Senior Member
    öncelikle aracınız nedir.2.0 tdi ama modeli yazmamışsınız.a5 ise gerçekten gitmiyor gibi görünüyor.biraz a5 den kaynaklanıyor biraz ağır ve hız göstermeyen bir araba.a4 veya a3 kullansaydınız size gidiyor gibi gelebilirdi.

istanbul da iseniz görüşebiliriz.ben kullanırsam kendiminkiyle kıyaslayabileceğim için büyük ihtimal anlarım kullandıktan sonra sorun olup olmadığını...
    Beşiktaş JK 1903
    Audi A5 3.0 Tdi Quattro Tiptronic ' 10
    Audi A3 sportback 1.6 Tdi Stronic ' 12

Senior Member
    ozelcı yada yetkılı ozel servıse gıdebılırsın,senyıldız dı galıba....

Member
    Alıntı hüseyin Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    öncelikle aracınız nedir.2.0 tdi ama modeli yazmamışsınız.a5 ise gerçekten gitmiyor gibi görünüyor.biraz a5 den kaynaklanıyor biraz ağır ve hız göstermeyen bir araba.a4 veya a3 kullansaydınız size gidiyor gibi gelebilirdi.

istanbul da iseniz görüşebiliriz.ben kullanırsam kendiminkiyle kıyaslayabileceğim için büyük ihtimal anlarım kullandıktan sonra sorun olup olmadığını...
    arac a5 hüseyin abi cok iyi olur gercekten daha once a4 kullanmstm ama bunların arasnda max 100 kg flan fark vardır yani bukadar farketmez buyuk ihtimal bu arada bn anadoludaym siz ne taraftasınız acaba ?

Senior Member
    bende anadolu yakasındayım.telim 532 463 18 32 pazartesi ararsan bir şekilde hafta içi görüşürüz...
    Beşiktaş JK 1903
    Audi A5 3.0 Tdi Quattro Tiptronic ' 10
    Audi A3 sportback 1.6 Tdi Stronic ' 12

Member
    arkadaşlar araba 2 hafta once aniden düzeldi inanılmaz bir fark oldu gidişinde ve yakıt tüketimi bir anda düşmeye başladı aklıma takılan soru şu hiç bir müdahalede bulunmadan nasıl düzeldi bu araba :S ??

Member saduran Üyenin Avatarı
    Alıntı hüseyin Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    uzun yolda 950 km şehir içinde ise 800 km yol yapabiliyorum.dün antalyadan geldim 5.7 lt ortalama görünüyordun yol bilgisayarında.genellikle hızım cruise kontrol açık ve 120 km de idi.ist e geldiğimde 900 km yol yapmıştım ve yol bilgisayarı 140 km de daha gidebilirsin diyordu...
    Alıntı 16bor51 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    evet şehir içinde 800 km yapıyor
    Aracım ortalama 700 km gidiyor şehir içi çok da zorlamıyorum neden kaynaklanabilir arkadaşlar. . .
    34 UZ 6666 . . . Hidden Content

Member thedentist Üyenin Avatarı
    Alıntı themis35 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    arkadaşlar araba 2 hafta once aniden düzeldi inanılmaz bir fark oldu gidişinde ve yakıt tüketimi bir anda düşmeye başladı aklıma takılan soru şu hiç bir müdahalede bulunmadan nasıl düzeldi bu araba :S ??
    Başka bir yerden yakıt mı aldınız ?
    10 Audi A5 2.0T Quattro
    07 BMW E92 335i w/JB4 [COLOR="red"]-Sold-[/COLOR]
    05 Honda S2000 [COLOR="Red"]-Sold-[/COLOR]

Member 35HAS10 Üyenin Avatarı
    Geçen hafta izmir e geldim ortalama 11.5 litre yaktı gözüm korktu. Gerçi arabada 4 kişiydik bagaj da doluydu ama umarım ters giden bir şey yoktur.
    [COLOR="Black"][SIZE="4"]35 HAS 10
    [/SIZE][/COLOR]

Bir saatliğine mutlu olacaksanız şekerleme yapın
    Bir günlüğüne mutlu olacaksanız balık avlamaya gidin
    Bir aylığına mutlu olacaksanız evlenin
    Bir yıllığına mutlu olacaksanız bir servete konun
    Bir yaşam boyu mutlu olacaksanız işinizi sevin

Alp86
    Guest
    hocam kilometreniz ne kadar bilmiyorum ama dizel araçların yakıtını düşürmek için belli bir zaman sonra carbon clear yapmak gerekebilir.Ben öyle cihazlarından falan anlamam ama manifoldu, egr yi söktürüp temizletin bir güzel yakıt gözle görülür şekilde düşer.Bunların dışında;

*Servis 10bin-20bin kmde bakıma gelin dese de ben dizel araçta 5000, en kötü 7500de bir bakıma girerim.Yağ ve filtreler pahalı ekipmanlar değil zaten.Benim dizel aracımda filtre sünger tip idi, avantajı süzücülüğü ve performansı iyidir ama çabuk tıkanır.O açıdan bakıma sık girmek önemli.

*Kilometreniz yüksek ise enjektörleri işeme testine sokun, aynı orandalar mı değil mi bakın, değilse ayarlatın, bu da çok düşürür yakıtı.

*Turbo hortumlarında çatlak, yırtık vs. var mı bir baktırın, sinsi bir arızadır, kendini belli etmez.

*Dizel araçlarda katalitik benzinlilerden daha çabuk dolar, ben 50bin kmde ki aracımın katalitiğini iptal etmiştim, hem aşırı beslemeli motor olduğu için performansı da artmıştı.Ama sizde katalitik yerine DPF olabilir,öyleyse onun durumuna bakılmalı.

*Yukarıda yazmıştım ama yine belirtmek istedim, egr dizel araçlarda çok önemli,çok çabuk kurum bağlar, yakıtı artırır, performansı düşürür. kesinlikle durumuna bakılmalı ve ara ara temizlenmeli.İptal de edilebilir ama sizdeki yüzde 80 elektroniktir, o yüzden yazılımsal iptali gerekebilir, ama etmezseniz çevre için daha iyi.Egr nin temizlenmesini şiddetle öneriyorum, eli değmişken manifoldu da temizletirsiniz.

*Bunun dışında kış geldiği için ve araç otomatik olduğu için biraz fazla yakması normal.Ama rahatsız derecelere ulaştıysa eğer bu dediğim işlemleri yaptıktan sonra yakıtınız gözle görülür derecede düşecektir.İstanbulda değilim o yüzden servis tavsiyesinde bulunamayacağım ama söylediğim işleri doğuş ve türevleri yapmaz onu da biliyorum.

Alp86
    Guest
    Alıntı themis35 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bir şey daha, kesinlikle ve kesinlikle dizel araçlarda değil yakıt aldığınız firmayı değiştirmek, yakıt aldığınız istasyonu hatta pompayı bile değiştirmeyin.Dizel araç yakıtı çok seçer.En iyi dizel totaldedir ama total bulmak zor olduğu için ben hep PO dan aldım, şehir içinde iken aldığım pompayı bile değiştirmedim, ama şehir dışında sadece markayı değiştirmedim.

Dizel araçta sürekli 2000-2500 civarı kullanmayın, motor çok sağırlaşır, uzun yola çıkmanıza da gerek yok, şehir içi arada bir 3500-4000 civarı çevirin, motorunuza bir nevi carbon clear yapmış olursunuz.Çok kurum yapmış araçlarda bu işlemden sonra eksozdan siyah partiküller attığına da şahit oldum.Böyle bir şey yaptıysanız yakıtınız bundan da düşmüş olabilir.