Senior Member yigitgundogdu Üyenin Avatarı
    335 ci ler atmosferik motor değildir. Çift turbolu 2998 cc lik motordur. Bilginize...

Senior Member
    Yanıtlar için teşekkürler arkadaşlar. Bu arada konunun özü biraz sapmış anladığım kadarıyla...
    İlk sayfada koyduğunuz youtube videosunu ben de seyretmiştim. Burada BMW, boşta dönen tekerleklere değil de, diğerlerine "daha fazla güç aktarımı" (%80-20) sağladığı için başarıyor bunu Horde'nin de bahsettiği gibi. Aslında merak ettiğim, bu güç dağılım değişikliğini "ön-arka" değil de, "tekerlek başına ve dördü birbirinden bağımsız olarak" yapıp yapmadığı idi. Yine Horde bu sistemin Evo10'da olduğunu belirtmiş.

Ancak internetten alıntı yaptığım aşağıdaki cümlede, sanki quattro'nun da Torsen sayesinde Evo10'daki gibi gücü dört tekere farklı değerlerde dağıtabildiği belirtilmiş.

[FONT=Palatino Linotype][SIZE=3]"...quattro sistemi motorun gücünü bir Torsen-diferansiyali üzerinden sürekli ancak değişken ve koşullara uygun olarak ön ve arka aks arasında paylaştırır. Tekerleklerden her birine, her türlü sürüş durumunda her zaman en doğru çekiş gücü dağılır; ister yürüyüş ister azami hızda, düz yolda ya da virajlarda, yol ister kuru, ıslak ya da çamurlu olsun, fark etmez"[/SIZE][/FONT]
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][FONT=Verdana][SIZE=2]Audi ise kendi sitesinde bu kadar net yazamamış doğrusu:[/SIZE][/FONT] "...gelişmiş quattro sistemi bir Torsen orta diferansiyel ile motor gücünü her bir ön ve arka tekerleğe verir..."[/SIZE][/FONT]
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
    Ne diyorsunuz?

Banned
    Alıntı murtimiks Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Şu önden çekiş arkadan itiş olayını bende kavrayamadım. Şu an önden çekişli bir A4 üm var ve 2. otomobil olarak BMW 335ci almak üzereyim.
    Cevremdeki herkes bana 306 hp lik arkadan itişli BMW pek akıl karı değil diyor.
    BMW kullanmış arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.
    Arkadan itişli araç kullanmadım. Ama önden çekişin yüksek torkta ne sorunlar yarattığını biliyorum. tesekkürler
    Ben bmw kullanıyorum ve almayı düşündüğün 3.35ci den daha güçlü bir araba kullanıyorum ve arkadan itiş. Onlar sana kontrol açısından öyle demişlerdir. Yanlama muhabbeti ama bu araçlarda DSC diğe bir sistem var ve bu sistem devredeyken kesinlikle sürüş çok rahat ve güvenli. DSC yi tamamen kapatırsan adrenalin hat safhaya ulaşacaktır. İşte bu adrenalinide ne önden çekiş sağlayabilir ne quattro

Senior Member banshee8831 Üyenin Avatarı
    Alıntı horde Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben bmw kullanıyorum ve almayı düşündüğün 3.35ci den daha güçlü bir araba kullanıyorum ve arkadan itiş. Onlar sana kontrol açısından öyle demişlerdir. Yanlama muhabbeti ama bu araçlarda DSC diğe bir sistem var ve bu sistem devredeyken kesinlikle sürüş çok rahat ve güvenli. DSC yi tamamen kapatırsan adrenalin hat safhaya ulaşacaktır. İşte bu adrenalinide ne önden çekiş sağlayabilir ne quattro

evet klasik bmw efsanesi

Senior Member BaRRiCaDe07 Üyenin Avatarı
    Alıntı horde Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Tame the beast

+ Murtimiks için M3 alsın demişsiniz iyi güzel de,, fiyatları yakın değil ki 335i ile M3'ün;

Coupe'de

BMW 335i ---> 206.343 TL
    BMW M3 ----> 294.451 TL

Cabrio'da

BMW 335İ ---> 238.724 TL
    BMW M3 ----> 312.955 TL

ehhh az mı bu aradaki fark,, sırf performans için 70 milyar ekstradan vermesi lazım,bnce değmez BMWTurkiye.net de yer alan iyi markaların Performans+Body kitleri ile M3'e yakın performans alına biliyor
    Son düzenleyen BaRRiCaDe07, 28-Mayıs-2009 saat 01:38.
    [SIZE=3][SIZE=5][COLOR=Gray][COLOR=black]0[/COLOR]7 [COLOR=black]A[COLOR=Gray]N[/COLOR][/COLOR]N [COLOR=black]0[/COLOR]7
    [/COLOR][/SIZE]
    [/SIZE][SIZE=3][COLOR=Black]
    [/COLOR]
    [/SIZE]Hidden Content

Banned
    Alıntı BaRRiCaDe07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Tame the beast

+ Murtimiks için M3 alsın demişsiniz iyi güzel de,, fiyatları yakın değil ki 335i ile M3'ün;

Coupe'de

BMW 335i ---> 206.343 EU
    BMW M3 ----> 294.451 EU

Cabrio'da BMW

335İ ---> 238.724 EU
    BMW M3 ----> 312.955 EU

ehhh az mı bu aradaki fark,, cabrio için 200 milyar civarı ekstradan vermesi lazım,bence değmez yani sitemizin Anasayfasında yer alan iyi markaların Performans + Body kitleri ile M3'e yakın performans alına biliyor
    arkadaş 3.35CI diyor yenilerde CI yok e46kasadan bahsediyor

Senior Member BaRRiCaDe07 Üyenin Avatarı
    CI görünce, e92 coupe injection anladım,, o zaman iş değişir
    [SIZE=3][SIZE=5][COLOR=Gray][COLOR=black]0[/COLOR]7 [COLOR=black]A[COLOR=Gray]N[/COLOR][/COLOR]N [COLOR=black]0[/COLOR]7
    [/COLOR][/SIZE]
    [/SIZE][SIZE=3][COLOR=Black]
    [/COLOR]
    [/SIZE]Hidden Content

Banned
    ne 200 300 bin euroları yahu 335 100 bin civarı m3 137 bin civarı..75 bin tl farkeder ki o performans için gayet az bile

Member
    Ben de bu konuda çok bilgili sayılmam. Ama herşeyden önce şöyle düşünmek lazım Audi sonuçta 80'lerin başından beri quattro üretiyor ve quattro efsanesi diye birşey var ortada. Audi'yi özel kılan şeylerin başında geliyor quattro. Tüm bunlardan sonra tutup da quattro'yu basit görmek, yada şöyle söyleyeyim %40 arka %60 ön diye tanımlamak biraz garip kaçar. Ben de öyle okumuştum daha önce ama hiç mantıklı gelmemişti. Koskoca "quattro" bu mu demiştim kendi kendime. Ama sonra biraz karıştırdım öyle değil. quattro Generation I-II...V var. Generation V için açıklamasında şöyle diyor:

"Starting from 2006 on B7 Audi RS4 and the 2008 B7 Audi S4. [...] Torsen T-3 centre differential, 40:60 'default' split front-rear, automatically apportioning up to 80% of torque transfer to the front axle or up to 100% torque to the rear axle."

Yani default olarak 40:60 ama otomatik olarak öne 80%'e arkaya da 100%'e kadar aktarabiliyor.

Ayrıca Evo 10'daki gibi 4 tekere de ayrı güç aktarmaktan bahsetmişsiniz. Onun için de "Vectoring quattro System" demişler. Audi'nin yeni quattro sistemi yani generation VI diyebiliriz. Açıklamada şöyle:

"Audi's new vectoring quattro system, which will allow the dynamic allocation of torque to all four wheels will debut in the B8 S4. This will still use the 40:60 asymmetric Torsen centre differential, but will use an electronically controlled "Active Sport Differential" in the rear axle (instead of the conventional "open" differential with EDL). The front axle will still rely on an open differential with EDL."

Burada da 4 tekere de ayrı aktarabileceğini söylüyor. Active Sport Differential, EDL tam olarak bilmiyorum. Onları daha iyi bilen biri daha açıklayıcı olacaktır.

Quattro efsanesi demişken bir de video iyi gider üstüne...

Senior Member GRN Üyenin Avatarı
    Barricade07 arkadaş yanlış yazmış fiyatları, ben 100k euro verdikten sora 37k daha verip m3 alırım yoksada kredi çekerim yada başka bişe yaparım alırım yani m3 ü