Audi R8 V10 vs Gallardo LP560-4

Audi, R8’i ÅŸimdi 518 bhp’lik 5.2-litre bir V10’la sunuyor. Peki ama bu motor çekici coupé’yi abisi Gallardo LP560-4 gibi gerçek bir supercar’a dönüştürüyor mu?

V10 motorlu yeni Audi R8 ‘in şüpheciler için üretildiÄŸi gibi bir düşünce var; V8 R8’e yöneltilen onca övgü ve Ingolstadtlı’ların tüm Le Mans baÅŸarılarına raÄŸmen, Audi’nin hala gerçekten harika bir supercar üretebileceÄŸine ikna olmamışlar için.

Ben mi? Benim ikna olmaya ihtiyacım yok, ama şüphecilerin şüphelerinin nereden kaynaklandığını görebiliyorum. Bazıları için orijinal Audi R8 ‘in yeterince cesur, yeterince ‘supercar’ olmadığını, ve 24-saat zaferlerine raÄŸmen de Audi’nin – örneÄŸin bir Porsche’ninki gibi – zor kazanılmış ve içine iÅŸlemiÅŸ güvenilirlikten yoksun olduÄŸunu anlayabilirim. R8’in direksiyonun arkasına geçen çok kısa bir süre onun aslında son derece iyi bir otomobil olduÄŸunu anlamanıza, ve biraz daha uzun bir süre de dinamik açıdan ne kadar sıradışı olduÄŸunu takdir etmenize yetiyor (bu süreyi piste çıkarak belirgin biçimde kısaltabilirsiniz). Gene de tüm dinamik hünerlerini derinden tecrübe etmiiÅŸ olmalarına raÄŸmen, bazıları için hala bir ÅŸeylerin eksik kaldığını farkedebiliyorsunuz. Tek başına küçük olan ÅŸeyler, fakat toplanıp bir araya getirildiklerinde oluÅŸturdukları bir sözcük var: “tutku”.

Audi R8 V10 vs Gallardo LP560-4

Audi R8 ‘le ilgili her ÅŸey makulün üstünde; dış tasarım, iç mekan atmosferi, performans, ses, yol tutuÅŸ ve sürüş. Güzelce iÅŸlenmiÅŸ bir kalite de mevcut. Eksik kalansa bir otomobili karşı konulamaz kılan, ona karakterini veren saf, cüretkar, serbest bırakılmış tutku. R8, Audi’nin ortadan motorlu bir supercar kalıbını doldurduÄŸu tüm hassasiyeti ve deÄŸeri simgeliyor. Harika bir otomobil, fakat bir Ä°talyan egzotiÄŸinden ziyade bir NSX türünde.

Yeni R8 V10 buna hitap ediyor. Fakat görsel olarak deÄŸil; her ne kadar yan hava giriÅŸleri daha fazla hava emebilmek adına geniÅŸletilmiÅŸ, ön ve arka havalandırma kanallarının arası açılmış ve 19″lik yeni kıvrımlı jantlar eklenmiÅŸ olsa da. İç mekanda da deÄŸil; her ne kadar kapılardan baÅŸlayıp, gösterge panelinin etrafından dolaşıp orta konsolda son bulan – ve isteÄŸe baÄŸlı sunulan – karbonfiber kaplama, hatasızca dikilmiÅŸ deriyle birleÅŸiyor olsa da.

Audi R8 V10 vs Gallardo LP560-4

Hayır, R8’in güvenilirlik basamaklarını tırmanmasını ve hakiki supercar sahasına girmesini saÄŸlayan, tahmin edileceÄŸi gibi 518 bhp’lik 5.2-litre V10’u. Audi’nin söylediÄŸine göre bu motor R8’i 100 km/s’ye 4 sn’nin altında, 200 km/s’ye 12 sn’de çıkıyor ve yaklaşık 320 km/s son hıza ulaÅŸmasını saÄŸlıyor. 414 bhp’lik FSI V8 gibi bu direkt enjeksiyonlu V10 da, yüksek alt devir torkuyla (yüzde 80’i neredeyse rölantiden itibaren kullanıma hazır) 8700 d/d’ya kadar uzanan kuvvetli üst devir vahÅŸetini bir araya getiren uzun strok tasarımına sahip. Pek tabii, hafifçe sessizleÅŸtirilmiÅŸ, genizden gelen bir çığlıkla hayat bulan daha ilgi çekici ve egzotik melodiyi de repertuvarına ekliyor.

Fazlası da var. Daha güçlü motora uyum saÄŸlamak için ÅŸasi daha keskin ve iletiÅŸimi daha iyi, ve bunu neredeyse daha direksiyonu ilk çeviriÅŸinizden itibaren farkediyorsunuz. Direksiyon ağırlaÅŸmış, ancak bu güç desteÄŸiyle sahnelenmiÅŸ bir oyundan ibaret deÄŸil zira ardında arabanın burnunun asfalta daha fazla yapıştığının mutluluk verici hissi mevcut. Bu, bir diÄŸer dört-çekiÅŸli ve ortadan V10 motorlu supercar’ın ön tarafının verdiÄŸi hisse benziyor, fakat buna biraz sonra geleceÄŸiz.

Sürüşü de daha keskin ve tüm bunlar bir araya geldiÄŸinde V10’a daha farklı, daha sportif bir hava veriyor. V8’in daha yumuÅŸak süspansiyonları ve daha hafif, nazik direksiyonu onu ortadan motorlu bir GT sınıfına sokarken V10 daha ziyade… bir GT3 (foto galerinin sonundaki yarışçı R8 LMS’ye bir göz atın). quattro GmbH’nin başındaki Stephan Reil’in söylediÄŸine göre V10’un ayarları; sıkılaÅŸtırılmış yaylar ve süspansiyonlar, daha kalın arka viraj denge çubuÄŸu ve daha yüksek torkla baÅŸa çıkabilmek için kilitlenme noktası yukarı çekilmiÅŸ sınırlı kaydırmalı diferansiyelle, genel anlamda daha sert. Hepsi bir bütün olarak V10’un yol tutuÅŸunu daha zinde kılıyor; Reil’in ifadesiyle “hangi noktada bulunduÄŸunuzun bir uyarısı” olan limitteki hafif önden kaymayla birlikte.

Audi R8 V10 vs Gallardo LP560-4

Ä°spanya’daki Costa del Sol’un havası bize pek nazik davranmıyor. Kıyı ÅŸeridinin ardındaki tepelerde hava soÄŸuk, yaÄŸmurlu ve sisli. Bu ÅŸartlarda bile 5.2-litrelik R8, içinde bulunmaktan keyif alınan bir yer. Nappa deri iç mekanının işçiliÄŸi son derece iyi ve dinamikleri de aynı ÅŸekilde pürüzsüz ve iyi ayarlanmış hissettiriyor. Marbella’daki bozuk asfaltta süspansiyonu sert hissettirdi fakat en kötü zeminleri ütülemeyi becerdi, ve ÅŸimdi uzun, rahat adımlarla ilerlediÄŸimiz “Ronda Road”un pürüzsüz ve kıvrımlı yollarında nefis bir ÅŸekilde direkt ve dengeli hissettiriyor. Ta ki nadir karşılaşılan uzun düzlüklerden birini sömürmek için gaz pedalını tabana dayadığımız ana kadar…

V10 aniden koca bir tekme ile sizi zahmetsiz ve istikrarlı bir ÅŸekilde ileri fırlatıyor, çılgına döndüğü ana dek. Bu an, azami torkun üretildiÄŸi 6500 d/d civarına tekabül ediyor ki bu esnada kalın arka Pirelli’ler bu kaygan zeminde motorun acelesine ayak uyduramayarak boÅŸa dönmeye baÅŸlıyor, arka taraf da ASR devreye girene kadar birkaç derece yana kayıyor.

Evet, bu daha keskin bir otomobil, ve Reil’in söz verdiÄŸi gibi, ön tarafın virajlarda hafifçe tutuÅŸunu kaybettiÄŸinin uyarısı size direksiyonun ağırlığındaki azalmayla iletiliyor. Tam bu anda saÄŸ ayağınızı biraz sertçe bükecek olursanız, hızlı çalışan ve iyi ayarlanmış ESP’nin müdahalesinden hemen önce arka taraf aynı hızda kendini bırakacak. Kuru zeminde yanlamanın en az V8’le olduÄŸu kadar kolay olacağını düşünüyorum çünkü her ne kadar motorunda 31 kg fazla ağırlık taşısa da, V8 kadar dengeli hissettiriyor ve ön tarafı yere daha bile fazla tutunuyor.

Audi R8 V10 vs Gallardo LP560-4

V10’un donanımı V8’den daha zengin ve Audi’nin Konfor ve Spor ayarlarını içeren “Magnetic Ride” süspansiyonlarını taşıyor. Ä°ki ayarı karşılaÅŸtırmak için elimi düğmeye doÄŸru uzattığımda gördüm ki bizim test aracımız sabit süspansiyonlarla donatılmış – ücretsiz bir opsiyon bu. Ä°ki ayarı da denemiÅŸ olan meslektaşım John Simister bana bu süspansiyonların Magnetic Ride’ın Spor seçeneÄŸine denk geldiÄŸini ve Konfor ayarını nadiren özleyeceÄŸimi söylüyor. KuÅŸkusuz özlemedim.

V10’un V8’den çok daha fazla alt devir gücüne sahip olduÄŸuna şüphe yok, ve bunu aynı zamanda daha doÄŸrusal bir biçimde kullanıma sunuyor. Son hamlesiniyse azami torkun üretildiÄŸi devirlerden, tüm gücünü verdiÄŸi 8000 d/d’ya kadar pürüzsüz ve ısrarlı bir biçimde tırmanarak yapıyor. Sırf heyecanı için 8700 d/d’ya kadar çıkartın: sesi olaÄŸanüstü. Ancak halen diÄŸer çoÄŸu V10 gibi üstüne düşülmediÄŸi zamanlarda, kulakları çınlatan orta frekansların ve tizin yerini yumuÅŸak baslara bıraktığı, daha ziyade monoton ve hüzünlü bir melodisi var. Ä°steÄŸe baÄŸlı sunulan R-Tronic ÅŸanzımansa otomatik modda gaza sabit bir ÅŸekilde bastığınızda, kullanabileceÄŸi en üst vitese doÄŸru birer birer hızlıca geçerken motorun sesini gitgide boÄŸuklaÅŸtırarak, sürüşe daha fazla melankoli katabiliyor.

Standart manuel ÅŸanzıman tamamen aynı oranları içeriyor ve vites kolu açık yollarında gezinirken memnun edici direktlikteki metalik iÅŸleyiÅŸiyle kullanımı keyifli kılıyor. Gene de Spor moddaki R-Tronic, 0’dan 200 km/s’e 12 sn’de (saf manuel 12.3 sn) çıkıyor, ama onu seçme sebebimiz bu deÄŸildi.

Bu yaz Ä°ngiltere’ye geldiÄŸinde R8 V10 £99,575’e satılacak – bir 911 Turbo’yla aÅŸağı yukarı aynı. Ancak halen daha ilginç olan karşılaÅŸtırma Audi’nin kuzeniyle, Lamborghini Gallardo LP560-4’le olanı. Benzerlikler temele kadar uzanıyor: ikisi de aluminyum gövde ve ÅŸasiye sahip, aynı V10 motoru ve otomatikleÅŸtirilmiÅŸ manuel ÅŸanzımanı taşıyorlar. Motorları arasındaki tek fark hava filtreleri, egzozları ve ECU ayarları – Audi’nin de 552 hp’si olabilirdi. Åžanzımanlarınınsa yalnızca yazılımı farklı. Acaba Audi, azgın Ä°talyan akrabasının altını mı kazıyor? Peki R8 V10, ucuz bir Gallardo mu?

Audi R8 V10 vs Gallardo LP560-4

Pek tabii V10 R8, supercar statüsünü zorlayan bir R8 performansıyla V8’den daha ciddi bir teklif; ancak rakamların pek de yeterli gelmediÄŸini farketmeniz için tek yapmanız gereken onu bir Gallardo’nun yanına park etmek. Gözleriniz Lambo’nun keskin köşeli drama ve cüretkarlığından, yuvarlak hatlı Audi’ye süzülüyor ve her ne kadar oranları benzer, hava giriÅŸ ve çıkışları da hemen hemen aynı yerlerde olsa da, R8 düpedüz gölgede kalıyor.

Esasında, Gallardo’nun kokpiti biraz sıradan ve hafif bir düş kırıklığı; fakat dış tasarım, yüksek bel çizgisinin kalın sütunlarla birleÅŸmesiyle, ilaç kutusuna benzer bir ÅŸekil oluÅŸturuyor. Bir supercar’ın korkutucu olması gerektiÄŸini düşünüyorsanız iyi, fakat R8 ortadan motorlu alçak bir otomobil için genel olarak harika görüş açıları sunuyor.

Lambo’yu çaıştırdığınızda onun bambaÅŸka bir V10’a sahip olduÄŸunu düşünebilirsiniz. Bir yandan yıldırım düşerken diÄŸer yandan da ormandaki tüm kurtlar uÄŸuluyor sanki, ve eÄŸer egzozunda valfler varsa, görünen o ki takılmış ve açık pozisyonda kalmışlar. Devamlı olarak aç ve sinirli sesler çıkarıyor, aynı ÅŸekilde de davranıyor. R8’in harika gaz tepkileri var fakat Gallardo sanki elektroÅŸok verilmişçesine ileri fırlıyor, sizi koltuÄŸa daha kuvvetli bastırıyor. Biraz matematik yaptığımızda, R8’in harika 325 bhp/tonluk deÄŸerinin daha çarpıcı 374 hp/tona ulaşırken, 34 bhp artış ve 120 kg düşüşün birlikte ÅŸaşılacak ÅŸekilde etkili olduÄŸu görülüyor.

Vites geçiÅŸlerindeki rafinelik hiçbir zaman Gallardo’nun en iyi özelliklerinden biri olmadı ve R8 de bunu iyice göz önüne çıkartıyor. Ayrıca Audi’nin kısa vites kolunda + ve – içgüdüsel olmayan bir biçimde yerleÅŸtirilmiÅŸ olabilir fakat geri vitese geçmek için Lambo’daki gibi kontrol panelinde üstünde kocaman “R” yazılı bir düğme aramak yerine Audi’deki gibi orta konsola bir el atmak çok daha doÄŸal. Audi’nin puanları hanesine kolayca yazdırdığı bir diÄŸer alan fren hissi. Bu arabada isteÄŸe baÄŸlı sunulan karbon-seramik diskler (£6995) mevcut ve iÅŸleyiÅŸleri biraz daha sivri olabilir, fakat Gallardo’nun aksine en azından viraj giriÅŸ hızlarını düzenlemek için fren pedalına uygulanan hafif kuvvetlere güven verici tepkiler gösteriyor.

Ancak belki de en büyük sürpriz, bu arabaların yolda ne kasar farklı hissettirdikleri. V10 R8‘in ÅŸasisi V8’inkine oranla çok daha sert ve direkt, ancak gene de bu ıslak yollarda Gallardo’nunkiyle karşılaÅŸtırıldığında daha fazla esnekliÄŸe ve hissiyata sahip. LP560 daha sert gibi gözüküyor ve yoldaki her türlü pürüzü sürücüsüne aktarırken bir yandan da zeminle daha az iletiÅŸim içinde hissettiriyor. Tabii ki hızlı ilerliyor, fakat önden kaymaya ve arka lastiklerini boÅŸa döndürmeye daha hevesli. Audi’yse aynı sürati görece kolaylıkla koruyor. Elbette daha kesin bir sonuç için kuru yollarda daha kapsamlı bir karşılaÅŸtırma, hatta belki de pistte bir gün ve epik bir sürüş ayarlamalıyız…

Bariz kusurlarına ve fiyatına raÄŸmen, Lamborghini çok daha fazla arzu edilen otomobil, gerçek supercar, tutkunun maddeye dönüşmüş hali. R8 V10, Audi’yi Lamborghini’nin sahasına yaklaÅŸtırıyor fakat bir tehdit söz konusu deÄŸil; bu ikisi Audi’nin ürün gamında zeytinyağı ve balsamik sirke kadar farklı yerlerde bulunuyorlar.

Yanlış anlaşılmasın; R8 V10, 911 Turbo’ya gerçekten zor anlar yaÅŸatacak ve potansiyel Aston DB9 ya da Mercedes SL63 AMG müşterilerinin ilgisini çekecek kadar harika bir otomobil. Ve halen, V10’un gerçekten yenmesi gereken esas otomobil orijinal R8 V8.

Fiyat olarak, aradaki fark büyük – £77K’ya karşı £99K. Audi’nin söylediÄŸine göre V10’un üstünde, V8’de isteÄŸe baÄŸlı sunulan navigasyon, yüksek kaliteli müzik sistemi ve Magnetic Ride süspansiyon da dahil olmak üzere £10K’dan fazla deÄŸerde donanım var. Yeterince adil, ancak ben V10’un R8’i bariz biçimde daha fazla arzu edilen bir otomobil kılıp kılmadığını merak ediyorum. Elbette daha keskin bir sürücü otomobili, motor sorunsuzca doÄŸruları yerine getiriyor ve supercar kriterlerine göre silindir sayısı onun tarafında, fakat ben çıkardığı sesten çok da tatmin olmadım. Ayrıca V8’in gücünü aktarış biçiminin daha karakterli olduÄŸunu düşünüyorum; 6000 d/d’da ikinci kez ataÄŸa kalktığı ve kırmızı çizgilerin baÅŸladığı 8000 d/d’ya saldırdığı her an heyecan verici. Sorun ÅŸu ki, bir kez 500 bhp’nin üstünde bir R8’i tattınız mı, bir daha geri dönebileceÄŸiniz konusunda kuÅŸkuluyum…

John Barker