Konu Kapalı
Sayfa 1 - Toplam 59 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 51 ... SonSon
    Senior Member Rodion Üyenin Avatarı
    Öncelikle merhaba,forumun yeni üyelerinden biriyim.forum gayet keyifli ve bilgilendirici, bende foruma katkıda bulunmak adına malum konuda biraz bilgi veriyorum.
    Arkadaşlar, arabam 1.6 102 beygir olan düz motora sahip ve tiptronik vites.
    arabamı almadan önce çok araştırdım, bu forumunda bana bayaa yararı oldu.
    bu ve bir kaç forumda daha gördüğüm kadarıyla herkesin 1.6 102 hp lik hitler motor diye tabir edilen motordan çok şikayetçi olduğunu gördüm.hem yakıt hemde performans bakımından isteneni vermediği söyleniyordu.
    bu yazı umarım 1.6 102 lik alacaklar için yararlı olur diyerek sözlerime başlıyorum.
    öncelikle şunu belirtmeliyim ki öğrenciyim ve bu durumda benzine veya mazota yatıracak çok çok param yok.kaldı ki benzim 4 lira küsür olmuş.ve daha ne olacağıda belli değil.
    bundan önceki aracım 2007 model 1.4 tdi polo idi.yakıt konusunda ankara şehir içi genellikle trafik kullanımında 7 litrelerde seyrediyordu performans ise hiç iç açıcı değildi.
    her neyse bende polo mu satıp üst segment ve daha kaliteli bir otomobile geçmeye karar verdim ve söylenenlerin aksine 1.6 düz motora sahip tiptronik ambition. arabamı aldım. arabayı aldıktan sonra 1 hafta benzinli haliyle dolaştım.ve gördüm ki yakıt tüketimi baş edilecek gibi değil.gerçektende araç 11-12 litreden aşşağıya inmiyor.ancak performans bakımından öyle söylediği kadar kötü değil.(bana göre)bu tamamen neyi neyle kıyasladığınız ve 1.6 102 hp 8 valf bir motordan ne beklediğinize bağlı.hatta öyle ki bu kadar yerden yere vurulduktan sonra gerçekten çok berbat beklerken gaz tepkileri gayet hoşuma gitti bile diyebilirim.(bundan önce alfa romeo 156 selespeed 2.0 155 hp de kullanmıştım.)dediğim gibi tamamen motordan ne beklediğiniz ve neyle kıyasladığınızla alakalı.zaten performans isteyen bir insanın gidip 1.6 102 hp alıp daha sonrada vah çok performanssızmış demesi bana mantıksız geliyor.madem performans arıyoruz o zaman 2.0 fsi veya 1.4 t lere yönelelim.
    konunun özüne dönecek olursak.. dünyada petrolün 50 yıl doğal gazın ise 150 yıl gibi bir ömür biçildiği ve sürekli artan benzin fiyatlarının nereye gideceğini bilemediğim için tamı tamına yarı fiyat olan lpg yakıt sistemi bana daha mantıklı geldi(ileride benzin-mazot vs. gibi petrol türevlerinin yerini lpg-cng gibi çevreye daha zararsız ve daha ucuz yakıt tiplerini geçeceğini düşünüyorum.).ve aracıma sıralı (sistem kaliteli bir işçilikle) lpg montajı yaptırdım.kısa bir süre önce taktırdığım için menuniyet hakkında net bilgiler vermem biraz erken olur ancak şu ana kadar ki izlenimlerim benzinle çalışması ve performansı arasında hiç fark olmadığı.
    lpg ile ilgili olacak yakıt tüketimine gelecek olursak.. benzinde 12 litre yakan aracım yanı 100 kilometreyi 12*4 yaklaşık 50 liraya giden aracım 80 liralık gaz ile 260 km gitti ancak bayaa performans lı kullandım. tabi bu ilk depom net bir ortalama yakalamam için yaklaşık bir 10 depo bitirmem gerek diye düşünüyorum.şu an lpg deki yakıtı bana hala yüksek geliyor 30-32 kuruş arası.
    ben bu rakama zaten rağzıyı idim.eğer tasarruf isteseydim gider 1.3 cdti astra alırdım. ancak arabamdan gayet memnunum ve ne kadar doğru bi seçim yaptığımı görüyorum.
    bu yazıyı diğer 1.6 102 hp lik a3 kullacıları arasında lpg taktırmak isteyen arkadaşlara, zaten taktırmış olanlar için bir miktar bilgi verebilir kanaatindeyim.

Junior Member
    Hangi marka takdirdin ve maliyeti ne kadar oldu?

Alıntı snim Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hangi marka takdirdin ve maliyeti ne kadar oldu?
    valla o kadar çok araştırdım ki piyasadaki lpg kitlerini..
    hangisi uyumlu, enjektörleri ne marka, kaç milisaniye ile çalışıyor, ses çıkarıyor mu fiyat-sorunsuzluk vs. insan bu işlerin içine girince bi kere uzmanı oluyor )
    her neyse en sonunda anladım ki bu kitlerin hepsi aşağı yukarı aynı pek bi fark yok. ancak bu işte herkesin dediği şey "ustalık".
    bende ankarada ün yapan başka forumlarda sayfalarca övgüsü olan mocan da taktırdım. BRC marka kit 1500 e 12 taksit yaptılar.lovatodada 1250 ye 12 taksit vardı ama arıza lambası yanabilir diyorlardı.şimdilik menunum.
    evet arkadaşlar ilk yazım biraz uzun olmuş ama yok mu hiç 1.6 102 lik motora lpg kiti uygulatan ? en azından şu yakıt ortalamasını kıyaslayıp normali nedir, ne olması gerekir anlamış oluruz.

Senior Member equartman Üyenin Avatarı
    Merhabalar Rodion,

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Ben de 2005 model A3 1.6 Tiptronic arabamı yeni aldım. 2 hafta oldu alalı ve henüz LPG taktırmadım. Biliyorum çok iddialı gelecek ama yazını okuduktan sonra seni bilgilendirmek istedim. Şöyle ki; aracı ilk aldığımda depoyu doldurttum ve 228 TL ödedim. Toplamda 650 km yaptım ve bunun 320 km si şehir içi, 330 km si de şehir dışında kullandım. Depomu yeniden doldurttum (aynı şekilde tıkabasa) ve 210 TL lik benzin aldı araç. Yani benzinde bu şartlarda 33 kuruş civarı yaktı. Ben bile beklediğimden çok daha iyi bir sarfiyatla karşılaştım açıkçası. Ancak yine de çok sevdiğim arabama gönlümce binebilmek için LPG taktırmayı düşünüyorum. Açıkçası buna da 20 ya da 23 kuruşlara düşer diye razı oldum. Genel kullanış tarzım çok süratli olmamakla birlikte yoluna göre 160km/s ile 30-40 km gittiğim de oldu 215km/s yi kısa bir süre gördüğüm de. Ama genelde 90-110 arası kullandım. Kullanım tarzın benimki ile aynıysa bana tüketimin biraz fazla geldi ama inan ki benim razı olduğum değerler aşağı yukarı senin yazdıklarındı. Anladığım kadarıyla benzinde 50krş/km yakan aracın aynı sürüş karakteristiği ile LPG de 30krş/km yakarak LPG montajında vaad edilen %40 tasarrufu sağlamış görünüyor. Sanırım bu fark sürüşünden kaynaklanıyor.

Ben de muhtemelen bu hafta BRC marka LPG taktırıyorum. Taktırdığından bu zamana herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? Arıza lambası, gaz yememe vs basit hatalar?

merhaba equartman, foruma hoş geldin öncelikle..
    açıkçası arabamı almadan önce bir çok kişiyle görüştüm, bu arabanın binicisi olup satan kişilerede sordum ve km de 40-50 kuruş arası yaktığını ve bu sebeple lpg taktırdığını söyleyen oldu.lpg taktırdıktan sonra 27 kuruş yaktığını söyleyen satıcı gördüm, tanıdıklarımdan kullananlardan lpg de 30-35 kuruş yakıt tükettiğini söyleyenler oldu.ve ben zaten 30 - 35 kuruş u lpg tüketimi olarak göze almıştım.arabamı istanbuldan aldım full depo ile ankaraya geldim 411 km. 2 günde ankarada gezdim.. tam hesaplamadım ama muhtemelen max 600 e falan gelir(o kadar olmamıştır..)buda şehirler arasında 36-38 arası bi yakıt tüketimine işaret oluyor. ki şehirler arası yolda 90 - 100 arası D viteste seyretmiştim.burdan yola çıkarak şehirler arasında bu kadar yakan aracın 40 ın üstüne çıkması pek anormal gözükmüyor.yol bilgisayarınında şehir içinde 2 ortalamayıda 11 ve 12 litreden aşağıda göstermediğini göz önünde bulundurursak 40-50 kuruşları şehir içi rahat gördüğümü söyleyebilirim.
    tabi burda benim sabahları ve kısa mesafelerde kullanmam birde ani kalkışlarla, araç yığıldığı zaman vites küçültmem de etken olabilir.

her neyse sorunuza cevap olarak.. lpg yi taktıralı fazla olmadı ancak şu ana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım.öncelikle bu işi daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi çok araştırdım.ve bana "arıza lambası yakmama garantisi" veren tek firma BRC oldu.ve kurumsal kimliği en gelişmiş olarakta bu şirketi gördüm.2A mühendislik olarak internette dahi tüm sorulara cevap vermesi bana güven verdi.
    dediğim gibi arıza lambası yanmadı, performansta bir fark göremiyorum.ses konusuna gelirsek arabadan inip kaputu açtığımızda ufak bir enjektör sesi var ama kaputu kapatıp arabaya bindiğimde sesi asla duyamıyorum.zaten sadece rölantide oluyor.anlayacağınız şu anda benzinden hiç bir farkı yok.
    yalnız sizin yakıt tüketiminiz bayaa düşükmüş, forumda bu konuda konular var ama hiç sizin kadar az yakanını duymamıştım.. tebrikler belkide benim kullanım tarzımdan veya kullandığım güzergah,trafik ve saatlerden kaynaklanıyordur. ama lpg de ilk depomla yakaladığım tüketim bu.. şu an 2. depodayım bu deponunda menzilini bu konuda paylaşacağım.

umarım yardımcı olabilmişimdir

Junior Member
    merhaba arkadaslar benım aracım 2004 a3 attraction manuel. yaklasık 7 ay önce lavato marka sıralı sıstem lpg taktırdım. peformansta hıssedılır derece dusus yasanmasada kullanım konforu bıraz azalıyor. benzınde ıken vıtes dusurup azaltıgınızda arabada hısettımıyosunuz bıle ama gazda ıken bunu hıseedebılıyosunuz aracı bıras sarsıyo benım yasadıgım sıkıntı bu ve arıza lambası sureklı yanıyo. 25 lıra gaz aldıgım zaman sehır ıcınde bazen agresıf kullanımlarıda sayarsak 120 km cıvarı gıdebılıyorum 100 km yede dusebılıyo. memnunmuyum dıye dusunursem bu sartlarda yapabılecek baska bısey yok bu arabayı kullanmayı cok ıstedıgım ıcın buna mecbur kaldım ama kesınlikle pısmanda degılım..

Senior Member equartman Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaşlar,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bugün BRC servisinden aracımı almaya gelecekler ve muhtemelen akşama montaj bitmiş olacak. İnşallah hedeflediğim yakıt sarfiyatına ulaşırım. Rodion ben farklı forumlarda LPG nin litresinin 1,90-2,00 TL civarı olduğu dönemlerde 18 ila 20 kuruş yaktığını iddia eden arkadaşlarla da karşılatım. Gerçi o araç tiptronic değildi ama malum artık bu sistemlerde manuel kadar yakıyor belki çok az fazla. Bildiğinizi umuyorum ama yine de belirtmek isterim düşük tüketim için yapabileceğimiz en önemli hareket gaz pedalına minimum limitlerde basmak olacaktır. Dikkat ederseniz araç 100 ile giderken gaza 1-2 cm daha fazla basarsanız hızınızda hiçbirşey değişmemesine rağmen sarfiyatın neredeyse katlayarak artmaya başladığını göreceksiniz. Bu gibi durumlarda aracı yavaşlama eşiğinde kullanmanızı tavsiye ederim, yani 100 ile gidebileceği minimum benzin sarfiyatı bu şekilde oluyor. Birde arabanızın yokuşlarda bayılmasını beklemeden ancak devir kaybetmeye başladığı anda vitesi manuel olarak azaltın. Ben yokuşta direksiyondaki vites kumandalarını gerçekten aktif olarak kullanıyorum. Aracınızda yoksa bile bence vites kolundan bu işi yapın. Lütfen yanlış anlamayın, amacım size sürüş tekniklerini öğretmek değil, haddim olamaz ancak 2.0 Alfa kullanmaya alışan biri için 1.6 8V motor biraz nazlı ve tepkisiz (hareket halinde ara hızlanmalarda) gelebilir. Özellikle yokuşlarda Bu yüzden düşük tüketim değerlerine ulaştığım tekniği sizinle paylaşmak istedim.

Bunula birlikte ben bu araçların performanslarının gayet yeterli olduğu kanatındayım, sizinde dediğiniz gibi beklentilerle alakalı.

Junior Member 2good4u Üyenin Avatarı
    Ben uygulattım hemde 1 hafta önce aracım 2004 A3 8P çok araştırdım brc ye karar verdim. önce istanbul/bostancıda 2A brc ye gittim. önce arabamla tecrübeye çıktılar mühendislerle direk muhattap olmak güzel arabanızı kime emanet ettiğinizi biliyorsunuz. Geri geldiklerinde söyledikleri şey;
    1: Buji kablolarını değiştir.
    2: Açık hava filtresini söküp orjinalini taktır.
    3: Boğaz kelebeğini temizlet.
    4: Adaptasyon yaptır. (rolanti çalışma ayarı)

bunlar araçta sorun olsun olmasın yapılması gereken şeyler diye düşünüyorum. ateşleme ve motor çalışmasında sorun olmaması için. Birde kendilerini sağlama alıyorlar cünkü haklı olarak en ufak bir arıza olsa lpg taktınız ondan oldu diye kapılarına gidiceğinizi biliyorlar.

2A brc nin ikna kabiliyeti çok iyi cünkü lpg düşünüyorsan varsın mantığı ile hemen ablukaya alınırsın. Heman taksici örneği verilir %70 %80 i neden brc kullanır hic düşündünüzmü. kulak gazetesi sende ne kit var kmde ne yazkıyosun sende ne kit kmde ne yakıyosun arıza çıkarıyomu vs sonunda hepsi brc takıyor. die soylenir(bunu açıklayacağım) hemen ingiltere kraliyet ailesinin jeeplerinin lpgli olduğu örneği yurt dışında kapalı otoparka girmenin yasak olmadığı ülkemizde de bu yasağın 2012-2013 de kalkacağı lpg araçlar cevreye daha az egzos gazı saldığından ve cevreci olduğundan diğer ülkelerin lpg li araclara uyguladığu vergi indiriminden söz edilir. Ve o bayide yapılmış lüks araçlara lpg kiti fotoları gösterilir. Proje çizmi ve evraklar verildikden sonra 30 gün içinde ruhsata işletmeniz gerektiği söylenir. ben fatura ve projemi sonra alırım ruhsata ozman işletirimderseniz. kabul etmezler 2A mühendislik bunu yapmıyor.

Zaten 2A brc nin internette dolaşan tv roportajlarındanda referans ediniyorsunuz. Ben bir kullanıcı ve iyi bir araştırmacı olarak edindiğim bilgiler şöyle bu işte %50 dönüşüm kiti %50 işcilik birazda dönüşüm kiti ile araç markasının uyumu diye düşünüyorum ama tüm
    bu yazdıklarımı sonuna kadar okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
    İnternette edindiğim bilgilerle 50 den fazla lpg dönüşüm kiti mevcut l[COLOR=Black]avato landirenzo brc prins atiker zavoli [/COLOR]teleflex tartarini vs bunlardan 1 kaçı kit markası netleştirdiyseniz sıra montaja geliyor benim kafamda istanbul için 3 adet yer vardı BRC için 2A mühendislik, Zavoli için Çetinsay Mühendislik ve diğer markalar için ümraniye candan mühendislik (ama ben öyle yapmadım)

Sahibinden.com daki 1.6 lpg li a3 lerin hemen hepsine msj yazdım ne marka kit kullanıyorsunuz km de ne yakıyorsunuz memnunmusunuz kaç km kullandınız ne kadara mal oldu. gibi aldığım cevaplar genelde prins ve brc oldu bir kaç tane atiker vardı.
    Prinsi ilk defa orda duydum araçtırdım sadece kit 2.000 tl artı ruhsat masrafı açıkcası fazla geldi.
    2 A brc nin tüm tavsiyelerine uydum hepsini yaptırdım. montaj gününden 1 gün önce ayarları yaptırdım isterseniz birdaha bakın dedim. işte o an benim için brc dönüşüm gitinden vazgeçmemin zamanı gelmişti. Ben 2A brc ile görüşdüğümde ben simit tank istitorum tamponuda deldirmek istemiyorum dedim. bu konuda daha önce okeyleşmiştik ama en son gittiğimde adamların audi a3'e daha önce hiç dönüşüm kiti takmadıklarının farkına vardım. Son anda ben dolum ağzını nereye koyucaksınız diye sorduğumda birisi arabanın altına yattı ve şaşkın bir ifade ile bu araba komple egzos dedi ) dolum ağzı bulamadılar. bana buna 30 luk normal tank takalım muayneden geçmez böyle dediler. ama internette kimle konussam hepsinde simit tank var dolum ağzıda altta. bunu boyle söylediğimde olmaz onlar muayneye giderken giti söküyolar filan dediler bagaja normal tank takalım ama bu seferde burdaki amfileri bass ı sökmen lazım dediler. morelim bozuldu çaktırmadım tabi sizde tüv de bizim can ve mal güvenliğimiz için bunları yapıyorsunuz dedim. sonucta ben 2 sokak arkadar ahmet usta mehmet usta lpg ye gitsem bana herşekilde lpg montajı yapacaklardı dedim. nitekim de öyle.
    Sonra ordan çıktım tam morelim bozuk eve dönecekken benim arabamın ön camına el ilanını koyan ve bana lpg montajı konusunda fiyat bilgilendirmesi yapan ve beni bu araştırmalara iten ama onlara taktırmayı hiç düşünmediğim [COLOR=Red]Rota Mühendislik Üçel OtoGAZ[/COLOR]ın önünden geçtim bir durup bu olayı sordum. onlarda bana bu araca simit tank montajı yapılacağını dolum ağzınında takılabileceğini söylediler ama muayne konusu şans dediler. En azından çözüm sundular sağ sol egzos çıkışlı olan aracımın kazanını muayneye giderken değiştirip muayneden geçtikden sonra eski haline getiricek ve eski halininde sorun yaşamayacağım konusunda ikna ettiler cünkü tüv bayağı bi abartıyormus bu isi bazen seat leonlardada sıkıntı oluyormuş. Sonuç olarak taksicilerin brc kullannmasının sebebim hundai ile brx anlaşmalı ve sıfır araç alınca brc yi hediye ediyorlar. ayrıca lpg takınca motor garanti dışıda kalmıyor bu yüzden taksiciler genelde Brc kullanıyor ben. atiket taktırdım çokda memnunum brc nin tek enjektörü 150 tl iken atikerin 4 enjektörü 150 tl ayrıca sübab yağlama sistemi mevcut ve ikiside 2 yıl garantili simdi soruyorum size tasarruf yatmak için takılan bir cihaza 2000 lira verip (prins) 1500 Tl verip (brc) niye taktırayım 1000 tl ye atiker yurdum ürünü ve çok kaliteli ayrıca 10.000 km yapınca 2.000 tl kar ediyorum kit parasıda çıkıyor tuhsat masrafıda rahat rahat gezdiğimde cabası. bu arada arıza lambasıda yakmıyor. arabanın gidişi aynı benzinmi gazmı fark edilmiyor bile. zaten benzin olsada 1.6 102 hp gitmiyor yaktığına göre gitse canımı yesin. simdi tüplü ve öfkeliyim tek kötü tarafı keşke daha önce taktırsaydım. diyorum şuan 30lt simit tangı full den 2.05 61,5 tl ye dolduruyorum şuan 150 km oldu. kaç km yapıcam bilmiyoru. benim kafamda 200-250 var. benzinde 50 tl ye sadece 100 km yapıyordum. takdir sizin.
    Üçel otogaz Rota mühendislik. Atiket 990 TL fast sistem ben safefast taktırdım 1100 tl artı sübap yağlama 1200 tl. bilginize.

@equartman lpg montajının yapılmasını bekliyorum bi yaptırda simit depoyu fulleyip kaç km gittiğini görebileyim, ne azından gerçekten kıyaslayabileceğim birisi olsun.. bugün 2. depomdayım. 1. depo ile 80 liraya 260 lira gitmiştim.bu sefer 78 liralık aldım.şu an 130 km de ve gösterge tek ışığa düştü.. tabi o göstergeler pek sağlıklı değil.. bakalım ne kadar gidecek? bu sefer biraz daha sakin kullanıp 300 görmeyi hedefliyordum ama bu seferde hayal oldu sanırım

@ertürk merhaba, yakaladığınız tüketim benim hedeflediğim gibi ama arada şanzıman farkı var tabi. yani düz vites bir aracın 25 kuruş yakıyorsa aynı aracın otomatik olanının 32 kuruş yakması bana normal geliyor.benimde kafamda lovato vardı. hatta ankarada iç anadolu bölge bayiliği var.onlarla konuştuğumda arıza lambası yanabilir, söndürürüz. zaten yansada önemli birşey değil tarzı bi cevap vermişlerdi.birde lovatoda normal kitin bir üstü varmış biraz daha fiyatlı. onunda farkı arıza lambası yakmıyormuş.dediğim gibi arıza lambası vs. ile uğraşmak istemediğim için bahsettiğim yerde taktırdım.bence lpg taktırmakla mantıklı bir iş yapmışsınız.

@2good4you
    merhaba sizede, aynen benim gibi çok araştırmışsınız sanırım.bahsettiklerinizin birçoğuna katılıyorum.lpg kitini taktırırken internette araştırma yapmaktan uyumadığımı bilirim.
    öncelikle sanırım sizin sordurduğunuz brc 2A biraz tecrübesizmiş.ankarada artık ünü olan bir bayiisi vardı ben orada taktırdım.ilk gittiğimde zaten araçla ilgili bilgi verdiler.ve arabanın altına bakmadan bu araçların altı komple egzozdur onun için montajınız biraz uzun sürecek ama kesinlikle muayenede sıkıntı yaşamayacaksınız dediler.zaten gittiğim anda montajı hali hazırda süren 2 tane 2006-2007 jetta vardı.benim aracım hakkında bilgili konuşmaları ve daha önce referans montajlarının olması bana güven vermişti. ve orada taktırdım direk gidip muayene yaptırdım bi sıkıntıda olmadı.bana kalırsa bu işin %30 u kit %60 ı montaj %10 u araç ile uyumdur.herkesin söylediği şey aynı en kaliteli kitte olsa takan usta, usta olmadıktan sonra kar etmez.

Senior Member spydx Üyenin Avatarı
    merhaba bu sitede ilk taktıranlardan biri olarak araç 1 depo ile 280-300 km istanbulda gidiyor bir depo yaklaşık 80 TL alır tam bitince şehir dışında ise 400-420 görürsünüz rahat rahat ben ilk taktırdığımda bir keresinde sadece 2 kişi ve araçta yük yokken 495km yi gördüm bir dahada okadar kasamadım.... ben telefleks GFI taktırdım kmde yaklaşık 0,10-0,15TL kar ettirir ben 45000 km yaptım bi sorunla karşılaşmadım 20000 km de verdiğim parayı geri almışımdır geri kalan 25000 de kar etmiş oluyorum..... ben taktırdığıma bin kere memnunum
    Audi A3 2005 Triptronic
    34 ELF 22

Konu Kapalı
Sayfa 1 - Toplam 59 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 51 ... SonSon