2011 Lamborghini Murcielago

Lamborghini’nin yeni piyasaya sunduğu LP670-4 SV ile birlikte, Reventon Roadster’in de piyasada sözü geçmesine rağmen bunun Murcielago platformunun son aşaması olduğu düşünülüyordu. Otomobilin yeni versiyonunun test versiyonlarının Sant’agata ve Almanya Nurburgring’de dolaştığını görmeniz sizi şaşırtmasın. Emin olun ki bu konuda çok ciddi gelişmeler var.

Fakat, bu yeni Lamborghini’yi çok dişli rakipler bekliyor. Ferrari, McLaren ve Aston Martin gibi rakip firmalar da yeni supercar modelleri ile Lamboghini ile kıyasıya bir yarışa girecekler. Bu yeni otomobilin en son teknik detaylarını bilemiyoruz fakat casus fotoğraflarından ve diğer Avrupa’dan gelen haberleri düşünürsek birkaç belli başlı özelliği tahmin etmemiz zor olmayacaktır.

2011 Lamborghini Murcielago

Murcielago’nun en büyük değişikliklerinden biri de karbon fiber bodyshellde olduğu gibi Audi R8’in alüminyum spaceframe şasisini kullanması olarak gösterilebilir. Bunun anlamı da şudur: Yeni model Murcielago orta düzey motor yerleşimini koruyacak fakat çok daha hafif olacak.

Diğer alınan duyumlara göre de yeni otomobilin dingil açıklığının Murcielago’ya benzer olacağı düşünülüyor. Bunun yanında, tampon tasarımları da gördüğümüz kadarıyla biraz daha geniş tasarıma sahip.

Test otomobilinde her tekerleğe farklı kuvvetlerin ve torkların etkisini gözlemlemek üzere RoaDyn test modülü kullanılmış. Böylece mühendislere otomobildeki her türlü sürüş karakteristikleri üzerinde en hassas ayarları yapma şansı tanınmış.

2011 Lamborghini Murcielago

Büyük yapılı V-12 motorun otomobilde yine kullanılmasına kesin gözüyle bakılırken direkt enjeksiyon sisteminin de yakıt verimliliğini hissedilir şekilde iyileştireceği öngörülüyor. Ayrıca devir aralıklarındaki iyileşme sayesinde de mühendisler beygir gücü artışına gitmeden güç artışı elde edebilecekler.

670 beygir gücünde ve 487 pound-feet tork değerindeki son Murcielago LP670-4 SV bize az çok bizi neler beklediğini gösterse de halen bazı noktalar açıklığa kavuşmuş değil. Ek olarak bir çift kavrama transmisyon sistemi sayesinde de gücün dört tekerleğe iletilmesinde iyileştirmeler görüyoruz.

Bu otomobil belki de hibrit güç tahrik mekanizması ve yakıt tasarrufu sağlayan motor stop-start sistemi ve fren-enerji rejenerasyon teknolojileri kullanan ilk Lamborghini olacak. CEO Stephan Winkelmann zaten 2015 yılı itibariyle bir hibrit Lamborghini’den bahsetmişti. Bu yeni supercar’ın ise 2012’de piyasaya sunularak ilk yeşil Lambo olması bekleniyor.