TT 3.2 Quattro Cayman S'e karşı

Spor coupe arabalar herkezin hayallerini süsler. Herkez performanslı bir sedan arabayı sever, fakat ne zaman bir araba 2 kapılı oldumu, işte o zaman ağzımızın suyu akar. Şişik çamurluklar, alçak gelen tavan çizgisi her zaman gençliği ve orta yaş krizini temsil etmiştir. Genel olarak bu tip arabalar hiçbir zaman pratik bir neden olarak karşımıza çıkmayacaklar, genelde duygusal nedenlerle karşımıza çıkacaklar.

Porsche, her zaman hızlı arabalarla anıldı. En ucuz modeli Boxster çoğu kişinin convertible denince ilk tercihi oldu. Porsche’nin Cayman modeli ise diğer modellerine göre çok daha yeni bir model. Audi TT ise çok uzun zamandır piyasada, fakat hiç bir zaman bir Porsche’ye rakip olarak görülmemişti. Fakat Yeni TT bunu değiştireceğe benziyor. 58/42 ön/arka ağırlık dağılımı ve bütün zaman 4 çeker Quattro sistemiyle donatımlı Yeni TT, değişmiş dizaynıyla büyülüyor.

Yanyana koyulduklarında, Porsche 1.5 cm daha alçak kalıyor ve uzunluk hariç diğer bütün değerlerde daha küçük. Audi TT ‘de ise arka koltukların verdiği taşıma kapasitesiyle Cayman’dan 2 kat fazla taşıma kapasitesi sunuyor. 2 arabanında en büyük özellikleri iç kaliteleri ve stilleri.

2 arabada 250km/h hız limitiyle elimize ulaşmış durumda, ve performans olarak çok yakınlar. Yeni TT ise süspansiyon olarak Audi’nin yeni Manyetik Süspansiyon özelliğiyle donatılmış. Süspansiyon sıvısı elektriğe maruz kalınca alçalıyor ve sertleşiyor ve bunun hepsini bir tuşa basarak yapıyorsunuz. Aynı teknoloji Ferrari 599 GTB’de de kullanılıyor.

TT 3.2 Quattro Porsche Cayman

2 arabada da değiştirilebilir iki mod bulunuyor: Spor ve Normal. Spor mod da TT ‘de süspansiyon sertleşiyor ve daha etkili bir direksiyon hakimiyeti geliyor. Porsche ise spor modunda daha iyileştirilmiş gaz pedalı tepkisi sunuyor. Yüksek hızlarda TT ‘nin süspansiyonu öne çıkıyor. 3 haneli hızlarda, Cayman’da uyumanız imkansızken, TT’nin yan koltuğunda rahatça uyuyabilirsiniz.

Motorlara ve hızlanmaya baktığımızda Audi TT ‘nin geride kalacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. 4 tekerden çeker sistemi Quattro kalkışlarda büyük avantaj sağlıyor. Düşük açılı V6 motoru ise devamlı güçlü bir tork sunuyor. Cayman ‘da ise performans devamlı yüksek devirde tutmaya bağlı. Yol tutuşuna baktığımızda Cayman yarış otomobili hissi verirken çok az body-roll gösteriyor; TT’de ise daha çok body-roll var, fakat eski TT ‘ye göre hafifletilmiş ön kısım understeeri azaltıyor.

Spor karakteri öne çıkan Cayman, pistte size daha çok şey sunarken, şehir kullanımı ve günlük sürücüler için TT daha çok sunuyor.

TT 3.2 Quattro Porsche Cayman 'a karşı