Detroit’te yapılan Kuzey Amerikan Uluslararası Otomobil Fuarında, Audi en son konseptini sergiledi.Günümüze kadar gelen Audi çizgisini uzay hatlarıyla birleÅŸtiren bu araba en son teknolojiyle üretilmiÅŸ. 300 beygirlik 3.2 FSI motorlu araba, motoru en verimli ve en performanslı ÅŸekilde çalıştırıyor. RoadJet konsepti ise Audi’nin patentli DSG sistemini 7 ileri vitese taşıyan ilk model.

Audi RoadJet Konsept

Bu araÅŸtırma arabası, özellikle Audi’nin ileride yapıcağı modellerde kullanacağı son teknolojinin ve yaratıcı elektronik sistemlerinin sergilendiÄŸi bir show arabası denebilir.

RoadJet konsepti farklı marka arabalardan diğer arabaya iletişime yeni bir boyut kazandırıyor. Güvenlik, yol akışı, benzin sarfiyatı ve karbon emisyonu gibi çok önemli veriler trafikteki diğer arabalarla iletişim ile karşılaştırılıp sürücüye sunuluyor.

Diğer bir yenilik ise, bir düğme ile sürücünün kullanış tarzına göre motor ve süspansiyonun ayarlanması. Komfor, Dinamik ve Spor olarka 3 moda ayrılan bu sistem, değişik yol tutuş, direksiyon sertliği, motor performansı ve vites aralığı ile sürücüye göre 3 farklı araba haline geliyor.

Audi RoadJet Konsept
Dış görünüm

Bu 4 kapılı, hatchback görünümlü hızlı sedan, Audi dizaynının en belirgin özelliklerini taşıyor. 4.70m uzunluğu ve 1.85 genişliği, Audi RoadJet konsepti standart bir B-segment arabanın ölçülerini taşıyor. Fakat 1.55m lik yüksekliği ve 2.85m lik lastik aralığı normalden çok daha geniş bir alan sağlamaktadır.

GeniÅŸ omuzlar ve büyük camlarda birer Audi klasiÄŸi olup, RoadJet’in kendine has büyük iç dizaynını göstermektedir. Yatık arka cam ve aerodinamiÄŸi yüksek tavan, dinamik bir görünümün saÄŸlamaktadır. Büyük arka camın üstündeki spoiler tavan alanını uzatırken arabanın üstünedeki hava temasını arttırmaktadır.

Audi RoadJet Konsept

Kapılardaki convex (dışbükey) ve concave (içbükey) hatlar, dokununca dışarı doÄŸru çıkan kapı kollarıyla mükemmel bir aerodinamik sunuyor. Arka taraftaki dizayn ise Audi’nin ÅŸuanki Avant serisi ve A3 Sportback modelleriyle bir bütünlük taşıyor. Tampona entegre edilmiÅŸ diktörtgen ÅŸeklindeki ikili egzos sistemi ise Audi’de bir ilk.

İç Dizayn

Modernizm, islevsellik ve acik gorus, Audi RoadJet konseptini açıklamaya yetiyor. Sıcak, cana yakın toprak renklerinin keskin metal iç dizaynı ile zıtlaşması arabanın içine ayrı bir dinamizm katmış. Bütün ön kısma yayılmış tuşlar sürücünün el mesafesinden rahatça ulaşımı için yerlerine yerleştirilmişler.

Dört tane ayrı yolcu koltuğu arabanın iç kısmını dört ayrı bölüme ayırıyor. Arka koltukların arasındaki ray sistemi oraya gerekirse bir çocuk koltuğu gerekirsede bir espresso makinesi koymanıza yarıyor. Arka koltuklar kendileri de raylarla yer değiştirilebiliyor. Koltuklar en öndeyken ise, arkalarına çocuk koltuğu yerleştirilebiliyor.

Audi RoadJet Konsept

Arka bagaj kısmının yer kısmı elektrikli bir sistem ile dışarı doğru uzanıp yük koymayı kolaylaştırıyor. Anahtardaki bir tuş ile bagaj kapağı açılırken aynı zamanda bu sistemin çalışması ile araba yüklenmeye hazır duruma geliyor. Isteseniz normal seviyeden aşşağıyada inip daha çok yük kapasitesi sağlıyor.

RoadJet’in komforu tabiki saÄŸladı yer ile bitmiyor.Yeni dizayn edilen cereyan yapmadan içersinin havalanmasını ve ısıtılmasını saÄŸlayan otomatik klima bu araç için özel olarak üretilmiÅŸ. Bang & Olufsen tarafından üretilen ses sistemi A8 deki gibi 14 hoparlör yardımıyla bir konser salonunu andırıyor. 1000 wattlık bu sistem size daha önce hiçbir arabada yaÅŸamadığınız bir ses kalitesi sunuyor. Arka ve ön yolcular isterlerle bluetooth kulaklıklarla ayrı ayrı müzik dinleyebiliyorlar. Digital Voice Support (DVS) sistemi ise müzik açıkken konuÅŸmaya baÅŸladığınızda sesinizi amfiden yükselterek konuÅŸtuÄŸunuz yere göre yükseltiyor.

Audi RoadJet Konsept

Ön taraftaki Multi Media Interface MMI sisteminin içindeki 10-inch’lik ekranın yanısıra arka yolcular için iki tane 7-inch’lik ekran ön koltuklarının kafa kısımlarının arkasına yerleÅŸtirilmiÅŸ. Ayrıca RoadJet’te günümüzde kullanılan güneÅŸlikler bulunmamakla. Elektrik yardımıyla kararan Vari-Light teknolojisi camın üst kısmının karararak içeri giren ışığın sürücünün gözünü almasını engelliyor.

Yürüyen Aksam

3.2 FSI V6 ve Audi valvelift sistemi

Tipik bir Audi araştırma örneği olan RoadJet Konsepti, ilerki yıllarda Audi arabalarında görebileceğimiz bir motor teknolojisi kullanıyor. İş bu bize geliştirilmiş olan 300 beygirlik 3.2 Litre 6 silindir FSI motoru sunuyor. DSG (Direct Shift Gearbox) vites sistemi ile birlikte yanında devamlı 4 çeker özelliği bulunan Quattro sistemi eklenmiş.

Audi RoadJet Konsept

3.2 V6 FSI motoru daha önce A8, A6 ve A4 modellerinde 255hp üretecek şekilde kullanılmıştı. Bu modernleştirilmiş versiyonunda isesilindir başına 4 valf ve FSI teknolojisi ile benzin tasarrufu sağlanmış.

FSI teknolojisi üstün güç ve performansı bir araya getirirken aynı zamanda yakıt ekonomisi saÄŸlayan bir sistem olarak Audi ‘yi bu alanda diÄŸer markaların önüne geçirmiÅŸtir. FSI teknolojisi kendini Audi ‘nin LeMans arabası R8’i 4 kez üst üste ÅŸampiyon yaparak kanıtlamıştır. Bu motorda sunulan Audi Valvelift teknolojisi deÄŸiÅŸen egzantirik açılarıyla valfların açıklıklarını motorun performans ve isteÄŸine göre deÄŸiÅŸtirmektedir.

Audi RoadJet Konsept

Bu pratikte demek oluyoki; ağır ilerleyen bir trafikte düşük yakıt harcaması ile Audi RoadJet bir aile arabası, isteğe göre pedalın bir basımıyla birden RoadJet spor bir arabaya dönüşüyor. Ayrıca motor 7500rpm ye kadar sürekli güç arttırmaktadır.

7000rpm ‘de en yüksek beygir gücüne (300bhp) ve 4500rpm ‘de en yüksek tork deÄŸerine (330Nm) ulaÅŸmaktadır. Bu konsept 100km/s 6,4 sn de ulaÅŸmaktadır. En yüksek hızı ise 250km/s.

Spor 7-vites Direct Shift Gearbox (DSG)

Audi RoadJect konsepti 7 vitesli, çift debriyajlı DSG sistemini bulunduran tek Audi. 7 vitesli manuel kullanımın avantajlarıyla birlikte otomatik vitesin kalitesini birlikte sunan DSG sistemi, sürücüye hem rahat hemde dinamik bir kullanım sağlıyor.

Audi RoadJet Konsept
Peki DSG sistemi nasıl çalışıyor? İlk önce araba çalışırken 1. vitestedir. Diğer vitese yaklaşırken, vites önceden seçiliyor, fakat debriyaj kullanılmıyor. Vites değişim zamanında, birinci vitesin debriyajı kaldırılırken, aynı zamanda ikinci vitesin debriyajı devreye sokuluyor ve böylece kusursuz bir geçiş sağlanıyor.