Eğer bize sorarsanız coupe’ler gereğinden fazla ve haksızca eleştiriliyor. Neden diğer modellere göre az satıldığı konusuna gelince, bunun sebebini sedanlara göre daha az işlevsel olan çift kapılı tasarımı olarak gösterebiliriz. Coupe’lerin sahipleri ve hayranlarına ise sorduğumuz da ise yanıt tabii ki çok farklı. Onlara göre coupe, bir klasik, yaşam tarzı. Bundan esinlenerek ve buna dayanarak güçlü üreticiler de talep çok olmasa da coupe’leri klasikleştirme ve eski popülerliklerini geri getirmek için son hızla çalışıyorlar.
Audi piyasaya son olarak B8 platformuna da uygun yeni spor coupe otomobili S5 ile çıktı. Aston Martin profiline benzer olan S5, Ingolstadt tasarımcılarının en yeni donanım özellikleri ile geliyor ve meraklılarına Audi markasının tüm çekiciliğini, albenisini ve kalitesini bir adım daha yükselteceğinin sinyallerini veriyor. Bununla beraber, bu model ile Audi kendi klasmanında özellikle BMW turbocharced 3 serisi ve Infiniti’nin geliştirdiği yeni G37 düşünüldüğünde büyük bir rekabete girmiş gözüküyor. Bu sebeple Yeni Audi ile birlikte BMW 335i ve Infiniti G37’yi derinlemesine inceleyerek bir karşılaştırma yapmamızın doğru olacağını düşündük.

BMW 335i

Olağan Şüpheli: BMW 335i
Coupe’ler konusunda Audi’nin ezeli rakibi BMW’nin hakkını yememek lazım. Özellikle 3-serisi ile coupe’lere yeni bir soluk getiren BMW, Audi ve Infiniti yanında hiç de altta kalmayan modelleri ile otomobil dergi ödüllerinde her zaman bir olağan şüpheli olmuştur. Münih’de çalışmalar son sürat ve titizlikle devam etmektedir.
Her ne kadar şimdiye dek iki Alman otomobil sanayisi devi BMW ve Audi birbirlerine M3 ve S serileriyle karşılık verip rekabeti kızıştırdıysalarda, BMW M3 ile Audi RS 4’e güçlü bir rakip oldu ve bu da bir çok Audi sahiplerinin kafalarını karıştırmaya yetti.

Ingolstadt motorlarını tasvir etmek için turbocharger, direkt enjeksiyon ve yüksek tork kelimelerinin yeterli olmasına karşılık, BMW halen turbocharged teknolojisi geliştirmedi. Yine de Münih’te teknolojik gelişmeler ve yenilikler sürüyor. Örneğin yeni 3.0 litre motorları bir çift turbocharger içeriyor ve de yüksek torka, 300 beygir gücüne ve de direkt enjeksiyona sahip.

BMW 335i iç kısım

Test otomobilimiz 335i, M rozetini taşımasa da kesinlikle S5 ile rekabet için özellikle yaratılmış bir görüntü veriyor. Fiyatlarına bakacak olursak; şık Montego Mavi Metalik boya için 475 dolar, 19 inç 5-spoke tekerlekler ve run-flat lastikler ile spor paketi için 1100 dolar, 4 yollu ayarlanabilir deri koltuklar, çiftkanatlı aynalar, HomeLink, BMW Asist ve Bluetooth telefon bağlantı seti içeren Premium paket için 2550 dolar ve ısıtmalı koltuklar için de 500 doları gözden çıkarmalısınız. Base versiyonu ile 40,800 dolara alabileceğiniz otomobile 4625 dolar opsiyonlar ve 775 dolar destination charge ile birlikte BMW 335İ’ye toplamda 46,200 dolara sahip olabilirsiniz.

Daha kesin olarak S5 ile test edebilmemiz için test otomobilimizde 2100 dolarlık bir navigasyon sistemi de bulunuyordu. Bunun yanında, iDrive’ın da eklenebildiği sistem gösterge tablosunun üst kısmını pek de hoş göstermediği için test uzmanımız navigasyonsuz sistemi tercih ederdi. Yine de Bimmer’in turbocharged paketi ve fiyat / performans oranı BMW’nin bu otomobilini karşılaşmada oldukça güçlü kılıyor.

infiniti G37s

Infiniti G37: Çıtasını her geçen gün yükseltiyor
İlk Infiniti G37 daha çok sonraki modele umutları taşıyan değerli bir parça görünümündeydi. Yeterli derencede şeffaf olarak pozisyonunda Nisan Z-otomobilinin yerini daha lüks fakat daha az ikonik olarak alıyordu. Herkesin de kabul ettiği gibi henüz BMW klasında değildi, aynı zamanda coupe liginde de kendine ancak büyük devlerin yanında alt sıralarda yer bulabiliyordu. Fakat zaman içerisinde Infiniti kendini yeniledi ve Alman tasarımcıları endişelendirecek düzeye bile geldiği söylenebilir.
Yeni G37 modeli ile Infiniti, daha agresif çizgileriyle G37 Coupe Sport (G37S) ile birlikte iki Alman rakibine karşı gücünü gösteriyor. 19 inç tekerlekleri, 4 pistonlu ön frenleri, spor süspansiyon ve viskoz limitli slip diferansiyel özellikleriyle Infinitiye güçlü ve kendisine göre daha pahalı modelleri olan BMW ve Audi’ye karşı bir şans veriyor. Aynı zamanda ciddiye alınması gereken performans test değerleriyle de öne çıkıyor.
G37, bir önceki modeline göre görünüşte daha lüks düşkünü bir görüntü sergiliyor. Evrimsel görünüşü ile şık bir tasarıma sahip. Kaputunu açtığımızda Nissan’ın ünlü VQ serisi V6 – 3.7 litre motorunu görüyoruz ve geliştirilmiş tork iletimi için kullanılan değişken valf event lift teknolojisi göz önüne geliyor. Aynı zamanda bu ünlü motor 330 beygir gücü üretme kapasitesine sahip.

Infiniti G37S iç kısım

Bu grup Coupe ler arasında pazarlık şansımız olsaydı bu kesinlikle Infiniti olurdu. Standart tasarımlı fiyatı 35,500 dolar olan ve 6 vitesli manuel yapısıyla test edilmek üzere verilen Infiniti, Athens Blue G37S koduna sahipti. Böylesine düşük bir hareket noktasını düşünürsek ve S serisinde opsiyon listesinde her şeyi tickleyeceğimizi de düşündüğümüzde – bu liste 4 çekiş Aktif Hızlanma, XM NavTraffic gerçek zamanlı trafik navigasyon kontrolü ve 9.3 gig Music Box hard sürücüsü de içeriyor – Infiniti’nin fiyatı 45,345 dolara çıkıyor. Bu fiyatlara rağmen test aracımız BMW S5’in standart opsiyonsuz satış fiyatı olan 50,500 dolardan çok daha düşük olması sebebiyle fiyat / performans değerini gösteriyor.
Audi S5

Audi S5: Sahaya yeni çıkıyor
Audi 1991’de ilk coupe’sini üretmişti ve bu kadar yıldan sonra bu yıl Amerikan piyasasına yeni coupe konsepti ile çıkmaya hazır durumda. 16 yıl gerçekten Audi için çok uzun bir ara oldu fakat şu da bir gerçek ki Audi kaslı S5 ‘i ile birlikte coupe pazarına heyecanlı bir yeni başlangıç yaparak meraklılarını sevindirecek gibi gözüküyor.
Fiyatını da düşündüğümüzda, beklendiği gibi Audi S5 en üst derece güç düzeyinde karşımıza çıkıyor. 354 beygir gücündeki 4.2 litre V8 litre FSI motoru bulunuyor ve 40:60 split quattro 4 çeker özelliklerine de sahip.

Audi S5 iç kısım

S5’i daha önce İtalyan kırsal bölgelerinde test etmiştik fakat bu çalışmamızda diğer iki güçlü coupe ile rekabetini daha açık görebilmek adına Amerika’da, Amerikan sokaklarında ve yollarında test etmek istedik.

Hızlanma
Hızlanma testleri için en iyi karşılaştırma ve test edilebilecek koşullar American ¼ mil dragstripte mevcuttu ve biz de bu sebeple “Test ve Tune” karşılaştırması için bir Çarşamba akşamı Wisconsin, Union Grove’daki Great Lakes Dragway’a gittik.
Pistte kurallar oldukça netti. Kollu t-shirt giymek zorundasınız. Ayakkabı, uzun pantalonlar ve 14 saniye işaretini geçerseniz kask giymek zorundasınız.
Audi Amerika genelinde o kadar ünlü ki Jeep Grand Cherokee’nin arkasında oturan 4 tane çocuğun yolda Chicago’ya giderken gördükleri Audi’lerin fotoğraflarını çektiklerini görebilirsiniz.

Audi S5 Bmw 335i

Fakat bu çok da sürpriz olmamalı. Birisine “neden Audi’yi istiyorsun” diye sorduğunuzda;
“Çünkü o V8 motora sahip” cevabını beklediğimiz gibi alabilirsiniz.

Bir iki turdan sonra gördük ki BMW en hızlıydı. Çeyrek mili BMW 13.693 ile geçerken Audi 13.801, Infiniti ise 14.293 ile geçebilmişti.

Audi S5

Yol Testi
Chicago’ya geri döndük. Otomobillerin ne yapabileceklerini görmek için daha çok şansımız vardı. Geniş ve lüks iç hacmiyle S5 hepsinin içinde en iyisiydi. V8 motorundan gelen tork her zaman yarışa hazırdı ve kokpiti ise içlerinde en lüksüydü. Aynı zamanda oldukça aç gözlü bir yapıdaydı.

Eğer eğlence için bakacak olursak, S5 bize kendisinin aynı yollarda hem en iyi hem de en kötü yanlarını gösteriyordu. Ses sistemi Audi MMI arayüzüne çok amaçlı bağlandı. Bang & Olufsen ses sistemi oldukça etkileyiciydi, fakat iPod-friendly Audi Müzik Arayüzü gibi bir kit ve Sirius Uydu Radyo ise opsiyonel olarak sunuluyor. Her ikisi de harikaydı fakat bizim otomobilimiz için aynı şeyleri söyleyemezdik. Audi’nin temel ses giriş jakı canımızı sıkmasada, AMI sistemi olmadan hiçbir MP3 aygıtını desteklememesi Audi’nin en az fonksiyonel yönünü bize göstermiş oldu.

Audi S5 & BMW 335i & Infiniti G37S

Audi kadar iç tasarımı lüks olmasa da BMW halen kolay kullanım ve konforlu sürüş özellikleriyle göz dolduruyordu. Tipik BMW gelenekleri ile birlikte özellikle ileri viteslerde torku neredeyse Audi V8’e benzer şekilde hissedebiliyorsunuz.
BMW test otomobilimiz ise iPod arayüzü olmadan gelmiş olmasına rağmen yardımcı ses giriş jakı sayesinde opsiyonel olarak MP3 çalabiliyordu. Fakat bu bizim için tatmin edici bir kolaylık değildi.

Infiniti’nin iç yapısına bakacak olursak tipik Japon genlerini görüyorduk. Gösterge tablosunda Avrupa’lı tasarımcıların yaptıklarında sonra biraz alışmanın uzun süreceği bir tasarım vardı ve bir çok özellik, navigasyonun olup yada olmaması vs. göstergede gösteriliyordu. Fakat birkaç alışma turundan sonra gözümüze hoş gelmeye başladı.

Bize verilen Infiniti otomobilin de bir eksiklik de kendi markaları olan Infiniti Arayüzü integrasyonunun olmamasıydı ve bu arayüz sayesinde iPod’unuzun her özelliğine ulaşabiliyordunuz. Bunun yanında hard drive, video girişi ve Traffic navigasyon sistemleri ile birlikte karşılaştırmamızda bu konuda Infiniti, BMW ve Audi’ye göre bir basamak ileri gitmiş oldu.

Karşılaştırma: Audi S5 & BMW 335i & Infiniti G37S

Pist Testi
Tüm bu coupe lerin limitlerinde neler yapabileceğini görebilmek için Indiana – Tire Rack’s tesislerine gittik ve test otomobillerimizi karşılaştırma testlerine tabii tuttuk. Pist özellikleri de gereği arka çekişli olmaları sebebiyle BMW ve Infiniti eğlenceli sürüş özellikleri ile öne çıktı.
Tire Rack’s kısa pistinde BMW’nin en iyi balansa sahip olduğu görüldü. ESP faktörü de dikkate alındığında, otomobilin fren performansı arka diferansiyeli de kitlememesinin yardımıyla ön plandaydı.

Audi S5 pist testi

Arkadan tahrikli sürüş kombinasyonu, güçlü frenleri ve Nissan’ın front-mid-motor tipi şasesiyle bu alanda Infiniti de yabana atılmamalıydı. Pist boyunca Infiniti çabuk ve yetenekli gözüktü, balans ve tork yeteneklerinin de sınırlı olmasıyla beraber çok etkileyici olmamasına rağmen yeterli derecede iyiydi.

BMW 335i Infiniti G37S

Daha net konuşacak olursak pist boyunca S5 açık ara touring özellikleri ve geniş tasarımıyla öne çıktı. Dar virajlarda gövdesinin geniş olması sebebiyle puan kaybetti. Fakat kesinlikle hantal değildi. Hatta şimdiye dek kullandığımız en iyi Audi’lerdendi. 4 çekişi Infiniti gibi virajlarda daha seri olmasa da çarpıcı özellikleriyle dikkat çekti.

Audi S5 & BMW 335i & Infiniti G37S

Karar
Günün sonunda, personelimiz hangisinin daha iyi olduğuna dair tartışmalarını sürdürürken tabii ki hepsinin gürültülü seslerinden de konu açıldı fakat bunlar coupe’lerdi, sedanları test etmiyorduk.

Infiniti tüm bu adayların arasında fiyat / performans oranı ile öne çıktı. Diğer rakiplerine göre oldukça ucuzdu. Bazı tasarım parçaları garip olarak nitelendirilebilecek olsada, iç tasarım BMW’den bir iki gömlek daha düşük seviyede olsa da G37S kesinlikle üstün nitelikli ve taraftarlarının ilgisini hak eden bir otomobil. Bunun yanında fiyat konusunda problemleri olan coupe sevdalıları içinde akılcı bir seçenek.

Audi S5

BMW ise güvenilir ve güçlü bir çizgi ile karşımızda. BMW tasarımcıları her zamanki gibi iyi iş çıkarmış. Bu segmente bağlı olarak durmadan çalışıyorlar. Aynı zamanda tunerlere ve meraklılarına parmak ısırtacak ve diz çöktürecek bir motor ile karşımızdalar. Belki M armasını taşımıyor, belki de piyasada çok büyük bir Pazar payı olmayacak fakat bir gerçek var ki coupe meraklılarının bu konsept çok ilgisini çekecek. Bununla beraber, testlerde gördüğümüz en çevik otomobil olarak da açıkça öne çıkıyor.

S5 ise boyutlarının büyüklüğüyle de alakalı olarak aç gözlü olarak nitelendirilebilir. İç tasarımı sayesinde sadece 3-serisi ve Infiniti’nin önüne geçmekle kalmıyor, BMW’nin daha büyük ve belirgin şekilde daha pahalı olan 6-serisinin de fiyat avantajı olarak önüne geçiyor. Özellikle S4 modellerini de farklı özellikleriyle, eğlenceli sürüş açısından da geride bırakıyor.
Bu grup içerisinde beklendiği gibi bizim seçimimiz S5 oldu. Indiana dan geri dönüş yolumuz oldukça uzun olsa da bu coupe arabaları test etmek gerçekten çok zevkliydi ve anahtarlarını ele geçirmek, bu biribirinden değerli coupeleri test etmek için her yolu denediğimizi söyleyebiliriz.

Kaynak: www.fourtitude.com/news/publish/Features/article_3709.shtml