Alp86
    Guest

Senior Member ingolstadt Üyenin Avatarı
    aynen bu haberi yeni okudum haberturkde tam ekleyim dedim siz eklemissiniz gercekten tuketicinin haberi olmadan ne dolaplar donmus
    Vatan sevgisi imandandir. H.z. Muhammed(Sav)

Senior Member Yigit911 Üyenin Avatarı
    bu haber eski haber degilmiydi sanki dejavu oldum bu resimi bu haberi sanki daha once okumusum gibi geldi bir an

Alp86
    Guest
    7 eylül 2011 tarihli

Junior Member
    yok tarihi dogru yenide haber eski gibi merak ettim ya onceki haber bu yada harbi dejavu oldum

Senior Member
    Bornovali 4707/09/2011 - 10:34 AZI YANAN BIRI OLARAK TÜRKIYEDEN BIR IYNE ALMAYA GELMEZ A DAN ZEYE SAHTEKARLIK VE YALAN DEVLET BU OLAYLAR GÖRMEZDEN GELIR ÜSTÜNE GITMEZ AGIR CEZANDIRMADIGI MÜTTETCE TÜRK ENDÜSTÜRÜSÜ ITBARINI KAYBETTIGI GIBI YAVAS YAVAS BATAR KOYBOLUR VELASIR TÜRKIYEDEN ALIS VERIS YAPILMAZ
    haberdeki şu yorumu okuduktan sonra biraz da müstahak be arkadaş dedim yazım hatalarına mı baksam, devrik ve anlam bütünlüğü olmayan cümleye mi, yoksa bunun bir Türk endüstrisi olmadığını mı abiye anlatsak bilemedim iyne nedir yaaaaaaaa

yiğit senin söylediğin ceza şu olmasın ?
    http://www.paraborsa.net/oto-devleri...%80%99-cezasi/
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

06 - Seat Ibiza FR wrecked Hidden Content
    07 - Seat Ibiza Coupe sold
    11 - Audi A4 a.k.a. Unicorn

Banned
    2 seçenek var
    1. Doğuş veya bir başkası, arabayı satan firmaya diyeceksiniz ki "kardeş sen plaka masrafını düş, ben uğraşırım, gider vergileri maliyeye yatırırım, ayrıca ruhsatı-plakayı da kendim çıkaracağım" ve böylelikle 188+88 TL kar edeceksiniz.
    2. Veyahut da bu kadar para verdik, 276 TL (yaklaşık 110-115 Euro veya moda tabirle 0,110-0,115 mili 'K' Euro) daha bayılıp showroomdan plakası üzerinde olan arabayla ve cebinizde ruhsatınızla konforlu bir şekilde çıkacaksınız.
    Bence 2.si daha mantıklı. Son aracımı 2880 km'de 2.el olarak aldım ve dedim ki "burası küçük şehir ve yıllardır da buradayım,beni de tanırlar, iş takipçisiyle uğraşacağıma kendi göbeğimi kendim keseyim".
    önce emniyet, (polisin asık suratı)
    sonra şoförler odasından dosya açtır, (25 TL)
    sonra dosyayı sigortacıya doldurt, (beleş)
    sonra plakayı söktür (kapıcıya)
    geri emniyete gidip dosyayı ver, plaka nosu al,(polisin kaprisi)
    geri şoförler odasında plaka bastır (20 TL),
    o arada maliyeye git aracı kaydettir,(bilgisayarın önünde uyuyan maliyeciyi uyandır)
    şoförler odasından plakayı teslim al
    emniyete tekrar git plakaya soğuk mühür yaptır ve ruhsatı teslim al (polisin çatık kaşı)

ve eve gelip plakayı arabaya tak....

ben bu işleri 1'er saat, yarımşar saat parça parça 3-4 günde yaptım. tüm günüm boş olsa, (sabah 8de gidip öğlen tatiline vs takılmadan) yarım günde biterdi muhtemelen.

ben büyük bir şehirdekine göre çok daha avantajlıydım.çünkü

-plaka bastırmaya gittiğimde benden başka kimse yoktu.

-emniyette önümde 2-3 kişi vardı sadece.

-maliyede hiç sıra yoktu. ( 2 memure de boştu. hatta birisi ramazan nedeniyle mayışmış, klavyenin önüne uzanmıştı ve ben onu -giydiği şey nedeniyle- "oraya bırakılmış bir şal" sanmıştım)

bütün bunlara rağmen pişman oldum, o yüzden hiç tavsiye etmem. hayatta hiç bir haz,hiç bir konfor bedelsiz elde edilemez. verin gitsin.

ayrıca bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum : sonuçta bu bir ticarettir, taraflar birbirlerinden komisyon alırlar, verirler. çok da anormal bir şey değil. haldeki kabzımalların tabelasında "komisyonevi" yazan bir ülkede yaşıyoruz. beyaz eşyacıların kotalarını aştığında Tayland'a vs götürüldükleri bir ülkede... örnekleri uzatmak mümkün.

o yüzden bence bunun bir haber değeri falan yok, birileri deveyi hamuduyla götürürken bu habere büyük bir yolsuzluk, vurgun yakalamış gibi atlamak ne derece doğru. (haberi yapanlardan bahsediyorum, buradaki arkadaşları tenzih ederim)
    Son düzenleyen Batman, 07-Eylül-2011 saat 20:01.

Banned
    Alıntı indigoblue Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    haberdeki şu yorumu okuduktan sonra biraz da müstahak be arkadaş dedim yazım hatalarına mı baksam, devrik ve anlam bütünlüğü olmayan cümleye mi, yoksa bunun bir Türk endüstrisi olmadığını mı abiye anlatsak bilemedim iyne nedir yaaaaaaaa

yiğit senin söylediğin ceza şu olmasın ?
    http://www.paraborsa.net/oto-devleri...%80%99-cezasi/
    bunu ben de gördüm ve dumura uğradım. ayrıca İYNE "iğne" demek oluyor tahmin ettiğiniz üzere
    Son düzenleyen Batman, 07-Eylül-2011 saat 19:32.

Senior Member fratello Üyenin Avatarı
    Alıntı tbkarali Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    2 seçenek var
    1. Doğuş veya bir başkası, arabayı satan firmaya diyeceksiniz ki "kardeş sen plaka masrafını düş, ben uğraşırım, gider vergileri maliyeye yatırırım, ayrıca ruhsatı-plakayı da kendim çıkaracağım" ve böylelikle 188+88 TL kar edeceksiniz.
    2. Veyahut da bu kadar para verdik, 276 TL (yaklaşık 110-115 Euro veya moda tabirle 0,110-0,115 mili 'K' Euro) daha bayılıp showroomdan plakası üzerinde olan arabayla ve cebinizde ruhsatınızla konforlu bir şekilde çıkacaksınız.
    Bence 2.si daha mantıklı. Son aracımı 2880 km'de 2.el olarak aldım ve dedim ki "burası küçük şehir ve yıllardır da buradayım,beni de tanırlar, iş takipçisiyle uğraşacağıma kendi göbeğimi kendim keseyim".
    önce emniyet, (polisin asık suratı)
    sonra şoförler odasından dosya açtır, (25 TL)
    sonra dosyayı sigortacıya doldur, (beleş)
    sonra plakayı sök (kapıcıya)
    geri emniyete gidip dosyayı ver, plaka nosu al,(polisin kaprisi)
    geri şoförler odasında plaka bastır (20 TL),
    o arada maliyeye git aracı kaydettir,(bilgisayarın önünde uyuyan maliyeciyi uyandır)
    şoförler odasından plakayı teslim al
    emniyete tekrar git plakaya soğuk mühür yaptır (polisin çatık kaşı)
    ve eve gelip plakayı arabaya tak....

ben bu işleri 1'er saat, yarımşar saat parça parça 3-4 günde yaptım. tüm günüm boş olsa, (sabah 8de gidip öğlen tatiline vs takılmadan) yarım günde biterdi muhtemelen.

plaka bastırmaya gittiğimde benden başka kimse yoktu.

emniyette önümde 2-3 kişi vardı sadece.

maliyede hiç sıra yoktu. ( 2 memure de boştu. hatta birisi ramazan nedeniyle mayışmış, klavyenin önüne uzanmıştı ve ben onu -giydiği şey nedeniyle- "oraya bırakılmış bir şal" sanmıştım)

bütün bunlara rağmen pişman oldum, o yüzden hiç tavsiye etmem. hayatta bir bir haz, konfor bedelsiz elde edilemez. verin gitsin.

ayrıca bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum : sonuçta bu bir ticarettir, taraflar birbirlerinden komisyon alırlar, verirler. çok da anormal bir şey değil. haldeki kabzımalların tabelasında "komisyonevi" yazan bir ülkede yaşıyoruz. beyaz eşyacıların kotalarını aştığında Tayland'a vs götürüldükleri bir ülkede... örnekleri uzatmak mümkün.

o yüzden bence bunun bir haber değeri falan yok, birileri deveyi hamuduyla götürürken bu habere büyük bir yolsuzluk, vurgun yakalamış gibi atlamak ne derece doğru. (haberi yapanlardan bahsediyorum, buradaki arkadaşları tenzih ederim)

yazınız süper gerçekten anlatım olarak, her adımı yaşadım resmen =)
    söylediklerinizin hemen hemen hepsine katılıyorum. Fakat belki itiraz edilen nokta alınan para değil ama alınan paranın ne için alındığının söylenmemesi olabilir. Elbette bu saydıklarınızla uğraşmak yerine fazladan verilebilecek 100-200-300TL ile bu işleri halletmek en iyisi ve mantıklısı bence de. Size katılmadığım ufak kısım ise bu alınan paranın ''hizmet bedeli'' yada benzeri bir şekilde gösterilmemesi... İtiraz edenin de zaten bu kadar şeyle uğraşmak yerine o parayı vereceğini tahmin ediyorum. Ama dediğim gibi, o alınan paraya güzel bir isim bulunması şart =)

Alp86
    Guest
    "itiraz edilen nokta alınan para değil ama alınan paranın ne için alındığının söylenmemesi"

bu konuda fratelloya katılıyorum, asıl konu da bu zaten.

ama tbkaraliya katılmıyorum bahsettiğiniz işlemleri ben aldığım her araçta yapıyorum, 2. el bile olsa plaka değiştiriyorum ama dediğiniz gibi 3-4 gün süren bi proses değil, öğle arasına kalmadan işlerimi halletmiş oluyorum.bunu herhangi bir ayakçı bile 50 tlye yapıyor zaten.276 lira az bir para değil,100 liralık araç alıp 100 tane 100binlira eden şirkete 1 lira bahşiş bırakmak isteyeceğini sanmıyorum kimsenin.Uğraşmaz ama orası ayrı.doğuşun önünde bekleyip bana verin 100 liraya ben yapayım desem de kimse vermez onu da biliyorum