Merhabalar,

Uzun zamandır dikkat ettiğim konulardan biri, forumda kullanılan Türkçe 'nin bozukluğu ve noktalama hatalarına (yokluğuna) dikkat çekmek istiyorum.

Üyelerimizin çoğu üniversite mezunu veya okumaya devam ediyor, fakat yazılan mesajların çoğu ilkokul seviyesinde.

Cümleye büyük harfle başlamak, cümleyi bitirdiğinizde nokta kullanmak ilkokulda öğretilen şeylerden biridir. Farklı konuya geçerken paragraf atlamak, doğru yerlerde doğru noktalama kullanmak karşınızdakine söylemek istediğinizi çok daha rahat bir şekilde aktarmanızı sağlayacaktır.

Forumda önemsemesiniz de, yazı şekliniz ve gösterdiğiniz özen, her zaman çok önemlidir. Gerek eğitim gerek iş hayatında, yazınıza dikkat etmezseniz, saygı görmezsiniz ve dikkate alınmazsınız. Özellikle ciddi bir konu tartışılırken, bu tip yazılar komik duruyor.

O yüzden sizden ricam, yazılarınıza mutlaka dikkat etmeniz.

Bundan dolayı, ufak bir puan sistemi devreye girecek. Yazdığınız yazı yukarda söylediğim şeylerin hepsini kapsayacak şekilde kötüyse, uyarı puanı alacaksınız. Toplam belli bir puana ulaşınca ise, siteden bir hafta uzaklaştırılacaksınız.

Türkçemizi koruyalım.

imperial
    Guest
    Bence çok doğru bir uygulama olmuş sevgili turboadmin

Senior Member
    Bence de çok yerinde olmuş. Bu şekilde daha dikkatli yazacak duruma geliriz. Beni bu konuda en çok rahatsız eden iki hata da umarım kalkar : İlki Herkez değil HerkeS, ikincisi ise de-da kullanımı. Umarım dikkat edenler gibi herkeS daha dikkatli olur Da uygulama başarılı olur.

Senior Member HaKoTT Üyenin Avatarı
    Zaman zaman gözden kaçıyor ufak tefek hatalar olabiliyor ama bazıları öyle bir yazıyor ki cümlenin sonunu getiremiyorum. MSN e yazar gibi foruma kısalta kısalta yazanlarada sinir oluyorum
    TT

Senior Member a4udi Üyenin Avatarı
    Uygulamayı merakla bekliyorum, ceza uygulaması hoşuma gitti. Bunun yanında da ödül mekanizması geliştirilebilir. En azından sticker hediye edilebilir mesela. Bu da güzel Türkçe'mizi koruma adına özendirici bir uygulama olur kanaatindeyim.

Senior Member Dynamo Üyenin Avatarı
    Alıntı HaKoTT Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Zaman zaman gözden kaçıyor ufak tefek hatalar olabiliyor ama bazıları öyle bir yazıyor ki cümlenin sonunu getiremiyorum. MSN e yazar gibi foruma kısalta kısalta yazanlarada sinir oluyorum
    Hakan kardeşim sonuna kadar sana katılıyorum. Özellikle bir asker çocuğu olarak türkçeye sahip çıkmak yerine arada ingilizce kelimeler kullananlara face'de, twitter'da türkçe yazmak yerine ingilizce durum belirtenlere yorum yapanlara çıldırıyorum.

TÜRKÇENE VE DİLİNE SAHİP ÇIK diye yazmamak için bazen zor tutuyorum kendimi.
    34 DJ 9145 Volkswagen Passat B8 1.4 TSI 150 ACT
    34 BY1373 Audi A3 8P Coupe 2.0 FSI MANUEL (Satıldı)

Hidden Content

Member Senna Üyenin Avatarı
    Bnc çok ii we faydalı bi uygulama...

Kesinlikle haklısınız, birilerinin hala Türkçe'mize sahip çıktığını görmek çok güzel...
    2010 A3 Sportback 1.6 S-tronic

Senior Member designo Üyenin Avatarı
    Alıntı Senna Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bnc çok ii we faydalı bi uygulama...

Kesinlikle haklısınız, birilerinin hala Türkçe'mize sahip çıktığını görmek çok güzel...
    Bence de güzel bir uygulama ancak chat yazımına alışkın arkadaşlar çok zorlanacaklar
    Son düzenleyen designo, 28-Şubat-2012 saat 17:57.

ALP
    Guest
    Bu uygulamayı takdir ediyorum ve babamın en meşhur sözünü paylaşmak istiyorum;
    "TÜRKÇE, YÜREĞİNİZE DÜŞEN CEMRE OLMALI!" Yrd. Doç. Dr. Erol BARIN
    ----------
    Bu arada, uygulamaya destek veren arkadaşlardan ltfyce'nin neden hâlâ "TÜRKÇE" yazarken "T" harfini küçük yazdığına da bir anlam veremedim...

Senior Member
    Kararınızı ziyadesi ile uygun buluyorum ve destekliyorum.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content