Senior Member
    Arkadaslar,
    Audi'deki quattro ile BMW'deki xdrive arasinda teknik acidan ne farklar var? Hangisi daha ustun? Teknik bilgisi olan ya da her iki sistemi de kullanmis olan arkadaslarin yorumlarini beklerim.
    Tesekkurler...

Ayerten
    Guest
    bende xdrivela-quattro yu teknik olarak öğrenmek istiyorum...Bikaç dergide 320xd ile Audi a4 quattro yu kıyaslıyorlardı yuzeysel bir incelemede olsa x drive ı beğeniyorlardı teknik olarak açıklayabilen olursa çok iyi olur benim kafamı kurcalıyor...

Senior Member
    Alıntı BaRRiCaDe07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    xdrive demek istedin herhalde ??
    yada quattro yerine Audi MMI mı demek istedin ??

dediklerin uyuşmuyorda
    Evet xdrive kastetmistim ama idrive yazmisim. Bu hatayi hep yapiyorum, kesin BMW isimlendirmeyi ters yapmis.

Banned
    Aralarında ki en mühim fark Audi yüzde olarak çoğunluğu ön tekere, BMW ise yüzde olarak çekişi arka tekere yansıtıyor.

Ama en güzelini sorarsan Porche ve şu anda Evo 10 un kullandığı (evo 10 unkinide porche geliştirmiş) elektriksel 4wd sistemi. Buda ne demek anlık yüzde dağılımının değiştiği 4çeker sistemidir.

Örneğin Audi de %60 ön %40 arka iken BMW de %30 ön %70 arka iken (bu değerleri şu an sallıyorum) Porche ve Evo 10 da sabit değerler yoktur. O an hangi tekerlek daha fazla güç istiyorsa % değeri o tekerleğe aktarılıyor. Örneğin sağa keskin virajlarda arka sağ ve ön sağ tekere yükleniyor, vs gibi. Bu yüzden Evo10 u test eden varsa aranızda çok keskin virajlara 180KM/H hızla girildiğinde araba gram atma yapmayıp kendini mükemmel topladığını görmüştür.

Senior Member
    bu bıraz acıklayıcı olur umarım.

Senior Member
    bırde bu var.ama ne olursa olsun quattro audi için cok ozel bırsey bu quattro.bu vıdeoda bmw 3 serisi haralde audi a3 cekıyor karda.

Banned
    Quattro kullandım. A4 3.0 quattro. xdrive kullandım 530xd. Evo 10 u test ettim. Cok etkilendim desem yalan olur. Ama S-awd kullandım. Her tekerleğe eşit güc. İhtiyaç duyulduğunda tekerleklere giden güc dağılımına müdahele. Subaruyu bu konuda hafife almamak gerektiğini düsünüyorum.
    Bence Audi'nin problemi motor ağırlığıydı. Ağırlık dağılımını düzgün beceremiyordu. BMW ağırlık dağılımını eşit olarak ön ve arkaya dağıtmayı (Audi A5 te başardı) uzun zaman önce uygulamasına rağmen 4 tekerden çekiş için daha cok yol katetmeli.
    Evo 10 Evo hayranlarını üzen bir otomobil bence. Benim favorim Subaru
    Son düzenleyen murtimiks, 27-Mayıs-2009 saat 21:18. Sebep: noktalama hatası yaptım

Banned
    Birde benim merak ettiğim bir konu var. burada Audi konusunda engin bilgileri olan arkadaslar vardır.
    Audi A4,S4,RS4,A5,S5,A6,S6,RS6,Q5,Q7 quattro sistemlerinde Torsen kullanırken neden A3 ve S3 te Haldex kullanıyor.
    Quattro nun en önemli unsurlarından biri torsen değilmiydi? A3 ve S3 ü quattro değilde 4- motion olarak adlandırmak yanlışmı olur?

Banned
    Alıntı murtimiks Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Birde benim merak ettiğim bir konu var. burada Audi konusunda engin bilgileri olan arkadaslar vardır.
    Audi A4,S4,RS4,A5,S5,A6,S6,RS6,Q5,Q7 quattro sistemlerinde Torsen kullanırken neden A3 ve S3 te Haldex kullanıyor.
    Quattro nun en önemli unsurlarından biri torsen değilmiydi? A3 ve S3 ü quattro değilde 4- motion olarak adlandırmak yanlışmı olur?
    Evet yanlış olur. A3 ve S3 diğer türevlerine göre daha hafif arabalar olduğu için ve bu hafiflikten ötürü düşük beygirlerde daha sportif sürüş sağladıkları için arka çekerlere pek fazla ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden haldex kullanılıyor. Haldexin genel amacı zaten gerek duymadıkça arka tekerlere güç vermiyor.

Banned
    S3 sportback 1495 kg, S4 sedan 1650 kg,A4 2.0 t Quattro 1560 kg,A5 2.0tdi quattro 1540 kg.
    Bu cevap benim için mantıklı değil. Farklı bir nedeni olmalı. S3 hafif degil. 45 kg cok az bir fark.