AlpEren
    Guest
    Alıntı a4udi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Uygulamayı merakla bekliyorum, ceza uygulaması hoşuma gitti. Bunun yanında da ödül mekanizması geliştirilebilir. En azından sticker hediye edilebilir mesela. Bu da güzel Türkçe'mizi koruma adına özendirici bir uygulama olur kanaatindeyim.
    Hocam lazımsa hediye edebilirim sana sticker

Member ADN77 Üyenin Avatarı
    Ahahaha gülüşüne bir şey demezsiniz umarım Turbofsi kalitesine yakışır bir uygulama olmuş .Tekrar belirteyim Allah aşkına HERKEZ değil HERKES sonunda S harfi var ,en uyuz olduğum hata .Yazım yanlışı için tartışmalar çıkmamasını ve hayırlısını diliyorum

AlpEren
    Guest
    Alıntı ADN77 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ahahaha gülüşüne bir şey demezsiniz umarım Turbofsi kalitesine yakışır bir uygulama olmuş .Tekrar belirteyim Allah aşkına HERKEZ değil HERKES sonunda S harfi var ,en uyuz olduğum hata .Yazım yanlışı için tartışmalar çıkmamasını ve hayırlısını diliyorum
    Hocam tartışma olmadan göremiyoruz forumda seni, vallahi gözlerim doldu

Kıdemli Üye Tester Üyenin Avatarı
    Harika bir uygulama, sonuna kadar destekliyorum.

Senior Member Dynamo Üyenin Avatarı
    Alıntı KUPON7 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bu uygulamayı takdir ediyorum ve babamın en meşhur sözünü paylaşmak istiyorum;
    "TÜRKÇE, YÜREĞİNİZE DÜŞEN CEMRE OLMALI!" Yrd. Doç. Dr. Erol BARIN
    ----------
    Bu arada, uygulamaya destek veren arkadaşlardan ltfyce'nin neden hâlâ "TÜRKÇE" yazarken "T" harfini küçük yazdığına da bir anlam veremedim...
    Sorma kardesim dikkatimden kacmis
    34 DJ 9145 Volkswagen Passat B8 1.4 TSI 150 ACT
    34 BY1373 Audi A3 8P Coupe 2.0 FSI MANUEL (Satıldı)

Hidden Content

Member
    Alıntı turboadmin Demiş ki: Mesajı Görüntüle

Gerek eğitim gerek iş hayatında, yazınıza dikkat etmezseniz, saygı görmezsiniz ve dikkate alınmazsınız. Özellikle ciddi bir konu tartışılırken, bu tip yazılar komik duruyor.
    Bu gerçekten doğru, özellikle iş yerinde üst mevkiye sahip bir insan dahi olsa maillerinde kullandığı bozuk Türkçe yüzünde çalışanlarının ona bakışı ciddi şekilde değişebilir.

Senior Member adonisas Üyenin Avatarı
    Önce cep telefonun da az harf kullanıp çok şey anlatmak, paralelinde msn'de hızlı yazmaya çalışmak maalesef yazım alışkanlığımızı baltaladı ve yanlışlar yazımıza yerleşti.
    Bir firmadan mail aldığımda bile yazım şekli o firma ile ilgili düşüncelerime yön veriyor açıkçası. Günümüzde bazı kısaltmaların yazı diline dahil olmuş olması onları kullanmayalım demek değil tabii ki ancak en temel kuralları ve kalıpları kullandığımız sürece bu tip sanal dünyanın etkileri daha anlayışla karşılanacak, düzgün bir cümle içinde çok ta sırıtmayacaktır.
    Millet olarak öz denetleme mekanizmamız maalesef çok gelişmiş değil ve çoğu zaman birisi bizi dürtmeden birşeyleri düzeltmek konusunda sıkıntımız var. Çünkü hatalarımızın hata olduğunun farkında değiliz çoğu zaman.
    Bana kalsa dilimizi korumak adına daha ne yaptırımla uygularım. Mesela;
    Yurdum insanı hangi ülkeye kısa süreli iş yada ziyaret için gitse o ülkenin dilini öğrenmeye yada bir kaç kelima kapmaya çabalamakta. Yanında illaki bir cep sözlüğü, konuşma sözlüğü oluyor. O ülkenin dili olmasa da en azında ingilizce konuşmanız gerekiyor. Hatta elin fransızı ingilizce sorunuza cevap vermeyebiliyor. Amma velakin elin gavuru ülkeme gelince kendi dilinden borusunu öttürüyor. Özellikle yazın Antalya'da durum bu. Rus gelir soğukta donmuş dudaklarıyla konuşmaya çalışan bir insanın ağzından çıkabilen kelimelerin tonunda birşeyler ister (Rusça'nın temeli bence kesin bu donuk ağızlar, deneyin, -20 derecede Türkçe bile konuşsanız şiveniz Rusça oluyor), ingliş gelir yayık ve bayık ingilizce öter (oysa sen amerikan ingilizcesi öğrenmişsindir, anlamazsın ne diyor bu diye), alaman gelir o öyle doşland falan (hemen arkayı sağlama alırsın bi kaza kurşunu olmasın diye, belli mi olur). Biz hepsinin dilini bilmek zorundayız sanki, bunu dillendirdiğimde de, "aman efendim, turist kaçar yoksa, Türkçe bilmesinler biz hizmet için varız, biz hallederiz" tarzı cevaplar alıyorum. Tamamiyle teslim olduğumuz ve yabancı kökenli kelimeler var dilimizde kabul ama en azından var olanı koruyalım, elin ecnebisi gelince iki kelime öğreniversin. Aslında aklımdan geçen şu; yazacaksın koca koca sınır kapılarına, havaalanlarına, "burası Türkiye, burada Türkçe konuşulur" diye, hemde bunu da Türkçe yazacaksın. Gerisini de yavaş yavaş hallederiz. Computer'a bilgisayar demişiz, fotokopiyi fotokopya yaparız, yavaş yavaş onlar da tam olmasa da Türkçeleşir. Bizim yurtdışında yaşadığımız zulmü azıcıkta onlar yaşar hem lafta! ve sözde! Türkçemizi korur hem de dilimizle güçlü oluruz.
    Hidden Content
    'Mercedes C180 CGI AMG Selection Plus White
    'Mercedes C180 Kompressor Avantgarde White
    'Audi A3 TFSI Sportback Ambition White
    'Audi A3 TFSI Sportback Attraction Black
    'Rover 25 Club Silver Grey

Senior Member a4udi Üyenin Avatarı
    Alıntı AlpEren Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam lazımsa hediye edebilirim sana sticker
    Olur hemen gönder. Özeline atayım mı adresi ?

Senior Member
    H@y1rLiSi oLhSunNNNnnNnNnN
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

06 - Seat Ibiza FR wrecked Hidden Content
    07 - Seat Ibiza Coupe sold
    11 - Audi A4 a.k.a. Unicorn

Member
    Açıkçası, sözü edilen yazım kalitesi beni baştan beri çok rahatsız ediyordu. Bu forumda yeni olduğum için sadece alışmaya çalışıyordum. Alınan bu kararı sonuna kadar destekliyorum. İronik olan, forum da zaten arabalar üzerine olduğu için, resmen kendimi sanayide, ustalarla konuşuyor gibi hissediyordum.

Benim de dikkat ettiğim ve hep gözüme takılan bir hata ise soru eki olan -mi nin ayrı yazılmaması. Muhtemelen bu konunun devamında, şu ana kadar gelen tepkilerin aksine, "Türkçe dersinde miyiz?" gibi postlar da okuyacağız. Ama ne olursa olsun, Türkçe'mizi düzgün kullanmak, toplum olarak kalitemizi arttıracaktır diye düşünüyorum. Hayırlı olsun...
    Son düzenleyen delimawi, 29-Şubat-2012 saat 16:41. Sebep: EDIT: Gereksiz -de leri de ayrı yazmamak lazım. :) "sanayide"
    A3 1.4 TFSI sTronic - 34 CRU 74