Senior Member fbq7 Üyenin Avatarı
    Alıntı melih Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Soruda bi yanlışlık görmüorum yeni B serisindeki şanzımanı görünce şaşırdım aracımda olanla farkını merak ettim aynı olacak deildi heralde...
    Ben 7g-tronic lerin yenisiyle eskisinin farkını sormadım bence sen yanlış anlamışsın ama fena olmadı 7g-tronic plus dan haberim yoktu öğrenmiş oldum
    Kesinlikle yanlış anlama yok,7g-tronic 2003 yılında üretildiği için ve sizde 7g-tronic şanzımanı "yeni nesil" olarak adlandırdığınız için soru yanlış dedim. 2011 yılında üretilen şanzıman 7g-tronic plus. %25 daha az yakıt harcayan,hızlanma süreçlerindeki ayarlamaları tamamen farklı iki şanzımandan bahsediyoruz.

Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    7G-tronic - 7G-tronic Plus farkları :

Özetle, Plus şanjman ECO özelliği sunabilmek için 7Gnin geliştirilmiş hali.

Daha hassas tork konvertör yapısı, daha kaygan ve ince ATF yağ kullanımı, ve daha kaygan dişli ve vuruntu malzemeleri ile, sürtünme kayıplarını azaltmak için, tamamen yakıt tasarrufu amaçlı olarak Start-Stop mekanizmasına uyumlu olmak üzere tasarlanmış.

Bu şanjmanın diğer önemli özelliği, yeni nesil V6turbo-dizel ve V8turbo-benzinli motorların yüksek tork güçlerini karşılayabilmesi. 700 ve 1000 NMye dayanıklı 2 versiyonu var.

Eylül 2010 yılından beri V6 turbodizellerde ve Eylül 2011 yılından beri tüm arkadan itişli ve 4Matic araçlarda kullanılıyor.
    7g-tronic 2003 yılında V8'lerde 2009 yılında ise w212 E kasalarda kullanıldı. Monza sana anlatamadığım ince nüans 7g-tronic ile 7g-tronic plus farklı şanzımanlar.

Sadece eco start/stop farklılığı var diyip kestirip atmak doğru değil. Ben mesela kendi aracımda eco start/stop fonksyonunu kapatıp, vitesi E moduna aldığımda ortalama 850-950km gidebiliyorken 2011 öncesi kasayla 700-800km gidebiliyorum. İki araçta e350cdi coupe. Demekki ortada ciddi bir fark var. 2011 öncesi ve sonrası iki aracıda kullanın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Manuelde bile arabaya karışıyor 7g tronic plus.
    Bu durumun olumlu veya olumsuz olduğu tartışılır ama tartışılmayacak birşey varsa o da 7g-tronic ile 7g-tronic plus şanzımanlarının aynı olmadığıdır.

Bütün arkadan itişli ve 4matic araçlarda 7g tronic plus kullanılıyor demişsiniz doğru değil, 2012 model e250 cdi coupe alıyorsunuz ve arabayı çıplak sipariş ettiniz, 6 ileri şanzımanla gelir, 7g tronic plus için ayrı ücret ödemeniz gerekir.Genelde 6 silindir ve üstünde standarttır hala(üst segmentler hariç)

Alıntı ahm36 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    babamda e350cdi4matic var,7 gtronic sanzuman amcamda cls350cdi4matic var 7gtronic plus,ikisinide cok uzun ve dikkatli bir sekilde kullandim.Utanarak fark hissedemedigimi soylemek isterim.iki aracinda her turlu yuruyen aksam ,suspansiyon, hizlanma yuksek hizda tutunma vs. tum surus karakterlerini neredeyse ayni buldum..
    Hiç utanmanıza gerek yok Ahmet kardeşim, bu kadar uzun kullandığınıza göre aradaki yakıt farkını iyi gözlemlemişssinizdir diye düşünüyorum. Sürüş karakteristiğinde farklılık 4maticlerde çok daha az hissedilir buna katılıyorum çünkü 4matic sistemi şanzımanın bile önüne geçiyor. 4 tekere eşit dağıtım yapma telaşından, hızlanma ayarları birbirine çok daha benzer değerler veriyor. Yani sizin farkı hissetmemenizin temel nedeni 4matic sisteminin 4 tekere dağıtım yaparken esp gibi görev görmesi. Durmadan çalışan daha güçsüz bir esp olduğunu düşünün

Bu durum arkadan itişli arabalarda böyle değil. Esp sistemi kafasına göre çalışır. Karakteristik özelliği yoktur. O nedenle hız tepkimelerini çok daha iyi algılayabilirsiniz. Özellikle imkanınız varsa,7gtronic plus şanzımanı olan v6 dizel araç kullanmanızı tavsiye ederim.

Alıntı melih Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Benim anlamadığım bu şanzımanın (7g-tronic plus) kullanım tarihiyle ilgili çelişkiler var ikinizde farklı tarihler vermişsiniz ? Bunla ilgili tam bi tarih yada bilgi varmı kullanım tarihi ?
    Son olarak Melih kardeşim,bu video soruna kesin cevap olacaktır.

Senior Member ozy Üyenin Avatarı
    onu bunu bosverinde insan beyni neler yapiyor hayranlikla seyrediyorum...hele ki bunu almanlar gibi sabahtan aksama kadar icen bi millet nasil becerebiliyor hic anlamiyorum ) hani sorsalar bana dunyaya turk olarak gelmeseydin hangi millet olarak gelmek isterdin diye,herhalde alman olarak gelmek isterdim derdim... (simdi sakin yinede turk olarak gelmek isterdim diye konuyu baska yerlere cekmeyelim,dedigim gibi turk olarak gelemiyorsan diye soruyorum soruyu )

Senior Member banshee8831 Üyenin Avatarı
    Alıntı ozy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    onu bunu bosverinde insan beyni neler yapiyor hayranlikla seyrediyorum...hele ki bunu almanlar gibi sabahtan aksama kadar icen bi millet nasil becerebiliyor hic anlamiyorum ) hani sorsalar bana dunyaya turk olarak gelmeseydin hangi millet olarak gelmek isterdin diye,herhalde alman olarak gelmek isterdim derdim... (simdi sakin yinede turk olarak gelmek isterdim diye konuyu baska yerlere cekmeyelim,dedigim gibi turk olarak gelemiyorsan diye soruyorum soruyu )
    aslında herşey eğitim sisteminden kaynaklanıyor. boş yere kürek çekip kendimizi zorlayarak bir baltaya sap olmaya çalışıyoruz. şu an ünivde gördüğümüz derslerin % kaçını gerçek hayatta kullanıyoruz belli bile değil.

Almanların hitler baskısıyla çalışkan-disiplinli bir millet haline geldiğini savunuyorum. O önemli süreçten sonra zaten aldı başını gittiler. İllaki içeni boş gezeni var o millette fakat bu disiplinli adamların sayısı da göz ardı edilemeyecek durumda ki zaten alman markaları ortada.

Yalnız farklı bir olay var ki bu zeka-çalışkanlık konusunda Asyalılar daha doğrusu Japonlar tüm milletlerden üstün. Adamların bir dersten başarılı olma notu %90. Haliyle hepsi zeki hepsi çalışkan bir ırk. Tam tersi batıda ise bu oran çok düşük. Japonlar zeki olmasın da başka kim olsun bu durumda
    01' Renault Clio 1.6 (Satıldı)
    08' Audi A4 (B8) 2.0 TDI multitronic (Satıldı)

03' Subaru Impreza WRX STI (Satıldı)
    09' Renault Megane 1.5 (Satıldı)
    07' Subaru Impreza 2.0 R ( Satıldı)
    01' Toyota Camry 3.0 V6 GX Hidden Content

Senior Member
    Alıntı fbq7 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    7g-tronic 2003 yılında V8'lerde 2009 yılında ise w212 E kasalarda kullanıldı. Monza sana anlatamadığım ince nüans 7g-tronic ile 7g-tronic plus farklı şanzımanlar.

Sadece eco start/stop farklılığı var diyip kestirip atmak doğru değil. Ben mesela kendi aracımda eco start/stop fonksyonunu kapatıp, vitesi E moduna aldığımda ortalama 850-950km gidebiliyorken 2011 öncesi kasayla 700-800km gidebiliyorum. İki araçta e350cdi coupe. Demekki ortada ciddi bir fark var. 2011 öncesi ve sonrası iki aracıda kullanın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Manuelde bile arabaya karışıyor 7g tronic plus.
    Bu durumun olumlu veya olumsuz olduğu tartışılır ama tartışılmayacak birşey varsa o da 7g-tronic ile 7g-tronic plus şanzımanlarının aynı olmadığıdır.

Bütün arkadan itişli ve 4matic araçlarda 7g tronic plus kullanılıyor demişsiniz doğru değil, 2012 model e250 cdi coupe alıyorsunuz ve arabayı çıplak sipariş ettiniz, 6 ileri şanzımanla gelir, 7g tronic plus için ayrı ücret ödemeniz gerekir.Genelde 6 silindir ve üstünde standarttır hala(üst segmentler hariç)
    Güzel kardeşim, galiba benim yazdıklarımı tam olarak okumamışsınız.
    Ben ikisinin aynı şanjman olduğunu değil, aralarındaki yapı farkını "özetle" yazmıştım,
    İkisinin arasındaki kullanımdaki farkı, ancak ikisini de kullanan birinin anlayabileceğini belirtmiştim,
    2012 model tüm arkadan itişli ve 4Maticlerde kullanıldığını yazmıştım ki ben de bazı 4 slindirli modellerin standard olarak manuel şanjmanla üretildiğini biliyorum AMA otomatik opsiyonunda bu araçlar da, sizin de yazdığınız gibi, 7G-tronic Plus ile geliyor, 2011ler gibi 5- vites otomatik ile değil.
    Bilmem anlatabildim mi?
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    Bütün makyajlı 1.8cgi c ler gtronic plus değil mi?

Senior Member
    Alıntı levent-- Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bütün makyajlı 1.8cgi c ler gtronic plus değil mi?
    Aynen öyle . Ama "çıplak siparişse" 6 ileri manuel.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Aynen öyle . Ama "çıplak siparişse" 6 ileri manuel.
    Bir an tereddüte düştüm ağustos vs konusu geçince acaba 7gtronic olanlarda mı var diye ama hepsi plus diye tahmin etmiştim zaten.

1den 2 ye geçişte vuruntu var, arkadaşım yazılımla hallettirdi benimde gitmem gerek bir ara. Çok ciddi birşey değil ama yinede arada yapabiliyor

Senior Member AhmetPOYRAZ Üyenin Avatarı
    Alıntı fbq7 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hiç utanmanıza gerek yok Ahmet kardeşim, bu kadar uzun kullandığınıza göre aradaki yakıt farkını iyi gözlemlemişssinizdir diye düşünüyorum. Sürüş karakteristiğinde farklılık 4maticlerde çok daha az hissedilir buna katılıyorum çünkü 4matic sistemi şanzımanın bile önüne geçiyor. 4 tekere eşit dağıtım yapma telaşından, hızlanma ayarları birbirine çok daha benzer değerler veriyor. Yani sizin farkı hissetmemenizin temel nedeni 4matic sisteminin 4 tekere dağıtım yaparken esp gibi görev görmesi. Durmadan çalışan daha güçsüz bir esp olduğunu düşünün

Bu durum arkadan itişli arabalarda böyle değil. Esp sistemi kafasına göre çalışır. Karakteristik özelliği yoktur. O nedenle hız tepkimelerini çok daha iyi algılayabilirsiniz. Özellikle imkanınız varsa,7gtronic plus şanzımanı olan v6 dizel araç kullanmanızı tavsiye ederim.

eyw kardes guzel izah etmissin ,anladim..