Senior Member
    yahu rampada BMW X drive yaziyor zaten, adamlara bak ya ..

bir de, mantiken quattro bir aracta, on ya da arkanin patinajda kalmasi halinde diger aksin hareket etmemesi mumkun mu??.. Olayin ruhuna ters!..

Banned
    Alıntı dinamik_5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    bu da farklı bir video. araçlar hep q5
    [/url]
    sana katiliyorum. anladim ya denk geliyo ya da bu Q5 te bi halt war :S

Senior Member

bu video'da quattro yok.

tek teker kavrarken subaru gidebiliyor! bunu yapabilen baska bir arac yok sanirim.
    yanliz bu testi (capraz 2 teker kavrarken bile) quattro başaramaz diye tahmin ediyorum.

Senior Member
    Alıntı MOBYDICK Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    yahu rampada BMW X drive yaziyor zaten, adamlara bak ya ..

bir de, mantiken quattro bir aracta, on ya da arkanin patinajda kalmasi halinde diger aksin hareket etmemesi mumkun mu??.. Olayin ruhuna ters!..
    evet yani bi demek istediğim her halikarda tahrik dağılımını değiştirse bile quattroda önler en az %15 arkalar en az %35 çekiş gücüne sahip. buna rağmen videoda ön tekerler hiç dönmüyor sanki araç sadece rwd. xdrive böyle bir durumda kalsa anlarım sonuçta %100e kadar tahriki değiştiriyor ve gereksiz yerde tahrik gücünü sıfıra düşürüyor. bi de audinin geçmişden bugüne kadar gelen bir tek quattrosu var bırakın o da düzgün olsun videolarda ise quattro tam hayal kırıklığı. ben anlam veremiyorum. sonuçta xdrive da iyidir ama şu durumdan çogu sistem kurtulur bırakın quattro da kurtulsun. aslında bu videoyu almanyaya mail atmak lazım

Alıntı kizilkandil Demiş ki:

bu video'da quattro yok.

tek teker kavrarken subaru gidebiliyor! bunu yapabilen baska bir arac yok sanirim.
    yanliz bu testi (capraz 2 teker kavrarken bile) quattro başaramaz diye tahmin ediyorum.
    Audi 'de çok farklı quattro sistemleri var. Performans modellerinde tek tekere dağılım yapabilen quattro sistemi mevcut:

Spor Diferansiyelli Yeni Quattro Sistemi - TurboFSI – Audi Turkiye

Senior Member GRN Üyenin Avatarı
    Alıntı dinamik_5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle

ben de videoların gerçekliğine inanmıyorum. bu videoda q5 sanki awd bir araç değil de rwd bir araç gibi işliyor. ön tekerler rulodayken sorunsuz çıkıyor rulodan zaten orayı fazla irdelemiyorlar 0.17 snde sanki araç rwd hiç zorlanmadan çıkıyor. ama daha sonra arka tekerler ruloya gelince araç çıkamıyor. ön tekerler hiç dönmüyor. işte burada fake ortaya çıkıyor çünkü nedir x-drive quattrodan üstün denir neden %100 öne veya arkaya iletebiliyor tahrik gücünü ama quattro en fazla o da yeni nesil quattroda %85 arka ve en fazla % 65(di heralde tam bilmiyorum) ön tekerlere güç aktarabilir bu sebeple xdrive daha iyidir denir değilmi. ama videoda öyle değil quattro %100 arka tekerlere güç iletiyor ön tekerlerde güç sıfır. nedense artık?? bi de q5de esp modunu kapattığınzda esp off olmuyor esp offroad yazısı çıkıyor. burada farklı bir tahrik durumu ve tekerlere farklı bir esp müdahalesi çıkıyor. videodaki q5 sanki rwd bu videolara farklı yorumlar istiyoruz

Videoda 1.52 den sonra dikkat ederseniz q5 in arka tekerlekleri ruloya oturduktan sonra gaza basıldığı anda güç önede gidiyor eğer sadece güç arkada olsayı yada bir hile durumu olsaydı q5 ruloya oturduktan sonra direk gaz verildiği andan itibaren arkaya bırakırdı kendisini fakat videoda sabit kalabildiği görülebiliyor. Kendi fikrim quattronun bu teste başarısız olduğu yönünde çünkü gerektiğinde tutunan tekerlere 100% güç iletemiyor saplanmış tekerlere güç veriyor ve bu gereksiz işlem sonucu araç saplandığı yerden kurtulamıyor.. Bu hafta borusana gittim x3 için bilgi almak amacı ile ve satış danışmanı, f25 x3 de kullanılan x drive ın komple yeni bir versiyon olduğunu aynı sistemin 2011 ranglerde kullanıldığını söyledi o yüzden x3 ün sav sınıfında off road özelliklerine çok güveniyorlarmış Buarada sipariş vermeyi düşünüyordum nisan-mayısa atıyor aracın gelişi kotayı bitirmişer adamlar çok satıyormuş x3, düşünen arkadaşların haberi olsun
    [SIZE=3]Türkler para gibidir,
    İçlerinde ATATÜRK yoksa sahtedir...
    [/SIZE]

Senior Member
    Alıntı GRN Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Videoda 1.52 den sonra dikkat ederseniz q5 in arka tekerlekleri ruloya oturduktan sonra gaza basıldığı anda güç önede gidiyor eğer sadece güç arkada olsayı yada bir hile durumu olsaydı q5 ruloya oturduktan sonra direk gaz verildiği andan itibaren arkaya bırakırdı kendisini fakat videoda sabit kalabildiği görülebiliyor. Kendi fikrim quattronun bu teste başarısız olduğu yönünde çünkü gerektiğinde tutunan tekerlere 100% güç iletemiyor saplanmış tekerlere güç veriyor ve bu gereksiz işlem sonucu araç saplandığı yerden kurtulamıyor.. Bu hafta borusana gittim x3 için bilgi almak amacı ile ve satış danışmanı, f25 x3 de kullanılan x drive ın komple yeni bir versiyon olduğunu aynı sistemin 2011 ranglerde kullanıldığını söyledi o yüzden x3 ün sav sınıfında off road özelliklerine çok güveniyorlarmış Buarada sipariş vermeyi düşünüyordum nisan-mayısa atıyor aracın gelişi kotayı bitirmişer adamlar çok satıyormuş x3, düşünen arkadaşların haberi olsun
    güç öne gidiyor diye kesin birşey söyleyemezsiniz çünkü araç 1.54de harekete başlıyor ve ön tekerlerin dönmesi çok doğal. 2ci olarak zaten araçda ön tekerlerde tahrik olsa araç hareket eder ama etmiyor 3cü olarak araç ruloya otıurduktan sonra niye geriye doğru hareket etsin ki rulo orada hem tampon hem de çukur görevi yapıyor ve son olarak da quattro da tahrik gücünün tamamını herhangi bir tekerden tamamen kesme durumu yok. eski sistemlerde %50-50 dağıtılırken şimdi bu oran değişken %85-15 ve %65-35 yani her durumda tekerlerde tahrik var. en kötü ihtimalle 350nm torka sahip bir aracın %15 tahrik durumunda dahi bu rampadan kurtulacağını düşünüyorum. ama quattro en iyidir demiyorum. bu arada audi showroomuna gittiğinizde de en iyi çekiş sistemi q5de dir diyeceklerdir emin olun. ben bmwye gittiğimde de adam direk aracıma bakıp quattroya atmaya başlamıştı

Senior Member GRN Üyenin Avatarı
    Demek istediğimde zaten ruloda olan tekerleklere gereksiz yere fazla güç gidiyor ama öndeki tutunan tekerlere %15 yada 35 gibi bir güç gittiğinden aracın 350nm torkuda olsa çıkarmaya yetmiyor zaten o kadar düşük hızdada 350 tork vermesi imkansız gibi q5 in. Tabi bmw deki eleman kendi malını satacağından quattroyu kötülemesi normal audide merc de hepsi aynı şeyi yapıyor Ama f25 x3 deki xdrive ın tamamiyle yeni ve farklı olduğunu söyledi baya bi iddialıydı. En yararlısı denemek olacak tabiki..
    [SIZE=3]Türkler para gibidir,
    İçlerinde ATATÜRK yoksa sahtedir...
    [/SIZE]

Senior Member
    ben deneyecektim ama serviste rulo yokmuş maalesef.. bir rulo bulur bulmaz deneyip video çekeceğim.. pardon iki rulo ..

Senior Member
    Alıntı GRN Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Demek istediğimde zaten ruloda olan tekerleklere gereksiz yere fazla güç gidiyor ama öndeki tutunan tekerlere %15 yada 35 gibi bir güç gittiğinden aracın 350nm torkuda olsa çıkarmaya yetmiyor zaten o kadar düşük hızdada 350 tork vermesi imkansız gibi q5 in. Tabi bmw deki eleman kendi malını satacağından quattroyu kötülemesi normal audide merc de hepsi aynı şeyi yapıyor Ama f25 x3 deki xdrive ın tamamiyle yeni ve farklı olduğunu söyledi baya bi iddialıydı. En yararlısı denemek olacak tabiki..
    şimdi hocam 1750 devirde 300 torku buluyor da neyse canım sonuçta dediğiniz gibi denemek lazım. gerçi ben de bu gereksiz güç iletimine şahit olmuştum ama bir kaç sn sonra kesmişti gücü. ama bu gücü diğer tekerlere verdimi yoksa sadece esp mi devreye girdi diğer tekerler mevcut gücü ile mi kurtuldu bilmiyorum
    Son düzenleyen dinamik_5, 15-Aralık-2010 saat 07:32.