Senior Member
    Alıntı doguguney Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bu arkadaş tam hislerime tercüman olmuş. F10' a sert diyen hiç arabadan anlamıyor. Bana kızabilir ama gerçek bu. Ben f10 dan a6 ya geçeli 2 hafta oldu hala şu süspansiyonlarına alışamadım a6 nın. Dinlemeyim diyorum yine müziğin sesini kısıp dinliyorum ve duyduğum vuruntudan dolayı canım çok sıkılıyor. f10 17" ve 55 yanaktı. A6 ise 18" ve 45 yanak yani elbet lastiklerinde etkisi vardır ama bu kadarda olmaz ki kardeşim.
    Lastik hava basınçlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
    Yıldız'a adanmış bir hayat Hidden Content

ALP
    Guest
    ""Öncelikle aramıza hoş geldiniz, şurada biraz soluklanabilirsiniz.
    http://www.turbofsi.net/forum/sohbet...itiyor-75.html

Ardından forumumuzun arama motorunu da şuradan kullanabilirsiniz...
    http://www.turbofsi.net/forum/search...threadid=26637"

Not:Tester'ın ve adonisas Adnan Abi'nin kulakları çınlasın (Alın teri değil, copy paste )

( Yanlış anlaşılmaz umarım ama bu bir kalıptır
    doguguney... )

Member doguguney Üyenin Avatarı
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Lastik hava basınçlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
    Monza tavsiyeniz üzerine lastik basıncını kontrol ettim ve 4 lastiğin de 2,4 bar olduğunu gördüm. Kapıda yazan talimata göre boşken (max 3 kişi için) önler 2,2 arkalar 2,1 bar olmalıymış. Bende talimata göre düşürdüm değerleri. Sonuç minimum % 50 ses ve vuruntu azaldı diyebilirim. Araç daha 1000 km olduğu için ben fabrika uygun olan havayı basmıştır, hadi lastiklerden birinde basınç kaybı var araç uyarır diye kontrol etme ihtiyacı duymamıştım. İzninle bir başka sorunumu paylaşmak istiyorum bu vesile ile. Aracı kapalı otoparka çekip motoru durdurduğumda gördümki fan sesine benzer çok kuvvetli bir ses geliyor ve müdahale etmezsem durmuyor hiç (15 dakika bekledim durmadı). Müdahale kontağı bir iki kere açıp kapatmak veya çalıştırmak şeklinde oluyor. Hararet göstergesine bakıyorum tek ışık yanıyor (yani 50 derece gibi). Fan olsa heralde 50 derecede açmaz diye düşünüyorum. Bu olay 2 defa başıma geldi. Ses muazzam yüksek ve acaip bir yanık kokusu oluyor. Audi' ye çok yabancıyım. Son olarak bu aracın (a6) bluetooth telefonu iphone'a bağlanmıyor mu? Nokia'da denedim oldu. Tecrübeli arkadaşlardan ne olabileceği konusunda yorumlar bekliyorum...

Senior Member HaKoTT Üyenin Avatarı
    Süspansiyon konusunda Yeni a6 ya hiç binmedim ama eskileriyle kıyaslarsak Audi gerçekten çok sert kalıyor. Yumuşak araç isteyen Mercedes alsın açıkcası sert suspansiyon benim daha çok hoşuma gidiyor.
    TT

ALP
    Guest
    Erkek adam sert takılır

Senior Member
    Alıntı doguguney Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Monza tavsiyeniz üzerine lastik basıncını kontrol ettim ve 4 lastiğin de 2,4 bar olduğunu gördüm. Kapıda yazan talimata göre boşken (max 3 kişi için) önler 2,2 arkalar 2,1 bar olmalıymış. Bende talimata göre düşürdüm değerleri. Sonuç minimum % 50 ses ve vuruntu azaldı diyebilirim. Araç daha 1000 km olduğu için ben fabrika uygun olan havayı basmıştır, hadi lastiklerden birinde basınç kaybı var araç uyarır diye kontrol etme ihtiyacı duymamıştım. İzninle bir başka sorunumu paylaşmak istiyorum bu vesile ile. Aracı kapalı otoparka çekip motoru durdurduğumda gördümki fan sesine benzer çok kuvvetli bir ses geliyor ve müdahale etmezsem durmuyor hiç (15 dakika bekledim durmadı). Müdahale kontağı bir iki kere açıp kapatmak veya çalıştırmak şeklinde oluyor. Hararet göstergesine bakıyorum tek ışık yanıyor (yani 50 derece gibi). Fan olsa heralde 50 derecede açmaz diye düşünüyorum. Bu olay 2 defa başıma geldi. Ses muazzam yüksek ve acaip bir yanık kokusu oluyor. Audi' ye çok yabancıyım. Son olarak bu aracın (a6) bluetooth telefonu iphone'a bağlanmıyor mu? Nokia'da denedim oldu. Tecrübeli arkadaşlardan ne olabileceği konusunda yorumlar bekliyorum...
    Hava basınçlarını lastikler soğukken kontrol etmişsinizdir umarım, yoksa normalin altına düşürmüşünüzdür.
    Sıcak motorla kontağı kapattıktan sonra çalışan fana takılmayın, yanık kokusuna da takılmayın. yanık kokusu egzost sisteminden, yeni olduğu için geliyordur.
    Klimanızı da "AUTO" ayarında kullanın.
    IPhone ve Audi Bluetooth bağlantısı hakkında yorum yapamayacağım, bu IPhonela ilgili bir durum.

Senior Member ozy Üyenin Avatarı
    Pazartesi gunu bende yeni lastiklerle bi almanya ya gitmistim,belkide lastiklerin yeniliginden cok fazla sert kullanmiyordum araci,belkide henuz lastiklere alismadigim icindir...Insanin bilincalti alti iste,acaba yeni lastikler savururmu veya virajda yoldan cikarmi dusuncelerinden insan kendini alikoyamiyor Almanya donusu aracimi direksiyonuna cok guvendigim bi arkadasima verdim(arkadasimda fanatik mercedescidir ) Dedim araci biraz yor,sert kullan biraz bakalim dedim. Arkadasim da o zaman sport moda alirim dedi tamam dedim. Valla insan kendi arabasina kiyamadigindanmi,yoksa guvenemedigindenmi veya cekindigindemi bilmiyorum ama,arkadasim benim araci oylesine kullandi ki,yavv bu arac benim arac mi demekten kendimi alikoyamadim Ani serit degistirip arac sollarken ki yol tutusu,hizli girilen virajlarda gram yoldan cikmamasi ve savrulmamasi acayip hosuma gitmisti. Ayni seyi arkadasimda benim icin diyordu,benim E classe sendeyken daha guvenli oluyor demisti Biraz araclara da guvenmek gerekiyor bence

Senior Member
    Alıntı ozy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Pazartesi gunu bende yeni lastiklerle bi almanya ya gitmistim,belkide lastiklerin yeniliginden cok fazla sert kullanmiyordum araci,belkide henuz lastiklere alismadigim icindir...Insanin bilincalti alti iste,acaba yeni lastikler savururmu veya virajda yoldan cikarmi dusuncelerinden insan kendini alikoyamiyor Almanya donusu aracimi direksiyonuna cok guvendigim bi arkadasima verdim(arkadasimda fanatik mercedescidir ) Dedim araci biraz yor,sert kullan biraz bakalim dedim. Arkadasim da o zaman sport moda alirim dedi tamam dedim. Valla insan kendi arabasina kiyamadigindanmi,yoksa guvenemedigindenmi veya cekindigindemi bilmiyorum ama,arkadasim benim araci oylesine kullandi ki,yavv bu arac benim arac mi demekten kendimi alikoyamadim Ani serit degistirip arac sollarken ki yol tutusu,hizli girilen virajlarda gram yoldan cikmamasi ve savrulmamasi acayip hosuma gitmisti. Ayni seyi arkadasimda benim icin diyordu,benim E classe sendeyken daha guvenli oluyor demisti Biraz araclara da guvenmek gerekiyor bence
    O eski rot ayarının azizliği yerleşmiştir bilinç altınıza...

Senior Member ozy Üyenin Avatarı
    Alıntı Monza Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    O eski rot ayarının azizliği yerleşmiştir bilinç altınıza...
    Aynen ustadim Rotlar ne kadar onemliymis meger Artik ortamda arabalardan konusurken birisi aracim savuruyor veya cok ses geliyor lastiklerden dediginde,git havalarini kontrol et diyorum olmadi bide geometrie ayarlarina baktir diyorum Bu arada on rot ayarlari icin 40 euro vermistim,arka rot ayarlarini yapmadiklarini soylemislerdi,cok zahmetli ve isciligi zor diye biz yapmiyoz demislerdi Neyse yapan bi yer buldum, onlarda cildirmislar herhalde, 100euro+kdv dediler simdilik askiya aldim gibi,belki turkiyede daha ucuzdur, Izmirde saglam bi lastikci bulursam yaptirmayi dusunuyorum tr de

Note : Yazim hatalari yapmamak icin artik 3 defa okuyorum yazdiklarimi Kasla goz arasinda yeyivermisim bi ceza

Senior Member
    Tekerlek pozisyon ölçüm makinaları 2 gruba ayrılıyor, 4 tekerlek ölçüm yapabilenler ve 2 tekerlek ölçüm yapabilenler.

4lü ölçüm makinası olan tezgahta ayar yapmak çok kolay, önce arkalar ayarlanıyor, sistem resetleniyor, sonra arkalar doğru referans olarak alınıp, önler ayarlanıyor.

Arka doğru yere getirilmeden yapılan ön ayar, sadece arka itiş açısına karşı tolerans verilerek aracın düz gitmesini sağlıyor. Böyle ayar da, süspansiyonun dalgalandığı yerlerde aracın ön-arka ekseni üstünde çapraz salınıma girmesine sebep oluyor.

Hassas konudur.

Avrupada yollar düzgün olduğu için fazla hissetmeyebiliyorsunuz, ama burada Ankara otobanı bile deniz gibi dalgalı.