Porsche’nin; 33 yıllık 911 Turbo geleneğinin son halkasını temsil eden 480 HP gücündeki motorla donatılmış yeni nesil modeli “911 Turbo Cabrio” da gerçek yüzünü gösterdi. Porsche 911 Turbo model ailesinin yeni versiyonunun üretimine Temmuz ayıyla birlikte başlanacak!

Porsche 911 Turbo Cabrio

Safkan sürüş keyfini maksimum güvenlik ve performansla birleştiren Porsche’nin yeni nesil üstsüz modeli “911 Turbo Cabrio”da nihayet gerçek yüzünü gösterdi. Temmuz ayından itibaren üretimine başlanacak Porsche 911 Turbo Cabrio, 480 HP’lik turbo motoru, 20 saniyede açılabilen otomatik soft top tavanı ve estetik tasarımı ile dikkatleri topluyor.

Porsche 911 Turbo Cabrio

Her dönemde inanılmaz güç ve performansın çok yüksek konfor ve günlük kullanıma uygunlukla kombine edildiği eşsiz bir simge haline gelen 911 Turbo Cabrio’nun yeni nesli, Type 997 kasa 911 ailesinin genel tasarım yapısını taşısa da kendine has karakteristik farklılıklara da sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Örneğin bi-xenon far teknolojisinin standart olarak sunulduğu oval farların altında yer alan daha geniş ve sportif tasarımlı hava kanalları, daha derine gömülmüş gibi duran sis farları ve bir şerit halinde tasarlanmış LED teknolojili flaşörler, 911 Turbo Cabrio’nun yüzündeki farklılıkları oluşturuyor. Aracın profilindeyse yeniden tasarlanmış hava kanalları, intercoolerlar için gereken daha fazla soğuk hava girişinin mümkün olmasını sağlar hale getirilmiş. 3 parçalı soft top tavan ise otomatik olarak yaklaşık 20 saniyede açılıp kapatılabiliyor. Bununla birlikte 120 km/s ve üstündeki hızlarda otomatik olarak açılan ve coupe versiyonundakine oranla 3 cm daha uzun tasarlanan spoyler ise arka aksta bastırma kuvvetinin optimum oranda etkinleştirilmesine yardımcı oluyor.

Porsche 911 Turbo Cabrio

Değişken türbin geometrisi ya da değişken geometrili turbo olarak adlandırabileceğimiz VTG teknolojisinin kullanıldığı yeni 911 Turbo Cabrio’nun motorunda egzoz manifondundan gelen hava, salyangoz adı verilen gövde içerisindeki kanatçıklarla pervanenin merkezine yönlendiriliyor. Salyangozda bulunan kanatçıklar motorun işletim sisteminden aldığı emir doğrultusunda yukarı veya aşağı hareket ediyor. Böylece alt devirlerde az miktardaki havanın, pervanenin dönüşünü hızlandırmasını ve düşük devirlerden itibaren turbonun güç ve tork üretmesini sağlıyor. Sonuç olarak 6000 d/d’de 480 HP güç üreten boxer tipi motor, böylelikle litre başına 133 HP güç üretecek hale getirilmiş. 1950-5000 d/d aralığında 620 Nm tork üreten motorlu Porsche 911 Turbo Cabrio’nun Tiptronic vitesli şanzımanlı versiyonları statik konumdan 100 km/s’ye ulaşmak için sadece 3.8 sn’ye ihtiyaç duyuyor. Maksimum hızı 310 km/s olan Porsche 911 Turbo Cabrio, bu performans verilerine karşın 100 km’de ortalama 12.9 litre yakıt tüketimi ile yetiniyor.

Porsche 911 Turbo Cabrio

İsteğe bağlı olarak sunulacak ve bir ilk olma özelliğine sahip “Sport Chrono Package Turbo” paketinde ise 911 Turbo Cabrio müşterilerine adeta fabrika çıkışlı bir modifikasyon imkânı sunuluyor. Vites topuzunun üstündeki “sports” butonuna basılmasıyla turbo sisteminin overboost moduna geçmesi ve maksimum torkun 60 Nm artarak 680 Nm’ye çıkması sağlanıyor. Turbo basıncının kısa süre için 0.2 bar arttırılmasıyla elde edilen bu tork artışı, doğal olarak performansa olumlu etki ediyor.

Porsche 911 Turbo Cabrio

Motorun ürettiği güç ise elektronik kontrollü çok diskli tipte kavrama vasıtasıyla dört tekerleğe birden aktarılıyor. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine ait elektronik kontrollü kavrama ve PTM (Porsche Traction Management) sistemi, gücün iki aks arasında optimum değişkenlikle dağıtılmasını sağlıyor. Ön ve arka tekerleklerde 3500 mm’lik hava soğutmalı disklerin kullanılacağı fren sistemi standart olarak sunulacak. Opsiyon listesinde yer alan ve standart fren sistemine göre 17 kg daha hafif olan PCCB yani seramik kompozit fren sisteminde ise önde 380 mm, arkada ise 350 mm’lik disk frenlere yer veriliyor.