Senior Member melih Üyenin Avatarı
    Alıntı fbq7 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yanlış soru sorulmuş,yanlış cevap yazılmış,epey bilgi kirliliği oluşmuş. Öncelikle şunu iyi açıklığa kavuşturalım Mercedes 125 yıllık tarihi boyunca 6 nesil şanzıman açıkladı.5 nesil 7g-tronic ile 6.nesil 7g-tronic plus tamamen birbirinden farklı şanzımanlar. 7g-tronic 2003 senesinde üretilmiş,2011 Ağustos'ta ise üretimi durmuştur. Melih senin aracının anladığım kadarıyla 2011 Ağustos öncesi üretimi, yani şanzımanı 7g-tronic. 2011 Eylül sonrası CLS250,CLS350,CLS500,E350,E500,S350,S500,SLK350,SL K500,GLK350,GLK500 vs... bütün seriler 7g-tronic plus adında bir şanzıman kullanmaya başladılar. Bu şanzımanı 7g-tronic'ten ayıran özelliği her viteste arabanın"plus" sıfatıyla kendi kararını verip hızını yükseltmesi veya düşürmesidir. Manuel kullanırken bile araç yeri geldiğinde senin bastığından daha fazla ivme kazanır motorun zorlanmasını minimuma indirir,dolayısıyla yakıt sarfiyatını azaltmana yardımcı olur. 7g-dtc ise bambaşka bir evre. Bahsettiğiniz gibi yeni B serisinde kullanılmaya başlandı. Mercedes A ve B serisinde herhalde stratejik karardır,rakiplerine benzer bir üretim yapmak istiyor anladığım kadarıyla. Önden çekişli A serisi üretilecek, Mercedes'te görülmüş birşeymidir bu..

7g-dtc'ye benzer bir motoruda AMG üretmektedir. İsmi AMG Speedshift DCT 7-speed sports transmission'dur ve Cls,E,Sl,Sls vs.. Amg modellerinde bu şanzımanı kullanırlar. 7g-tronic plus'tan haliyle daha atik şanzımandır ama asla yakıt sarfiyatını düşünmeyen bir şanzımandır.

Son olarak 8 ileri vites üretmek marifet değildir, başındaki rakamın büyüklüğü daha iyi şanzımana sahip olduğunu asla göstermez,önemli olan ömrüdür ve yakıt sarfiyatıdır. Hız olarak zaten hepsi segmentlerinde başa baş neredeyse. Hele Bmw'nin kronikleşmeye başlayan motor-şanzıman sorunlarını göz önüne aldığımızda Bmw'nin 8 ileri şanzımanın daha iyi olduğuna ben pek katılmıyorum.
    Soruda bi yanlışlık görmüorum yeni B serisindeki şanzımanı görünce şaşırdım aracımda olanla farkını merak ettim aynı olacak deildi heralde...
    Ben 7g-tronic lerin yenisiyle eskisinin farkını sormadım bence sen yanlış anlamışsın ama fena olmadı 7g-tronic plus dan haberim yoktu öğrenmiş oldum
    e350 cdi blueefficiency coupe

Senior Member AhmetPOYRAZ Üyenin Avatarı
    ben cok bilgili degilim ama kendi gorusumu soylemek isterim.7 g tronic ve 7gtronic plus sanzumanlari baya uzun bir sure kullandim ama cok bir fark goremedim..Cok benzer geldi bana sanzumanlar.Ama acikcasi dsg bana daha fazla tat veriyor.

Alıntı ahm36 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    ben cok bilgili degilim ama kendi gorusumu soylemek isterim.7 g tronic ve 7gtronic plus sanzumanlari baya uzun bir sure kullandim ama cok bir fark goremedim..Cok benzer geldi bana sanzumanlar.Ama acikcasi dsg bana daha fazla tat veriyor.
    Aradaki fark nerde çıkıor ortaya yada şusu deişmiş ii olmuş deditecek anlaşılacak bi fark varmı ?

Senior Member
    7G-tronic - 7G-tronic Plus farkları :

Özetle, Plus şanjman ECO özelliği sunabilmek için 7Gnin geliştirilmiş hali.

Daha hassas tork konvertör yapısı, daha kaygan ve ince ATF yağ kullanımı, ve daha kaygan dişli ve vuruntu malzemeleri ile, sürtünme kayıplarını azaltmak için, tamamen yakıt tasarrufu amaçlı olarak Start-Stop mekanizmasına uyumlu olmak üzere tasarlanmış.

Bu şanjmanın diğer önemli özelliği, yeni nesil V6turbo-dizel ve V8turbo-benzinli motorların yüksek tork güçlerini karşılayabilmesi. 700 ve 1000 NMye dayanıklı 2 versiyonu var.

Eylül 2010 yılından beri V6 turbodizellerde ve Eylül 2011 yılından beri tüm arkadan itişli ve 4Matic araçlarda kullanılıyor.
    Son düzenleyen Monza, 29-Mart-2012 saat 12:47.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    7G-tronic - 7G-tronic Plus farkları :

Özetle, Plus şanjman ECO özelliği sunabilmek için 7Gnin geliştirilmiş hali.

Daha hassas tork konvertör yapısı, daha kaygan ve ince ATF yağ kullanımı, ve daha kaygan dişli ve vuruntu malzemeleri ile, sürtünme kayıplarını azaltmak için, tamamen yakıt tasarrufu amaçlı olarak Start-Stop mekanizmasına uyumlu olmak üzere tasarlanmış.

Bu şanjmanın diğer önemli özelliği, yeni nesil V6turbo-dizel ve V8turbo-benzinli motorların yüksek tork güçlerini karşılayabilmesi. 700 ve 1000 NMye dayanıklı 2 versiyonu var.

Eylül 2010 yılından beri V6 turbodizellerde ve Eylül 2011 yılından beri tüm arkadan itişli ve 4Matic araçlarda kullanılıyor.
    Benim merak ettiğim bütün bu farklar yolda belli oluormu? Kullanırken şöför aradaki farkı çıkarta bilir mi, hissedilir derece bi fark varmı.
    Örneğin aracı sıkıştırınca daha ii tepki verdiğini yaşatıormu gibi ...

Senior Member
    Yeni Plus şanjmanın gaz tepkilerine daha hassas olduğu ve daha hızlı reaksiyon verdiği söyleniyor. Bunu ancak, aynı tip araçta ikisini de kullanan anlayabilir.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

Alıntı fbq7 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Melih senin aracının anladığım kadarıyla 2011 Ağustos öncesi üretimi, yani şanzımanı 7g-tronic. 2011 Eylül sonrası CLS250,CLS350,CLS500,E350,E500,S350,S500,SLK350,SL K500,GLK350,GLK500 vs... bütün seriler 7g-tronic plus adında bir şanzıman kullanmaya başladılar.
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle

Benim anlamadığım bu şanzımanın (7g-tronic plus) kullanım tarihiyle ilgili çelişkiler var ikinizde farklı tarihler vermişsiniz ? Bunla ilgili tam bi tarih yada bilgi varmı kullanım tarihi ?

babamda e350cdi4matic var,7 gtronic sanzuman amcamda cls350cdi4matic var 7gtronic plus,ikisinide cok uzun ve dikkatli bir sekilde kullandim.Utanarak fark hissedemedigimi soylemek isterim.iki aracinda her turlu yuruyen aksam ,suspansiyon, hizlanma yuksek hizda tutunma vs. tum surus karakterlerini neredeyse ayni buldum..

Alıntı ahm36 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    babamda e350cdi4matic var,7 gtronic sanzuman amcamda cls350cdi4matic var 7gtronic plus,ikisinide cok uzun ve dikkatli bir sekilde kullandim.Utanarak fark hissedemedigimi soylemek isterim.iki aracinda her turlu yuruyen aksam ,suspansiyon, hizlanma yuksek hizda tutunma vs. tum surus karakterlerini neredeyse ayni buldum..
    Merak ettiğim buydu. Saol ahm ...

rica ederim ne demek, direk ahmet dersen daha memnun olurum