Audi Q7 Volvo XC90

Volvo XC90, piyasa ilk çıktığında SUV piyasasına geç bir giriş yapmıştı, fakat daha sonraları Volvo’nun en çok satan modelleri arasına girmişti. Piyasada daha önce sunulmayan 3 sıralı oturma kapasitesi ile herkezin beyenisini kazanmıştı. Tabi bu başarı Audi’nin Q7 yapımı sırasında etkilemişti. Bu yüzden Q7 ve XC90 arasında birçok benzerlik var.

Audi Q7 otomobil piyasasında 1 yıldan az bir süre olmasına rağmen, iyi satış rakkamları yakaladı ve iç kısmında sunduğu lüks ve genişlik ile kendi klasmanında çizgiyi belirlemiş durumda. Q7’de bir çok kısımda aliminyum kullanıldığı için 4.2 FSI motorlu modeli 2280 kg civarında. Aynı karoser Porsche Cayenne ve VW Toureg’de de kullanıldığı için başarısı bilinen bir durum. Volvo XC90 ise P2 olarak bilinen Volvo’nun geniş araba platformu üzerine dizayn edildi.

Audi Q7 4.2 FSI

Motorlarına baktığımızda, Audi 350 beygirlik 4.2 FSI motorunu kullanırken, Volvo 4.4 litrelik Yamaha marka V8 motorunu kullanıyor. Bu motorda 311 beygirlik bir çekiş sunuyor. Ayrıca Volvo’nun baz modelinde sadece önden çekiş ile alarak fiyat olarak biraz daha aşşağıya çekilebiliyor. Dizel motorlarda ise Audi 3.0 TDI motorunu kullanırken, Volvo diğer araçlarında kullandığı D5 kodlu 5 silindirli dizel motoru kullanıyor.

Volvo XC90 motor

Dış görünüm açısından, Volvo XC90 küçük bir araba olmamasına rağmen, Audi Q7’nin yanında daha küçük kalıyor. Tabii bu büyüklük iç kısmada yansıyor fakat, Volvo’nun arka kısmının kutu benzeri şeklindeki dizaynı arka koltuklarda oturanlar için daha yüksek bir baş boşluğu sağlıyor.

İçerde, Audi sektörde en iyisi olduğunu yine kanıtlıyor ve siyah deri, ağaç kaplama ve aliminyumun mükemmel uyumunu sergiliyor. Q7 daha farklı seçeneklerlede sipariş verilebiliyor fakat bunlar da Q7’nin fiyatını yukarıya çekiyor. İç kısımda herşey tıpkı A8L ‘de olduğu gibi Audi’nin MMI sistemi ile kontrol ediliyor. Ayrıca bütün sistem IPOD uyumlu.

Audi Q7 iç kısım

Volvo XC90’da da benzer bir Mp3 Çalar uygulaması mevcut. Herhangi bir mp3 çalar aux çıkışından Volvo’nun teybine bağlanabiliyor. İç kısımda opsiyonel olarak Dynaudio hoparlörleri and Dolby Pro Logic II sistemini alabiliyorsunuz. Ayrıca yine opsiyonel olarak alınabilen video sistemi her kafalığın arkasına birer ekran koyuyor ve herbirinin kablosuz kulaklığı mevcut. Böyle bir sistem şu an Q7’de bulunmuyor.

Volvo XC90 iç kısım

Ayrıca şu an iki araçtada Bluetooth teknolojisi sunuluyor. Volvo’da ise Audi’nin MMI sisteminin ayarında bir sistem bulunmuyor. Navigasyon isteyenler için servis Volvonun üretmediği başka bir sistemi takabiliyor. Fakat takıldıktan sonra Volvo’nun içiyle uyum sağlayamıyor.

Genel olarak 2 yarışmacıda Türkiye’deki jip piyasasında çok başarılar. Daha az lüks ve daha çok pratiklik istiyorsanız, XC90’ı seçebilirsiniz. Audi Q7 ‘de aynı performansı sergilerken aynı zamanda şehir içi kullanımına biraz daha çok lüks katıyor. 2 Firmada SUV (Sport Utility Vehicle) modelleri için spor paketler sunuyor, böylece spor kullanımı sevenlerinde kalplerini çalıyorlar. Audi aradaki fiyat farkını haketsede, bu karşılaştırmanın kesinlikle 2 galibi var: Audi Q7 ve Volvo XC90.