Lamborghini Estoque

Bu Lamborghini, diğer gördüğünüz Lamborghini’lerden çok farklı: Bu Lamborghini, tam anlamıyla kendi geleneklerine çomak sokan tarzdan dört kapılı bir spor otomobil. Lamborghini Estoque konsepti, bunun yanında Lamborghini’yi tasvir edecek her şeye sahip: Uzlaşmaz, ekstrem ve hatasız bir İtalyan; ve bunların da ötesinde, Lamborghini DNA’sına yeni bir soluk getirecek cinsten. Bu yeni Lamborghini, 4 koltuklu yapısı ve geniş bagaj hacmi ile “günlük kullanım spor otomobil” kavramını insanların hayatına sokacak gibi gözüküyor.

Estoque, Paris – 2008 Salon d’Automobiles için özel olarak üretilen bir konsept. Saygı uyandıran tasarımı, eşsiz ve hatasız yapısı ile ilk bakışta “Evet, bu bir Lamborghini” diyorsunuz. Uzun dingil açıklığı, düşük profil yapısı(yüksekliği), geniş hat, güçlü ve kendini gösteren tekerlekleriyle, temiz yüzeyleriyle otomobil tam bir “jilet gibi” ifadesi ile tanımlamak mümkün. En ince detaylar, tüm hatlar, Lamborghini markasının izlerini taşıyor.

Lamborghini Estoque

Yeni ve eşsiz zerafet
Estoque, Sant’Agata tasarım ahlakının yeni ve kapsamlı bir yorumlaması olarak ortaya çıkmış. Geleceğin göstergesi olarak lanse edilen bir konsept şeklinde de tanımlanabiliyor. Otomobil, sıra dışı hatlarıyla kendinden emin ve zarif bir çizgide olduğunu üstüne basa basa ifade ediyor. Sedan kelime anlamının sadece 4 kapıdan oluştuğu zamanlarda, Estoque, “Automobili Lamborghini”’nin ilk sedan otomobili idi. Estoque, kesinlikle süper spor sedanlar içinde yeni bir kategoriyi ortaya çıkartıyor. Estoque; güçlü motoru, sürekli dört çeker sistemi ve ustaca modifiye edilmiş şasesi ile eşsiz bir teknoloji paketi olarak bizlere sunuluyor.

Lamborghini Estoque

Başarının izleri
Lamborghini Gallardo ve Murcielago süper spor otomobilleri yanında Paris’te Lamborghini, Estoque ile yenilikçi çizgisini, yaratıcılığını ve dizayn yeteneğini bir kez daha Lamborghini markasına yakışacak şekilde kanıtladı.

Konsept olarak Lamborghini Estoque, Lamborghini model serilerinde 3. Parti model serilerini temsil ediyor. Her ne olursa olsun, Lamborghini Estoque konsepti ile yeni bir çığır açmış durumda.
Tabii ki Estoque’nin kelime manasına baktığımızda da çok iddialı bir isim seçildiğini görüyoruz. Estoque, İspanyol tarihinden, boğa güreşlerinden seçilmiş, tarihi ve karizmatik bir isim. Matador tarafından kullanılan, 90 santimetre uzunluğunda ve boğa güreşlerinde kullanılan bir kılıç manasında kullanılıyor.

Lamborghini Estoque

Konsept
Estoque, Lamborghini’nin spor otomobiller ile bir Grant Turismo harmanlaması olarak düşünülen bir otomobil konsepti. 4 kapılı bir sedanda, kişiselleştirilmiş spor yolcu koltukları ve özgün tasarımı ile otomobil, çok farklı kesimlere birden hitap edebiliyor.

Rahat bir Gran Turismo
Lamborghini Estoque, mükemmel bir yol arkadaşı olarak tanımlanabilir. Onunla iş gezilerine, tiyatroya, golf kurslarına ve hatta haftasonunda çocuklarınızla birlikte istediğiniz yere büyük bir zevkle gidebilirsiniz. Günün sonunda fark edeceksiniz ki Lamborghini’nin sürüş zevkini yaşayan sadece siz değilsiniz. Bu konseptle en az sizin kadar ailenizde keyif alacak. Ek olarak, geniş bagajında haftasonu tatiliniz için bavullarınız yada bir çok golf çantanız için rahat rahat yer bulabileceksiniz.

1.35 metre gibi düşük profilli bir otomobil olmasına rağmen Lamborghini Estoque, dikkat çekici bir şekilde çok geniş iç hacme sahip. Bunun en büyük sebebi uzun dingil açıklığından ileri geliyor ve bu sayede motor pozisyonunun da çok iyi olmasının da faydasını görerek rahat ve sportif bir koltuk pozisyonlandırılması sağlanmış. Girişler ve çıkışlar, kapıların geniş açıda açılabilmesi sayesinde çok rahat olmuş.

Büyüleyici: Safkan bir spor otomobili
Aynı zamanda Lamborghini Estoque, gösterişli bir otomobil olmasının yanı sıra sıra dışı güç iletimi, “jilet gibi” sözleriyle nitelendirebileceğimiz tasarımı ve yol tutuş kabiliyeti, sürüş dinamikleri ve dolgun motor sesi ile dikkat çekiyor. Sürüş memnuniyetini, rüzgarlı bir havada bir dağ yolunda, ya da bir otoyolda da test etseniz en yüksek düzeyde ve her seferinde harika hazlar alarak evinize dönüyorsunuz. Estoque’nin çok yönlülüğü Lamborghini süper spor otomobilleri ürün gamına büyük bir yenilik getirmiş gibi gözüküyor.

Lamborghini Estoque

Tasarım
Lamborghini’ler, anında eşsiz tasarımlarıyla ve “sanat eseri” işçilikleriyle fark edilirler. Estoque hakkında ise söyleyebileceğimiz tek şey var:”Görev başarı ile tamamlandı.”
Lamborghini Estoque’nin dış tasarımına baktığımızda kesinlikle ifade edebiliriz ki kesinlikle Estoque dışında hiçbir otomobil tasarımı bu denli uzun bir otomobili, sportif öğelerle bu kadar yere yakın bir tasarımda etkileyici bir biçimde harmanlanmamıştır. Bu sözleri maddeleştirirsek: Tamamen yeni renk düzeninde otomobil 5.15 metre uzunluğa, 1.99 metre genişliğe ve sadece 1.35 metre yerden yüksekliğe sahip. Dingil açıklığı ise 3.01 metre. Otomobil mimarisinin zerafetinin anahtarı da zaten dingil açıklığı mesafesinden ileri geliyor.

Tekerleklere gelince ise fotoğrafta gördüğünüz gibi saf bir İtalyan şık tasarımı ile karşı karşıyayız. Her şey birbiri ile inanılmaz uyumlu ve klasik İtalyan 4 kapılı otomobillerin karakteristiğine bürünen saf Lamborghini çizgileri taşıyor.

Lamborghini Estoque

Apaçık bir spor otomobil
Estoque’nin ön uç tasarımına baktığımızda gördüğümüz tamamen bir spor otomobil hatlarını anımsatıyor. Ve tabii ki bu otomobilin yeri de Lamborghini süper spor otomobilleri içinde çok ayrı, hatasız ve özgün. V düzeninde, 2 büyük hava girişi, küçük ön spoiler ile çok iyi şekilde konumlandırılmış. Bu tasarım, Estoque’ye sağlam ve mükemmel bir aerodinamik verimlilik bahşediyor. Geniş hava girişleri, havanın soğutulmasını kolaylaştırıyor ve bildiğiniz gibi bu proses, yüksek performanslı otomobillerde çok önem taşımaktadır. Spoiler ise özel olarak yüksek hızlarda aerodinamik balansın geliştirilmesine katkıda bulunmak için tasarlanmış.

Bu şekilde benzersiz bir mimarinin tasarım üstünlüğü, motorun arkaya doğru konumlandırılmasından da ileri geliyor. Kaputun çok alçak olmasına rağmen Estoque tüm gerekli güvenlik yönetmeliklerine uygun şekilde dizayn edilmiş.

Gergin kaslar
Estoque’nin güç gösterisi, kaput tasarımıyla bir kez daha harmanlanıyor. Motorun yerleşiminin yanında 2 büyük hava çıkışı da Estoque’nin güç gösterisinde sahne alan diğer önemli bileşenler. Diğer hava çıkışları ise yanlarda, her iki tekerlek kavislerinin arkasına denk gelecek şekilde pozisyonlandırılmış.

Lamborghini Estoque

Ön uç, tekerlek çevresi tasarımı ve yukarıda bahsettiğimiz kaput bölümü sayesinde Estoque oldukça kaslı bir görünüme bürünmüş. Lamborghini’lerde 22 inç tekerlekler markanın dört çeker tüm otomobillerinde artık standart olarak sunulmasının yanı sıra bu modelde yeni 5 çift jant telli tasarım kullanılmış ve böylelikle Estoque’nin yollarda daha da çok ilgi çekeceği izlenimine kapılıyoruz. Tüm bu tasarım diğer Lamborghini’lerde olduğu gibi görselliğin yanında işlevsellik ile de birleşmiş. Geliştirilmiş hava akışı sayesinde sürüş hattının güvenliği ve performansı da arttırılmış.

Lamborghini Estoque

Kanatlar boyunca muazzam gerilim
Tasarımdaki bileşenlerin uyumu Lamborghini Estoque’ye şüphesiz son derece etkileyici bir görünüm kazandırıyor. Kanatlar boyunca bölümlerin tasarımlandırılması da otomobil gövdesine son derece kaslı bir görünüm kazandırmış. Kaputun altından başlayan pürüzsüz yüzeyler, güçlü bir omuz hattı ile arka kısma doğru ilerlerken, kapı eşik hattı tasarımı da motor bölümü civarından çıkarak 23” arka tekerleklere doğru zarifçe uzanıyor. Kaslı yapı, arka uçta bir negatif dönüş ile sonlanıyor. Bu dönüşte Estoque’ye şık bir gerilim hattı veriyor. Otomobil, her an pençeleri ile saldırıya hazır bir kaplan görüntüsü sergiliyor. Bu keskin hatlar, konveks ve konkav yüzeylerle harika bir şekilde uyum içinde gözüküyor ve hoş bir görünüm sağlıyor. Estoque, kesinlikle Lamborghini’de “Centro Stile” tasarım dilini özgün bir zerafette meraklılarına sunuyor.

Arka tasarımda güçlü zerafet
Tasarımda arka uca doğru ilerlerken bileşenlerin uyumlu bir şekilde zerafeti arka tampona doğru ulaştırdığını görebiliyoruz. LED’lerden oluşmuş ve iki bölüme ayrılmış düz ışıklar ve alçak hava çıkışları da tasarımın genişliğine renk katmış. Tasarımın geneline yansıyan zerafeti arka uçta da rahatlıkla hissedebiliyoruz.

Tasarımdaki hassas detaylar, bize tasarım dilinin derinliğini üzerine basa basa vurgulamaya devam ediyor. Bi-Xxenon ve LED teknolojisi ürünü ön farlar, Reventon ve Gallardo LP 560-4’de de gördüğümüz gündüz farları ile devam ediyor.

İç tasarım
Ekstrem bir şekilde alçak yapılı mimarisine rağmen Lamborghini Estoque, meraklılarına oldukça geniş bir iç hacim sunuyor. İç bileşenlerin çok iyi konumlandırılması sayesinde tüm 4 koltukta oldukça konforlu tasarlanmış ve böylece uzun yolculuklarda bile çok rahat mola vermeden yol alabiliyorsunuz ki bu durum süper spor sedanlarda pek görülen bir özellik değildir. Dış tasarımın mükemmelliği, iç tasarımda da, özellikle de kabin tasarımında kendini belirgin şekilde hissettiriyor. V tipindeki kokpit ve kapı panelleri hatları son derece şık gözüküyor ve de son derece ergonomik tasarlanmış.

Lüks iç tasarım
İç tasarımın baskın malzemesi en yüksek kalite ürünü Nappa derisi olarak seçilmiş. 4 koltukta da sportif renkleri, muazzam uzun yol konforunu ve elektrikli ayarlanabilir konumlandırma seçeneklerini bulabiliyorsunuz.

Geniş görünümlü kokpit
Estoque kokpiti, sürücüye geniş açılı bir LCD ekran ile birlikte rota ve otomobil bilgilerini yansıtıyor. Kişisel tercihe göre bir çok prezentasyon formatları seçilebiliyo. Dairesel bileşenler ile klasik görünümün yanında yeni dijital ekranı da tercih edebiliyorsunuz. Son model ses sistemi ile birlikte arka koltuk entertainment(eğlence) sistemi de sunulmuş.

Lamborghini Estoque

İç ortamda olduğu gibi Estoque’nin bagaj hacmi de şaşılacak derecede oldukça geniş. Arka ucun oldukça alçak olmasına rağmen otomobilin bagajında bir çok golf çantanızı yada bir çok parça bavullarınıza rahatlıkla yer bulabiliyorsunuz.

Üretim Fizibilitesi
Saf bir konsept otomobili olarak, Estoque için Lamborghini markasını ve yenilikçi gücünü temsil eden bir tasarım uygulaması olarak nitelendirebiliriz. Fizibilite açısından incelersek ise Estoque’nin sürüş hattı ve genel tasarımı için oldukça tatmin edici alternatifleri olan bir teknik uygulanabilir konsepte sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Markanın diğer süper spor otomobilleri gibi Estoqu’e de mid-engine motor yapısını kullanıyor. Bununla beraber farklılık olarak yüksek performans sürüş hattı Gallardo ya da Murcielago veya Reventon’da olduğu gibi arka aksın önüne yerleştirilmemiş, ön aksın arkasında pozisyonlandırılmış. Bu yeni konumlandırma ile ağırlık dağılımının balansı iyileştirilmiş ve ağırlık merkezi de otomobilin dikey aksına yaklaştırılmış. Tabii ki mid-engine motor yapısının sahip olduğu çeviklik ve sürüş dinamiklerinde herhangi bir performans düşüşü yok.

Diğer tüm modern Lamborghini modellerinde olduğu gibi Estoque’de de sürekli dört çeker sistemi kullanılmış. Motor gücü tüm tekerleklere aktarılıyor ve her türlü yol koşullarında, ekstrem hava koşulları da dahil ekstrem sportif sürüş durumlarında da dört çeker avantajını hissediyorsunuz.

Estoque için geniş bir yelpazede uygun aktarma organlarını düşünebilirsiniz. Bunların başında Gallardo LP 560-4’den gelen Lamborghinini 10 silindirli ve yüksek torklu, diğer motorlara göre daha yüksek devirli bir motor düşünebilirsiniz. Diğer bir tamamlayıcı alternatif olarak turboşarjlı 8 silindir – V10 türevi motoru düşünebilirsiniz. Bunların yanında hem ekonomik olup hem de dinamikliğinden ödün vermeyen bir V8 varyasyonu yada yüksek performans bir TDI’den bahsedilebilir.

Lamborghini Estoque

“Centro Stile” Lamborghini

Centro Stile Lamborghini, Estoque ile yaratıcılığına ek olarak detaylardaki incelik ve zerafeti ile marka değerini bir adım daha ileri taşıdı. Tasarım merkezi 2004’de açıldı ve tasarımcılar, modelleyiciler ve yaratıcılar ile marka ruhunu kültürü ile harmanlayıp en son teknoloji ürünler ve gelişmeler ışığında yeni estetik tasarımlar oluşturuyor. Centro Stile Lamborghini, İtalyan tasarımının modern bir lokomotifi olarak görülüyor ve 2900 metre kare bir alanda kurulu bir tesis.

Bu tasarım stüdyosunda 2 büyük tam teçhizatlı tasarım masası yanında yaratıcı uzmanlar ve modelleyiciler için de bilgisayar workstationları bulunuyor. Ayrıca Centro Stile direk olarak Ufficio Tecnico’ya yani Lamborghini’nin geliştirme departmanına komşu bulunuyor. “Hız”, Lamborghini’de hem otomobilleri, hem de iş akışı için anahtar niteliğinde bir kelime. Reventon’un rekor sürede yani 1 seneden az bir sürede yaratılması da buna iyi bir örnek.

Yaratıcı uygulamalar
Kağıda yapılan ilk kabataslak çizimlerden yada iç boyutlu bilgisayar programları kullanılarak yapılan tasarımlardan 1:10 ya da 1:4 oranlı modellemelere kadar tüm dizayn prosesi küçük ve hızlı gruplar tarafından yürütülüyor.

Kurulduğundan bu yana Lamborghini markası Dünya otomobil endüstrisine yenilikçi bir anlayış ve modern bir atmosfer getirmesinin yanında hatasız üretimleriyle de her zaman kendine özel bir yeri vardır.Miura ve Countach gibi modeller zamanında çok popüler olmalarının yanı sıra kısa sürede ebedi klasikler arasına girdiler. Firmanın stratejisi, tüm yeni tasarımları Dünya’da bir klasik olacak şekilde üretmek.

Mevcut Murcielago ve Gallardo’da Lamborghini bir kez daha yenilikçi tasarım dilini kanıtlamış oldu. Aktarma organları tasarımı ve dinamik yapısı ile otomobiiler saf bir gücü temsil ediyor. Keskin ve net kenarlar, hassas hatlar ve temiz yüzeyleri ile otomobiller neredeyse bir sanat eseri gibi modelleniyorlar.

Her eleman, fonksiyonuna göre özel olarak her türlü durum düşünülerek dizayn ediliyor. Örneğin Murcielago LP 640, taşınabilir havalandır hava girişleri ve asimetrik eşiklere sahip. Otomobilin sol tarafında hava girişi belirgin bir şekilde tave havayı en iyi şekilde alabilmek ve yağ soğutmasını sağlamak için çok daha büyük.

Temiz hatlar, mükemmel detaylar
Lamborghinin hata kabul etmeyen tasarım felsefesinde her zaman konuşulagelen bir şey vardır: tasarımda süslemelerin veya dekorasyonun kesinlikle otomobilde yeri yoktur. İtalyan otomobil tasarımında 60lar ve 70lerden günümüzün güncel modellerinde de bu böyledir. Spor otomobiller mükemmel uyumları, simetrileri ve tasarımları yanında fonksiyonel zerafetleri ile bilinirler ve hiçbir şekilde süslemeye ve dekorasyona ihtiyaç duymazlar.

Sant’ Agata Bolonez tasarımcılarda bu sade fakat şık tasarım anlayışıyla işlerini sürdürmekteler. Murcielago LP 640’da varolan muazzam gücün yanı sıra sanırız ki arka farlardaki komplike elemanların harika armonisine ve zerafetinin saflığına dikkat etmişsinizdir.

Hassasiyet ve performansın çekiciliği
Lamborghini, yüksek performanslı bir atlettir. Yüksek derecedeki şehveti hassasiyetine, performansına ve spontane aksiyonuna dayanır. Bu tip bir zerafet, saf bir zerafettir, katkısız güçtür. Centro Stile ürünü Lamborghini DNA’ları öyle gözüküyor ki Estoque gibi daha bir çok yeni ve şık trendler yaratacak. Bu tasarım merkezi de eminiz ki şehvetli, özgün, seçkin ve sınır tanımaz otomobiller yaratmaya devam edecek. Ve her zamanki gibi hatasız İtalyan genleri baskın olacak. . .