın eski otomatik şanzımanı 5 ileri.yani pdk nın şanzıman dişli oranları daha kısa.kısa şanzıman her zaman daha hızlıdır.bunun haricinde eski şanzımanda tork konvertörü vardır,gücün büyük bir kısmını törpüler.Pdk ise dsg gibi düz vites üzerine oturtulmuş çift kavramalı çok hızlı bir şanzımandır.gücü çok daha az kayıpla tekere iletir.tork konventörü olmadığı için hem torku limitlemez hemde en az 30-40 kg daha hafiftir.Ayrıca pdk düz vitesten daha hızlıdır.düz vites cayman s in 0-100 5.1 sn iken pdk lı sport modunda 0-100 ü 4.8 sn dir. ortalama her 0.1 sn bir araç boyuna yakın bir fark demektir.yani pdk lı cayman s düz vitese sadece 0-100 de 3 boy atar. Ayrıca 2008 öncesi tiptronik cayman s lerin 0-100 ü 6.1 sn dir. 2008 öncesi ile 2009 sonrası pdk şanzımanlı araçlar arasında motor farkı olarak 20 hp daha güçlüdür.bir araç sadece 20 hp güçlendirilerek 0-100 verisi 1.6 sn azaltılamaz. Yani 1.6 sn hızlanmanın büyük bir bölümü pdk sayesindedir. 1.6 sn fark ise 10-15 araba boyu fark demektir ki bu çok ciddi bir farktır.

konuya gelirsek ben olsam cayman almazdım cayman s den aşağısına bakmazdım.pdk sız cayman s bile öyle aman aman hızlı bir araç değil.düz caymanın çok daha yavaş olacağını düşünüyorum.Cayman s tam bir drift aracı.motor ortada olduğu için inanılmaz dengeli.Yanlış hatırlamıyorsam standart olarak LSD geliyor. arkadaşımda sport chrono cayman s var.çok kez kullandım. sert bir araç ben günlük kullanmazdım insanı yoruyor.

motor içeride olduğu için yazın kabin fazla ısınıyor ve motor uğultusu fazla.Düz yol performansıda çok parlak değil yani 300hp gibi gitmiyor.bu arada araç pdk sız eski 5 ileri otomatiklerden.şanzıman performansı çok törpülüyor.

Fakat araçta en bayıldığım özelliği yol tutuşu ve sürüş zevki.tam bir drift aracı.her virajda yanla sonra kontra vermeden bile araç çizgiye geri dönüyor.ağırlık dengesi çok iyi ve aracı toplarken yormuyor.en amatör biri bile rahatça drift yapabilir.sürüş keyfi çok üst düzeyde.
    Son düzenleyen gkt, 13-Haziran-2012 saat 03:06.
    a3 2.0fsi s-line manuel

Hidden Content
    Hidden Content
    YeliDesign - Web Tasarım Stüdyosu

Evet yorumum talihsiz olmuş gerçekten. özür diliyorum. PDK nın 7 ileri olduğunu unutmuşum. Vites sayısı artınca şanzıman oranlarıda daralır, dolayısıyla her noktada hızlanmaya olumlu etki yaratır. Ben düz vitesle, PDK'nın aynı vites sayısı ve oranlarına sahip olduğunu düşünmüştüm nedense. Benim bahsettiğim kıyaslama otomatik vitese göre değildi, manuelde tork konverteri yok zaten. Düz vitese göre düşünmüştüm. PDK şanzıman, manuelden ağır ama otomatikten hafif olması lazım. Sanırım son nesil 911 lerde manuel 7 ileri vites olması, vites oranlarında ki bu kaybı gidermek için olsa gerek. Ancak 0-100 hızlanmasına bakmamak lazım diye düşünüyorum. Çünkü vites değişimi sırasında PDK 0,2 sn daha hızlı olduğunu kabul edersek. buda 0-100 süresine olduğu gibi yansır diye düşünüyorum.
    2001 Peugeot 106GTİ
    2004 Peugeot 206RC
    2003 BMW 330Cİ
    2009 Audi TTS

Senior Member Yigit911 Üyenin Avatarı
    arkadaslar hep hizdan bahsetmiste madem sizin icin onemli degil hiz alin binin derim ben. porschenin yaptigi en zevkli en ucuz araba ayrica isinma konusunda hic bir sikinti yok rahat olun yani iceri motordan herhangi bir sicaklik geldigi falan yok