Senior Member GRN Üyenin Avatarı
    O zaman bmw dezavantajlı zaten eğer arkası dominantsa ki ole xdrive larda, audi o düzenekten çok daha rahat kurtulması gerekirdi nede olsa önü dominant daha fazla güç gidiyor ön tekerlere. Ama buna benzeyen bir olay da powerslide arkadaşımızın başına gelmiş yani video ile benzer olay buda video nun düzmece olmadığının kanıtı bence...

Banned
    alp kaşınıosun ben yanınızdan gidicme benzinliğe giricem depoyu full leyip çıkarken siz anca yetişmiş olcaksınız bana

bu durumu bence plazalardakı bu tarz duzeneklerde denıyerek test etmek gerekıyor...

Senior Member
    Atay beyden video ve powerslide'nin tecrubesine yorum bekliyoruz bu konuda...... Sanirim oyle cozulecek konu...

Senior Member MOT Üyenin Avatarı
    Alıntı murtimiks Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Birde benim merak ettiğim bir konu var. burada Audi konusunda engin bilgileri olan arkadaslar vardır.
    Audi A4,S4,RS4,A5,S5,A6,S6,RS6,Q5,Q7 quattro sistemlerinde Torsen kullanırken neden A3 ve S3 te Haldex kullanıyor.
    Quattro nun en önemli unsurlarından biri torsen değilmiydi? A3 ve S3 ü quattro değilde 4- motion olarak adlandırmak yanlışmı olur?
    Motorun yerleşim konumundan ötürü.

Senior Member Senior Üyenin Avatarı
    Powerslide'ın yaşadığının çok benzerini ben de yaşadım geçen sene, epey bozulmuştum.

Araç yıkamanın bir rampası vardı, geri geri girmem gerekti, altı vurmasın diye çapraz girdim, öyle olunca da sol arka tekerin üstündeki ağırlık azaldı, sağ arka tekere daha çok ağırlık bindi.

Birden bire sol arka teker, yerin de ıslak olmasıyla patinaja kaldı ve esp yanmaya başladı. Ne ön tekerlek ne de arka sağ dönmedi hiç ve ben rampaya çıkartmaya çalıştığım son tekerlek olan sol önü çıkartamadım. Araç patinajdan bir türlü kurtulmadı. Çok da fazla güç veremedim, arkamda duvar vardı, birden kurtulup da duvara girerim diye korktum.

Yıkamacı da arabayı arkadan itiş sandı heralde, gayet normal bir şekilde "aabi ööle çıkamazsın, yerlek ıslak, kayar araba kayar, acık öne get de gel" dedi ve ben de mecburen öyle yaptım.

Arabayı yarım metre öne aldım, lastik ıslak zeminden kurtuldu, biraz hızlanıp geldim, son lastiği de öylece çıkarttım yukarıya.

Ama epey bir canım sıkılmıştı, arka lastiğin yerini ön lastikler veya hadi o da olmadı diğer arka lastik alıp gücü yere o aktarmalıydı. En azından benim bildiği quattro bunu yapmalıydı.

Yani benim başıma gelen powerslide'ın yaşadığının da beteri oldu. Tek teker boşa dönünce diğer 3 teker de durdu ve esp yandı.

Çok bozulduğumdan kimseye de söylememiştim

Du bakalım bu konunun sonu nereye çıkacak Herkes eteklerindeki taşları dökmeye başladı

Evet arkadaşlar, yok mu arttıran
    Son düzenleyen Senior, 02-Haziran-2009 saat 17:06. Sebep: typo
    [SIZE=2]ESKİ KC 551 - YENİ MRZ 30[/SIZE]

Banned
    valla şu ana kadar hiç bir yere saplanıp kalmadım inşallah kalmam da bundan sonra ama kar ve buzun üstünde araç çok güzel şekilde yol aldı hiç tehlike yaşamadım açıkçası-koç yolunu bilen bilir çılgın buz olur kazalar ard arda gelir- o yüzden o konuda güveniyorum quattroya.

Senior Member frodo555 Üyenin Avatarı
    Bütün bu konuşmalardan anladığım, %100 kilitli diferansiyeller ve bildiğin takoz 4x4 en iyi sistem Hatta unimog kamyonlardaki gibi her lastik aksında ayrı ayrı ayna-mahruti olursa daha da sağlam Hem daha sportif, her virajda kan ter içinde kalırsın kıçı bi tarafa başı bi tarafa... bir tek teker bassın yere o da yeter yürümeye
    2016 - A5 1.4 TFSi coupé 16 SBE 05 / 2011 - a5 1.8 Tfsi 160 bhp 16 AV 018 / 2009 a4 1.8 Tfsi 120 bhp (B8) 16 AV 398 / 2008 - a4 1.9 Tdi 105 bhp 16 AV 301 / 2006 a3 1.6 copué (8p) 16 AV 385... / 2011 renault fluence 1.5 dci 110 hp EDC privilege 16 AV 850 / 2010 opel astra II HB 1.3 cdti 95 hp easytronic 16 AV 530 / 2004 Seat İbiza 1.4 100 hp signo 16 AV 797

Senior Member MOT Üyenin Avatarı
    Malesef Quattro olsa da kilit olmadığı için bir taraftaki 2 lastik de patinaja kalırsa çok çirkin bir pozisyon oluyor.

Ben de bir sefer U dönüşe yakın fakat geniş bir yerden dönerken sol taraf ıslak sağ taraf kuruydu. Dönüşte kaysın diye gaza oturdum fakat hem sol ön hem sol arka lastikte patinaja kalınca araba kalakaldı; olduğu yerde devir yükseldi. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de manual modda olmasına rağmen DSG vites büyülttü (devir boşa dönünce bunu hep yapıyor); ıslaktan çıkınca da vites büyüdüğü için arabanın kafası düştü.

Yani dinamik olarak çok fena bir pozisyondu; o an için TTS'ten nefret ettim.
    Fakat işte mal bu; yapacak birşey yok
    Bu huyunu görünce bir daha bu pozisyonda kalmadım..

Senior Member
    Bu anlatilanlar oldukca ilginc. Ya biz quattro'nun calisma teknigini bilmiyoruz, ya da onu cok abartiyoruz.

ATAY BEY SU YAZILANLARI OKUSA, VIDEOLARI SEYRETSE DE KONUYA BIR YORUM GETIRSE BARI...