Audi’nin yeni LeMans arabası ilk gösterişini Florida’daki 18 Mart ‘taki ilk yarıştan 2,5 ay önce Amerikada yaptı. Tarihteki ilk dizel yarış arabası olma özelliğini taşıyan R10, bu seneki ünlü 24 saat süren LeMans yarışını kazanmayı hedefliyor. 650 beygirlik V10 TDI motoru taşıyan R10 ‘u Los Angeles Motor Show’un dan önce Audi Motorsporları başkanı Dr Wolfgang Ullrich ve Audi’nin efsanevi LeMans yarışçısı Tom Kristensen tanıttı.

Audi R10 Gala

Röpörtajcı Désriée Nosbusch’e Dr Wolfgang Ullrich heyecanını şu kelimelerle anlattı: “Audi R10 modeliyle daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yani bir dizel motoru yarışlarda kullanma cesaretini gösterdi. İşte bu Audi Sport için şu ana kadarki en büyük proje.”

Audi R10 Gala

Danimarkalı Tom Kristensen, R10 ‘u kullanıcak 6 pilottan açıklananların ilki. 38 yaşındaki pilot, haziran 2005 ‘te kendi yedinci LeMans yarışını kazandı ve şu an da en çok yarış kazanan pilot ünvanını taşıyor. Tom Kristensen, 2000 yılından beri Audi için yarışıyor ve 7 şampiyonluğundan 5 ini Audi ‘nin bir önceki yarış arabası R8 ile kazandı. Ayrıca 2004 yılından beri Audi için DTM klasmanında da yarışan Kirstensen, 2005’i üçüncülük ile bitirdi.

Audi R10 Gala

Program biterbitmez Almanya’ya götürülen R10, ilk yarışdan evvel birçok teste sabit tutulacak ve ondan önceki R8’i modelinin başarısını tekrarlamaya çalışacak.