Junior Member
    Burada tecrübemi paylaşmak istiyorum.

Geçen sonbahar A4 aracım sağ önden Bursa'da darbe aldı ve çekici ile Doğuş Oto Bursa'ya çektirdik. 3 hafta sonra aracı hazır diye teslim ettiler.

Aracı aldım, ilk çalıştırdığım sabah ses var araçta. Ben de tesadüf Bursa'dayım yine. Direkt Doğuş oto'ya uğradım. Baktılar, dediler ki turbo bozuk. Değişmesi lazım. Bomba 1. Aracı bıraktım, yine 3-5 gün kaldı, turbo değişti, geri aldım.

Sağ ön far darbede kırılmıştı, değişmişti. Baktık sağ sol çok renk farkı oldu, solu da değiştirttim. Gece farları yakıyorum, sol ön far göz kırpar gibi kırpışıyor, temassızlık var gibi. Götürüyorum, gösteriyorum, kontrol ünitesi değişmesi lazım diyorlar. Ya kardeşim bu sorun yoktu bu araçta, farı problemsiz yanıyordu. Yok beyefendi, şimdi bozulmuş, değişmesi lazım. Aracı servise sokuyorsun sorunsuz farla, yeni far takıyorlar, veriyorlar, far problemli yanıyor, tesadüf eseri şimdi kontrol ünitesi bozulmuş oluyor. Hadi canım sen de. Sonuç, halen aynı farla dolaşıyorum, her trafikte farın ışığı kırpıştığında Doğuş Oto Bursa'ya giydiriyorum. Bomba 2.

Neyse, arabayı geri aldım, arabayı kullanıyorum, ama normalde olmayan bir ses var rölantide arabada. 3-4 kere götürdüm, sesi dinletmeye calısıyorum, baş tekniker arkadaş duymuyorum sesi diyor. Ya kardeşim var bu ses nasıl duymazsın araba nerdeyse traktöre döndü. Yok duyuramadım. Neyse, 1 ay sonra filan yolda giderken bu ses yükseldi yükseldi, beni zar zor Bursa'dan Yalova'ya getirdi, oradan feribota attım kendimi, Pendik'ten 30 km ile Fenerbahçe'ye geldim, araba zar zor gidiyor, Audi Mobil Servis ile Erel'e çekildi. Ön takımda bir parçalar değişti, şimdi ne olduğunu tam hatırlamıyorum. Bursa'daki o baş tekniker arkadaşı da aradım, o duymadığın ses ilerledi beni yolda bıraktı diye. Hmm kusura bakmayın vs dedi. Bomba 3. Ne kusura bakıcam, arabamı bir daha hayatta orada servise sokmayacağım.

Golf IV'üm vardı, o zaman da Bursa servisine tövbe etmiştim, Audi'm ile de tövbe ettim. Aman arkadaşlar, tecrübedir, 1 kişiyi bile sıkıntıdan kurtarabilirsem bu yazı ile amacım yerine gelmiş olacaktır.

Sağlıcakla kalın,
    Alp Hamzagil

Senior Member
    Gecmis olsun Alp Bey. Dogustan bu tur sacmaliklar rezillikler gormek mumkun malesef. Aracinizin daha da sorun cikarmadan halledilmis olmasi sevindirici

Junior Member
    Yok valla, şu anda araç halen kazadan önceki halinde değil. Erel de ön takımdaki parçaları değiştirdi ama 140 civarında arabada kötü bir titreme var, 140-150 ile sol viraja girince garip bir uğuldama var, var da var. Bir gün Erel'e götürüp Murat bey'e teslim edeceğim, o daha ilgili araba ile. Ramazan bana test edip verdi, abi araba kaymak gibi olmuş dedi, ertesi gün Bursa'ya gittim dedim ki Ramazan bu işten anlamıyor demek ki. Bu araba 215.000 km'de, bir parçası bozulmaya başlasın, hemen benim kulağıma gelmeye başlıyor, araba o kadar iyi ve sessiz bir arabaydı çünkü. Ama usta Erel'den çıkıp da arabayı 180'e çıkarıyor mu orasını bilemezsin tabii ki. Ben uzun yol yaptığımdan 140-180 arası arabanın kaymak gibi gitmesi gerekiyor. Gitmeyince de canın sıkılıyor. Vaktim olsa binicem servisin tepesine de, iş vakit vermiyor ne yazık ki.

Doğuş otomu??

aman amann asla
    arabamı satarım doğuşa bırakmam

ayrıca en son doğuşa servise bıraktığımda sis kapaklarımdan biri yok oldu, gösterdim bu nerde böle iş olurmu diye ama geldiğinde yoktu diyerek geçiştirdiler
    işim gücüm yok tamponu söküp sis kapağını çıkarıp sakladım öyle götürdüm servise
    Son düzenleyen erncvln, 05-Mart-2012 saat 18:07.

Senior Member
    Alıntı aaalp Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yok valla, şu anda araç halen kazadan önceki halinde değil. Erel de ön takımdaki parçaları değiştirdi ama 140 civarında arabada kötü bir titreme var, 140-150 ile sol viraja girince garip bir uğuldama var, var da var. Bir gün Erel'e götürüp Murat bey'e teslim edeceğim, o daha ilgili araba ile. Ramazan bana test edip verdi, abi araba kaymak gibi olmuş dedi, ertesi gün Bursa'ya gittim dedim ki Ramazan bu işten anlamıyor demek ki. Bu araba 215.000 km'de, bir parçası bozulmaya başlasın, hemen benim kulağıma gelmeye başlıyor, araba o kadar iyi ve sessiz bir arabaydı çünkü. Ama usta Erel'den çıkıp da arabayı 180'e çıkarıyor mu orasını bilemezsin tabii ki. Ben uzun yol yaptığımdan 140-180 arası arabanın kaymak gibi gitmesi gerekiyor. Gitmeyince de canın sıkılıyor. Vaktim olsa binicem servisin tepesine de, iş vakit vermiyor ne yazık ki.
    Rot ayarlarını yaptılar mı acaba? Yapmadılarsa yüksek süratte titreme bundan kaynaklanıyordur. Hemen kendinizi strese sokmayın bence. Hatta beklemeden iyi bir rotçuya gidip rot ayarlarınızı yaptırın derim. Darbe almış sonuçta ayarda kayma olabilir.

Senior Member ingolstadt Üyenin Avatarı
    Öncelikle gecmis olsun diyeyim,140 150 den sonra sol virajda uguldamadan bahsetmissiniz Bertan beyinde dedigi gibi rot ayarlarini kontrol ettirin birde sanirim Türkcesi "Rulman" oluyor tam emin degilim Almancasi "Radlager" o bozuldugu,dagildigi zaman acayip bir uguldama sesi yapar,dediginiz gibi ozelliklede virajlarda birde onlari kontrol ettirin.

Benim arabaninda sol on dagilmisti o zamanda aksilik Almanyaya gitmistim 1500 km yolu bu ugultu sesiyle gittim geldim korkudan fazla basamadim,90 100 km/h hizla tirlarin arkasinda geldim, sonrasinda servise goturdum hemen degistirdiler.

Isin komik tarafi benim arabada o zaman tam servisten cikti ertesi gun yola cikmistim maalesef oluyor boyle talihsizlikler.Benim serviste arizayi sahiplenmemisti.

Sözunu ettigim rulman.

Son düzenleyen ingolstadt, 05-Mart-2012 saat 21:29.
    Vatan sevgisi imandandir. H.z. Muhammed(Sav)

Geçmiş olsun. Böyle durumlarda, en önemli şey servisten kayıt almanız.

Yazsınlar bir kağıda, "araçta şu sorunla geldi, şu işlemleri yaptık" veya "şu sorunla geldi, biz birşey bulamadık" gibi. Tabi imzalı, kaşeli bir şekilde vermeleri gerekiyor.

Aklınızda olsun, vermeme gibi bir hakları yok. Gerekirse servis müdür gelsin o kağıdı size versin, elinizde bulunsun.

Junior Member
    Radlager değişti, hem de ön sol ve sağ olarak, rot ayarını da 2 kere yaptırttım. Ona rağmen ses var. Dediğim gibi araba ile ilgilenen birisinin duyup üstüne gitmesi lazım. Istanbul'da tavsiye edebileceğiniz özel servis varsa seve seve denerim. İyi usta lazım dilimden anlayacak. Mümkünse Anadolu yakasında.

Senior Member crossfire Üyenin Avatarı
    ben şimdiye kadar hiç 'doğuş' adı altında servise gitmedim. 97 model arabam sadece 1 (bir) servis gördü o da 3 kere el değiştirmeden dolayı ismi değişti, yeri aynı yerde, bütün servis aracımı tanır, şimdiye kadar hiç problem yaşamadım. benim aracın history'sine şöyle bi baktık, 97 yılındaki kayıtlara bile ulaştık iyi-kötü indirimlerim var, her servisten sonra aranırım şikayet olup olmadığı hakkında, sıram gelip de beklemişliğim hiç olmadı.
    darısı başınıza arkadaşlar...
    '97 A4 B5 1.9 TDI
    MORE THAN 450.000 KM

Member
    Dogus her zaman ki gibi, bizim de A4'e sag onden vurmuslardi. Sag on far yerinden oynadigi icin komple on farin kasayi degistiler ancak beyin ve ampul ayni kalmis hasar olmadigi icin. Daha sonralari ise sag on xenon goz kirpmaya basladi adamlara goturdum, olur ya dedim sag on far servis de islem gordu sizdendir dedim belki montaj yaparken zarar vermis olabilirsiniz, neden sol on far problem yapmadi dedim, adamlar kesinlikle sahiplenmiyorlar. Direk omru bitmistir dediler, dedim niye digerinin bitmedi, adam denk gelmis diyor. Yapicak bisey yok tekelin sonuclari rekabet olmayinca boyle sorunlarla karsilasilabiliyor.