Alıntı fbq7 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yanlış soru sorulmuş,yanlış cevap yazılmış,epey bilgi kirliliği oluşmuş. Öncelikle şunu iyi açıklığa kavuşturalım Mercedes 125 yıllık tarihi boyunca 6 nesil şanzıman açıkladı.5 nesil 7g-tronic ile 6.nesil 7g-tronic plus tamamen birbirinden farklı şanzımanlar. 7g-tronic 2003 senesinde üretilmiş,2011 Ağustos'ta ise üretimi durmuştur. Melih senin aracının anladığım kadarıyla 2011 Ağustos öncesi üretimi, yani şanzımanı 7g-tronic. 2011 Eylül sonrası CLS250,CLS350,CLS500,E350,E500,S350,S500,SLK350,SL K500,GLK350,GLK500 vs... bütün seriler 7g-tronic plus adında bir şanzıman kullanmaya başladılar. Bu şanzımanı 7g-tronic'ten ayıran özelliği her viteste arabanın"plus" sıfatıyla kendi kararını verip hızını yükseltmesi veya düşürmesidir. Manuel kullanırken bile araç yeri geldiğinde senin bastığından daha fazla ivme kazanır motorun zorlanmasını minimuma indirir,dolayısıyla yakıt sarfiyatını azaltmana yardımcı olur. 7g-dtc ise bambaşka bir evre. Bahsettiğiniz gibi yeni B serisinde kullanılmaya başlandı. Mercedes A ve B serisinde herhalde stratejik karardır,rakiplerine benzer bir üretim yapmak istiyor anladığım kadarıyla. Önden çekişli A serisi üretilecek, Mercedes'te görülmüş birşeymidir bu..

7g-dtc'ye benzer bir motoruda AMG üretmektedir. İsmi AMG Speedshift DCT 7-speed sports transmission'dur ve Cls,E,Sl,Sls vs.. Amg modellerinde bu şanzımanı kullanırlar. 7g-tronic plus'tan haliyle daha atik şanzımandır ama asla yakıt sarfiyatını düşünmeyen bir şanzımandır.

Son olarak 8 ileri vites üretmek marifet değildir, başındaki rakamın büyüklüğü daha iyi şanzımana sahip olduğunu asla göstermez,önemli olan ömrüdür ve yakıt sarfiyatıdır. Hız olarak zaten hepsi segmentlerinde başa baş neredeyse. Hele Bmw'nin kronikleşmeye başlayan motor-şanzıman sorunlarını göz önüne aldığımızda Bmw'nin 8 ileri şanzımanın daha iyi olduğuna ben pek katılmıyorum.
    sanırım yanlışınız mevcut.

çift kavramalı şanzıman (yeni 65 amg leri bilmiyorum SL de kullanılan şanzımanı) sadece SLS amg de kullanıldı diye biliyorum..

diğer e63 cls 63 c63 vs hepsi çok hızlı ancak tork kon. şanzıman diye biliyorum.

ayrıca sls amg de kullanılan şanzıman ferrari 458 ile aynı olması gerek.

Alıntı ahm36 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    babamda e350cdi4matic var,7 gtronic sanzuman amcamda cls350cdi4matic var 7gtronic plus,ikisinide cok uzun ve dikkatli bir sekilde kullandim.Utanarak fark hissedemedigimi soylemek isterim.iki aracinda her turlu yuruyen aksam ,suspansiyon, hizlanma yuksek hizda tutunma vs. tum surus karakterlerini neredeyse ayni buldum..
    bildiğim kadarıyla e350cdi da 7g plus

Senior Member melih Üyenin Avatarı

Manuelde bile arabaya karışıyor 7g tronic plus.
    Bu durumun olumlu veya olumsuz olduğu tartışılır ama tartışılmayacak birşey varsa o da 7g-tronic ile 7g-tronic plus şanzımanlarının aynı olmadığıdır.
    Kesinlikle olumsuz Mercedes ztn kendini bırakmayan bi araç ona rahmen araçla biraz oynamak istediğinde hiç beklemediğin yada istemediğin bi zamanda araç vites yükseltior ve bu yüzden bi kaç kere kaza atlattım. Yanı verip dönerken, aracı yüksek devirle kontrolü aldığın anda vites yükseltince direk çizgisinden çıkıp açılıor.
    Yanlış soru konusunu da, ne demek istediğini anladım evet haklısın orda bi yanlışlık olmuş.
    Alıntı ozy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    onu bunu bosverinde insan beyni neler yapiyor hayranlikla seyrediyorum...hele ki bunu almanlar gibi sabahtan aksama kadar icen bi millet nasil becerebiliyor hic anlamiyorum ) hani sorsalar bana dunyaya turk olarak gelmeseydin hangi millet olarak gelmek isterdin diye,herhalde alman olarak gelmek isterdim derdim... (simdi sakin yinede turk olarak gelmek isterdim diye konuyu baska yerlere cekmeyelim,dedigim gibi turk olarak gelemiyorsan diye soruyorum soruyu )
    Ben ne olursa olsun Alman olmayı seçmezdim İtalyanlar daha yakın gelior bana Ama Almanlar makina konusunda çok iyi inanılmaz kaliteli iş çıkartıorlar. Türkiye deki eski büyük bütün fabrikalar Almanlar tarafından kurulmuş ve o makinalar hala sorunsuz çalışıor. Bide iş konusunda inanılmaz disiplinli olduklarını gördüm.
    e350 cdi blueefficiency coupe

Senior Member
    Dizel motorlu aracın devir bandı kısa olduğu için limite gelip vites büyütmesi daha kolay oluyor. Dikkatli olmak lazım, yoksa kopmak işten bile değil.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member fbq7 Üyenin Avatarı
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Aynen öyle . Ama "çıplak siparişse" 6 ileri manuel.
    Çok yazık,ben sizi kaliteli bir üye olarak görüyordum üslup kırıcı.

Benim "c180 cgi" aracıyla ilgili hiçbir öngörüm veya iddiam olmamıştı. Aklınızca dalga geçiyorsunuz ya,en azından doğru bilgi verseydiniz keşke.

Olayı en başa alıyorum,sizin iddianız cümle olarak: "Eylül 2010 yılından beri V6 turbodizellerde ve Eylül 2011 yılından beri tüm arkadan itişli ve 4Matic araçlarda kullanılıyor."

7g-tronic ilk 2010 yılında değil 2009 yılında w212 E kasaların v6,v8 silindirli araçlarında kullanıldı. Ben kaynakla konuşmayı severim. Kaynak:http://en.wikipedia.org/wiki/W212
    Transmission kısmına bakarsanız sevinirim.

Aynı yazıda 2011 yılından itibaren tüm arkadan itişli ve 4Matic'lerde kullanıldı demişsiniz.

Ben size iddia olarak 2012 model e250cdi coupe sipariş etmeniz durumunda şanzıman için ekstra ücret ödemeniz gerekir demiştim.

Gelelim yine yanlış olan ve benimle dalga geçmeye çalıştığınız iddianıza. Mercedes Benz Türkiye zaten ötv yükseldiği için,2.0 motor altı araçlara abandı, bu nedenle araçların iç kalitesi arttırdı. Tabi sadece kendi getirdiği araçlar için böyle bir uygulama yaptı. Dediğiniz doğru, şuan Türkiye'de bulunan çoğu c180 7g-tronic plus. Bu durum sipariş verdiğiniz anda değişiyor. Peki insanlar neden sipariş veriyor? İnsanlar istediği renkte,istediği donanımda araç alabilmek için sipariş veriyor. Bu sipariş verme durumunada otomotiv firmaları aracın donanımsız halinede sizin dalga geçtiğiniz gibi "çıplak fiyatı" diyor bilmem anladınız mı?

Yetkili bayiileri geçtim galerilerde bile durum böyle. Kendi isteğinize göre bir c180 sipariş verirseniz,7g-tronic plus şanzımana ücreti ödemek zorundasınız.

Sizin ufkunuz Türkiye haritasıyla sınırlı,bilmiyorum yabancı dil varmı biraz açıp okumanızı tavsiye ederim. Hatanızı görmeniz açısından;

Mercedes-Benz Almanya sitesi c180 cgi aracı için(En güncel site olduğu için başta veriyorum) kaynak:http://www.mercedes-benz.de/content/...ta/models.html

Mercedes-Benz İngiltere kaynak:http://www2.mercedes-benz.co.uk/cont...technical_data

İngiliz sitesinde Transmission bölümüne bakarsanız 7g-tronic plus'ın opsyonel olduğunu anlayabilirsiniz. İngilizce 7g-tronic plus'ın "optional" olduğunu belirtmiş
    Mercedes-Benz Türkiye kaynak:http://www.mercedes-benz.com.tr/cont...ical_data.html

Ben yinede nolur nolmaz diye, Size kıyak geçip Türkçe çevirili olanınıda koydum,kaynak:http://www.mercedes-benz.com.tr/cont...ical_data.html

Diyorki:Parantez içindeki değerler otomatik şanzımanlı araçlar içindir.

Anlıyoruzki: c180 cgi aracında otomatik şanzıman standart değil.

Umarım açıklayacı olmuştur

Senior Member
    Çok yazık,ben sizi kaliteli bir üye olarak görüyordum üslup kırıcı.

Benim "c180 cgi" aracıyla ilgili hiçbir öngörüm veya iddiam olmamıştı. Aklınızca dalga geçiyorsunuz ya,en azından doğru bilgi verseydiniz keşke.

Olayı en başa alıyorum,sizin iddianız cümle olarak: "Eylül 2010 yılından beri V6 turbodizellerde ve Eylül 2011 yılından beri tüm arkadan itişli ve 4Matic araçlarda kullanılıyor."

7g-tronic ilk 2010 yılında değil 2009 yılında w212 E kasaların v6,v8 silindirli araçlarında kullanıldı. Ben kaynakla konuşmayı severim. Kaynak:http://en.wikipedia.org/wiki/W212
    Transmission kısmına bakarsanız sevinirim.

Aynı yazıda 2011 yılından itibaren tüm arkadan itişli ve 4Matic'lerde kullanıldı demişsiniz.

Ben size iddia olarak 2012 model e250cdi coupe sipariş etmeniz durumunda şanzıman için ekstra ücret ödemeniz gerekir demiştim.

Gelelim yine yanlış olan ve benimle dalga geçmeye çalıştığınız iddianıza. Mercedes Benz Türkiye zaten ötv yükseldiği için,2.0 motor altı araçlara abandı, bu nedenle araçların iç kalitesi arttırdı. Tabi sadece kendi getirdiği araçlar için böyle bir uygulama yaptı. Dediğiniz doğru, şuan Türkiye'de bulunan çoğu c180 7g-tronic plus. Bu durum sipariş verdiğiniz anda değişiyor. Peki insanlar neden sipariş veriyor? İnsanlar istediği renkte,istediği donanımda araç alabilmek için sipariş veriyor. Bu sipariş verme durumunada otomotiv firmaları aracın donanımsız halinede sizin dalga geçtiğiniz gibi "çıplak fiyatı" diyor bilmem anladınız mı?

Yetkili bayiileri geçtim galerilerde bile durum böyle. Kendi isteğinize göre bir c180 sipariş verirseniz,7g-tronic plus şanzımana ücreti ödemek zorundasınız.

Sizin ufkunuz Türkiye haritasıyla sınırlı,bilmiyorum yabancı dil varmı biraz açıp okumanızı tavsiye ederim. Hatanızı görmeniz açısından;

Mercedes-Benz Almanya sitesi c180 cgi aracı için(En güncel site olduğu için başta veriyorum) kaynak:http://www.mercedes-benz.de/content/...ta/models.html

Mercedes-Benz İngiltere kaynak:http://www2.mercedes-benz.co.uk/cont...technical_data

İngiliz sitesinde Transmission bölümüne bakarsanız 7g-tronic plus'ın opsyonel olduğunu anlayabilirsiniz. İngilizce 7g-tronic plus'ın "optional" olduğunu belirtmiş
    Mercedes-Benz Türkiye kaynak:http://www.mercedes-benz.com.tr/cont...ical_data.html

Ben yinede nolur nolmaz diye, Size kıyak geçip Türkçe çevirili olanınıda koydum,kaynak:http://www.mercedes-benz.com.tr/cont...ical_data.html

Diyorki:Parantez içindeki değerler otomatik şanzımanlı araçlar içindir.

Anlıyoruzki: c180 cgi aracında otomatik şanzıman standart değil.

Umarım açıklayacı olmuştur
    Güzel kardeşim, kusura bakma ama yazılanları tam olarak okumuyorsun.

1. Konu başlığı otomatik şanjmanların farkları, yani Melih kardeşimizin açtığı konuda manuel şanjmanlar yok,

2. Ailem sağ olsun, hem Almanca, hem de İngilizceyi gayet iyi biliyorum, İstanbul Alman Lisesinden mezun olduktan sonra, İngiltere, Almanya ve Kaliforniyada eğitim aldım ve çalıştım,

3. 250 CDI motorlu araçların çıplak sipariş veridiğinde manuel şanjmanla geldiğini, konu dışı olmasına rağmen siz belirtmiştiniz,

4. Levent kardeşimizin sorusuna da benzer bir cevap vermemeniz ve konuyu odak noktasından tekrar çıkarmamanız için böyle yazdım,

5. Forumdaki hiçbir arkadaşı üzmek veya kırmak gibi bir niyetim hiçbir zaman olmadı,

6. Bu konuda yazdıklarımı ve bunlara cevaben yazdıklarınızı tekrar dikkatlice okumak lutfunda bulunursanız, siz ne kadar kırıcı olduğunuzu anlarsınız.

7. Saygılarımla.
    Son düzenleyen Monza, 31-Mart-2012 saat 08:41.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member AhmetPOYRAZ Üyenin Avatarı
    Alıntı HoLY.oNE Demiş ki: Mesajı Görüntüle

bildiğim kadarıyla e350cdi da 7g plus
    valla bizim aracın donanım listesinde sadece 7 gtronic yazıyor.Plus 2011 yılının son döneminde ve 2012 modellerde çıkmış olabilir.Hatta ben hayıflanmıştım yaa bizim şanzuman plus değil diye ..