Audi Q7 Mercedes ML 500

Amerika’da yayınlalan otomotiv kanalı “Speed TV”, son bölümünde Audi’nin en son arabası Q7 ile Mercedes’in makyajlanmış şekilde karşımıza çıkan 2006 modelini karşılaştırdı.

4.8 metrelik uzunluğu ve hırçın ön kısmıyla Audi Q7, gözden kaçabilecek bir araba değil. Bu yeni 4×4, 3 sıra koltuklarla, havalı süspansiyon, quattro teknolojisi ve teknolojik bir yapıda geliyor.

Mercedes ML, Audi Q7’nin yanında kesinlikle küçük kalıyor. Aralarında boy büyüklüğü olsada 50,000$ ‘a yakın satış fiyatları (Amerika satış fiyatı), sundukları lüks 4×4 özellikleri ile birbirlerine piyasada en yakın rakipler. Mercedes sadece 5 kişilik bir oturma sistemi sunarken, Audi 7 kişilik sunuyor ve katlanabilir oldukları için gerektiğinde 5 kişiye düşüp, bagaj hacmi büyütülebiliyor.

Mercedes ML’i biraz alaycı şekilde sunmamızın nedeni, tabiki Audi Q7. Audi bu arabadaki başarısından dolayı kendisiyle gurur duyuyor ve neden duyduğunu anlamak gerçekten de zor değil. Audi’nin ML 500’e göre daha keskin, daha küçük segment arabalar gibi bir kullanışı var ve buda dönüşlerde farkediyor. Aralarındaki farklar ilk bakışta az gözüksede, hızlandıkça Audi’nin koltuklarına daha fazla gömüldüğünüzü ve sizi daha çok desteklediğini farkediyorsunuz.

Audi Q7 Mercedes ML 500

ML 500’un kabini gerçektende çok güzel. Eski versiyonda kullanılan plastik yerini kaliteli bir iç dizayna bırakmış. Tabi hem önde hemde arkada yeterince alan sunuyor. Fakat, kabin konusunda Audi’nin de farklı bir yanı var. 4.7 metrelik boyu ile daha fazla iç hacim sunarken, aynı zamanda çok daha geniş bir his veriyor. Kabinde kullanılan malzeme kalitesi çok yüksek ve orta konsoldaki MMI sistemi çok kullanışlı.

Genel olarak bakıldığında Mercedes, bitmemiş daha üzerinde gelişmeler yapılabilecek gibi gözüküyor. Eğer boyutuyla geçinebiliyorsanız, Audi Q7 buradaki en iyi seçim.