Senior Member tan1983 Üyenin Avatarı
    Ampuller elime ulaştı ampul isteyen bana msg atabilir, çifti 30 ytl

Arkadaşlar arka plaka aydınlatma ışığına led uygulaması yapmak istiyorum, fakat bu konuyla ilgili bi dünya uygulama yapılmış ve bazı araçlarda arıza lambasının yanmasına sebep oluıyormuş, bana bu uygulamayı yapan yada deneyen bi arkadaş varsa yardımcı olabilir mi acaba?? Yorumnlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...
    Son düzenleyen Ümit, 10-Haziran-2010 saat 13:55.

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    yaptım süper oldu ama direk arıza daha doğrusu far kontrol uyarısı yanıyor boşuna deneme derim ama illa denicem dersen uyan ampul resimdeki

Hadi yaa işte korktuğum oldu ...

Ya aslında bi web sitesi buldum direk a3 için, plaka aydınlatma ledi satıyoşardı ve direk a3 için kullanabilirsiniz felan diodu...

Bide bence bunun arıza lambasını yakmasının sebebi de çekmiş olduğu akım, bildiğimiz üzre led lambalar daha az akım çekerler ve bence böle oluncada alet az akım okuduğu için lamba hatası veriyor, belki bi kondansatörle felan aynı akım değerini yakalayabiliriz ne diosunuz bu işe, açıkçası zamanım olmadığı için uuraşamadım, bildiim kadarıyla arka stoplar 5 Amper çekio bu değer yakalanırsa problem olmayabilir... Ne diosunuz??

bunun için direç gerekli ama orası küçük ver ters bir yer uğraşmak lazım kısa devre yapıp başa iş açmakta var, aslında beyaz ışıl için led değilde bu mtecler gibi camı mavi bu tip ampul var ama ben nette bulamadım ondan bulsak hiç sorun kalmıcak

Aslında bu ampulü bi tasarlamaya çalışıım arıza ışıı yanmassa bakarsınız hepimiz ledli plaka aydınlatmalarıyla dolaşmaya başlarız

Bu arada evet mtec leri bende duydum model adı felan varmı? belki ararsak buluruz bi elin nesi var 2 elin sesi var hesabı , bu arada bide şu plaka ampulunün kaç amper çektiğini bilen varmı ??? Zor soru değil umarım , inip ölçücemde alet yanımda yok :P

Bu arada buda a3 için satılan ledin linli

https://www.autobulbsdirect.co.uk/home.php?cat=627

O linktekinden aldım arıza lambası yandi plaka ampulu C5W sofit diye geçiyor Voltage: 24 Watts: 5

Almamız gereken ampulu araya araya sonunda buldum içi ledli değil ama mavi olduğu için plakaya beyaz ışık verecek resmi bu ama hiçbir türk sitesinde yok Sufit C5W blue diye geçiyor

Abi bence arıza lamban yandıysa direk paranı felan geri iste adam a3 uyumlu die satıyo haksızmıım gerçi 7 € ama olsun yani

Bide abi yanlış anlamada bunun dışı mavi yani bunu sökücez mökücez mi? yoksa bunu takıcaz ve beyaz ışık mı vericak yani? biraz anlatabilirsen çok iyi olur ya, bide bişi daha sorucam bizim işimizi 12 v ve 5W herhangi başka ampul kurtarmıomu?

Mesela ben osramın 12 V 5 W ampullerini buldum, hem xenon olanı da var ama bunlar plakaya olurmuki?

Model:OSRAM 6418 WP
    Açıklama:12V C5W SOFİD AMPUL

Model:OSRAM 6486 X WP
    Açıklama:12V Xenon C5W Sofid Gazlı Parlak Işıklı

bunlara ne diosunuz?

yok ben netten almadım dükkandan aldım iade ettim zaten bizim aracın üstünden çıkan orjinal plaka ampulu bu

yukarda resmi olan pakette bu ampulu camı mavi olanı camı mavi olunca aynı mtec park ampulleri gibi beyaz yanıcak ve plaka beyaz aydınlancak bu ampulun içinde led olanı yani senin linkin verdiğin arıza lambasını yakıyor, yani mavi camlı bu ampulu bulursak tamamdır

Abi bunalttıysam kusura bakma ama ben bu plaka aydınlatma işini kafaya taktım, bi kaç tane ampul buldum, biri ebay den biri de hoen die bi markanın, hoenin c5W ampulunu buldum
    Ampulumuz
    bu linktede görebilirsin bizim almamız gereken en alttaki resimde olan bence ama sende bi bak kontrol et istersen

bitane daha buldum bu ledli
    ebay linki

ama zannedersem bu arıza lambamızı yakıcak türden çünkü kaç W olduuyla ilgili bi bilgi ben bulamadım, benim tahminimce ilk link işimize yarar ne diosun? İstiosan hemen verelim 2 adet sipariş

Bu arada ilk linkteki far aynen dediin gibi mavi tadında bu linkte ampul var
    Mavi Ampul

evet tam bulmuşsun ilki tam olur ikicisi ise ledli arıza yanar bu linktekinden almaklazım

http://www.hoen-usa.com/licenseplate2.htm