Avusturya da yapılan Wörthersee 2007 fuarında tanıtılan merkezi konumlu, Wolkswagen Pheaton ‘da kullanılan 6 litrelik 12 silindirli motor çift turbo beslemeye ile birleştirilince, Golf GTI W12, hatchback GTI modellerinin zirvesini temsil ediyor.

12 silindirin ve çift turbonun ürettiği 650 beygir gücündeki ve 4500rpm ‘de 750 Nm tork üreten motoruyla, konsept olan bu Golf GTI modeli, 100km/s hıza sadece 3.7 saniyede ulaşıyor. Aracın hız ibresi, 325 km/s hıza ulaşıncaya kadar yavaşlamıyor.

Golf GTI W12

Dışarıdan bakıldığında aracın standart modele göre daha alçak ve geniş olduğu görünüyor. Standart modele göre 70 milimetre alçak olan aracın genişliği tam olarak 188 santimetre, yani normal modelden 16 santimetre daha geniş. Aracın ortasında bulunan devasa motorunu soğutmak için yan taraflarda geniş hava delinkleri kullanılmış ve orjinal Golf GTI ‘ın hatları bozulmadan motorun soğutulması sağlanmış.

Golf GTI W12 Konsept

Difüzer görevi gören tavanı karbon fiber olan araçta, 19 inçlik jantlara, önde 235 arkada ise 295 milimetre genişliğinde lastikler kullanılıyor. Ayrıca hafifliği ile aracın ağırlık dağılımını aşşağıya çekiyor.
Aracın iç kısmında siyah ve beyaz tonlarında alkantara deri kullanılırken, torpido gözünde ufak yangın söndürücüler bulunmakta.

Golf GTI W12 Konsept