Lamborghini Gallardo LP560-4

Yeni Gallardo LP560-4 ile Lamborghini bir kez daha super spor arabalar için daha yüksek bir standart ortaya koyuyor

Yeni motoru, sürekli dört çeker şanzımanı ve yeni süspansiyonuyla oldukça gelişmiş bir performans ve dinamik özellikler gösteriyor. Buna paralel olarak yenilikçi tasarımı Lamborghini markasına özgü klasik çizgiyi bir adım öteye götürüyor. Güçlü zarafeti daha önce hiç bu kadar iyi tanımlanmamıştı.Gallardo LP560-4 tüm zamanların en başarılı Lamborghini modelinin halefidir. 2003 yılında başlatılmasından beri Sant’Agata Bolonez üretim tesisinden yaklaşık olarak 7100 Gallardo modeli çıktı. Lamborghini Otomobilleri Başkanı ve CEO’su Stepham Winkelmann “LP560-4 bu başarı öyküsünü pekiştirecektir” diyor ve ekliyor;

Lamborghini Gallardo LP560-4

“Selefini her yönüyle geride bırakacaktır; dinamik özellileri açıkça nefes kesici ve tasarımı yeni standartlar ortaya koyuyor. Gallardo Lp560-4’ün piyasaya çıkartılmasıyla Lamborghini’nin büyüme stratejisini mütemadiyen sürdüreceğiz.”

Gallardo LP 560-4’ün güçlü kalbi 8000 rpm’de 560 PS (412 kW) çıkış ile yeni 5.2 litrelik V10 motorudur. Önceki Gallardo’nunkiyle kıyaslandığında 40 PS artış ve ağırlıkta yaklaşık 20 kilogram azalış güç ağırlık oranını PS (hp) başına 2.5 kilograma indiriyor ve böylelikle performansı arttırmaktadır.

LP560-4 saatte 100 km hıza 3.7 saniyede çıkarken, 11.8 saniyede 200 km/saat hıza ulaşabilmektedir ve azami hızı 325 km/saate kadar yükseliyor. Aynı zamanda yeni, oldukça etkin motoru doğrudan yakıt enjeksiyon sistemi “Iniezione Diretta Stratificata” ile sürücüsünü büyüler. Açıkça arttırılmış gücüne karşın yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları yüzde 18 kadar şaşırtıcı bir oranla azaltılmıştır.

Lamborghini Gallardo LP560-4

Sant’Agata tabanlı Teknik Birimdeki mühendisler yüksek hızlarda çekiş, kavrama ve dengeyi geliştirdiler. Yeniden tasarlanan dört çeker şanzımanı, yeni süspansiyonu ve optimize edilmiş aerodinamiğinin yanında azaltılmış ağırlığı ve parçaları arasında azalan sürtünmesinin hepsi aracın genel gelişimine katkıda bulunuyor. Böylece Gallardo LP560-4 aynı zamanda yarış pistlerine de uygun olan son teknoloji süper spor araba harikası olarak kendini ortaya koyuyor. Araba aynı zamanda şaşırtacak derecede uzun mesafeli sürüşe de uygun ve ekstrem yeteneklerine rağmen en üst derecede dengeyi koruduğundan kontrolü oldukça kolay.

Lamborghini Gallardo LP560-4