Audi A5 Sportback

Audi, yeni bir otomobil konseptini tanıtıyor: Audi A5 Sportback. Bu yeni beş kapılı model boylu boyunca zarifçe uzanan şık tasarımıyla üç farklı konseptin izlerini taşıyor: Coupe’nin heyecan, duygu ve zerafeti; bir sedanın konforu ve bir steyşın vagonun pratikliği, kullanım kolaylığı. Sportback, Audi A5 model ailesine Coupe ve Cabriolet’den sonra üçüncü üye olarak giriş yapıyor.

Audi A5 Sportback, Audi showroomlarına Eylül itibariyle heyecan dolu tasarımı, günlük kullanım rahatlığı, sportif karakteri ve verimli olduğu kadar güçlü motoru ile geliyor. Satışlar daha şimdiden 33,650 euro’dan başlamış durumda. Bundan ötesinde, bu özel fiyatlandırma ile Audi 2010’da, A5 Sportback’i 2010 itibariyle A5 model serisinin giriş düzeyi modeli yapacak.

Avant’ın mucidi Audi, A4 Sportback tasarımı ile birlikte yeni trendleri otomotiv Dünya’sı ile buluşturuyor. Bu beş kapılı coupe, zarif hatları ile dikkat çekiyor. Bu model, A4 Sedan’a göre 36 milimetre daha alçak ve kısa ön uzantısı, uzun dingil açıklığı, geniş tekerlek aralığı ve dört çerçevesiz kapısı ve ince cam hatları ile sportif zerafeti öne çıkarıyor.

İç tasarım oldukça geniş olmasının yanında dört koltuk ile birlikte kullanıcılara üstün konfor karakteristikleri sunuyor. Geniş bagaj bölümü, uzun arka uca doğru son derece iyi konumlandırılmış ve spoiler kenarı da bu heyecan dolu karakterin altını çiziyor. Bagaj bölümü 480 litre hacime sahip ve bu değer de neredeyse A4 Avant’a eş değerde. Ayrıca, arka koltukların yatırılması ile birlikte de 980 litre ek hacim de sağlanabiliyor.

Audi A5 Sportback

Audi A5 Sportback, tartışma götürmeksizin Audi’nin tüm yenilikçi teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Özellikle güç tahrik mekanizması ile öne çıkıyor. Tüm motorlar yüksek verimlilikli direkt enjeksiyon modellerden oluşuyor. İşlenmiş dizeller için TDI, benzin yakıtlı motorlar için FSI kullanılıyor ve tümü de Euro 5 emisyon standartlarına uygun üretilmiş. Tüm modeller reküperasyon(yenileme) sistemine sahip ve bu sayede de frenleme ve yavaşlama sırasında enerji geri kazanımı sağlanarak akü vasıtasıyla depolama yapılabiliyor.

Audi, 2010 ortalarında sunacağı 3 motor seçeneğinden önce üç farklı benzin yakıtlı ve TDI motor sunuyor. Benzin yakıtlı motorlar; iki litre TFSI – 180 BG ya da 211BG ve V6 265BG 3.2 litre olarak belirlenmiş. Tüm bu sistemler valvelift’in değişken kontrolünün sağlanabilmesi için Audi valvelift sistemine sahip. Bu akıllıca tasarlanmış teknoloji sayesinde performansın artmasının yanı sıra, ciddi bir de yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Benzin yakıtlı modeller, yenilikçi yedi vitesli S tronic şanzıman ile geliyor ve böylece son derece hızlı vites değişiklikleri elde edilebiliyor.

2.0 TDI ise 170 BG güç üretebiliyorken 100 kilometrede sadece 5.2 litre yakıt harcıyor. Bir start-stop sistemiyle entegre edilen otomobil şehir trafiğinde de muazzam yakıt verimliliği ile dikkat çekiyor. 190 BG gücündeki 2.7 litre TDI motor ise çok daha güçlü. 3.0 TDI ise aynı zamanda S tronic sistemi yanında 240BG gücüyle dikkat çekiyor.

Diğer 2 benzin yakıtlı motorda olduğu gibi en üst dizel motorlu otomobil de gücü quattro sürekli dört çeker sistemine aktarıyor. Arka tekerlekler arasında gücü değişken olarak iletebilen ve çok daha iyi sürüş dinamikleri sunan yeni geliştirilmiş spor diferansiyel sistemi opsiyonel olarak en güçlü iki motor seçeneği için sunulmuş. Audi’nin diğer yenilikçi teknoloji nimetlerinden yararlanan 2 TDI modeli 2.0 TDI ve 2.7 TDI’de bulunan ESP stabilizasyon programı sayesinde otomobilin çevikliği ve stabilizasyonu elektronik ön diferansiyel kilidi ile sağlanıyor.

Diğer bir muazzam özellik de Audi kullanıcılarının Audi drive select araç dinamikleri sistemi sayesinde gaz cevabı karakteristikleri, yedi vitesli S tronic’de vites değişim aralıklarının belirlenmesi olarak gösterilebilir. Ayrıca servotronic yönlendirme sistemi de standart olarak geliyor. Sistem aşağıdaki gibi üç farklı opsiyonda modüler olarak sunulmuş: Spor diferansiyel, adaptif amortisör kontrolü veya değişken basınçlı(boost) dinamik yönlendirme.

Audi A5 Sportback

BİR BAKIŞTA AUDI A5 SPORTBACK
Motorlar
– Başlangıçta 170BG gücünden 265BG’ne 6 motor, önümüzdeki yılın ortası itibariyle üç yeni motor daha.
– Tümü direkt yakıt enjeksiyonlu, altı motor turboşarjlı
– İbret verici verimlilik ile olağanüstü performans
– Tüm motorlar reküperasyon sistemli
– 2.0 TDI ve 2.0 TFSI start-stop sistemine sahip

Güç tahrik sistemi
– Motor tipine göre manüel, multitronic ya da yedi vitesli S tronic
– Üst düzey modellerde quattro dört çeker sistemi; arka tekerlekler arasında güç dağılımını sağlayan spor diferansiyel 240 BG’den sonrası için opsiyonel

Şasi
– Balanslı aks yükleme dağılımı, hafif tasarım süspansiyon
– 17 inç alüminyum tekerlekler standart, 20 inçe kadar opsiyonlar mevcut.
– Yeni elektronik ön diferansiyel kilidi ile ESP stabilizasyon sistemi önden çekişli araçlarda mevcut.
– Opsiyonel Audi drive select dinamik kontrol sistemi, adaptif amortisör kontrolü, dinamik yönlendirme ve spor diferansiyel opsiyonları bulunuyor.

Gövde
– Sportif, şık tasarım ve akıcı ince hatlar
– 2 parçalı zemin ile geniş bagaj bölümü
– 480’den 980 litreye uzanan bagaj hacmi
– Kolay girişe izin veren geniş iç hacim

Ekipmanlar
– Lüks opsiyonlar ile kapsamlı ve konforlu standart ekipmanlar
– Sanat eseri asistan sistemleri opsionel
– İki güçlü MMI navigasyon sistemi sunulmuş

Audi A5 Sportback

Tasarım
Audi A5 Sportback ile birlikte Audi bir kez daha otomotiv tasarım Dünya’sındaki pozisyonunu bir adım ileri taşıdı. Bu beş kapılı model; heyecanlı, duygu yüklü zerafetini muazzam gücüyle birleştirerek sportif karakteristikleri ile öne çıkıyor. 4.71 metre uzunluğu ve 1.85 metre genişliğnin yanında sadece 1.39 metre boyu oldukça ilgi çekici. Bu değer örneğin A4 Sedan’a göre 36 milimetre daha kısa. 2.81 metre uzun dingil açıklığı, kısa çıkıntısı ve geniş tekerlek açıklığı(önce 1.59 metre, arkada 1.58 metre) ile Audi A5 Sportback yolda güçlü ve güvenli bir karakter olarak gözüküyor.

Ön tasarım yatay hatlarla bezenmiş. Yatay barlar ön kısıma doğru tek çerçeveli ızgara ile buluşuyor ve bu kısımda anotlanmış alüminyum izler ile güzel bir yatay bütünlük sağlanmış. İki yanal kenarlar da tek çerçeveli ızgaranın altını çiziyor ve güçlü v kontürlü kaputu öne çıkarıyor.

Geniş farlar tam anlamıyla bir teknik sanat eseri. Hafif buğulu tasarım “wing”, lamba kısımlarını birbirinden zarifçe ayırıyor ve otomobile seçkin bir görünüm bahşediyor. Audi’nin karakteristik öğelerinden gündüz farları, sis farları gibi standart olarak sunulmuş ve yan hava girişleri bölgesinde konumlandırılmış. Krom halka tasarımı da bu bölge de şık öğeler arasında sayılabilir.

Audi bu seride 190 BG altındaki modellerde elipsoidal halojen farları kullanmış. Diğer modellerde standart olarak sunulan Xenon plus üniteleri ise opsiyonel olarak sunuluyor. Bu farlar ile gündüz farları LED teknolojisi sayesinde birbiriyle çok iyi bir armoni yakalamışlar ve güzel bir kavisle pozisyonlandırılmışlar. LED’ler hem şık görünümleri hem de düşük enerji tüketimleriyle çok doğru bir seçim olarak gözümüze çarpıyor. Dinamik viraj ışıl sistemi ise adaptif ışık sistemi olarak tüm modellerde opsiyonel olarak sunulmuş.

Audi A5 Sportback’in sportif karakteri aynı zamanda yanlardan bakıldığında da ortaya çıkıyor. 17 inç tekerlekler opsiyonel olarak 20 inçe kadar seçeneklerle sunulmış ve güçlü görünümlü bir çerçeve ile tasarımlandırılmış. C sütunu uzun ve şık bir dalga olarak arka kısıma doğru zarifçe kavislendirilmiş.

Tipik Audi Karakteristikleri: Mükemmel cam ve levha metal oranı
Bire üç ve ikiye üç arası cam – levha metal oranı Audi’nin her zamanki karakteristik değerlerinin izlerini taşıyor. Levha metaldeki keskin kenarlar da ayrıca markanın karakteristiğini ortaya koyuyor. Bu tasarım ile birlikte otomobilin gergin kaslı, konveks ve konkav yüzeylerinin altı çizilmiş. Sırt hattından zarifçe verilen açı kapı eşiklerine kadar muazzam şıklıkta ilerleyerek kapı eşik tasarımındaki dinamik hatları da belirginleştiriyor. LED sinyallerle dış aynalar da tasarıma derinlik katan objeler arasında.
Yatay hatlar aynı zamanda arka ucun genişliğini vurguluyor. Geniş bagaj bölümü kapağındaki spoiler kenarı da kontrastlı tasarımıyla dikkat çekiyor. 2.0 TDI dışında egzoz sistemi’nin egzoz borusu sol taraftan sağ tarafa ayrı bir şekilde verilmiş. Tüm modeller, TDI motorlar da dahil düz egzoz borularına sahip. Boruların tasarımından görsel olarak da emisyonların düşeceği fikrine kapılıyoruz.

2 parçalı stop lambaları içeriye doğru inceliyor; Eğer xenon plus farlar kullanılıyorsa LED’ler bir daire benzeri modelde sıralanıyorlar. Üçüncü fren lambası ise araç konturuna uygun bir şekilde tasarımlandırılmış ve arka camın kenarlarına yakın bir şekilde zarif bir biçimde konumlandırılmış.24 özel ışık gönderici diyotlar(LED) son derece homojen ışık üretimi gerçekleştiriyorlar. Bu yeni teknoloji ile birlikte Audi bir kez daha LED teknolojisinin nimetlerinden son derece karlı çıkmış gözüküyor.

A5 Sportback müşterileri 15 farklı renk arasından seçim yapacaklar. Solid renkler Ibis Beyazı, Brilliant Siyah ve Brilliant Kırmızı olarak adlandırılmışlar. Efekt kaplamaları ise Ice Silver, Amethyst Grisi, Dakar Bej, Sphere Mavi, Condor Gri, Aruba Mavi, Lava Gri, Phantom Siyah, Garnet Kırmızı, Deep Yeşil, Deep Sea Mavi ve Meteor Grisi olarak adlandırılmış.

Birçok Audi müşterisi için tasarım önde gelen bir faktör ve hatta genellikle en önde gelen faktör olarak karar verme aşamasında gösterilebilir. A5 Sportback için de bu durum geçerli tabii ki. Otomobilin müstakbel müşterileri muhtemelen A4 Sedan ve Avant müşterilerinden daha genç yaşta olacaklar. Sportback müşterileri bu otomobil ile yüksek standartta yaşamın sporla buluşmasının tadını, prestijini ve zevkini yaşayacaklar. Tabii ki aynı zamanda en son teknolojilere de otomobilleri ile sahip olacaklar.
Avrupa’da şu an premium segmenti oldukça stabil durumda. Bu heyecan dolu otomobilin –Audi A5 Sportback’in oldukça ilgi çekeceği düşünülüyor. Audi, Batı Avrupa’da özellikle satış hacminin büyük bölümünü Sportback satışlarından bekliyor ve Almanya’da da büyük oranda piyasayı hareketlendirecek gibi gözüküyor. Büyük Britanya’da ise ikinci olarak en çok satışlara ulaşılacağı, bu satışları sayı olarak Fransa, İtalya ve İspanya’nın takip edeceği bekleniyor.

Audi A5 Sportback

DIŞ ÖLÇÜLER:
Uzunluk 4,711 mm (15.45 ft)
Genişlik 1,854 mm (6.07 ft)
Yükseklik 1,391 mm (4.56 ft)
Dingil açıklığı 2,810 mm (9.22 ft)
Tekerlek açıklığı, ön 1,590 mm (5.22 ft)
Tekerlek açıklığı, arka 1,575 mm (5.18 ft)

Gövde
Audi A5 Sportback tüm modern teknoloji gerekliliklerine sahip olmasının yanı sıra yüksek derecede gövde rijitliğine sahip ve kusursuz bileşenleriyle kullanıcılarına üstün spor sürüş karakteristiklerini, son derece konforlu bir yolculuğu ve bunun yanında da kazalara karşı yüksek güvenlik özellikleri sunuyor. Otomobildeki titreşim ve tüm vibrasyonlar sürücünün ve yolcuların hissedemeyeceği şekilde düzenlenmiş ve direksiyona ve koltuklara hiçbir bu konudan kaynaklı etkilerin gelmemesi sağlanmış.

Audi bu modelinde de tüm sanat eseri teknolojilerini kullanmaktan gövde tasarımında da vazgeçmemiş. Şık tasarımlı metal levhaların çoğu Audi A5 Sportback’in de üretildiği Audi’nin Ingolstadt’taki fabrikasında üretilmiş. Bor alaşımlı çelil 950 derece santigratta ısınarak işlenmiş ve su verme yöntemi de kullanılarak özel işlemlerden geçirilmiş ve konstrüksiyonda kullanılmış.

Bu uygulamalar ile birlikte parçalar yüksek gerilme direnci kazanmış. Ayrıca bu metal levhalar yüksek dirençlerine rağmen son derece hafifler ve ağırlık balansları muazzam bir şekilde sağlanmış. Audi Sportback 2.0 TFSI sadece 1,500 kilogram ağırlığıyla bizleri şaşırtıyor.

Hafif tasarım konstrüksiyonda süreklilik: Alüminyum ön tamponlar

Bu şekilde özenle şekil verilen çelikler kapı eşiklerinde, boylamasına elemanlarda, merkez konsolda, B-pillar’larda ve bazı ön elemanlarda kullanılmış. Audi, her alanda hangi uygun materyal gerekiyorsa masraftan ve işçilikten kaçınmayarak onu kullanmış. Audi A5 Sportback’in ön tamponları da alüminyum olarak üretilmiş ve montajlanmış. Böylece hem ağırlıkta tasarruf edilmiş hem de çok iyi derecede ağırlık balansı sağlanarak aks yüklemelerinin en iyi derecede sönümlenmesi ve idaresi de sağlanmış.
Birleştirme yerlerinde de yine Audi’nin sanat eseri teknolojilerini görebiliyorz. Bir organik yapıştırıcı malzeme yardımıyla birçok yerde dayanım yükseltilmiş. Yenilikçi tasarım lazer kaynak teknolojisi de kapı eşiklerinde ve kapılarda kullanılmış.

Bagaj bölümünün altındaki alanda otomobilin yan yüzeyleri ve tavan hattı görünmeyecek şekilde bir bağlantıyla birleştirilmiş. Plazmotron lehimleme kullanılarak en güvenli şekilde birleştirme tamamlanmış. Rakiplerinin aksine Audi A5 Sportback’de tavan konstrüksiyonun da ek bir levha yerleştirilmeye gerek duyulmuyor. Tabii ki tüm bunlar Audi’nin yenilikçi teknolojileri sayesinde gerçekleşiyor.
Hem gövde hem de birleştirme yerleri tasarımında Audi’nin ileri teknoloji karakteri ve kalite yaklaşımına hayran kalıyoruz.

Bu beş kapılı coupe deyim yerindeyse rüzgara doğru usul usul ve zarif bir şekilde süzülüyor. Dört silindir modellerde sürüklenme katsayısı 0.29 ve ön yüzde üniform 2.18 metre kare ölçümü yapılmış. Rüzgar tünelindeki hassas ve özenli çalışmalar ile birlikte tüm akış optimizasyon çalışmaları Audi A5 Sportback’e uygulanmış ve son derece üstün aerodinamik bir gövde tasarımı ortaya çıkmış.

Audi A5 Sportback kullanıcılarını en ileri teknolojilerle koruyor, bundan emin olabilirsiniz. Cepheden çarpmalara karşı tam bir hava yastığı her türlü duruma karşın en ergonomik şekilde pozisyonlandırılmış. Koltuk pozisyonu sensörlerle sürekli izlenerek kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak değerlendiriliyor ve ve adaptif olarak hava yastıkları ve kemerlerin pozisyonlandırılması sürekli güncelleniyor. Böylece de her türlü küçük ya da büyük kazada maksimum güvenlik kullanıcılara sunulmuş oluyor.

Yan hava yastıkları ön koltuklara en iyi şekilde monte edilmiş ve her türlü yan darbeye karşı yolcu ve sürücüyü en iyi şekilde koruyacak şekilde tasarlanmış. Özel olarak tasarımlandırılan koltuk başlıkları sayesinde arkadan çarpma durumlarında dahi kullanıcıların en az şekilde darbeye maruz kalmaları sağlanmış. Bu teknoloji sayesinde koltuk başlıları yani kafalıklar kazanın ilk aşamasında kafa bölgesine en uygun desteği sağlayarak olası omurga yaralanmalarını en aza indiriyor.

Audi A5 Sportback

İç tasarım ve bagaj
Uzun dingil açıklığı sayesinde Audi A5 Sportback kullanıcıları dört koltuklu konstrüksiyonda çok rahat bir şekilde seyahat ediyor ve geniş iç hacmin, konforun keyfini çıkarıyorlar. Audi A5 Sportback, A5 Coupe’ye nazaran kullanıcılarına çok daha büyük bacak ve omuz alanı sunuyor. Bu değerler A4 Sedan’dan sadece birkaç milimetre daha kısa fakat yine de üst düzeyde tatmin edici.
Geniş kapılar sayesinde giriş ve çıkışlar kolaylıkla yapılabiliyor ve bu otomobilde ayrıca seçkin ve çok eşsiz bir coupe’lere özel bir tasarımda bulunuyor: Tüm 4 yan camlar da çerçevesiz.

Audi A5 Sportback dört koltuklu olarak tasarlanmış. A4’e kıyaslarsak arka koltuklar biraz daha aşağıda konumlandırılmış ve biraz daha ileri mesafeye alınmış. Dirsek dayama yeri standart olarak sunulurken 2 kupa – bardak koyma yeri ise opsiyonel. Ön koltuklar sportif bir şekilde alçak konumlandırılmış ve muazzam bir ergonomiye sahipler. Bunun yanında çok hassas bir şekilde ayarlanabilmeleri sayesinde kullanıcılara üst düzey kontrol ve destek imkanı da sunuyorlar. Audi bu tasarımında geniş yan desteklerle gelen spor koltuklar, uzatılabilir kalça kısmı yeri ve ayarlanabilir bel desteği opsiyonlarının yanında tüm bu özelliklerin hafızalama sistemini de sunuyor. Klima kontrollü koltuklarda ayrıca küçük fanlar yardımıyla ısıtma desteği de verilmiş ve böylece sürücü ve yolcuların her türlü iklim koşullarında da konforlu bir yolculuk geçirmeleri sağlanmış.

Ayrıca uzun yolculuklarda müşterileri memnun edecek bir diğer opsiyondan bahsedelim. Kayan merkez kol dayama yerinde artık priz ve depolama imkanı da bulacaksınız. Ayrıca daha fazla depolama gereksiniminiz olduğunda da ön koltukların altındaki geniş bölmeyi de içeren özel bir opsiyonel paket sizi bekliyor.

Bu otomobilde de Audi’nin cömert ve zengin koltuk kaplama tasarımları seçeneklerini görebiliyoruz. Standart Arcade kumaş koltuklardan deri ve Alcantara – Valcona derisine kadar geniş yelpazede birçok seçenek mevcut. Renk düzenlerine gelince seçenekler siyah, pale(solgun) gri, ay grisi, tarçın ve tarçın-bej ve birçok farklı kombinasyonlar mevcut.

Tavan döşemesi ise siyah, star silver ve linen bej ile sunulurken zemin döşemesinde siyah, quartz grisi ve kişniş bej renkleri mevcut. Döşemelerde ise standart olarak Mikrometalik platinyum, alüminyum ve 3 tip ahşap – koyu ceviz ağacı, açık dişbudak ağacı ve orta kahverengi defne yanında Şili’den bir çeşit ahşap tasarım seçenekleri de mevcut.

Şık malzemeler: lüks iç tasarım
Audi A5 Sportback iç tasarımı son derece iyi dizayn edilmiş. Zarif tasarım uygulamaları, muazzam ergonomikler, yüksek sınıf materyaller ve mükemmel işçilik ile birlikte genel olarak üstün bir armoni elde edilmiş. Gözyaşı biçimli krom çerçeveler 2 büyük göstergeyi ve ikincil göstergeleri zarif bir biçimde çerçeveliyor. Yüksek konumlandırılmış dahili monitör de standart olarak sunulurken 3 spoke deri tasarım spor direksiyon da oldukça ilgi çekici ve tasarımda kendine özel bir yer edinmiş.
Kapı tasarımları, kokpit tasarımı ve diğer bileşenler arasındaki uyum son derece iyi. Merkez konsol sürücüye doğru ergonomik bir biçimde yaklaştırılmış. Oldukça kullanışlı ve yarayışlı MMI işletim sistemi de bunuluyor. Sezgisel ve kolayca anlaşılabilir menü sistemi, geniş butonlar ve merkez kontrol topuzu orta bölümde son derece iyi pozisyonlandırılmış. Ortadaki bölümde oldukça geniş bir alan elde edilmiş. Geleneksek park freni yerine Audi artık bu otomobilde elektromekanik bir sistem kullanıyor ve bu sistem sadece küçük bir butonla idare edilebiliyor. Başlangıç yardımı fonksiyonu için düzenlenen kontrol butonu da ayrıca bu alanda yer alıyor.

Bagaj alanı da Audi A5 Sportback’in diğer güçlü yanlarından biri. Elektrik aktüatörlü açılıp kapanan bagaj bölümü de iç tasarımın izlerini taşıyor ve geniş iç hacminin yanı sıra kullanım kolaylığı ve tasarımı ile de dikkat çekiyor. Bağlantı yerlerinde kullanılan paslanmaz çelik malzeme ve bir metrelik genişliğinin yanı sıra 480 litrelik hacmi ile bagaj tasarımı son derece dikkat çekici olmuş. Arka koltukları yatırmanız durumunda da toplam bagaj hacmi 980 litreye ulaşabiliyor.

Pratik kullanım detaylarına baktığımızda da alışveriş çantaları, ağır malzemeler vs. asılması için standart çengeller yerleştirildiğini görebiliyoruz. Uzun bagaj bölümünü tamamen kapatan bir örtü sayesinde de meraklı bakışlardan kurtulabiliniyor.

Audi tüm bunların yanında opsiyonel olarak bir dizi ek çözümü de müşterileri ile paylaşıyor. Bunlardan biri arka koltuk arkalıkları arasındaki yükleme yeri sayesinde snowboard ve kayak takımlarının konulabilmesi için geliştirilen dekorasyon çözümü olarak gösterilebilir. Opsiyonel olarak çevirilebilen bir mat ile de kirli objelerin taşınması sırasında temizlik problemi çözümlenmiş. Bir tarafı velür, diğer tarafı su geçirmez malzeme ile bu sorunun üstesinden gelinmiş. Bagaj bölümü paketi ayrıca 12V priz, bir depolama ağı, bir kravat kayışı, çanta askıları ve bir bagaj ağını içeriyor.

Opsiyonel olarak eklenebilen bir treyler çekici ile birlikte Audi A5 Sportback 2.1 tona kadar yük taşıyabilecek durumda tasarlanmış. Tavan içinde kayak takımları, bagaj kutuları yanında bisiklet ve benzeri malzemeler de taşınabilecek şekilde tasarımlar mevcut.

Audi A5 Sportback

Motorlar
Audi tüm yukardaki yenilikler dışında ileri teknoloji bileşenlerini motorlar için de şüphesiz en ince ayrıntıları düşünerek uyguladı. Audi A5 Sportback üç TDI ve 2 FSI motorları ile ilk başta sunulacakken 2010 ortaları itibariyle üç ek motor seçeneği de model serisine eklenecek. Tüm motorlar son derece verimli ve dinamik performanslara sahip ve hepsi birbirinden seçkin ve özel. Audi’nin motorsporlarındaki başarısı bu motor felsefesini de zaten kanıtlıyor. Audi R8 FSI ve R10 TDI yarış otomobilleri Dünya’nın en ünlü organizasyonlarından biri olan Le Mans 24 Hours yarışlarında 8 ihtişamlı zafer kazanmışlardı.

Yol performanslarında ise bu otomobil motorlarına baktığımızda Audi’nin TDI’larının 20 yıldan bu yana verimlilikleriyle göz doldurduklarını söylememiz yanlış olmaz. Hiçbir güç ünitesi turboşarjlı ve dizel – direkt yakıt enjeksiyonlu bu düşük yakıt tüketimli motorların yanına yaklaşamıyor.

Audi A5 Sportback’deki 2.0 TDI standartları belirliyor. Dört silindirli ünite ortalama 100 kilometrede 5.2 litre yakıt tüketirken karbondioksit emisyonu ise kilometre başına 137 gram düzeylerinde. Güçlü motoru 2000 cc yer kaplarken 170 BG güç üretiyor ve 350Nm tork değerine sahip. Audi A5 Sportback duruştan 100 kilometre/saat hızına 8.7 saniyede çıkabiliyorken 228 km/sa maksimum hız değerine sahip.

2 litrelik dizel motoru gücü ön tekerleklere manüel transmisyon ile aktarıyor. Quattro sistemi ise sonbaharda hazır olacak. Ayrıca 2.0 TDI’nin diğer bir versiyonu da 143BG gücü yanında 320Nm tork değerine sahip. Ayrıca motor kademezsiz multitronic otomatik transmisyon ile de eşlenmiş.

2.0 TDI bir ileri teknoloji dizel motoru. Vantilatör kayışı sistemi, 2 balans şaftı ve bir kanat ucu kısma parçası ile vibrasyonlar azalması ile dikkat çekiyor. Çift kam milleri silindir kafasında 16 valfi harekete geçiriyor. Emme manifoldundaki değiştilebilir swirlerler havanın içeriye akışını yükleme ve motor hızına göre adapte ederler. Modern kontrol sistemi olan common rail enjeksiyon sistemi sayesinde de 1,800 bar gibi basınçalar elde edilebiliyor. Bu yüksek basınç sayesinde de yakıt en iyi şekilde buharlaşabiliyor ve muazzam bir karışım oranı elde edilebiliyor.

Audi A5 Sportback

Hassasiyet: Küçük enjeksiyon hacimleri
Enjektörler 8 portlu nozüllere sahipler ve piezo prensibine göre çalışıyorlar. Yüzlerce küçük seramik plateletler birbiri üzerine paketleniyorlar. Elektrik voltajı uygulandığında kristal yapılarını değiştiriyorlar ve plateletler hafifçe genişliyor ve hareketleri enjeksiyon iğnelerine gönderiliyor.

Enjektörler bir gramın binde birindan az enjekte oldukları bazı durumlarda bir – iki milisaniye içerisinde tekrar kapanıyorlar. 2.0 TDI motorunda iş döngüsü başına beş enjeksiyon bulunuyor. Böylece son derece iyi idare edilen silindir içi basınç artımı ve yumuşak yanma prosesleri elde ediliyor ve böylece motor akustiği de optimize edilmiş oluyor.

Turboşarjın da bu sistemde yeri unutulmamalı. Egzoz bölümündeki ayarlanabilir vanalar sayesinde armonik ve çevik tork gelişimi sağlanabiliyor. Motor düşük devirdeyken sürücü gaza sert bastığında bıcaklar birden sivriliyor. Türbin çarkı daha hızlı dönüyor, pompalanan temiz hava hacmi artıyor ve emme basıncı aniden gelişiyor ve kuvvetleniyor. Turboşarjdaki vibrasyonları da bir darbe sönümleyici azaltıyor.

Bu teknoloji ve özel piston geometrisi sayesinde 2.0 TDI 5,400 rpm gibi yüksek devirde redline görüyor ve 170BG güç üretebiliyorken yanma çemberlerindeki termodinamik bileşen ve değerlerinin gücü ortaya çıkıyor. Egzoz gazının %60’a kadarı yeniden dolaşıma katılabiliyor ve relatif olarak soğuk ve oksijence zayıf yanma sağlanıyor ve böylece düşük nitrojen oksit çiğ emisyonları elde ediliyor.
Egzoz gazı yeniden dolaşım sistemi özellikle efektif suğutma sağlıyor. Modeldeki tüm diper motorlar gibi Audi A5 Sportback 2.0 TDI ‘da Euro 5 standartlarına uygun üretilmiş durumda bulunuyor.

Sanat eseri: V6 TDI üniteleri
2 V6 TDI üniteleri de dizel motorların sanat eserleri olarak değerlendirilebilir. Yüce karakterleri, güçlü torkları ve üstün işletme davranışları ile bu motorlar sportifliklerinin yanında modernizmi ve zekayı temsil ediyorlar. Krank muhafazaları vermiküler grafit bazlı demirden yapılmış ve böylece son derece hafif ve güçlü bir yapı elde edilmiş. Krank mili kaynaklı iç sürtünmelerin azaltılması ile birlikte verimliliğin de belirgin derecede arttığı görülüyor. V6 TDI üniteleri aynı zamanda değişken geometrili turboşarjları, common rail piezo enjeksiyon sistemleri ve yüksek performanslı egzoz gazı yeniden dönüşüm sistemleri ile dikkat çekiyorlar.

2.7 litre motor 190 BG güç ve 400Nm torku 1,400 ve 3,250 rpm arasında elde ederken sadece 100 kilometrede 6.0 litre yakıt tüketimine sahip. 2 V6 TDI ünitelerinden küçüğü 2,698 santimetreküp hacmi ve önden çekişli – manuel transmisyon sistemi ile geliyor. Audi A5 Sportback bu sayede 8.2 saniyede 100 km/sa hızına çıkarken 235 km/sa maksimum hız değerine sahip. Multitronic opsiyonu ise bu sonbahar itibariyle aktif olacak.

2,967 santimetreküplük üç-litre motor ise 240 BG güç üretirken 1,500 – 3000 dev/dk. Arasında 500Nm tork değerine sahip. Duruştan 100 kilometre/saat hızına ise sadece 6.1 saniyede çıkabiliyor. Maksimum hız ise elektronik olarak 247 km/saat’e limitlenmiş. Serinin en üst modeli olan bu otomobil 100 kilometrede 6.6 litre yakıt tüketimine sahip. 7 vitesli S tronic sistem motor gücünü quattro sürekli dört çeker sistemine aktarıyor. Manüel vitesli bir sistem ise Sonbahar’da piyasaya sürülecek.

Audi A5 Sportback

Sanat eseri teknolojiler: Benzin yakıtlı motorlar
Audi A5 Sportback’in benzin yakıtlı motorları da diğerleri gibi sanat eseri olarak nitelendirilebilir. FSI direkt yakıt enjeksiyonu, valvelift’in değişken kontrolü için Audi valvelift sistemi ve 2.0 TFSI için turboşarj, onu diğerlerinden ayırıp sanat eseri haline getiren sebeplerden bir kaçı olarak gösterilebilir.
Audi, TFSI’de daha geliştirilmiş verimlilik için daha yüksek sıkıştırma değerleri kullanabilir. Paket şimdiye kadar 1.3 milyondan fazla alıcıyı, hatta uzmanları buna ikna etti. Sadece birkaç gün önce uluslar arası gazetecilerden oluşan bir jüri bu dört silindirli üniteyi sınıfında üst üste 5. defa “Yılın Motoru” seçerek onurlandırdılar.

Bu 2 litreli motorun birincil karakteristikleri şüphesiz ayarlanabilir giriş kam mili ve düşük vibrasyonlu çalışmayı sağlayan 2 balanslı şaft olarak gösterilebilir. 2.0 TFSI özellikle minimum sürtünmeyi sağlamak açısından biyel kolu yatağı ve silindirler konusunda geliştirildi. Yağ pompası da tüketimi de azaltacak şekilde 2 hızda ve hacimsel akış kontrolü altında çalışıyor.

2.0 TFSI aynı zamanda yakıt enjeksiyonunda da Audi teknolojisinin gücünü gösteriyor. 6 portlu nozüller yakıtı yanma çemberlerine 150 bar basınçta gönderiyorlar ve valflerinde verimli çalışmaları ile birlikte ortaya son derece verimliliği bulunan bir sistem çıkıyor. Turboşarj su soğutmalı ve türbin kanatları ve vanaları geliştirilmiş başlangıç performansı için modifiye edilmiş. İntercooler da aynı zamanda düşük ağırlığı ve boyutu ile yüksek verimlilik sağlıyor.

İki litre TFSI motordaki Audi valvelift sistemi de ihtiyaca göre egzoz valflerinin 2 kademeli olarak hareketini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlıyor. Böylece yanma çemberindeki kayıplar en aza inerken egzoz gazının turboşarja yönlenen optimum akışı da sağlanmış oluyor. Sürücü ise bu değişimi artan tork ve performans değerlerinin yanı sıra düşen yakıt tüketiminde hissedecek.

Audi 2.0 TFSI’de 1,984 cc 2 versiyon sunuyor. Daha güçlü olan versiyon 211 BG güç üretebilmesinin yanı sıra 350Nm tork değerine 1,500 – 4,200 dev/dakikada ulaşabiliyor. Çift kavramalı 7 vitesli S tronic transmisyon ve quattro sürekli dört çeker sistemi sayesinde de bu beş kapılı coupe duruştan 100 kilometre/saat hızına 6.6 saniyede ulaşabiliyor ve ayrıca da 241 kilometre/saat maksimum hız değerine sahip. Ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 7.4 litre seviyesinde. Yıl boyunca üç farklı varyant da piyasada olması bekleniyor: quattro dört çeker sürüş ve manüel transmisyonlu ve önden çekişli multitronic ya da 6 vitesli manüel transmisyonlu versiyonlar.

2.0 TFSI’nin ikinci versiyonu önden çekişli ve manüel ya da multitronic transmisyona sahip. Bu konfigürasyonda 2 litre motor 180 BG güç üretebiliyorken 1,500 ve 3,900 devirler arasında 320 Nm tork değerine sahip. Diğer küçük TFSI motoru ise 160 BG güç üretebiliyorken 1.8 litre üniteye sahip. Ön çekişli bu otomobilde multitronic sistem kullanılmış ve 2010 başlarında piyasada olması bekleniyor. Audi ayrıca 2010 itibariyle bir başka manüel versiyonu giriş düzeyi modeli olarak nispeten ucuz bir fiyatla meraklıları ile buluşturacak.

Audi A5 Sportback’de en güçlü motor olarak AVS kullanan 3.2 litre FSI’ı görüyoruz. Bu durumda valvelift kontrolörü giriş valflerini etkiliyor. Sistem geniş bir yelpazede giriş hava hacmini ayarlayabiliyor. Gaz kayıpları azaltılıyor ve verimlilik artıyor. Motorda tork ve güç artışı da meydana geliyor ve böylece daha uzun dişli oranları yakalanabilmesinin yanı sıra tüketimlerde düşmelerde görülüyor.

V6’nin karakteristiklerine baktığımızda 3,197 cc’lik motorunun kompakt boyutta ve hafif tasarımlı olduğunu görüyoruz. Krank yatağı alüminyum/silikon alaşımla üretilmiş. Otomobilin toplam ağırlığı ve aks yüklemelerinin dağılımı iyileştirilmiş. Diğer özelliklere baktığımızda ise değişken giriş manifoldunu, kam milleri için sürtünme optimizasyonlu kontrol zincirlerini ve yüksek verimlilikli yağ pompasını görüyoruz.

Gür sesli V6 265 BG güç üretebiliyor ve 3,000 -5,000 devirler arasında 330Nm tork üretebiliyor. S tronic ve quattro dört çeker sistemi de entegre edilmesiyle Audi A5 Sportback duruştan 100 kilometre/saat hızına 6.6 saniyede çıkabiliyor ve de maksimum hızı da 250 km/saate limitlenmiş. Ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 9.3 litre.

Reküperasyon: Enerji geri kazanım standartı
Audi modüler verimlilik platformundan gelen yeni teknolojileri A5 Sportback’te de kullanıyor. Tüm modeller de yavaşlama sırasında meydana gelen kinetik enerjiyi kullanan reküperasyon sistemi mevcut. Frenleme ve yavaşlama durumunda alternatör kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bataryada depolanmasını sağlıyor.

Bu beş kapılı sedan tekrar hızlandığında ise batarya enerjiyi geri besliyor. Böylece yakıt ekonomisi alternatörün üzerindeki yükün azalmasıyla sağlanıyor. Bunun yanında manüel transmisyonlu tüm modeller bir vites değişimi göstergesi ile geliyor ve böylece hangi vitesin ne zaman değiştirilmesi gerektiği önerisi ile kullanıcı optimal verimlilik için cesaretlendiriliyor.

Diğer 2.0 litre motorlar ve manüel transmisyon kombinasyonları standart olarak Audi’nin start-stop sistemi ile sunulmuş. Sürücü bir kavşağa ya da trafik ışığına geldiğinde vites kolu boştadır ve sürücünün ayağı debriyajdan çekilir ve sistemin kontrol ünitesi motoru durdurur.

Bir tepede ya da inişte, fren sistemi eğim %10’dan fazla olmadıkça fren basıncını sabit tutar. Güçlü bir starter motoru çabukça başlatır ve kullanıcı tamamen debriyajı serbest bırakır. Sürücü aracı vitese taktığında motor hızlanır ve sürücü debriyajı bırakır bırakmaz minimum çalışma hızı sağlanır.

Audi A5 Sportback

Güçlü batarya: En zorlu kış şartlarında dahi çalışır.
Start-stop sistemi özellikle en yoğun ekstrem durumlarda dahi çalışabilecek güçlü bir batarya ile birlikte çalışır. Sadece başlangıça motorun ısınması sırasında motor yağı, soğutucu ve iç ortam çabuk ısınması için batarya inaktif durumda olur. Sürücü istediği zaman start-stop sistemini kapatabilir.
Standartlaştırılmış sürüş döngüsünde start-stop sistemi 100 kilometrede 0.2 litre yakıt tasarrufu sağlar. Ayrıca kilometrede 5 gram karbondioksit de daha az çevreye salınmış olur. Verimlilikteki kazanç şehir trafiğinde daha çok ortaya çıkar. Ne kadar çok trafik ışığı varsa o kadar çok bu sistem daha efektif çalışacaktır. Bu senaryo da sistem etkisini en iyi şekilde gösterir.

Yeni start-stop sistemi, modüler verimlilik platformunda diğer bir yeni çözüm ile bağlantılandırılmıştır: Verimlilik programı ile sürücü bilgi sistemi. Bu sistem ile birlikte vites değişiklikleri göstergesi ve araçtaki elektrik akışının sürekli olarak analiz edilmesi durumları sisteme kazandırılmıştır. Eğer istenirse klimadan arka cam buz çözücüsüne kadar tüm bileşenlerin ayrı ayrı elektrik tüketimleri gösterilebilir. Sistem sürücüye önemli ipuçları da verir. Örneğin klima açıkken cam da açıksa sürücüyü camı kapatması doğrultusunda uyarır.

Aktarma organları
Audi, A5 Sportback için üç farklı transmisyon seçeneği sunuyor. 170 BG gücündeki 2.0 TDI ve 2.7 TDI, minimum sürtünme kuvvetleri ile dikkat çeken 6 vitesli transmisyon ile sunuluyor. 1.8 TFSI, 2.0 TFSI’nin her iki versiyonu ve 3.0 TDI’de manüel transmisyon kullanıyor.

Multitronic sürekli değişlen otomatik transmisyon ie sessiz ve yumuşak çalışması, verimliliği ve yakıt tüketimini düşüren dişli oranları ile dikkat çekiyor. Multitronic aynı zamanda sürüş zevkinin katlamak için 8 simüle edilmiş dişli oranlarıyla gelen bir sport ve bir manüel modu ile geliyor.
Multitronic modeller A5 Sportback’in piyasaya sürülmesini izleyen kısa bir sürede sunulacak. Bunlar 143 BG gücündeki 2.0 TDI, 1.8 TFSI ve 2.0 TFSI’nin her iki versiyonu da olacak.

2.0 TFSI quattro, 3.2 FSI quattro ve 3.0 TDI quattro 7 vitesli S tronic ile kombine edilmiş. İleri teknoloji çift kavrama transmisyon vitesleri sadece saniyenin yüzlerce biri değeri kadar sürede değiştirerek sürücüye çok büyük fayda sağlıyor. Yüksek verimliliği ve yedinci viteste uzun dişli oranı sayesinde de yakıt tüketiminde ciddi bir tasarruf elde ediliyor. Sürücü yedi vitesli S tronic sistemi otomatik ya da etkileşimli olarak veya istenirse direksiyon üzerindeki sviçten ayarlayabiliyor.

Yedi vitesli S tronic sistem 2 ayrı transmisyon sistemini kapsıyor ve 2 çok paletli kavramaları farklı viteslerde kontrol ederek entegre çalışmasını sağlıyor. Dış kavrama torku bir katı şaft yardımıyla 1, 3, 5 ve 7. Viteslerde dişli çarka iletiyor. İç kavrama ise torku katı şaft çevresinde devir yapan bir oyuk şaft ile 2, 4 ve 6. Viteslerde ve geri viteste dişli çarklara iletiyor.

Her iki transmisyon da sürekli olarak aktif durumda bulunuyor fakat sadece bir tanesi aynı anda motora bağlı durumda. Örneğin, sürücü 3. Viteste hızlandığı zaman 4. Vites zaten 2. Transmisyon yapısında hazırlanmış oluyor. Vites değişimi kavramaların değişmesiyle gerçekleşiyor. Kontrolörler ve hidrolik aktüatörlerin de içinde bulunduğu bir kompakt bloktan oluşan mekatronik sistem sıradışı bir şelilde son derece hassas çalışıyor.

Güç ise çıkış şaftından quattro sürekli dört çeker sistemi merkez diferansiyeline iki yönlü iletilebiliyor. Normalde spor karakteristikleri açısından güç akışının %60’ı arka diferansiyele, %40’ı ise ön diferansiyele aktarılıyor. Tekerlek kaymaya başladığında, mekanik merkez diferansiyel derhal ve otomatik olarak gücün büyük bölümünü yüksek bir çekiş gücüyle aksa aktarır.Gücün %85 kadarı arka tekerleklere aktarılabilirken ön tekerleklere de gücün %65’i aktarılabilir.

Audi, bu yılın sonu itibariyle bir manuel transmisyon ve quattro sistem ile kombine edilmiş 170 BG gücündeki 2.0 TDI ve 211 BG gücündeki 2.0 TFSI sunmayı planlarken 3.0 TDI quattro da aynı zamanda 6 vitesli manüel transmisyon ile piyasaya sürülecek.

Audi A5 Sportback

Her zamankinden daha dinamik: Yeni spor diferansiyel
Audi A5 Sportback ve quattro buluşması, opsiyonel bir teknoloji ile daha da geliştirilebilir. Yeni spor diferansiyel 3.0 TDI ve 3.2 FSI quattro için sunulacak.

Spor diferansiyel sayesinde tahrik gücü sürekli olarak değişken oranlarda arka tekerlekler arasında dağıtılabilir. Virajda hızlanma ya da yönlendirme sırasında torkun büyük bölümü dış tekerleğe gönderilir ve böylece virajın güvenli ve daha hızlı alınması sağlanır. Bu sistem 100 milisaniye altında bir reaksiyon zamanında gerçekleşir ve ESP stabilizasyon programından çok daha hızlıdır.

Spor diferansiyel, arka aks diferansiyelinin yeni bir türüdür. 3 dişli çarktan oluşan bir süperpozisyon dişlisi klasik bir diferansiyele sağ ve sol taraflarından eklenir ve tahrik milinden %10 daha hızlı döner. Şaft ve süperpozisyon dişlisi arasında güç bağlantısını sağlayan bir elektrohidrolik aktüatör tarafından da bir çok levhalı kavrama çalıştırılır.

Kavrama kapandığı zaman birleştirilmiş dişli diğer dişlilerden birine yüksek hızda kuvvet uygular. Ek tork da zaten karşılıklı dişlilerin diferansiyel aracılığıyla çalışması sonucu meydana gelir. Böylelikle torkun büyük bölümü bir tekerleğe iletilebilir. Tekerlekler arasındaki maksimum fark 1,800Nm olabilir.
Bu verimliliğin ve hızlı reaksiyon cevabının altında yatan sır özel Audi yönetim yazılımına dayanıyor. Kontrolör; viraj açısı, sapma açısı, yanal ivme, hız ve diğer bilgileri kullanarak her türlü sürüş koşuluna göre en uygun dağılımı en hızlı bir şekilde hesaplayıp uygulanmasını sağlıyor.

Opsiyonel sport diferansiyel aynı zamanda Audi drive select dinamik kontrol sistemine de integre ediliyor ve fonksiyonları sürücü isteğine göre düzenlenebiliyor. “Konfor” modunda sürüş güvenliği ve stabilizasyon ön plandayken “auto” modunda orta ayarlar, “dinamik” modda ise otomobil çevik ve kolay kontrol hedefli olarak yüklemelere karşı sportif sürüş koşulları elde ediliyor.

Şasi
Sportback, son teknolojilerin uygulandığı A5 serisi için hazırlanan şasiyi kullanıyor. Beş kapılı coupe sportif sürüş karakteristikleri, muazzam stabilizasyon ve çok iyi sürüş konforu ile öne çıkıyor. Audi A5 Sportback ayrıca virajları dönme yeteneği ve bu konudaki stabilizasyon durumu ile de son derece başarılı.

Bu güçlü yanların meydana gelmesinde birkaç önemli sebep sayılabilir. Bunlar içinden en önemlisi yüksek gövde rijitliğidir ki aks yüklemesinin dağılımı çok iyi balanslandırılmıştır. A5 serilerinin tümünde olduğu gibi ön aks Sportback’in ön tarafına olabildiğince uzak yerleştirilmiş. Böylece güç tahrik organları bileşenlerinin de farklı düzenlemeleri mümkün hale getirilmiş. Dingil pozisyonunu belirleyen diferansiyel, boylamasına yerleştirilen motorun arkasına direk olarak monte edilmiş ve böylece kavramanın ya da tork çeviricisinin önünde yer almış. Batarya ise daha iyi balans sağlanması açısından bagaj bölümüne alınmış.
Şasi bünyesinde bir çok teknolojiyi barındırıyor. Ön ve arka süspansiyonun tüm başlıca bileşenleri alüminyumdan yapılmış ve böylece istenmeyen fazla kütle durumu da bertaraf edilmiş. Ön tekerlekle beş bağlantılı bir aksa bağlanmış ve bu aks da üzerine gelen boylamasına ve yanal kuvvetleri çok iyi derecede absorbe edebiliyor.

Ön aks ve motor bir yardımcı şasiye bağlanmış ve bu da rijit olarak otomobilin ön bölümünde pozisyonlandırılmış. Yüksek rijitlik sayesinde yönlendirme kuvvetinin spontane jenerasyonu kolaylıkla sağlanabiliyor. Direksiyon kutusu biraz ileri ve düşük seviyede monte edilmiş ve yönlendirme komutlarını direk olarak tekerleklere en hızlı ve doğru şekilde iletebiliyor.

Hassas ve verimli: Yönlendirme
16.1:1 oranı ile kremayerli direksiyon son derece sportif karaktere sahip ve sürücüyü yol ile muazzam bir hassaslıkta birleştiriyor. Sistemin yeniden düzenlenmiş kanatlı pompası sadece anında gereken hidrolik enerjiyi sağlıyor. Hıza duyarlı servotronic sistem ise 211 BG gücündeki 2.0 TFSI ve V6 ile standart olarak geliyor.

Audi A5 Sportback, trapezoidal bağlantılı arka süspansiyone sahip ve aynı zamanda bir yardımcı şaseye bağlanmış. Geniş bagaj bölümü oluşturulması açısından da son derece kompakt bir yapıya sahip. Arka süspansiyon hem önden çekişli hem de quattro versiyonlarında aynı kullanılmış. Yaylar ve amortisörler ayrı bir şekilde dişli taşıyıcılarına yerleştirilerek yüksek sürüş konforu ve sportif hassasiyetin kombinasyonu sağlanmış.

Audi, istek üzerine bir de spor süspansiyon tasarladı. Üç farklı versiyon sunuldu. Bunlardan biri kontrollü ya da kontrolsüz amortisörlerle gelen gergin setup ve diğeri de gövdeyi 10 milimetre alçaltan S line spor süspansiyon.

Audi A5 Sportback, her türlü koşulda hassas ve güvenli çalışabilecek büyük ve güçlü frenlere sahip. 2.0 TDI ve 180 BG gücündeki 2.0 TFSI önde 314 milimetre ve arkada da 300 milimetre disklere sahip. Ön diskler özellikle fren sırasında çabukça yayılan ısıda etkili: 2 sürtünme halkası yüzlerce küçük metal küplerle bağlanmış ve çok kısa sürede büyük hacimde havayla soğutulabiliyor.

V6 motorlarla gelen modeller ve 211 BG gücündeki 2.0 TFSI 320 milimetre çapındaki ön disklerle piyasaya sürülüyor. Kaliperler kompozit melzemelerden üretilmiş. Piston yatağı alüminyumdan yapılmış ve ısıyı çok iyi derecede gideriyor. Hafif tasarım fren kaliperleri ise son derece sert, diskler ve kaplama levhaları da aynı zamanda çok hafif.

Audi A5 Sportback, standart 7.5 J x 17 6 parmaklıklı işlenmiş alaşım tekerlekler ile 225/50 lastikleri kullanıyor. 2 ek 17 inç tekerlek, dört 18 inç tekerlekler, iç 19 inç tekerlekler ve biri de Audi A5 Sportback özel tasarımı olmak üzere farklı seçenekler mevcut. Serinin en üst modeli 9 J x 20 yedi çift parmaklıklı tekerlekler ile 265/30 lastikleri kullanıyor. Audi A5 Sportback’in tüm versiyonları bir lastik basıncı izleme ekranı ile birlikte sunuluyor.

Audi A5 Sportback’in önden çekişli versiyonları Audi’nin yeni bir teknolojisi ile sunuluyor: A5 Coupe ve Cabriolet’ten gelen yüksek verimlilikli ESP stabilizasyon programının en son jenerasyonu artık bir de yeni diferansiyel kilidi içeriyor. Sistem bir mekanik kilitleme diferansiyeli gibi çalışıyor. Böylece zaten çevik olan sürüş karakteristikleri, dışa doğru çekme kuvvetinin iyileştirilmesi ve çekiş gücünün arttırılması ile daha da iyi hale geliyor. Yeni bu fonksiyon ile birlikte sürüş karakteristiklerinin virajlarda yüksek yükleme durumlarında ve farklı ıslak, kuru zeminlerde çok daha iyileştiği görülebiliyor. Sürücüler bu sistem sayesinde artık çok daha yüksek çekiş gücü yanında stabilizasyona da sahip olacaklar. Virajlardaki çekiş gücü de ek olarak arttırılmış. Otomobil daha az yönlendirme eforuyla yönlendirilebilecek.

Bu avantajlar her hangi bir ek bileşen eklenmeden ve herhangi bir ağırlık artışı olmadan, ESP yazılımının çok yönlülüğü sayesinde gerçekleşti.

Bu sistemler sayesinde Audi A5 Sportback virajlarda çok daha sessiz ve rahat dönüşünü tamamlamasının yanı sıra dar açılı virajlarda da çok daha güvenli ve ivmeli bir şekilde hızlanabilecek. Otomobilin yol davranışı her zamankinden daha hassas, daha çevik daha stabil olacak ve sürücü de bunu fazlasıyla hissedecek. Yeni sistem sürüş güvenliği seviyesinde de önemli artılara sahip.

Audi A5 Sportback

En son teknoloji: Audi drive select
Audi A5 Sportback kullanıcıları opsiyonel olarak Audi’nin en son teknolojilerinden birine de sahip olabilecekler: Audi drive select dinamik kontrol sistemi. Bu sistem ile birlikte sürücü, sürüş dinamikleri ile ilgili tüm bileşenlere kolayca erişebilecek ve kendi isteğine göre ayarlayabilecek. Tüm bu fonksiyonlar 3 farklı modda sunuluyor: “konfor”, “otomatik” ve “dinamik”.
Eğer MMI navigasyon sistemi kurulu ise bir de dördüncü mod aktif olacak: “kişisel”. Bu mod sayesinde sürücü özgür bir şekilde istediği gibi kendi custom ayarlarını en hassas parametreler ile birlikte otomobiline uygulayabilecek.
Audi drive select sistemi motorun gaz cevabı karakteristiklerine, yedi vitesli S tronic sisteminin vites değiştirme noktalarına ve servotronic yönlendirme sistemine etki edebiliyor. Sistemin modüler yapısı ile diğer üç teknoloji de kombine edilebiliyor: Spor diferansiyel, adaptif amortisör kontrolü ve dinamik yönlendirme.

Elektronik amortisörler CDC(sürekli amortisör kontrolü) amortisörleri kullanıyor. Bunlardaki elektromanyetik olarak aktifleştirilen valfler, farklı boyutlarda ağızlarının açılmasıyla iç ve dış tüpler arasındaki hidrolik akışkanın kontrolünü gerçekleştiriyorlar. Geniş ve enine kesit yapı sayesinde son derece yumuşak amortisör karakteristikleri elde edilebiliyor ve küçük ve enine kesit yapı ile de gergin karakteristikler elde ediliyor. Hızlı bir kontrolör vasıtası ile 14 sensörden gelen veriler işleniyor ve tekerlek başına optimal sönümleme çok kısa aralıklarla sağlanıyor: Saniyede 1,000 defa.

Dinamik yönlendirme: Herzaman en uygun oranlar
Dinamik yönlendirme, Audi’den bir diğer çarpıcı teknoloji örneği. Dinamik yönlendirme sayesinde yönlendirme oranı, sürüş hızı ve Audi drive select modu fonksiyonu olarak %100’e yakın bir değerde değiştirilebiliyor. Sistemin kalbi direksiyon miline entegre edilen bir süperpozisyon dişlisine dayanıyor ve bu dişli de bir elektrik motoru tarafından çalıştırılıyor. Armonik sürüş olarak bilinen düşük sürtünmeli ünite kompakt ve hafif olmasının yanı sıra çalışması çok kolay ve hassas. Muazzam miktarlarda tork değerini çok verimli bir şekilde iletebiliyor.

Düşük hızlarda sistem olabildiğince direkt çalışıyor ve basınç da oldukça yüksek, böylelikle park etmek de çok kolaylaşıyor. Ortalama otoyol hızlarında ise sistem çok daha az direkt çalışıyor ve daha az güç desteği sağlıyor. Üst hızlarda ise indirekt yönlendirme oranı ve düşük düzey güç desteği sağlanarak istikrarlı çekiş gücü elde ediliyor.

Dinamik yönlendirme, sportif karakteri ve sürüş güvenliğini maksimize etmek için ESP stabilizasyon programı ile birlikte çalışıyor. Böylelikle yönlendirme düzeltmeleri çok daha kısa sürede yapılırken fren sisteminin ihtiyaç duyduğu basınç daha kısa sürede sağlanarak fren aksiyonları çok daha başarılı ve hızlı gerçekleşiyor. Ayrıca, çok daha hızlı ve akıcı bir sürüş elde edilebiliyor. Dinamik yönlendirme ile dışa çekme kuvvetinin olumsuz etkileri de bertaraf edilerek olumsuz yüzeylerde yüksek stabilizasyon ve güvenlik sağlanabiliyor.

Ekipmanlar ve döşeme
Audi, A5 Sportback’i bir niş modeli olarak tasarlamadı fakat beklentileri doğal olarak yüksek. Tüm yukarıda sayılan güçlü nitelikleri ve oldukça rekabetçi satış fiyatlarını gördüğünüzde eminiz siz de realistik bir bakış açısıyla öyle düşüneceksiniz. 170 BG gücündeki model sadece 36,050 euro fiyatında ve 2010’da satışa sunulacak 1.8 TFSI ise yeni giriş düzeyi modeli olarak A5 ailesinde çok daha uygun bir fiyatta yer alacak.

Audi A5 Sportback’in bu temel versiyonu da halihazırada çok cömertçe tasarlanmış. Bu versiyon 17 inç alaşım tekerlekler, basınç izleme ekranı, katlanabilir arka koltuklar, kolay kullanımlı ve yüksek verimlilikli deluxe klima sistemi, deri spor direksiyon ve CD oynatıcılı – 8 hoparlörlü chorus ses sistemi ile sunuluyor.
Diğer güzel özelliklerin bir kısmı da standart ekipmanlar dışında gözümüze çarpmaya devam ediyor. Elektromekanik park freni, altı hava yastığı, kayış gergisi ve güç limitörü, Isofix çocuk koltuk hazırlama, frene enerjisinin geri kazanımı için reküperasyon sistemi, sis farları, ısıtmalı ve güç ayarlı dış aynalar, dört power canlar ve servis bilgilerini hafızasında depolayan yetenekli kontak anahtarı bu özellikleri oluşturuyor.

2.0 TDI ve manüel transmisyonlu 2.0 TFSI’de zaten varolan yüksek verimliliği arttırmak için özel teknolojiler kullanılıyor. Şehir trafiğinde yakıt giderlerini azaltan start-stop sistemi ve verimlilik programı ile gelen sürücü bilgi sistemi bunlara güzel birer örnek.
Daha iyi dinamikler ve çekiş gücü için Audi A5 Sportback önden çekişli modellerde ESP stabilizasyon programına bir de yeni elektronik diferansiyel kilit eklenmiş.
190 BG’den yüksek güçlü modellerde standart olarak 2 önemli teknik modül daha bulunuyor: Servotronic yönlendirme sayesinde yönlendirme otomatik olarak sürüş hızı ile etkileşiyor ve ikincisi de arka farlar ve gündüz farlarında xenon plus farlar, LED’ler ile kombine edilmiş.

Bu standart düzey üstün ekipmanlara ek olarak Audi aynı zamanda bu beş kapılı coupe’ye lüks öğeleri bahşeden bir çok opsiyon da sunuyor: Adaptif farlar dinamik viraj farları ile xenon farları tamamlıyor. Yüksek hüzme desteği otomatik olarak düşük ve yüksek hüzmeler arası seçim yapabiliyor. Uygun anahtar ceket cebinde dururken kapılar radyo ile açılabiliyor ve otomobil bir butona basarak çalıştırılabiliyor. Başlangıç asist fonksiyonuna elektromekanik park freni, deluxe otomatik klima gibi sıcaklığı üç farklı zonda ayarlayabilen sistemler de eklenmiş.

Diğer ilgi çekici opsiyonlara baktığımızda arkada yan hava yastıklarını, bir ışık ve yağmur sensörünü, discreet lambalarla iç ortam aydınlatma paketini, destek ısıtma sistemi ve alarm sistemini görüyoruz. Şasiye gelince, program; Audi drive select sistemi, quattro sürekli dört çeker sistemi için spor diferansiyel(en güçlü iki V6 için), amortisör kontrollü spor süspansiyon ve diğer iki konvansiyonel spor süspansiyon sistemleri ile tamamlanmış. Tekerlekler 17, 18, 19 ve 20 inç boyutlarında.

Radar and kamera: destek sistemleri
geniş yelpazede seçenekleri bulunan yenilikçi destek sistemleri ile sürüş karakteristikleri artık çok daha rahatlatıcı, daha kontrollü ve güvenli. Adaptif hız kontrol düzeni(cruise control) ile eşlenmiş Audi frenleme koruması radar teknolojisini kullanarak öndeki otomobil ile mesafeyi ayarlıyor. Entegre Audi grenleme koruması ile de muhtemel çarpışmalar gözlenerek sürücü uyarılıyor. Audi side asist ile birlikte ise radar bu kez güvenli şerit değiştirmek için kullanılıyor. Audi şerit desteği sayesinde de entegre kamera sürekli yolu gözlüyor ve otomobilin şeridinde kalması sağlanıyor. Audi gelişmiş park sistemi sayesinde de bir arka görüşlü kamera ile monitöre otomobilin arka taraf görüntüsü veriliyor.

Audi aynı zamanda multimedya teknolojisinin de en futuristik ve çekici bileşenlerini kullanıcıları ile buluşturuyor. CD ile concert radio’da hafıza kartı sayesinde müzik dosyaları depolanabiliyor ve MP3 oynatıcıların bağlanması için de AUX girişi mevcut. 6.5 inçlik renkli gösterge ve sekiz hoparlör ile paket tamamlanmış. Symphony radio’da ise altı disklik CD değiştiricisi mevcut.

Ses sistemlerinin üzerinde pozisyonlandırılan sanat eseri MMI navigasyon ve MMI navigasyon plus sistemleri de dikkat çekiyor. Daha küçük modelinde DVD’den veriler okunabiliyor, renkli ekrana sahip ve ses kontrolünün yanı sıra hafıza kartları için de slot bulunuyor. İstendiği takdirde bu aygıt bir dijital radyo alıcısı, bir CD değiştiricisi, cep telefonları için bir yüksek performanslı bluetooth bağlantısı ve iPod’la tam uyumlu bir arayüz olarak güncellenebiliyor. Aynı zamanda gösterge panelinin merkezine monte edilmiş bir renkli ekran da sunulmuş.

Serinin en üst versiyonu MMI navigation plus tam anlamıyla bir ileri teknoloji medya merkezi. Yüksek çözünürlüklü yedi inç ekranında harita konvansiyonel ya da topoğrafik olarak gösterilebilirken şehir modellemeleri ve ilgili yerler de 3D olarak görünüyor. 40 GB boyutundaki harddisk sayesinde de harita verileri, müzik dosyaları ve kullanıcıların kontak kişileri depolanabiliyor. Ses giriş sistemi bir çok kelimeyi rahatça tanıyabiliyor. Radyo modüşü çoklu alıcıya sahip ve audi ve video DVD’leri için de oynatıcı mevcut. Tüm bu özelliklere erişim de özel bir joystick fonksiyonu ile MMI kontrol ünitesi için tasarlanmış.
Analog/dijital TV alıcısı gibi bir çok yüksek kaliteli genişleme paketleri de MMI navigation plus için düşünülmüş. Örneğin lüks müzik sistemi Bang&Olufsen ile birlikte A5 Sportback tam anlamıyla bir konser salonuna dönüşüyor. 505 watt – 10 kanal amfi, 14 yüksek performanslı hoparlörlerle hayat buluyor.
Diğer bir üstün özellik de Bluetooth araç telefonu. Eğer telefon SIM Erişim Profil standardını kabul ediyorsa radyo bağlantısı ile kart verilerine erişilebiliyor.

Dinamik görünüm: S line paketleri
Audi, sportif zevk düşkünleri için iki adet S serisi paketlerini satışa çıkartıyor. S serisi spor paketi sert süspansiyon setup’ını, alçak gövdeyi ve büyük tekerlekleri içeriyor. İç ortam ekstralarında ise kumaş ve deri spor koltuklar, özel deri spor direksiyon, deri vites kolu topuzu, alüminyum işlemeler ve renk düzenli zemin matları yeralıyor. S serisi ile tamponlar, kapı eşik döşemeleri ve bir çok iç bileşen de güzelleşiyor. Monza Silver dış ortam boyası ve Misano Kırmızısı da S line spor paketinde meraklıları ile buluşuyor.
Audi iç ortam paketi yanında S line dış ortam paketini de alternatif olarak ya da spor paketine ek olarak sunuyor. Bu paketin en önemli bileşenleri olarak eşsiz tamponları ve yan hava girişlerinin, difüzör ve egzoz borularının tasarımı olarak gösterilebilir. Yan eşik döşemeleri gövde renginde boyanmış ve S line rozeti kendini kapı eşik döşemesinde ve ön tamponlar civarında gösteriyor.

SUNULAN FİYATLAR (ALMANYA PAZARI):
6 vitesli manüel transmisyon 2.0 TDI 36,050 euro
6 vitesli manüel transmisyon 2.7 TDI 39,300 euro
7 vitesli S tronic 3.0 TDI quattro 47,950 euro
6 vitesli manüel transmisyon 2.0 TFSI (132 kW / 180 hp) 33,650 euro
7 vitesli S tronic 2.0 TFSI (155 kW / 211 hp) quattro 
42,150 euro
S tronic 3.2 FSI quattro 47,000 euro