Audi R8 5.2 FSI quattro

– Yeni 5.2 litre – 10 silindir motor 525 BG güç üretiyor
– Maksimum hız değeri 316 km/sa iken otomobil kalkıştan 100 km/sa değerine sadece 3.9 saniyede çıkabiliyor.
– Etkileyici tasarımı ile yüksek performanslı bu spor otomobil eşsiz özellikleri ile piyasada kendinden çok söz ettirecek.

Ingolstadt: Audi, en gözde model serisinin bir diğer varyasyonunu gözler önüne seriyor. R8 ile birlikte ünlü Alman markası, ileri teknoloji spor otomobiller sınıfında ön saflardaki yerini R8 V10 ile sağlamlaştırdı. 5.2 litre 10 silindir benzin yakıtlı motor 525 beygir güç üretebilirlen 530 Nm tork değerine sahip. Sizce de bu istatistikler nefes kesici değil mi? Bu sınıftaki diğer otomobilleri de düşündüğümüzde, bu tasarıma eklenen quattro dört çeker sistemi, hafif alüminyum gövde, yenilikçi tamamen LED farlar ve etkileyici tasarımı ile Audi’nin yarışta pole pozisyonunu aldığını söylemek çok da zor olmayacaktır.

Audi R8 5.2 FSI quattro

R8 V10 motoru, Audi’nin çarpıcı Le Mans zaferlerinin kümülatif bir teknik sonucu olarak düşünülebilir. Doğal emişli motoru, kuru karter yağlama ve FSI direk enjeksiyon gibi teknolojileri de beraberinde getiriyor. On silindirli tasarımı ise etkileyici üst düzey performansı, güçlü çekiş gücü ve düşük ağırlığı ile birlikte mükemmel bir sinerji oluşturuyor. 2009’un ilk zamanları ile birlikte bu motor aynı zamanda GT3 kurallarıyla uyumlu bir şekilde yarış pistlerinde de kendini kanıtlayacak.

Seri üretimdeki V10 motor, racing versiyonundaki motor ile neredeyse özdeş olacak. 5,204 cc hacmindeki motor 6,500 devirde 530 Nm tork üretirken 8,000 devirde 525 BG güç üretebiliyor. Kabaca bir hesap yapacak olursak her litre hacmine 100.9 BG güç düşüyor ve her beygir gücü de sadece 3.09 kilograma denk geliyor. Audi R8 V10’da kullanılan 6 vitesli manüel şanzıman ise sadece 1,620 kilogram ağırlığında. Motor 258 kilogram ağırlığında ve V8’den sadece 31 kilo ağır.

Audi R8 5.2 FSI quattro, duruştan 100 kilometre/saate 3.9 saniyede çıkabiliyor. Sıralı hareketli R tronic versiyonda ise 200 kilometre/saat hızına sadece 8.1 saniyede çıkılabiliyor. İtici gücün performansıyla orantılı olarak 316 km/saat hızına maksimum olarak ulaşılabiliyor.

İtici gücün muazzamlığı, gaz pedalına dokunduğunuz an hissedeceğiniz kuvvetin büyüklüğü ve motor sesini düşündüğünüzde tüm bu bileşenler ile ortaya nefesleri kesen bir otomobil çıkıyor. Her motor devrinde farklı ve güçlü birbirinden hoş tatmin edici motor sesleri de sizi bekliyor olacak. Bu muazzam sesi ise 8,700 devir dakikaya kadar tam olarak duyamıyorsunuz.

Audi R8 5.2 FSI quattro

5.2 litre motor, Audi tarafından geliştirilen FSI prensibine göre direk enjeksiyon sistemini kullanıyor. Bir tutuculu püskürtme(common rail) sistemi yakıtı 120 bar basınç ile yakıt çemberlerine gönderiyor. Direk enjeksiyon ile vuruntu problemlerinin önüne geçilebiliyor ve yakıtın son derece tutumlu kullanılması sağlanıyor. 12.5:1 gibi etkileyici bir sıkıştırma oranı da elde edilmiş oluyor. Otomobilin süper performansının bir ayağı da tabii ki buna dayanıyor. Ek olarak yakıt ekonomisi avantajını da beraberinde getiriyor. R8 V10, R tronic ile birlikte 100 kilometrede 13.7 litre yakıt tüketiyor.

Maksimum dinamikler için: Düşük ağırlık merkezli motor
Uzun stroklu on silindirli motorun teknik gelişim sürecinde bir diğer avantajıda şaside motorun alçak konumlandırılmasına izin veren kuru karter yağlama sistemidir. 90 derece geniş silindir açısı da aynı zamanda düşük ağırlık merkezi anlamına gelir. Krank mili, kompleks bir prosesle yüksek mukavemetli alüminyum alaşım dökümden oluşur. Piston kolu dövme çelikten, pistonlar alüminyumdan yapılır. Dört kam mili zincir mekanizması ile işletilir ve herbiri 42 derece ayarlanabilir durumdadır. Böylece valf zamanlamasında büyük bir serbestlik derecesi yakalanmış olur. Giriş manifoldundaki düz ve akışa optimize edilmiş kanallar ise yükleme hızını optimum derece getirerek geniş bir hız menzilinde çalışılabilmeyi sağlar.

R8 FSI quattro, 6 vitesli şanzımana sahip. Kusursuz ve yumuşak vites değişimini olanaklı hale getiren manüel transmisyon da standart ekipman olarak veriliyor. Sıralı R tronic şanzıman ise opsiyonel olarak sunulmuş. İleri teknoloji şanzıman teknolojisi sayesinde vitesler saniyenin onda biri kadar bir zaman diliminde değiştirilebilmelerinin yanında direksiyondaki rocker sviçleri sayesinde de kullanıcıda kendini bir yarışta hissedebiliyor. Bir butona basılarak Launch Control(başlatma/hedef kontrolü) çalıştırıldığında R8 V10, manüel transmisyon ve R tronic vasıtasıyla coşkuyla yerinden kalkıyor ve herkesi kendine hayran bırakıyor.

Audi R8 5.2 FSI quattro

Bunun gibi bir yüksek performanslı spor otomobilin güvenliği ve performansı altında yatan sebeplerin en başlarında muhakkak quattro dört çeker sistemi yatıyor. 4 çeker sistemi 2 çeker sistemine göre çok daha iyi kavrama ve yol tutuşu sağlıyor. Dinamik sürüş öğeleri ve stabilizasyon açısından quattro bu konuda Audi’ye kesinlikle çok ciddi avantajlar sunuyor.

44-56: İdeal bir aks yükleme dağılımı
Audi R8 şasesi sizlere hem dinamik performansı hem de yüksek konforu uzun yolculuklarınızda da sunmak için tasarlandı. Audi’nin yüksek performanslı bu spor otomobili gaz ve fren hareketlerinize anında cevap veriyor ve her koşulda sürüş güvenliğini, sürüş dinamiklerinden ödün vermeden size sunuyor. İdeal aks yükleme dağılımı ise yüzde 44’e yüzde 56 olarak oluşturulmuş.

Ön ve arkadaki çift alüminyum süspansiyon kolunda tekerlek süspansiyonları –klasik yarış teknolojisi – nötr direksiyon dişli mekanizmasına göre optimize edilmiş. 8 silindirli R8’den farklı olarak bu ayarlama ile maksimum performans sağlanmış. 19 inç tekerlekler ve basınç göstergesi standart ekipman olarak otomobil için sunulmuş. 10 parmaklıklı Y dizayn ise R8 V10 için oldukça çekici bir görünüm sağlamış. Lastik boyutları ise önde 235/35, arkada ise 295/30 olarak düzenlenmiş.

Otomobilde son teknoloji süspansiyon sistemi standart olarak sunulmuş: Audi manyetik sürüş sayesinde süspansiyon karakteristikleri milisaniyeler düzeyinde yol yüzeyine ve sürüş stiline göre problemlere karşı en uygun cevabı vermek için tasarımlandırılmış. Valfler aracılığıyla akışkanlar mekaniği prensibine dayanarak her türlü durumda çalışmak üzere hazırlanan bu sistem çok küçük manyetik parçaların uygulanan voltaj ile hareketlenmelerine ve iş üretmelerine dayanıyor. R8 V10’da yavaşlama da son derece kaslı bir fren sistemi sayesinde mükemmelleştirilmiş. Önde ve arkada 8 fren pistonu fren disklerini tutuyor ve ısınmaları da çok iyi havalandırılmaları sayesinde engelleniyor. Ön fren diskleri 380 milimetre iken arka fren disklerinin çapı 356 milimetre.

Audi R8 5.2 FSI quattro

Ayrıca R8 5.2 FSI quattro’da opsiyonel olarak, yüksek mukavemetli karbon fiberler ve aşınma dayanımlı silicon karbitlerden oluşan kompozit bir malzemeden yapılan seramik fren sistemi de sunulmuş. Bunlar özellikle hafiflikleriyle dikkat çekiyor: Çelik disklerden çok daha az olan bir değerde, kombine edilmiş ağırlıkları 9 kilogram seviyesinde yer alıyor. Seramik frenler her türlü yarış tarzı sürüşlerde rahatlıkla kullanılabiliyor ve 300,000 kilometre ömre sahipler. Kaliperleri kömür grisi renkte olan bu tasarım “Audi seramik” olarak nitelendiriliyor.

Tipik Audi: Keskin hatlar ve zarif eğimlendirilmiş tavan
R8 5.2 FSI quattro’ya baktığınızda onu yolu kucaklıyor gibi görebilirsiniz. Kaslı bileşenleri ve belirgin tekerlekleri bu otomobilin potansiyelini ortaya koyuyor. Hatların mükkemmel bir şekilde belirginleştirilmesi ve tavanın zarif eğimi bize tipik Audi havasını yansıtıyor. Devam eden kontürler önden tekerleklere, yanlara ve arkaya çok zarif bir şekilde ilerliyor. Dikey hava çıkışları, motor yerleşiminin yerini işaret ediyor.

Audi R8 tasarımı zaten uzmanları oldukça etkilemişti. Bunun kanıtı da “2008 Dünya’da Yılın Otomobili” yarışmasında elde edilen 2 zafer olarak gösterilebilir. 10 silindirli model ise daha bir göz alıcı duruyor.

Ön hava girişleri ve ön apronun kenarları yüksek-cilalı siyaha boyanmış. Çapraz bağlantıların sayısı ise dörtten ikiye düşürülmüş. Tek çerçeveli ızgaranın kanatçıkları ise etkileyici krom tasarıma sahip.

R8 V10’un en belirgin özelliklerinden biri ise tümü LED olan farların standart olarak sunulması. Uzun, kısa, gündüz farları ve sinyalleri tamamen LED kullanan ilk otomobil tasarımcısı Audi, bu tasarımda da oldukça iyi bir iş çıkarmış. LED farlar sayesinde sürücü daha net bir görüş sağlamasının yanında daha az enerji tüketimi elde ediyor. Ömrü ise gerçekten limitsiz olarak sayılabilir.

Audi R8 5.2 FSI quattro

R8 V10’daki özel detaylar gövde tasarımında da kendini ortaya çıkarıyor. Sidebladeler sekiz silindirli versiyona göre daha çok vurgulanmış. Kapı eşikleri ise daha çarpıcı ve geniş, egzoz kafesi ise arkada alüminyum tasarım izleri taşıyor. Arka cam oldukça geniş tasarımlandırılmış. Kısacası 10 silindirin teknik üstünlüğü, görsel olarak da kendini otomobilde gösteriyor.

Otomobili harekete geçirdiğinizde, bu yüksek performanslı spor otomobilin inanılmaz bir downforce yani yere bastırma kuvveti ile yola gurunduğunu hissedeceksiniz. Arka ve arka uçta baskın renk olarak yüksek parlaklıkta siyah kullanılmış. Arka uçtaki hava çıkışı yanlızca 2 çapraz bağlantı içeriyor ve egzoz sistemi de 2 büyük oval egzoz borusundan meydana geliyor.

Audi, rijitlik ve gövde ağırlığı konusunda örnek teşkil ediyor
Bir spor otomobilin gövdesi muhakkak hafif ve rijit olmalıdır. Audi, ASF yani Audi Space Frame teknolojisi ile ileri teknoloji alüminyum bileşenler sayesinde bunu başarıyor. Beyaz gövdeli R8 V10’da kullanılan gövde de ultra hafif magnezyum malzemeden yapılmış motor iskeleti bulunuyor ve hafif teknolojisi sayesinde sade 210 kilogram ağırlığında geliyor. Ağırlık ve burulma rijitliği ilişkisi de spor otomobillerde çok önemlidir ve bu bileşen de bu otomobilde en iyi şekilde ayarlanmış. Gövde ise profil ekstrüzyonlardan, alüminyum levhalardan ve çok kompleks peşlenmiş dökümlerden oluşuyor. Tasarımda 782 perçin ve 208 özel vida kullanılmış.

R8 V10’un iç mekan tasarım da lüks düzeyde kullanıcılarına motorsporları ambiansı veriyor. Geniş açılı direksiyonu ve kokpiti de bu bileşenlerin başında geliyor. Her zaman olduğu gibi işçilik bu Audi’de de kusursuz. Gösterge paneli yüzeyi ve kapılar yanında dekoratif kısımların tümü son derece şık bir görünüm veriyor. Bunların yanında bir çok kişiselleştirme çözümü de mevcut: Audi kullanıcılarına geniş yelpazede renk seçenekleri sunmasının yanında karbon ve piyano-vernik tasarım ya da ısmarlama bagaj seti sunuyor. Quattro GmbH, alışılmadık istekler içinde aynı zamanda R8 V10 için çözümler sunuyor.

Audi R8 V10, 2.65 metrelik uzun dingil açıklığı ile iç ortam açısından da günlük kullanımda her türlü ihtiyaca karşılık verebilecek şekilde tasarımlandırılmış. Her boyutta sürücü ve yolcular kendilerine rahatlıkla uygun oturuş pozisyonunu bulabilecekler. Görüş mesafesi de oldukça iyi. Bagaj hacmi de otomobile günlük kullanım havası veriyor. 100 litre tavanın altında ve 90 litre koltukların altında olan hacimler her türlü kullanım için oldukça yeterli durumdalar. 2 golf çantası içinde yer var.

Audi R8 5.2 FSI quattro, muazzam performansını, sunduğu cömert standart ekipmanlar ile tamamlıyor. Fine Nappa derisinden yapılmış ısıtılabilir koltuk kılıfları, sürücü bilgi sistemi, navigasyon sistemi plus ve Bang & Olufsen ses sistemi, otomatik klima ve alarm sistemi gibi bileşenler standart olarak sunuluyor. Vites topuzu ve göstergeler kırmızı halkalar ile dekore edilmiş, ayak koyma yerleri ve rocker sviçler de alüminyum tasarıma sahipler.

Opsiyonlu bileşenlerin listesi de oldukça ilgi çekici. Audi park sistemi de bunlardan biri. Bu sistem ile arka kısma entegre edilen kamera görüntüsünü elde edebiliyorsunuz. Bunların yanında bir çok Audi seçkin kişiselleştirme seçenekleri de mevcut. Lüks öğelerini arttıran türlü deri tasarımlardan Audi özel programından bucket koltuklara(çanak biçiminde) kadar bir çok opsiyon R8 V10’da sizlere sunuluyor.
Audi R8 5.2 FSI quattro, Almanya’da 2009’un ikinci çeyreğinde 142,400 Euro’dan satışa sunulmaya başlanacak.