Konu Kapalı
Sayfa 1 - Toplam 13 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... SonSon
    Banned
    Arabamı alalı epey oldu, 4-4,5 ay geçti. Bir değerlendirme yapma zamanı geldi, belki de geçti bile. 2880 km'de 2. el adım. Şu anda 14,200 civarı. yani yaklaşık 11,500 km yaptım.

Kısaca arabanın özelliklerini paylaşayım:
    Mercedes E 350 cdi 4 matic,
    3000 cc dizel motor,
    265 hp-620 nm tork,
    Granit beyazı.
    2011 model,
    Bu modellerin hepsinde bulunan "premium paket"e ilave olarak AMG spor paket+Harman Kardon müzik sistemi var.

Bilindiği gibi premium paket son derece zengin standartlara sahip. ortalık "elektrik"ten, "hafıza"dan, "ısıtma"dan, "katlanma"dan, "perde"den, "sensör"den geçilmiyor.
    Önkoltuklarin 2'si de elektrikli, ısıtmalı, 3 farklı hafızası var. Elektrik kumandası kapının üzerinde ve tuşlar koltuk biçiminde düzenlenmiş. Koltuk başlığı da dahil oradan ayarlanıyor.
    Arkada ortada elektrikli, yanlarda da manuel perdeler var.
    Adaptif (sürüşe duyarlı) yani virajın içini aydınlatan bixenon farlar, otomatik far yükseklik ayarı, dönüş aydınlatması (direksiyonu çevirdiğinizde, sinyal verdiğinizde o taraf sis fari yanıyor) mevcut.
    Panaromik cam tavan (güneşlik perdesi de dahil elektrikli) bluetooth cep telefonu hazırlığı, arka koltuk başlıklarının bir tuşla kolayca indirilmesi, yağmur sensörü, kısa far sensörü, park yardım asistanı (park yerini buluyor, kendi yapmasa da yapılacak manevraları bir bir gösteriyor), ön-arka optik park sensörü, dikiz ve sol yan ayna kararma özelliği, 6'lı CD changer, bagajın içeriden açılabilmesi, motor altı koruyucu sac, sigara donanımı, torpidoda iPhone-iPad bağlantı yeri, geniş bir orta kol dayama (icinde de eşya gözü) , hız sabitleme, hız sınırlama, yol bilgisayarı, uzun far asistanı (sehir dısında uzun-kısa far geçişlerini kendi yapıyor) vs hepsi premium pakete dahil. Otellerdeki alles inklusive (hersey dahil) sistemi gibi. Ama ultra-mega her sey dahil. Türkiyede de premium paket standart oldugu icin bütün E 350 4Matic'lerde bu özellikler standart. Galericilerin "full+full" demelerine bakmayın, hepsi öyle zaten. Mercedes, müşterisinin lüksü sevdiğini biliyor ve gerekeni en baştan sunuyor, üstünü isteyen olursa da parasını verip alıyor. Adamlardaki aksesuar listesi Meydan Larousse gibi. Yok yok. Sen paradan haber ver.

Kısaca söylemek gerekirse "Mercedes'te lüks standart". Audi'deki gibi tonla ekstra para vermek gerekmiyor.

AMG'nin getirdiği farklar da çoğunuzun malumudur. 3 kollu çok fonk.lu spor deri direksiyon ("altı kesik" diye tabir edilen). Tamponlar, marşpiyeller, arka köşeli egsoz çıkışları, havalandırma ızgaralarındaki farklar, fren ve gaz pedalının alüminyum oluşu, AMG paspaslar, bumerang ledler, 18 inch jantlar,Alacantra deri döşeme, beyaz dikişler, alçaltılmış şasi, spor ve sert bir suspansiyon vs vs..

Dediğim gibi aracı 2.el olarak aldım. Aldığımda kur 2,5770 idi. Ödediğim para 210,000 TL, yani yaklaşık 81,500 Euro idi. Eğer sıfır alacak olsam 103,000 Euro gibi bir liste fiyatı vardı, indirimle 96,000'e düşüyordu, 4,5 aylık bekleme süresi de cabası.

Benim için karlı bir alış-veriş olduğunu düşünüyorum. Ben aldıktan 1-2 ay sonra gelen ÖTV artışına yakalanmamak da ayrı bir şans oldu. Her ne kadar artış 2. ele fazlaca yansımadıysa da şu anki sıfır fiyatları epey uçuk.

Araç bayii çıkışlı. İlk sahibi Zonguldak'ta benzinci. Kendisi aynı zamanda Düzce Hasmer Mercedes bayisinin kayınbiraderi. Sık sık araç değiştiriyor. Ben kendimi maymun iştahlı bilirdim ama o benden de ayran gönüllü. Ortak arkadaşımız aracılığıyla haberdar oldum. Arabanın arka koltuğuna daha hiç oturulmadığını tekrar tekrar söyledi. Temiz bir arkadaş, ben de ikna oldum ama tabii ki kendi araştırmamı da yapmaktan geri kalmadım.

Arabanın benden daha çok şampuanı ve banyo malzemesi vardı. İlk sahibi e-bay'dan spor bir ön panjur (500 Euro) almış, ön kaputa yarım Lumar film yaptırmış. Yeni panjur aracı gençleştirmiş ve AMG'den gelen spor havayı belirginleştirmiş. E serisi sedan bana daha çok (yaş itibariyle) 50+ arabası gibi gelse de mevcut durum aracımı 40+'ya çekmiş. Yani benim kuşağıma.

Gelelim izlenimlerime. Elbette bu konuda otör falan değilim. Adı üstünde "izlenimlerim"i yazacağım, elimden geldiğince. Tüketici gözüyle bir değerlendirme yapmak için de zaten uzman,kompetan falan olmak gerekmiyor. Eskinin duayen köşe yazarlarından Burhan Felek ne demiş, "pilav yapmayı bilmem ama iyi yapılmış bir pilavı hemen anlarım, tabii kötüsünü de". Bu anlamda bir lafı vardı rahmetlinin.

Bir önceki aracım olan Audi A4'ten bir üst sınıf olduğu için, doğal olarak çok daha oturaklı geldi bana. Bana ilk hissettirdiği buydu.

Spor paket konforu azaltıyor, biraz "takır tukur" yapıyor aracı, hele bozuk yolda çukura girince insanin içi gidiyor ."Bir ayağı çukurda olmak", "Kötü yola düşmek" deyimlerini iliklerinize kadar yaşıyorsunuz. Gerçekmiş gibi hem de Kasislerden geçerken de çok dikkatli olmak zorundasiniz. Ammaa otobanda deyim yerindeyse yağ gibi akıyor. Hele virajlarda 18 inch geniş jant+lastiklerle şahane bir yol tutuş sağlıyor. Viraja hızlı girdiğimde A4'le de çok korkmazdım ama bununla daha da huzurluyum.

Arabanın sürati hissettirmemesi bir önceki aracım olan A4 2.0 TFSI Quattro'dan en önemli farklarından birisi. O da sınıfına göre oldukça oturaklıydı ama bu gerçekten farklı.

Yeri gelmişken belirteyim A4 ilk kalkışta (dip gazla) daha seriydi. Benzinli olmasında mı yoksa "sürati hissetirme-hissettirmeme" meselesinden mi kaynaklanıyor onu tam çözmemedim. Gerçekten de quatto A4 avına usulca yaklaşıp da birden depara kalkan çita gibiydi. Hayvanlar aleminden gidersek bu araba da arslana benziyor, biraz daha ağır ama epeyce güçlü.

Bayramda küçük bir GAP turu yaptım. Antep-Urfa arası gece, hafif yağmur çiselerken 245'i vurdum, araba "daha yok mu ?" diyordu ama hanım cırlayınca yavaşlamak zorunda kaldım. " Bir an önce dönsek de gündüz gözüne aynı yerde tekrar bassam" diye düşünüyordum ama dönüş güzergahı Mardin-Batman-Diyarbakır üzeri olunca kısmet olmadı. Motorun yüksek hızlarda arabaya kazandırdığı esneklik gerçekten şahane.

Önceden çok eleştirdiğim orta konsolu da (gözüm alışınca) bayağı bir beğenir oldum. Eskiden Mercedeslerin plastik kalitesine çamur atardım ama şimdilerde "haksızlık etmişim" diye düşünüyorum.

Vitesin yandan olması ayrı bir hava veriyor. Direksiyondan da kumanda edilebilmesi, kol dayamanın hemen önündeki bir tuşla ekonomi-sport-manuel değişimi yapılabilmesi de çok hoşuma gitti.

Yol bilgisiyarı oldukça başarılı, gereken bilgilere direksiyondaki tuşlarla kolayca ulaşılıyor.

WAG grubu araçlardan sonra yadırgadığım tek şey arabanın frenleri. Audi'de bazen gereğinden daha sert bir izlenim verse de dokunur dokunmaz alıyordu. Bunda kazık fren için biraz daha fazla fiziki güç uygulamak gerekiyor. ama ani ve sert frenajda aracın stabilitesi insana acaip bir güven veriyor. "çizgisinden 1 milim bile sapmıyor" dersem hiç abartmış olmam. Yol boşken sık sık deniyorum ve çok keyif alıyorum.
    Bir de önceki aracım olan A4'te el freni çekiliyken aracı hareket etmeye çalıştığınızda eğer emniyet kemeri takılı degilse, (el freni devreden çıkmıyordu ve) arabayi yerinden milim oynatamiyordunuz. Ama bu arabada bazen el frenini cekili unutuyorum ve yürüyorum, gayet normal gidiyor, göstergelerin orada kırmızı renkte el freni ikazı çıkıyor. Ama dediğim gibi araç hiç bir şey yokmuş gibi gidiyor, belirgin bir direnç falan da farkedemiyorum. Motor çok güçlü diye mı sevineyim, el freni zayıf diye mı üzüleyim bilemiyorum

İşe giderken devamlı kullandığım bir güzergah var. "s" gibi 2-3 dönemeç var. Orada A4'ü zorladığımda kesinlikle kopmuyordu araba. ESP hiç devreye girmiyordu. Hatta bir aralar A4'de ESP varlığından şüphelenir olmuştum. Bunu olumlu bir özellik olarak görüyorum. A4te esp'ye gerek bile yoktu yani. Mercedes'i aynı yerlerde zorladığımda ise ESP daha kolay devreye giriyor ama aracı size güvensizlik hissettirmeden yolda tutuyor. Özellikle altını çizeyim, tedirginlik yaşamıyorsunuz. Quattro daha mekanik (isviçre saati gibi), 4 matic ise daha elektronik (seiko, casio vs gibi). Özetle söylersek quattroyu ESPsiz bile koparmak zor, ama koparsa da toparlamak daha zor geldi. bana. Bir kere az daha hastane yokuşundaki refüje giriyordum. belki benim hatamdan da kaynaklanmış olabilir.

A4 benzinliydi ve deyim yerindeyse içiyordu. Satmamdaki en temel neden diyebilirim. Bir de Doğuş'un "garanti" konusundaki kıtipiyozluğu. Koltuğumun derisindeki ezilmeyi kullanıcı hatası olarak değerlendirip garanti-dışı bırakmışlardı. Benden de koltuk sırtı derisi ve iç dolgu malzemesi için neredeyse lüks bir oturma odası takımı parası istemişlerdi.Oysaki ben o koltuğa "sadece" oturmuştum. Kavga döğüş indirim yapmışlardı ama o zaman markadan soğumuştum.

Şu anki arabanın yakıt durumuna gelince.. Yakıt (motorun hacmi gözönünde bulundurulursa) çok çok iyi diyebilirim. Depo 270-275 TL'ye doluyor, yanlış hatırlıyor olabilirim ama galiba tank 80 lt olması lazım. Şehiriçinde 10-12 lt/100 km, şehirlerarası 6-7 lt/100 km. Şehir içi de dışı da yakıt tabi basmayla ilgili. Bir keresinde 100 km/h civarına hız sabitleme yapıp 5,7'yi gördüm. Bir depoyla şehir içi 600-800 civarı, şehirdışı 850-1100 arası rahat rahat gidiyor. Aracı zorlamaya göre değişiyor. Sonuçta en son ne zaman yakıt aldığımı unutacak kadar iyi diyebilirim. Audi'de benzinlikten çıktığım nadirdi. Ara sıra eve gidiyordum. Genelde istasyonda kalıyordum

Bu arabayı aldığımda kupon bir A6 3.0 TDI Quattro stonic 192,000 TL'ye satılıyordu. Araç sıfırdı. Eski kurdan verdikleri için çok uygundu. Ama hem o segmentte aranan elektrikli koltuk vs gibi özelliklerin olmaması, hem siyah olması, hem de bahsettiğim sebeplerden tercih etmedim.

Audim varken servise gittiğimde VW ile Audi'nin yan yana olması, arka kapılardan birbirine geçiş olması, her iki markayı da test ederken karşınıza aynı çalışanın çıkması ben de hep kandırılmışlık duygusu yaratıyordu. Yanlış anlaşılmak istemem. Elbette Audi kalitesi inkar edilemez. Ama VW ile olan bu yakın ilişki bence markanın "premium"luğuna gölge düşürüyor.
    Eklenen Resimler
    Son düzenleyen Batman, 06-Ocak-2012 saat 21:17.

Senior Member ERMAN34 Üyenin Avatarı
    abi güle güle kullan aracını anlaşılan o ki şu an çok mutlusun peki bu araç kaç litre yakıt alıyor ve uzun yolda menzilin nedir onu merak ettim ben eski a4 teki gibi basmayınca 500 basınca 300 350 gibi uçuk bir fark varmı
    [FONT=Impact][FONT=Arial Narrow]2010 white multimode diesel auris facelift[/FONT] [/FONT]

Senior Member KeRo Üyenin Avatarı
    Valla bende yakıtı merak ettim abi hiç bahsetmemişsin ondan

Banned
    Öncelikle aracınız hayırlı olsun. İnşallah yeni araç alırsanız s500 almanız dileğiyle, diyerek başlamak istiyorum.

" Kısaca söylemek gerekirse "Mercedes'te lüks standart". Audi'deki gibi tonla ekstra para vermek gerekmiyor." Yazmışsınız. Kesinlikle %100 katılıyorum. Mercedes'in standart donanımı lüks olduğu için bu mercedes açısından ve benim açımdan Audi'yi geride bıraktı.

Önceki aracınızın audi a4 olduğunu yazmışsınız. A4 orta sınıf araç zaten e350 ile bir tutulmaz. Ayrıca yeni aracınızda güzel seçim yapmışsınız. 20 yaşındayım, üniversite okuyorum ve şükürler olsun a4'üm var. İnşallah meslek hayatına atıldığımda sizin gibi bir e350 veya cls350 alma şansım olur.

Araçla hız yapmayı seviyorsunuz anlaşılan . Özellikle iyi bir araç oldumu keyfinden yenilmez... Ben marmarise giderken aydın otobanında a4 aracımla 250-255 gördüm. Araç azda olsa titriyordu ancak daha yeni olduğu için "dediğiniz gibi: daha yok mu?" diyordu.

İşe giderken 2-3 dönemeç var demişsiniz. e350 de esp daha kolay devreye giriyor demişsiniz. Bunu demeniz normal çünkü: "mercedes, tam bir harika tasarım ve güven aracı"

A4 'ü benzinli almanız gerçekten kötü olmuş benim aracım 2.0 TDI Full DEPO: 200TL- 850 KM gidiyor, şehir içi. Ayrıca koltuk ezilmesi bendede oldu, deri döşeme var gıcık oldum o olaya ancak sordutturmadım.

Sana son söyleyeceklerim ise: Kesinlikle harika bir tercih yapmışsın, doktora yakışır bir araç. Yaşınızı bilmiyorum ancak 20-30 arasıysa CLS350 önerirdim ancak e350 'ninde tadı bambaşka

Tekrar hayırlı olsun, gerçekten içinizden geçenleri yazmışsınız. Keşke bunları Mercedes ve Audi yetkilileride okusa... Esen kalın...

Banned
    Alıntı ERMAN34 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    abi güle güle kullan aracını anlaşılan o ki şu an çok mutlusun peki bu araç kaç litre yakıt alıyor ve uzun yolda menzilin nedir onu merak ettim ben eski a4 teki gibi basmayınca 500 basınca 300 350 gibi uçuk bir fark varmı
    Alıntı KeRo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Valla bende yakıtı merak ettim abi hiç bahsetmemişsin ondan

yakıtı unutmuşum, ilk mesaja da eklerim ama buraya da yazayım. Yakıt (motorun hacmi gözönünde bulundurulursa) çok çok iyi diyebilirim. Depo 270-275 TL'ye doluyor, yanlış hatırlıyor olabilirim ama galiba tank 80 lt falandı. Şehiriçinde 10-12 lt/100 km, şehirlerarası 6-7 lt/100 km. Yakıt her türlü basmaya bağlı tabii ki. Bir keresinde 100 km/h'ya hız sabitleme yapıp 5,7'yi gördüm.

En son ne zaman yakıt aldığımı unutacak kadar iyi diyebilirim. Audi'de benzinlikten çıktığım nadirdi. Ara sıra eve gidiyordum. Genelde istasyonda kalıyordum

@MuratSon,
    iyi dilekler için teşekkürler, yaş 43,5 bu arada. Audi'yi 90,000 TL'ye satmıştım. Bu arabayı alırken üste verdiğim 120,000 TL biraz fazla da gelse sonuç olarak "değdi" diyebilirim.
    Son düzenleyen Batman, 03-Ocak-2012 saat 02:25.

Senior Member banshee8831 Üyenin Avatarı
    vay canına, eski yazılarından birisine dönmüşssün hocam. bu şekil yazmayalı uzun zaman oldu sanırım ha a4 almadan önce de baya yazardın , sürükleyici bir şekikde okurduk. bu da aynı öyle olmuş. bayağı sürükleyici, hoşuma gitti

önceden bende hoşlanmıyordum iç tasarımından ve kalitesinden. ancak kıyaslama yapınca haksızlık ettiğimi anladım. bir audi'den aşağı kalır yanı yok gerek kalite gerek tasarım olarak. şu an alabilme imkanım yok ancak iş hayatına atılınca bende bir e serisi istiyorum. gönül ister e63 amg ancak aşırı uçuk olacağından kesin olan şeyi söyleyim. palladium silver rengi haricinde bir e serisi düşünemem

güle güle, kazasız belasız kullanmaya devam et
    01' Renault Clio 1.6 (Satıldı)
    08' Audi A4 (B8) 2.0 TDI multitronic (Satıldı)

03' Subaru Impreza WRX STI (Satıldı)
    09' Renault Megane 1.5 (Satıldı)
    07' Subaru Impreza 2.0 R ( Satıldı)
    01' Toyota Camry 3.0 V6 GX Hidden Content

Senior Member
    Sahip olduğunuz aracın nerdeyse aynısı bizde var.

Bizdeki siyah ve standart donanıma ek olarak AMG paket ve Keyless Go mevcut.

Gerçekten harika bir yazı olmuş tamamen katılıyorum ve altına imzamı atıyorum.

620 torkun verdiği keyif paha biçilemez
    2016 BMW 640d xDrive Gran Coupe
    2015 BMW 730i
    2016 Volvo XC90
    2015 Audi A7 TDI Quattro
    2011 BMW 640i Convertible
    2009 Audi A4 1.8T

Banned
    Alıntı banshee8831 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    vay canına, eski yazılarından birisine dönmüşssün hocam. bu şekil yazmayalı uzun zaman oldu sanırım ha a4 almadan önce de baya yazardın , sürükleyici bir şekikde okurduk. bu da aynı öyle olmuş. bayağı sürükleyici, hoşuma gitti

önceden bende hoşlanmıyordum iç tasarımından ve kalitesinden. ancak kıyaslama yapınca haksızlık ettiğimi anladım. bir audi'den aşağı kalır yanı yok gerek kalite gerek tasarım olarak. şu an alabilme imkanım yok ancak iş hayatına atılınca bende bir e serisi istiyorum. gönül ister e63 amg ancak aşırı uçuk olacağından kesin olan şeyi söyleyim. palladium silver rengi haricinde bir e serisi düşünemem

güle güle, kazasız belasız kullanmaya devam et
    Dediğim gibi başlarda üşendim ama bu gece hüseyin ve monza'nın dürtmesiyle oturup yazdım. Biraz Selahattin Duman üslubu var bende galiba . Ne dersin ? Mesajlarımı gene beğenmeye başlamana sevindim. İyi dileklerin için teşekkür ederim. Umarım en kısa zamanda dilediğin araçlara sahip olursun.

Alıntı ACC34 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Sahip olduğunuz aracın nerdeyse aynısı bizde var.

Bizdeki siyah ve standart donanıma ek olarak AMG paket ve Keyless Go mevcut.

Gerçekten harika bir yazı olmuş tamamen katılıyorum ve altına imzamı atıyorum.

620 torkun verdiği keyif paha biçilemez
    Ortak arabamızın hissettirdiklerini aktarabildiğime sevindim. Mercedes'te ne teknoloji var di mi ! Hislerimizi bile standarize edebilmişler. Aynı araçlar aynı şeyleri yaşatabiliyor bize demek ki.
    Almancası olan birisi bize "Hissiyat ve Teknoloji İle On Adım Önde"yi tercüme edebilir mi ?
    Son düzenleyen Batman, 03-Ocak-2012 saat 02:36.

Senior Member fbq7 Üyenin Avatarı
    Aracın gidişi güzel ama içi bayaa bir değişti. direksiyon simidi,hd ekran,comand online-internet bağlantısı vs.. yenilerini görünce eskilerinin içi çok basit gelmeye başladı gözüme..

Senior Member
    Alıntı tbkarali Demiş ki: Mesajı Görüntüle

Ortak arabamızın hissettirdiklerini aktarabildiğime sevindim. Mercedes'te ne teknoloji var di mi ! Hislerimizi bile standarize edebilmişler. Aynı araçlar aynı şeyleri yaşatabiliyor bize demek ki.
    Almancası olan birisi bize "Hissiyat ve Teknoloji İle On Adım Önde"yi tercüme edebilir mi ?
    Kesinlikle öyle Araç babamın olduğu için ve babam "siyah" düşkünü olduğu için mecburen siyah aldık ancak sizin aracınızın resimlerini görünce bir kez daha pişman oldum diyebilirim. Arka tamponun aynısı bizim araçta da var, köşeli egsoz başlıkları mükemmel Ancak sizin aracınızın beyaz olması sebebiyle arka tampon olsun, cam tavan olsun kendisini çok daha fazla gösteriyor. Siyah renkte bu detaylar neredeyse yok oluyor.

Son olarak araçtaki ön panjura bayıldım. Bizim E350'yi ben kullanıyor olsam mutlaka yaptırırdım çok daha şık duruyor. Ama malum, babam 55 yaşında olduğu için o tarz bir sportiflik istemez, zaten AMG pakete güç bela kandırarak ikna etmiştim

Güzel günlerde kullanın..
    2016 BMW 640d xDrive Gran Coupe
    2015 BMW 730i
    2016 Volvo XC90
    2015 Audi A7 TDI Quattro
    2011 BMW 640i Convertible
    2009 Audi A4 1.8T

Konu Kapalı
Sayfa 1 - Toplam 13 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... SonSon