Autoshow: Audi Q5, A4 Avant 'a karşı

Audi’nin yeni SUV’u birçok modelin yaşam alanına giriyor. Audi Q5 ’in asıl rakipleri BMW X3 ve Mercedes GLK olsa da, Audi A4 Avant da etkilenebilir. Neticede bu elit station, hem aynı derecede yetenekli ve imaj sahibi, hem de Q5 ile aynı teknolojileri kullanıyor.

Ingolstadt’ta yeni Q5’in fotoğraflarını çekerken, tesadüfen orada olan Jochen Scröder ile karşılaştık: “ Ben de binebilir miyim? Bir sonraki otomobilimde daha yüksekte oturmak istiyorum. Çünkü binişler daha kolay oluyor. Sonuçta gençleşmiyoruz!”. Yüzünde hafif bir tebessüm olan 51 yaşındaki bu ziyaretçimiz, pazarlama işinde olduğundan yılda en azından 50 bin km yol yaptığını ve bir Audi A6 Avant kullandığını sözlerine ekliyor. Leasing sözleşmesinin sonunda Jochen, otomobilini değiştirmeyi düşünüyor.

Autoshow: Audi Q5, A4 Avant 'a karşı

Bu Audi fanatiğiyle karşılaşmış olmamız hoş bir rastlantı. Ancak Jochen’in potansiyel bir Audi Q5 müşterisi olması kesinlikle bir tesadüf değil. Audi’nin ikincisi SUV’unun BMW X5, Mercedes GLK veya Volvo XC60’tan müşteri çalacağı kesin. Ancak sonbahar aylarında piyasaya çıktığında Q5, ilginç bir ikileme de neden olabilir: Audi A4 Avant mı yoksa Q5 mi? Acaba bu SUV, başarısını kanıtlamış bu stationdan gerçekten daha iyi mi?

Müşteriler bu soruları yöneltmekle kesinlikle haklı olacaklar, çünkü Q5’in Quattro adlı 4*4 sistemi de dahil olmak üzere tüm teknolojileri A4 Avant’tan alınmış. Hatta 2.81 m’lik dingil mesafeleri bile aynı. Bu teknolojik unsurların üzerine Audi, tamamen farklı iki otomobil inşa etmiş. Q5’in uzunluğu yaklaşık 7 cm daha kısa ama yüksekliği21 cm gibi hatırı sayılır derecede fazla. Bu durum, daha fazla sac, daha fazla ağırlık (+210kg)ve daha yüksek yakıt tüketimi anlamına geliyor. Ancak Jochen’in çok istediği şeyi de sağlıyor: Yüksekte ve stresten uzak oturma pozisyonunun sağladığı keyif.

Autoshow: Audi Q5, A4 Avant 'a karşı

SUV’un burdaki anlamı, günlük stresten uzakta olmak

Sayılara dökmek gerekirse Q5 sürücüsü, A4 Avant’tan 19.5 cm daha yüksekte oturuyor. Aracın zemin döşemesinden 48 cm yukarıda olan koltuk minderi, dizlerinizin konforlu şekilde kırılmasına izin veriyor.

Iç mekana geçildiğinde, Audi’nin tanıdık ve güvenilir atmosferi karşımıza çıkıyor: Otomobil dünyasının en iyilerinden biri. Ileri teknoloji ürünü, asil ve ergonomik bir soğukluğun hakim olduğu iç mekanda, şalterler, düğmeler, kollar, yuvarlak göstergeler, yani her şey A4’tekiyle aynı. Sadece orta konsol daha dik ve yüksek bir şekilde tasarlanmış. Q5’ten inip A4’e binen biri, sportif bir coupenin alçak koltuklarına ‘düşmüş’ gibi hissediyor. Jochen ne demişti? “Her gün gençleşmiyoruz!” Doğru, değil mi?

Autoshow: Audi Q5, A4 Avant 'a karşı

Q5’in verdiği iç mekan genişliği hissi A4 ile aynı ve buna arka koltuk sırası dahil. Arka koltukların 10 cm ileri-geri kaydırılabilmesi ve ön yolcu koltuğunun yatırılabilmesi için SUV için birer avantaj. Böylesi pratik özellikler, Avant’ın opsiyon listesine bile yer almıyor.

SUV’un bagaj kapağı daha yükseğe açılıyor ve yükselme eşiği daha yüksek, Q5’in 540’lik bagajı (maksimum 1560 lt), Avant’a gore (490-1430lt) bir valiz daha fazla taşıyabilmesini sağlıyor.

Autoshow: Audi Q5, A4 Avant 'a karşı

Acaba bu durum Avant müşterilerini rahatsız eder mi? Büyük ihtimalle etmez. Neticede Avant, sadece yük taşıma amaçlı satın alınan bir station değil, bir lifestyle aracı. Bunun dışında A4 Avant’ta, farklı şanzıman ve motor (güçleri 120-265 HP arasında 7 adet) seçeneklerinin yanında, Q5’te bulunmayan bir önemli seçenek daha sunuluyor: Önden çekiş. Gücün sadece iki tekerleğe aktarılması, ağırlık, maliyet, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarında tasarruf sağlıyor. Acaba Audi, Q5’in iki tekerlekten çekişli versiyonunu üretmeye ne zaman cesaret edecek? Neticede Mercedes, GLK’de iki tekerlekten çekiş seçeneği sunacağını açıkladı. Peki ama Q5’in sahip olduğu ama A4’te olmayan özellikler yok mu? Tabi ki var. Örneğin 2.4 tonluk yüksek römork kapasitesi, standart olarak sunulan yokuş iniş asistanı, tavan yüküne gore ayar yapabilen bir ESP ve mıcırlı zeminleri tanıyabilen bir ABS sistemi. Ancak bir gerçeği de unutmamak gerekiyor: Q5’in gireceği en ağır arazi koşulu büyük ihtimalle at çiftliğinin çamurlu zemini olacaktır.

Audi Q5, ekim ayında Avrupa’da biri benzinli ( 2.0 Turbo,211 HP) ve ikisi dizel (2.0 lt 170 HP’lik 4 silindirli ve 3.0 lt 240 HP’lik V6 ) olmak üzere 3 motor seçeneğiyle piyasaya çıkacak. Daha zayıf motorlar ise daha sonra seçeneklere katılacak. Daha güçlü olacak seçeneklerde ise her şey mümkün, 425 HP’lik V8 bile.

A4 Avant’taki gibi Q5’te de müşteriler, neredeyse sonsuzmuş gibi duran opsiyon listesinden seçim yapabilecek: 20 inçe kadar jantlar, navigasyon ve ses sistemleri, cam tavan, elektrikli açılan bagaj kapağı… Q5’in Almanya’da başlangıç fiyatının 39 bin Euro civarında olması bekleniyor. Buna gore Q5, aynı motor ve donanıma sahip bir A4 Avant’tan ( henüz Quattro seçeneği yok ) yaklaşık 5 bin Euro daha pahalıya satılacak.

Sonuç olarak burada da ana belirleyici faktör bütçe olacak. Neticede Audi’nin yeni SUV’unun hem yüksekliği hem de fiyatı daha fazla.

Aynı teknolojileri kullanıyor olmalarına rağmen Q5 ve A4 Avant, çok farklı karakterlere sahip iki otomobil: Bir tarafta sportif dinamizme ve çok daha fazla seçeneğe sahip elit bir station, diğer tarafta ise daha pratik özellikler sunan yüksek bir SUV. Buna rağmen bu iki Audi modeli, birbirine rakip. Beğeni ve talepler farklı olabilir ama konu fiyat ve tutumluluk olduğunda ilk seçeneğin A4 olması gerekiyor.