Administrator Ertunc Üyenin Avatarı
    Arkadaslar bu aksam otoparktakı aracımın kontagını cevırdıgımde yol bılgısayarında sesli ve görüntülü olarak (((ABS))) ikaz ışığı verdi.Bunun uzerıne 7-8 kez kontagı acıp kapadıktan sonra ikaz ısıkları sonebıldı.Bu benım başıma 3 ay oncede gelmişti ve servise götürmüştüm su an gorunen bir sorun yok demişlerdi rahatlamıstım ama şimdi içime tekrar kuşku düştü sizce ne yapmalıyım?Bu arada yolda gıderken ABS nın devreye gırıp gırmedıgını gorebılmek ıcın ufak test yaptım frenler basarılıydı ama ya daha sonra

Daha once bu tür sorunla karsılasan oldu mu?Olduysa deneyımlerını paylasırsa sevınırım.Sımdıden bılgılendırecegınız ıcın tesekkur edıyorum.

Banned
    Sensörlerde problem olabilir.

Arkadasım belkı olabılır ve aracımda 2005 model.
    Ayrıca gösterge panelinde ABS ikaz işigının yanında ASR OFF ışıgıda yanıyordu :S

Banned
    %90 sensörlerde hata var gibi gözüküyor öyleyse.

Senior Member BaRRiCaDe07 Üyenin Avatarı
    Alıntı Ertunc Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadasım belkı olabılır ve aracımda 2005 model.
    Ayrıca gösterge panelinde ABS ikaz işigının yanında ASR OFF ışıgıda yanıyordu :S
    Neredeyse 1 aydır ABS VE ESP kapalı sürüyorum (araç 2004 model)... arabayı yıkattıktan sonra ikaz verdi araç, seninde yaptıgın gibi deneme yaptım pek birşey anlayamadım ama... daha sonra dan şehir içerisinde 1 2 kere tehlikeli fren yapmak zorunda kaldım ve araç resmen drift yaptı, arkadaşlar el frenimi cektin falan gibi sorular soruyordu düşün durumu.. etraftakilerde manyak mı bu diye bakıyor tabi, kesinlikle baktırman lazım.. en son servise götürecegim çaresi yok, ABS yi geçtim.. ESP kapalı her kalkışta pati çekiyor araç düşün 1.6 8v ve öyle kısa sürelide degil bildigin kaya kaya gidiyorum virajlarda,, şunu soruyorum kendi kendime neden yaptırmıyorsun aracını ? dogruyu söylemek gerekirse böyle daha zevkli oluyor ama riskli o yüzden önermem ve en kısa sürede servise gidecek aracım,yeter bu kadar macera
    [SIZE=3][SIZE=5][COLOR=Gray][COLOR=black]0[/COLOR]7 [COLOR=black]A[COLOR=Gray]N[/COLOR][/COLOR]N [COLOR=black]0[/COLOR]7
    [/COLOR][/SIZE]
    [/SIZE][SIZE=3][COLOR=Black]
    [/COLOR]
    [/SIZE]Hidden Content

Senior Member
    muhtemelen sensör arızası fln var bence ihmal etme baktırt...
    A3 8V 1.2 TFSI Ambiente & A4 1.4 TFSI Dynamic

Banned
    Benim bununla ilgili yaşadıklarım daha çok taze. Satmak üzere olduğum aracım (2006 model Passat 2.0 TDI Comfortline) böyle bir arıza yaptı ve servisten 3 gün önce teslim aldım. Hatta bu mesajı evin salonunda yazarken arıza çıkarken ABS-ESP beyni olan parça bana kontr-büfenin üstünden bakıyor. O kadar masraf yapınca atmaya kıyamadım, evin baş köşesine koydum. Bu parça yaklaşık 15x15 cm boyutlarında ve küp şeklinde. Ayrıca fotoğraf makinesinin objektifi gibi bir de uzantısı var ki o da silindir şeklinde.
    Lafı uzattık, yaşadıklarımı kısaca anlatmaya çalışayım:
    Araba yaklaşık olarak 1-1.5 senedir bu arızanın ön belirtilerini gösteriyordu. Elektromekanik park frenini devreden çıkarmak isterken bazen devrede kalıyordu ve ön panelde sarı renkli el freni sembolü çıkıyordu. Yanıp sönüyordu. El freni de devreden çıkmıyordu. Ama bir deneme daha yapınca çoğunlukla da bunlar düzeliyordu.
    Forumdaki arkadaşlar bilir. Ağustosun başında A4 2.0 T Quattro S Tronic siparişi vermiştim. Bu araba daha gelmeden de Passat'a müşteri çıktı ve arabayı tam teslim edecekken (teslimat yerine, yani eve 500 m kala) kaza yaptım. Arabaya yandan çarptılar. Benim kapı ve sol arka kapı haşat oldu. Ayrıca çamurluklarda da hasar oldu. Arabayı çekici ile Samsun'daki VW yetkili servisine gönderdim. Adamlar kaporta işini yaklaşık bir ayda bitirdiler. Arabayı topladıktan sonra akünün kutup başlarını yeniden bağladıklarında da bu arızanın sinyallerini görmüşler. Türk işi bir deneme daha yapmışlar. Yani kutup başlarını söküp bir daha bağlamışlar ve sinyallarin yine yanmaya devam ettiğini gözlemlemişler. Bana bahsettiğim parçanın değişmesi gerektiğini, sıfırının da 4,100 TL olduğunu söylediler. söylediler. Ben de can havliyle:
    -Benim kazadan önce böyle devamlı yanmakta olan bir arıza sinyalim yoktu, kazadan olmuştur. Kasko karşılamıyor mu ? gibisinden bir refleks verdim.
    Adamlar da:
    -Sizin kazada kaputa-motora nafiz bir darbe yok ki, bu tesadüfen burada ortaya çıktı. kasko da buna karışmaz dediyseler de cılız 1-2 deneme daha yaptım, masrafı kaskoya yıkmak için... Ama anlaşılan benim bile aklıma yatmamış ki ikna edici tavırlar sergileyemedim.
    Ustalar yetkili servis oldukları halde sağolsunlar "pert araçlardan çıkma parça bulup takmayı" da teklif ettiler ancak çıkma parçayı Ankara ostim'de bulamadılar. Ben arabayı öylece teslim alıp Amasya'da Bosch Car Servis'e getirdim. Gerçekten de ne ABS ne de ESP devreye giriyordu. Ekranda da 3 tane ikaz işareti vardı. Birisi daha önce el freni devreden çıkmayınca yanıp sönen sarı renkli el freni ikazı, birisi ESP işareti , üçüncüsü de şimşek-yıldırım işareti gibi figürler içeren akü-dinamo işareti gibi bir şey idi. Bu parça arabanın beyni olduğundan bir dolu fonksiyon buna bağlı imiş. Buradakiler Ostimden çıkma bir beyin buldular. "300-400'e alırız" dediyseler de sonra "800'e bulabildik" dediler. Çaresizce kabul ettim. Onu taktılar. ABS devreye girmeye başladığı halde hiç bir ikaz ışığı sönmedi. Çıldıracaktım resmen. Hem o kadar para ver, arızalı olduğu söylenen parçayı değiştir hem de ışıklar gene yansın. Sonra "ESP tesisatında sorun var galiba, Samsundakiler burada problem olup olmadığını anlamak için çok iğne batırmışlar. Bunu yapsa yapsa Ankara'da bir yer yapabilir. Ona çok masraf vermeyiz" falan dediler. Ben de verdim arabayı Ankara'ya gönderdim. Sonuçta da tesisatıdı, tamiratıydı, mazotuydu, parçasıydi derken bir de baktık ki 1.495 TL bayılmışız... Adamlar kurt gibi. Parçanın sıfırının da değerini biliyorlar, benim de ne iş yaptığımı.. Geçirdiler ama "gık" diyemedik. Hemen de tekrar satılığa çıkardım arabayı. Şimdi de etrafında akbabalar gibi galericiler dolaşıyor. Demem o ki
    1. Aracınızı kullanmaya devam edecekseniz bir an önce tamirini yaptırın.
    2. Garantisi bittiyse de çıkma parça bulmaya çalışın.
    3. Tamir masrafı sizden çıkacaksa da herşeyi baştan konuşun, para konusunda tamircinin "dans pisti"ni daraltın.
    4. Satmak söz konusuysa da "ışıkları söndürüp" oradan sıvışın...
    Parçanın VW'sinin sıfır bu kadar ediyorsa Audi'sininkini düşünmek bile istemiyorum.
    Hakkınızda hayırlısı.

Deneyımlerınızı ve fıkırlerınızı paylastıgınız ıcın cok tesekkur edıyorum.Arabayı askere gıtmeden once satma dusuncem war ama bu zaman zarfında kullanacagım ıcın bır sorun varsa yaptırmaktan yanayım netıce de can tasıyorum bu aracta.Yarın sabah kısmetse erkenden dogus oto ya gıdecem arabayı baktırcam umarım cok buyuk sorun cıkarmaz.

Arkadaslar şimdi Doğuş oto servisteim aracımı bilgisayara bagladigimizda ABS ASR bölümünde "gövde terminali seviyesi 30" arızası verior incelenecek simdi.trafikte bu arıza ile araç kullanirken ABS devre disi kalirmis! normal olarak fren tutarmış bilginiz olsun.herkese keyifli forumlar