7

Alında Konsept model 2014 kasımda tanıtıldı ama model o kadar beğenildi ki yeni A8 ve A7nin bu modelden ilham alınarak üretilmesi kararlaştırıldı, Audinin gelecek 5 yıllık yeni model tasarımı bu modelden ilham alacak, Yeni A4 ve Q7de de bu modelin izleri rahtalıkla görülebiliyor. Modelin teknolojisi, güç, konfor ve verimliliği de birleştiriyor. 4.0 TFSI motor, 605 HP güç, 750 Nm tork üretiyor ve otomobili kalkıştan 100 km/s hıza 3.7 saniyede ulaşıyor. Dinamik dört teker direksiyon sisteminde arka tekerler beş dereceye kadar açı yaparak sürüş sırasında yol tutuşu daha üst noktalara çıkarıyor. prologue konsepti; 5.10 m uzunluğu, 2.94 m aks aralığı, 1.95 m eni ve 1.39 m yüksekliğiyle mevcut A8’e kıyasla daha kısa ve daha düz. Ön alt kısmında göze çarpan özellik, otomobilin tasarım yapısıyla bütünleştirilen dört halkayı üzerinde taşıyan tek ızgara. Geniş radyatör ızgarası, çok daha genişletilmiş ve bugün üretilen modellere kıyasla daha alçak bir noktaya yerleştirilmiş. Audi prologue’un farklı malzemelerin kullanıldığı gövdesinin geniş alanlarında alüminyum ve ultra güçlü çelik yer alıyor. Camların çerçevesi mat ve cilalanmış alüminyum eşik çizgilerinden oluşuyor. Tavanın arka çıkıntısında pencere çerçevesi, sert alüminyum yüzeyine geçiş yapıyor ve buradaki işçilik Audi’nin el işçiliği düzeyindeki üretim kalitesini ortaya koyarken, C sütunlarına rağmen camların daha da alçak durmasını sağlıyor. Konsept modelin arka bölümü de tüm tabuları yıkıyor. Sürüş yönüyle aynı açıda tasarlanan arka bölüm, lüks bir yatın ön ve arka görüntüsünü anımsatırken, arka panel ile çamurluk arasındaki orak biçimindeki ek yeri dinamizmi vurguluyor. otomobilin geniş iç mekânı, konsept modelin lüks bir sedan olduğunu hatırlatıyor. Bu dört koltuklu coupe, yolcularını zarif bir misafirperverlikle karşılıyor. Yenilikçi akıllı yazılım programı “butler” (uşak), yolcuları akıllı telefonlarından tanıyor ve hem koltukları hem de klima kontrol sistemini yolcuların tercihlerine göre ayarlıyor. Sistem ayrıca sahibinin tercihlerine göre müzik ve rota planlama önerileri de yapıyor.

 

1

Audi telefon kutusunun daha da gelişmiş versiyonu olan Easy Slot sistemi, orta konsolun kapaklarının altında yer alıyor. Özel bir mekanizma yolcuların akıllı telefonlarını aracın bilgi-eğlence sistemine bağlıyor ve telefonları şarj ediyor. Baştan aşağı yenilenen görüntüleme ve kontrol konsepti, bu şık tasarım yapısının içine yerleştirilmiş. Gösterge panelinin ön cephesi boydan boya, üzerinde üç dokunmatik ekran yer alan bir ekran yüzeyi olarak 

2    6 tasarlanmış. Sürücüye göre ayarlanan ve direksiyonun hemen solunda yer alan ekran, aydınlatma ve sürüş asistan sistemlerini kontrol etmek için kullanılıyor. Yine sürücüye göre ayarlanan ve sağda yer alan kontrol ünitesinde de medya fonksiyonları bulunuyor. Ön koltukta oturan yolcunun önünde de gösterge panelinin ön yüzünü tamamen kaplayan geniş bir ekran yer alıyor ve bu ekran üzerinden eğlence özellikleri kolay bir şekilde kontrol ediliyor. Bu yeni tip ön yolcu ekran sistemi, ilk kez sürücü ile öndeki yolcu arasında dijital bir etkileşim oluşturulmasını sağlıyor. Yolcu, önceden ayarlanan rotaları sürücünün ekranına ve Audi virtual cockpit future’a tek bir kaydırma hareketiyle gönderebiliyor. Audi virtual cockpit future, dijital kokpit teknolojisinin geleceğini de gösteriyor: Yüksek çözünürlüklü ekranlar ve üç ayna, üç düzeyde sanal bir sahne yaratarak, görsel derinliğin olağanüstü bir görüntüsünü sunuyor. Navigasyon görüntüsünde, ilk düzeyde sürücü için önemli olan bilgiler yer alırken, ikinci ve üçüncü düzeyler ise kokpitte derinlik efekti yaratıyor.

3

45