– Sınırlı üretim, Yüksek performanslı spor otomobillerin en üst versiyonu
– 100 kilogram daha hafif, karbon gövde parçaları
Audi R8 V10 FSI ile 412 kW (560 hp), 3.6 saniyede 0 – 100 km/saat

INGOLSTADT, Almanya, 1 Mayıs 2010 – Şimdi daha güçlü, hafif ve hızlı: Audi R8 yüksek performanslı spor otomobilin sınırlı üretimi olan versiyonu R8 GT’yi sunar. 5.2 litre V10 gücü 412 kilowata (560 hp) yükseltildi; araç ağırlığı ise yaklaşık 100 kilogram (220.46 lb) azaltıldı. R8 GT sıfırdan 100 km/saat (62.14 mph) hıza 3.6 saniyede ulaşıyor ve en yüksek hızı da 320 km/saat. (198.84 mph).

R8 yüksek performans spor otomobil daha en başından kazanan olmuştur. Bu durum hem üretim modellerini – 2008’de (R8) ve 2010’da (R8 V10) “Dünya Performans Otomobili” Ödülü kazanan modelleri – ve ilk sezonda 23 yarış kazanan ve üç adet şampiyona galibi olan R8 LMS yarış otomobillerini de içeriyor. Yarış versiyonun genleri şimdi de sokaklarda – R8 GT’de. Bu ayrıcalıklı seriler 333 birim ile sınırlandırılmış. Her R8 GT’nin, vites kolunun altında bir de özel üretim numarası bulunmaktadır.

Hafif tasarımın istikrarlı kullanımı: 100 kilogram (220.46 lb) daha hafif

R8 5.2 FSI quattro’nun üretimi, Audi’nin hafif tasarım felsefesinin mükemmel bir örneğidir. Alüminyum Audi Aksamı (ASF) gövdesi sadece 210 kilogramdır (462.97 lb). Alüminyum gövde panelleri, pozitif ve friksiyon bağantıları yoluya, preslenmiş profillerin çerçevelerine eklenmiştir. Motor çerçevesi aşırı hafif magnezyumdan yapılmıştır.
ASF gövde; Neckarslum fabrikasında karmaşık bir üretim sürecinde, çoğunlukla el ile yapılmıştır. Gövdenin son derece yüksek olan kuvveti, yüksek performanslı bir spor arabanın tam kontrolü için bir temel oluşturur, ayrıca iyi bir vibrasyon rahatlığı ve birinci sınıf bir çarpma güvenliği sağlar.

ASF gövde sayesinde, R8 5.2 FSI quattro’nun üretimi, sadece 1,625 kilogramdır (3,582.51 lb) – tüm quattro tekerlekleri ve opsiyonel R tronic transmisyon ile birlikte. Bu durum, mühendislerin bir kez daha tam ağırlık kazanımına ulaşmaları açısından zor olmuştur. Mühendisler aracın her yönünü ele alan ayrıntılı bir yaklaşım sergilemişler ve sonunda da 1,525 kilogram hedefine ulaşmışlardır (3,362.05 lb).

R8 GT’nin ön camı daha ince bir camdan yapılmıştır; yolcu bölümü ve motor bölümü arasındaki duvar ve arka bölmedeki cam güçlü ve hafif polikarbonattan yapılmıştır. Bu üç değişiklik, dokuz kilogramdan (19.84 lb) tasarruf edilmesini sağlamıştır. Sabitleştirilmiş arka kanat ek 1.2 (2.65 lb) kilogram, daha ince yaprak metal ve ek kesikler alüminyum bölmeden, 100 litre (3.53 cu ft) bagaj bölmesinden 2.6 kilogram (5.73 lb) azalma sağlamıştır.

Uzun arka bölme karbon-fiber ile sağlamlaştırılmış plastikten (CFRP) yapılmıştır – 6.6 kilogramın (14.55 lb) bir avantajı. Arka tampon ve yan kanatlar aynı materyalden yapılmıştır ve sırasıyla ek 5.2 ve 1.5 kilogram (11.46 and 3.31 lb) daha tasarruf sağlamıştır. Asgari ağırlığı ve oldukça yüksek dayanıklılığı ile CFRP yüksek performanslı bir spor otomobil için ideal bir materyaldir ve kullanımı konusunda Audi uzmanlığını oldukça geliştirmiştir.

Mühendisler ayrıca R8’in teknik bileşenlerinden olası her gram ağırlığı azaltmak için de çaba sarfettiler. Güç fren sisteminden bir kilogram (2.20 lb), fren disklerinin alüminyum kapaklarından dört kilogram (8.82 lb) ve aküden de 9.4 kilogram (20.72 lb) azaltmayı başardılar. Dahası, mühendisler hava giriş modülünde 2.3 kilogram (5.07 lb) ve motor bölmesinin yalıtımında 2.8 (6.17 lb) kilogram fazlalık buldular.

İç kompartıman da oldukça tatmin edici oranlarda ağrılık azaltma potensyeli barındırmaktaydı. Yeni, hafif döşeme malzemesi 7.9 kilogram (17.42 lb); camla güçlendirilmiş plastikten (GRP) yapılma şasi ile birlikte öne yatar koltuklar 31.5 kilogram (69.45 lb) fazlalıktan sorumludur. Yapılan ek detaylı ölçümler, daha yüksek derece, egzoz sisteminin borusu için daha hafif çelik gibi, otomobilin içi, dışı ve teknolojisini hedef aldı.

Daha keskin ve daha etkili: tasarım

Audi R8 GT tasarımı, yoğun gücün bir ifadesidir – 4.43 metre (14.53 ft) uzunluğunda, 1.93 metre (6.33 ft) eninde ve sadece 1.23 metre (4.04 ft) yükseklikte; mükemmel, teknik bir oyma işidir. Dış yüzey çok sayıda değişikliğe uğramıştır ve böylece daha keskin bir görünüm kazanmıştır. Bu değişikliklerin pek çoğu, aynı zamanda ağırlığı azaltır ve aerodinamikleri geliştirir. Üretim modelinden daha hızlı kullanıldığında – Cd değerinde (0.36) veya cephe sahasında (1.99 m2) (21.42 sq ft) bir artış olmaksızın, R8 GT daha fazla bastırma kuvveti üretir.
Tek çerçeveli kafes, hava girişlerindeki destekler ve çıtalar, mat titanyum gri ile cilalı, ızgara ise mat siyaha boyalıdır. Tamponun altındaki ayırıcının iki kenarı vardır ve karbondan yapılmıştır. Burnun köşelerindeki ince ve eğimli flicler ön akstaki bastırma kuvvetini arttırır ve ayrıca karbon fiber bileşeninden yapılmıştır.

Audi R8 GT ’nin başka bir parlak yönü ise, tüm fonksiyonlar için ışık yayıcı diyotları kullanan standart LED ön farlarıdır. Bu farlar parlak, homojen bir ışık üretirler, uzun kullanım süreleri vardır ve düşük enerji tüketimi sağlarlar. Ayrıca, farların çekici ve özel bir görünümü vardır. Gündüz seyir farlarının her biri 24 LED’den oluşur ve sürekli bir bant olarak görünür. Reflektörler, açık midye kabuklarını anımsatır.

Yan profilin tanımlayıcı elementi, havayı motora yönlendiren yan kanatlardır (sideblades) ve R8 GT’de mat karbon kullanılarak yapılmıştır. Aynı materyal, alanı daraltılmış ve alüminyum bir tabana monte edilmiş yan aynalarda da kullanılmıştır. 19 inç tekerler, titanyum görünümlü cilaları ile birlikte seçkin bir five twin-spoke Y tasarımı sunmaktadır. Ön çamurluklar ise “GT” amblemleri ile büyük gösteriş yapar.

Otomobilin arkasında yapılan değişiklikler, mat karbondan sabitlenmiş kanatlar ile başlayarak, belirgin bir şekilde göze çarpar. Arka bölmenin her iki yanındaki havalandırma yarıkları ve büyük, yuvarlak egzoz borularını ve havalandırma kanallarını bir arada toplayan CFRP tampon tekrar tasarlanmıştır. Daha büyük olan difüzör karbon fiber kompozitten; plaka kenarları ve arkadaki geniş çıtalar mat titanyum griden yapılmıştır. LED teknolojisini kullanan stop lambaları, şeffaf camlarla birlikte koyu renk muhafazalara sahiptir.

Audi, R8 GT’yi dört farklı gövde renginde sunmaktadır: Samoa Turuncu metalik, Suzuka Gri metalik, Buz Gümüşü metalik ve Fantom Siyah inci etkisi.

Olağanüstü bir biçimde güçlü: 412 kW (560 hp) 5.2 FSI
Silindir kafası kapakları kırmızıya boyanmış ve modifiye edilmiş olan V10, Audi R8 GT’ye olağanüstü bir performans sağlar. R8 GT, sabit duruştan otoyol hızına 3.6 saniyede ulaşır ve sıfırdan 200 km/saate (124.27 mph) 10.8 saniyede ulaşır. Ve itme kuvveti 320 km/saat (198.84 mph) olan en yüksek hıza ulaşana kadar kesilmez.
Motor elektroniklerindeki değişiklikler, on silindire ek 26 kW olmuştur, şimdi 5,204 cc silindir hacminden 412 kW (560 hp) üretmektedir. Tork kavisi 6,500 rpm’de 540 Nm’ye (398.28 lb-ft) ulaşır, üretim versiyonundakinden 10 Nm (7.38 lb-ft) daha fazladır. V10, her bir litre piston süpürme hacmi için 79.2 kW (107.6 hp) belirgin bir güç çıktısına sahiptir. Gücün ağırlığa oranı, her kW için 3.70 kilogram (8.16 lb), veya her beygir gücü (hp) için 2.72 kilogramdır (6.00 lb). Motor 8,700 rpm’de kırmızı çizgi olur.

Macaristan, Györ’de üretilen uzun stroklu motor (çap x strok 84.5 x 92.8 millimetre [3.33 x 3.65]), alüminyum-silikon alaşımdan yapılan bir krank milini içerir. Krank milinin yapıldığı bu alaşım, haff ve oldukça güçlüdür. Bir taban plakası – krank mili yatağı için çerçeve- sertliğini geliştirir. Motorun tamamı sadece 258 kilogramdır (568.79 lb). 90 derece silindir açısı ve oldukça etkili yağ pompa modülü kullanan kuru karter yağlaması ayırt edici özelliğidir. Her iki çözüm de ağırlık merkezini azaltır ve böylece sürüş dinamiklerini geliştirir.

Krank mili genel bir pim mili şeklinde tasarlandı. Karşılıklı pistonların bağlantı kolları, ortak krank pimini kavrar, 54 ve 90 derece arasında değişen ateşleme aralıklarına olanak sağlar. Bu eşsiz ritm V10’a büyüleyici sesi sağlayan unsurdur – sanki yarıştaki gibi muhteşem ve teknik bir müzik. Egzoz sistemindeki iki kanat, yük (load) ve motor hızının bir fonksiyonu olarak sesini ve tonunu düzenler.

Normal bir şekilde aspire olan motor, her 100 km için ortalama 13.7 litre (17.17 US mpg) yakıt harcar – bu, muazzam güç için oldukça iyi bir yakıt tasarrufuduru. FSI direkt benzin enjeksiyon sistemi, 120 bara kadar olan basıncı yanma odasına iletir. Çalkantılı karışım silindir duvarlarını soğutur, 12.5:1 sıkıştırma oranına olanak sağlar. Değişken bir emme manifoldu ve zincir tahrikli kam milleri yanma odalarının tam olarak dolu olduğunu garanti altına alır. Emme deliklerindeki kapaklar, içeriye akan havanın dönme hareketine sebep olarak, karışımın oluşmasına olanak tanır.

Güç aktarım mekanizması: Kesin çekiş gücü
R8 GT’deki vites değişikliklerinin üstesinden R tronik sıralı manuel transmisyon ile gelindi. Elektrohidrolik debriyaj ve değiştirme birimi komutları elektronik olarak alır. Altı vitesini, deneyimli bir şoförün yapabileceğinden daha hızlı değiştirir – yüksek yükte ve motor hızında saniyenin onda biri içinde.

Elektronik işletme sistemi Spor ve Normal özellikler ve iki manual seviye ile birlikte otomatik bir mod sunar. Bu mod, ara kanaldaki kısa dişli vites kolu ve direksiyondaki iki kanat kullanılarak kontrol edilir. Başlangıçtaki maksimum tepki, hedefleme kontrolü (launch control) tarafından sağlanır. Launch Control, yüksek motor hızında ve minimum teker kaymasında tam hızlanmayı yöneten bir programdır.

Quattro sürekli dört çeker, yüksek performanslı bir spor araba için ideal bir teknolojidir. Ön diferansiyale yerleştirilen merkezi viskoz kavraşma, normal sürüşte gücün yüzde on beşini ön aksa, yüzde seksen beşini arka aksa gönderir. Bu split, Audi R8 GT’nin 43:57 yüzde ağırlık dağıtımı ile mükemmel bir biçimde uyum sağlar. Bu kaplin, gerekli olduğu durumlarda, gücün yüzde 30’unu ön tekerlere milisaniyeler içinde gönderir. Arka akstaki mekanik bir diferansiyel kavrama, çekişi daha fazla geliştirir. Bu, hızlanırken yüzde 25’e kadar, aşırı hızda ise yüzde 40’a kadar kavrama sağlar.

Daha gergin ve kusursuz şasi
Audi R8 GT yüksek performanslı spor otomobil, olağanüstü yanal ivme ve şimşek hızında, neredeyse anlık tepkileri olan bir sürüş makinesidir. Motoru, düşey eksene yakın ve ortaya monte edilmiştir; hızlı yön değiştirmelerde kütlesi neredeyse yok sayılabilir. R8 GT, neredeyse her durumda dinamik, kusursuz ve istikrarlıdır.

Şasi, klasik yarış tasarımında üretilmiştir – alüminyumdan yapılan çift süspansiyon çatalı (wishbone) tekerlere yerleştirilmiştir. Hidrolik, güç destekli kremayer ve pinyonli direksiyon, direkt 16.3:1 oranına sahiptir ve sürücüyü yakın ve tam olacak şekilde yola bağlar. Gövdeyi 10 milimetre (0.39 in) alçaltan manuel olarak ayarlanabilen bir coilover süspansiyon standarttır. Yüksek ön ve arka teker kavisi (camber) oranı, bir imi (tick) baş yönetmeyi standart modelden daha çevik hale getirir.

19 inç dövme tekerler, önde 8.5 J x 19, arkada ise 11 J x 19 yukarıdadır ve sırasıyla 235/35 ve 295/30 lastik ile kaplanmıştır. Audi, istek üzerine arka akstaki opsiyonel tekerlerle birlikte 305/30 lastikler monte edecektir. Kuru yollarda en üst düzeye ulaşmayı sağlayan cup lastikler, yarış taraftarları için mevcuttur.
Audi içeriden havalndırılan, karbon fiber seramik fren disk standardını düzenlemiştir. Oldukça dayanıklıdırlar ve hafif olmalarının yanında ayrıca aşınmaya da dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Benzer boyuttaki emsallerinden daha az olmak üzere, birlikte dokuz kilogram (19.84 lb) ağırlığındadırlar. Önde 380 milimetre (14.96 in) çapında, arkada ise 356 milimetre (14.02 in) çapında yukarıdadır. Sürtünme halkaları (The friction rings) paslanmaz çelikten yapılmış başlıklara cıvata ile tutturulmuştur. Kırmızı anodize edilmiş alüminyum fren kaliperleri –önde alt piston- R8 GT için ayrıcalıklı bir özelliktir.

ESP stabilizasyon programı özel olarak R8 GT’ye uyarlanmıştır ve bir köeşede hızlanırken muhteşem fakat güvenli bir aşırı yönlendirmeye (oversteer) olanak sağlayan bir butona basılarak bir Spor moduna dönüştürülebilir. Sürücü, bir gezi veya yarış pisti için sistemi tümüyle devre dışı bırakabilir.

Seçkin ve dinamik: iç kısım ve donanım
Audi için ağırlık azaltma, herhangi bir fedakârlıkta bulunmadan performans ve verimliliğin artması anlamına gelir. Audi’nin Almanya’da 193,000 Euro’ya sattığı Audi R8 GT, otomatik iklim kontrol sistemi ve elektrikli camlar, MMI operating logic ile bir navigasyon sistemi ve güçlü bir ses sistemi ile gelir. 465 watt, on kanallı Bang & Olufsen ses sistemi, CD değiştirici ve Audi Müzik İnterfazı opsiyonel olarak mevcuttur. Audi’de her zaman olduğu gibi, iç kısım detaylarla özel bir şekilde düzenlenmiştir. Zengin materyaller güzel görünüm ve hisle birlikte sahiplerini şımartmaktadır.

Ergonomik iç tasarım sportif ve gösterişli siyah ve koyu gri ile dekore edilmiştir. Direksiyon, tavan döşemesi, roof posts, diz koruyucu, park freni kolu ve öne yatar koltuklar, kontrast dikişlerle vurgulanan Alcantara ile kaplanmıştır. Dokunulduğunda hafif bir şekilde kaba izlenim yaratan köpekbalığı derisi görünümündeki sentetik bir malzeme, ara bölme, kapı astarları, torpido ve gösterge paneline uygulanmıştır. “Monoposto –sürücü yerindeki kemer- is mat karbondan yapılmıştır.

Gösterge paneli “R8 GT” işaretleri ile karakterize edilir. Yeniden tasarlanmış vites kolu CFRP ve alüminyumdan yapılmıştır; ara kanal ve kapı kaplamaları, gövde renginde dekoratif işlerden oluşur. Kapı eşikleri “R8 GT” logosu ile süslenmiş mat alüminyum döşemelerin özelliklerini taşımaktadır.

Çok sayıda özel ve seçkin özellikler, R8 GT’de mevcuttur. Harici seçenekler ise iki altrenatif tekeri, gövde rengindeki bir ön dağıtıcı (front splitter) ve bir CFRP motor kompartıman kaplamalarıdır. Kapılardaki, kanaladaki, sürücü bölümündeki ve gösterge paneli üzerindeki karbon elementler dâhili seçenekler olarak mevcuttur. Diğerleri ise çok fonksiyonlu bir deri direksiyon, kırmızı, turuncu veya gri emniyet kemerleri, “R8 GT “ logosu olan zemin döşemeleri ve kırmızıyla aydınlatılmış CFRP kapı sill trims’tir. Eğer talep edilirse, Audi CFRP dış kaplamaşlardan daha hafif olan karbon çerçevelere uyum sağlayacak koltukları da ayarlayacaktır. “R8 GT” logosu taşıyan Alacantara koltuk kaplamalar opsiyonel olarak mevcuttur.

Yarış meraklıları için, bir yarış paketi de mevcuttur. Bu paket, hem yol hem de tip onayı olan kırmızı veya siyah bir bolt-in roll bar, kırmızı veya siyah yol onaylı dört noktalı kemerler, bir yangın söndürücü ve akü için bir güvenlik kontak kapatma anahtarı içerir. Motor sporları için opsiyonel bir ön bar modülü, dört noktalı emniyet kemeri için döner bir kilide sahiptir ve devrilme çubuğunu (roll bar) tam bir kafese dönüştürür. Daha fazla rahatlık ve elverişlilik isteyen alıcılar, yenilikçi bir kemer mikrofonu ile cep telefonu preparasyonu seçebilirler. Audi ayrıca tam bir deri paketi sağlamaktadır; zıt dikişli deri kontrol elementleri ve bir hız kontrol düzeni de seçenekler arasında yer almaktadır. Park yardımı standart donanımla birlikte sağlanmaktadır.