Member 35HAS10 Üyenin Avatarı
    Aracım 81000 km de...peki ankara da yahut izmir de carbon clear ya da egr iptali yaptırabileceğim bir yer var mı?
    [COLOR="Black"][SIZE="4"]35 HAS 10
    [/SIZE][/COLOR]

Bir saatliğine mutlu olacaksanız şekerleme yapın
    Bir günlüğüne mutlu olacaksanız balık avlamaya gidin
    Bir aylığına mutlu olacaksanız evlenin
    Bir yıllığına mutlu olacaksanız bir servete konun
    Bir yaşam boyu mutlu olacaksanız işinizi sevin

Alp86
    Guest
    bosch car servisleri tercih edebilirsiniz, onlar egr iptalleri ve carbon clear yapıyor diye duymuştum.egr niz elektronikse hem mekanik(kör conta) hem elektronik(yazılımsal) iptali gerekir, uyarıyorum, zira 2si aynı anda olmazsa sıkıntı çıkabiliyor bazı araçlarda.

egr nin görevi pis ve bir o kadar da sıcak egzoz gazını tekrar yanma odalarına göndermektir (gazın değerinin düşmesi için).Yani mantıken cold air intake ile temiz ve soğuk hava sokmaya çalışırken, egr bunun tam tersini yapar.İptali durumunda araç çok rahatlar, bir miktar güç artışı oluşur lakin kışın araç "geç ısınır".Bu yüzden tavsiyen carbon clear dahilinde şimdilik (kışı atlatana kadar) egr nizi temizletin, yaza doğru iptal etme yoluna gidersiniz.

Senior Member cesar Üyenin Avatarı
    EGR iptali sadece opelllerde var dıye bılıyordum eskı aracımda bende ıptal ettırmıstım aracta gercekten rahatlama oluyor ama daha fazla yakıyor onu soyleyeyım.
    06SL345

Alp86
    Guest
    kışın dizel araçlar çok geç ısınır, egr iptal olunca daha da geç ısınacağı için, egr iptali kışın yakıt tüketimini artırır, ama yazın aracın ısınmasında sıkıntı olmayacağı için düşürür, cesar haklı.

egr iptali çoğu markada var, fordlarda da var, hatta türkiye için olan bazı modelleri direk egr iptal halinde geliyor türkiyedeki yakıt kalitesinin düşüklüğünden dolayı.Servise egr şikayetiyle gittiğinizde ise direkt iptal ediyorlar fordda

Alıntı themis35 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    arkadaşlar araba 2 hafta once aniden düzeldi inanılmaz bir fark oldu gidişinde ve yakıt tüketimi bir anda düşmeye başladı aklıma takılan soru şu hiç bir müdahalede bulunmadan nasıl düzeldi bu araba :S ??
    Aldığın yakıtla alakası olabilirmi ? heryerden benzin/mazot almayın !?

Senior Member avukatyusuf Üyenin Avatarı
    Alıntı 16bor51 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    kütahya bursa arası 110 120 km arası geldim 6,5 lt yaktı.
    Uzun yol kullanımı çok yanıltıcı, benim 1.8 uzun yolda 120-160 km/h ortalama 7.6 yaktı

Senior Member realmummy Üyenin Avatarı
    Alıntı 35HAS10 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Aracım 81000 km de...peki ankara da yahut izmir de carbon clear ya da egr iptali yaptırabileceğim bir yer var mı?
    Vwturk den alıntıdır. Uzman oldugu için hemen görünce bilgilendireyim dedim.

"
    1. Siddetle uzak durmanizi tavsiye ederim bir uznan olarak. Normalde kurumlanmayi kompanse edecek yazilim yukludur. Siz kurumu uzaklastirdiginizda artan puskurtme zamani nedeniyle temizlenen delikler normal ustu puskurtmeye neden olur. Bu da araca zararli ve yazilimin hesabi sapmaya baslar. Bunun yerine enjektorleri sokup sadece kubbedeki kurumu ultrasonik banyoda temizletin derim . Eski sistemlerde bu sistem ise yarasa da elektromekanik common rail icin zararli bir durumdur. Genel felsefe calisan aksama mudehale etmemek olsun

"
    '10 Audi A3 Sportback 1.4TFSI 06 EDM 38
    '10 VW Polo 6R 06 DC 2972

Member
    ben aracımı her gün 10 km. mesafede kullanıyorum, bu şekilde şehiriçi trafiğinde ve araba soğukken kısa mesafeli kullanıldığından dolayı bir depo ile yaklaşık 580 km. yol yapıyorum.