Audi R8 Sport

31 Aralık 1969 itibariyle BMW ’nin CSL ürün gamındaki başarıları ve süreç içerisinde M3 atağı yanında Mercedes Benz’in de piyasadaki gücü ile birlikte diğer Alman devi Audi’nin büyük bir rekabete gireceği aşikardı. Audi, yakın zamanda bazı standart üretim modellerinin spor versiyonlarını da meraklıları ile buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuda Audi quattro araştırma – geliştirme şefi Stefan Reil, R8’in bir hafif tasarım supercar versiyonunun müjdesini verdi.

Audi R8 Sport

Halen çalışmaların sürmesine rağmen yeni otomobilin R8’in yüksek performanslı RS versiyonu veya R8 V-12 TDI’mı olacağı henüz tam olarak netlik kazanmadı fakat daha küçük versiyon TT gibi bu yeni Audi’nin de R8’in sportif türevi olarak düşünüldüğü tahmin edilebilir. Tabii ki bu durum Audi’nin ilk kez karşılaştığı bir proje değil. 2005’e döndüğümüzde Audi’nin bir önceki jenerasyon TT’ye son noktayı koymak üzere bir limited edition TT quattro Sport ürettiğini görebiliriz.

Audi R8 Sport

Otomobil, standart modele göre biraz daha kuvvetli olacak ve çok daha iyi süspansiyon sistemine, daha özenli bir iç tasarma ve Recaro koltuklara sahip olacak.

Son derece gizemli görünüme sahip prototipinden gördüğümüz kadarıyla Almanya yollarında boy gösteren otomobilde daha büyük tasarımlı arka kanatın varlığı gözümüze çarpıyor. Ayrıca ön tampon tasarımı da değişmiş ve otomobilde daha büyük çaplı frenler kullanılmış. Daha fazla ayrıntı göremiyoruz fakat açıkçası güç değeri olarak standart R8 V-10’un 525 BG gücündeki motorundan daha aşağı bir güç beklenmiyor.