Senior Member BaRRiCaDe07 Üyenin Avatarı
    Alıntı identity Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    ne 200 300 bin euroları yahu 335 100 bin civarı m3 137 bin civarı..75 bin tl farkeder ki o performans için gayet az bile
    bmw.com.tr baktıydm,, TL bazında olanları yazmışım, dalgınlık işte gene de 70 milyar var arada,şöyle diyelim; gerçekten performans düşkünüysen verilir
    [SIZE=3][SIZE=5][COLOR=Gray][COLOR=black]0[/COLOR]7 [COLOR=black]A[COLOR=Gray]N[/COLOR][/COLOR]N [COLOR=black]0[/COLOR]7
    [/COLOR][/SIZE]
    [/SIZE][SIZE=3][COLOR=Black]
    [/COLOR]
    [/SIZE]Hidden Content

Senior Member banshee8831 Üyenin Avatarı
    Alıntı BaRRiCaDe07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    bmw.com.tr baktıydm,, TL bazında olanları yazmışım, dalgınlık işte gene de 70 milyar var arada,şöyle diyelim; gerçekten performans düşkünüysen verilir

ayağını yorganına göre uzatabilecekse bence hiç durmasın m3 alsın 70.000 lira az para değil kredi ile uğraşacam diye perişan olmasın sonra

ama 335 de iş görür yav.ben olsam 335d alırdım dizel power

bu arada quattro audi olayı'nı arkadaşımız açıklamış ama topic'in ilk sayfalarındaki video nedir o zaman? yani torku otomatik olarak öne arkaya dağıtabiliyorsa neden o audi olduğu yerden kalkamadı yoksa a8 çok ağır ondan mı çok komik bir durum ya o aracın quattrosu eski-bozuk-çalışmadı o anda ya da arkadaşın yazdıklarında bir yanlışlık var.

sırası gelmişken quattro videosuda süperdi.dehşet bir ralli arabasıymıştı zamanında.

500hp civarında bir araç ancak quattro ile yolda tutunabilirdi zaten birde şeyi farketttiniz mi acaba.

o ralli arabasının sesi sizce neye benziyor

motorun özelliği veriyim belki bir tahmin yürütürsünüz

2.5 lt 5 silindir hadi tahminlerinizi söyleyin bakalım...

Banned
    Alıntı banshee8831 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    ayağını yorganına göre uzatabilecekse bence hiç durmasın m3 alsın 70.000 lira az para değil kredi ile uğraşacam diye perişan olmasın sonra

ama 335 de iş görür yav.ben olsam 335d alırdım dizel power

bu arada quattro audi olayı'nı arkadaşımız açıklamış ama topic'in ilk sayfalarındaki video nedir o zaman? yani torku otomatik olarak öne arkaya dağıtabiliyorsa neden o audi olduğu yerden kalkamadı yoksa a8 çok ağır ondan mı çok komik bir durum ya o aracın quattrosu eski-bozuk-çalışmadı o anda ya da arkadaşın yazdıklarında bir yanlışlık var.

sırası gelmişken quattro videosuda süperdi.dehşet bir ralli arabasıymıştı zamanında.

500hp civarında bir araç ancak quattro ile yolda tutunabilirdi zaten birde şeyi farketttiniz mi acaba.

o ralli arabasının sesi sizce neye benziyor

motorun özelliği veriyim belki bir tahmin yürütürsünüz

2.5 lt 5 silindir hadi tahminlerinizi söyleyin bakalım...
    orada olay zaten arabanın kalkmamasınıdır. Ön tekerden gücü çekti sadece arkaya verdi Arkanın ihtiyacı olduğunu düşündü

Bunu ne zaman kullanıyor yüksek hızla viraja girildiğinde dönemeç eğimlerinde önden gücü çekip arkaya veriyorki araba kolay dönsün bunlar anlık oluyor zaten arkaya verip tekrardan öne verdiğinde araba sanki otomatik olarak kendini topluyormuş gibi oluyor.

ama işte bir çukura girdiğinde çamura battığında ön taraf sağlam yerdeyse ve tork arkaya veriliyorsa hala hiç bir işe yaramaz quattro.yol tutuşu süper olabilir ama bir quattro beni dağda mahsur bırakacaksa hiç işe yaramaz.yanlışmıyım

Banned
    ama işte bir çukura girdiğinde çamura battığında ön taraf sağlam yerdeyse ve tork arkaya veriliyorsa hala hiç bir işe yaramaz quattro.yol tutuşu süper olabilir ama bir quattro beni dağda mahsur bırakacaksa hiç işe yaramaz.yanlışmıyım
    çukurla dyno aynı değildir Çukura girdiğinde tekerlek basınca maruz kalır her patinaj denemesi çukurun tekere bir basıncı demektir. quattro bu basıncı anında hissedip ön tekerlere gücü verecektir. ama dynoda tekere uygulanan bir basınç yoktur. arabayı havaya kaldırıp gaza basmak gibi birşey.

Banned

quattro var diye güvenip dağa çıkıyorsanız sizi jeep wrangler rubicon a alalım.kraterden bile çıkarsınız

Senior Member BaRRiCaDe07 Üyenin Avatarı
    şöyle bir soru sorsam ; dört çekerin amacı nedir,,, ve firmalar neden binek otolara da bu sistemi opsiyon veya standart olarak koymakta ısrar ediyorlar,merak etmişimdir,dağa gitmeyeceksek, yada pickup gibi yük koyup şehir içi-şehir dışı kullanmayacaksak... yani sırf virajlara daha güvenli girip ,kalkışta patiye kalmamak için ürettiklerini pek sanmıyorum ???

inş yanlış anlamazsınız merak ettiğimden soruyorum,,
    [SIZE=3][SIZE=5][COLOR=Gray][COLOR=black]0[/COLOR]7 [COLOR=black]A[COLOR=Gray]N[/COLOR][/COLOR]N [COLOR=black]0[/COLOR]7
    [/COLOR][/SIZE]
    [/SIZE][SIZE=3][COLOR=Black]
    [/COLOR]
    [/SIZE]Hidden Content

Alıntı identity Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    quattro var diye güvenip dağa çıkıyorsanız sizi jeep wrangler rubicon a alalım.kraterden bile çıkarsınız

quattronun amacı şehir içinde traktöre binmeye benzer gibi rangelerin içinde lastik aşındırmak ise yineliyorum bana lazım değil o zaman.

benden önce yazan arkadaşa sonuna kadar katılıyorum.quattorunun amacı bana göre offroad kapasitesini süper yapmasa bile belli sınırlar içinde halletmektir.buna arka tarafı çukura girmişsse,çamura batmışşsa ordan kurtmak en basitindendir ki şu an bundan şüpheliyim.yukardaki arkadaşın sözüne bakarak söylüyorum bunu.videoda askıda olduğunu söylüyor.bariz araç yere değiyor.değmeden nasıl oluyormuş anlamadım.

quattro offroad kapasitesi yoksa o zaman neden ralli arabasında kullanıldı peki ? yada neden audi her reklamında offroad vari çekimler yapar ? sırf pati çekmemesi virajda denge sağlaması gibi şeyler üretilmedi bana kalırsa.

bence quattrosu olupta hafif offroad koşullarına girmemek boğazda yalısı olup penceresinden o güzelim istanbulu izlememek gibi olur.

Senior Member
    Alıntı Ar[C]heZ!A Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben de bu konuda çok bilgili sayılmam. Ama herşeyden önce şöyle düşünmek lazım Audi sonuçta 80'lerin başından beri quattro üretiyor ve quattro efsanesi diye birşey var ortada. Audi'yi özel kılan şeylerin başında geliyor quattro. Tüm bunlardan sonra tutup da quattro'yu basit görmek, yada şöyle söyleyeyim %40 arka %60 ön diye tanımlamak biraz garip kaçar. Ben de öyle okumuştum daha önce ama hiç mantıklı gelmemişti. Koskoca "quattro" bu mu demiştim kendi kendime. Ama sonra biraz karıştırdım öyle değil. quattro Generation I-II...V var. Generation V için açıklamasında şöyle diyor:

"Starting from 2006 on B7 Audi RS4 and the 2008 B7 Audi S4. [...] Torsen T-3 centre differential, 40:60 'default' split front-rear, automatically apportioning up to 80% of torque transfer to the front axle or up to 100% torque to the rear axle."

Yani default olarak 40:60 ama otomatik olarak öne 80%'e arkaya da 100%'e kadar aktarabiliyor.

Ayrıca Evo 10'daki gibi 4 tekere de ayrı güç aktarmaktan bahsetmişsiniz. Onun için de "Vectoring quattro System" demişler. Audi'nin yeni quattro sistemi yani generation VI diyebiliriz. Açıklamada şöyle:

"Audi's new vectoring quattro system, which will allow the dynamic allocation of torque to all four wheels will debut in the B8 S4. This will still use the 40:60 asymmetric Torsen centre differential, but will use an electronically controlled "Active Sport Differential" in the rear axle (instead of the conventional "open" differential with EDL). The front axle will still rely on an open differential with EDL."

Burada da 4 tekere de ayrı aktarabileceğini söylüyor. Active Sport Differential, EDL tam olarak bilmiyorum. Onları daha iyi bilen biri daha açıklayıcı olacaktır.

Quattro efsanesi demişken bir de video iyi gider üstüne...

Eyvallah garip nickli arkadas. Guzel aciklama olmus, eline saglik...

Senior Member
    Alıntı BaRRiCaDe07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    şöyle bir soru sorsam ; dört çekerin amacı nedir,,, ve firmalar neden binek otolara da bu sistemi opsiyon veya standart olarak koymakta ısrar ediyorlar,merak etmişimdir,dağa gitmeyeceksek, yada pickup gibi yük koyup şehir içi-şehir dışı kullanmayacaksak... yani sırf virajlara daha güvenli girip ,kalkışta patiye kalmamak için ürettiklerini pek sanmıyorum ???

inş yanlış anlamazsınız merak ettiğimden soruyorum,,
    1- Kalkista patiye dusmemek ve guclu motorun verimini almis olmak,
    2- Yagmurlu, karli, camurlu zeminlerde daha istikrarli yol tutus saglamak ve virajlarda ucmayip hayata biraz daha tutunmak,

Bunlar bence yeter de artar bile dort ceker almam icin...
    Ayrica otomobil firmalarinin pazar gelistirme ve pazar paylarini artirma cabalari olarak da algilamak lazim.

Zaten senin de dedigin gibi, firmalar bunu tum modellerinde uygulamiyorlar, "obsiyonel" listelerinde secenek olarak var. Isteyen alsin diye .