Audi’nin yeni LeMans arabası ilk gösteriÅŸini Florida’daki 18 Mart ‘taki ilk yarıştan 2,5 ay önce Amerikada yaptı. Tarihteki ilk dizel yarış arabası olma özelliÄŸini taşıyan R10, bu seneki ünlü 24 saat süren LeMans yarışını kazanmayı hedefliyor. 650 beygirlik V10 TDI motoru taşıyan R10 ‘u Los Angeles Motor Show’un dan önce Audi Motorsporları baÅŸkanı Dr Wolfgang Ullrich ve Audi’nin efsanevi LeMans yarışçısı Tom Kristensen tanıttı.

Audi R10 Gala

Röpörtajcı Désriée Nosbusch’e Dr Wolfgang Ullrich heyecanını ÅŸu kelimelerle anlattı: “Audi R10 modeliyle daha önce hiç yapılmamış bir ÅŸeyi yani bir dizel motoru yarışlarda kullanma cesaretini gösterdi. Ä°ÅŸte bu Audi Sport için ÅŸu ana kadarki en büyük proje.”

Audi R10 Gala

Danimarkalı Tom Kristensen, R10 ‘u kullanıcak 6 pilottan açıklananların ilki. 38 yaşındaki pilot, haziran 2005 ‘te kendi yedinci LeMans yarışını kazandı ve ÅŸu an da en çok yarış kazanan pilot ünvanını taşıyor. Tom Kristensen, 2000 yılından beri Audi için yarışıyor ve 7 ÅŸampiyonluÄŸundan 5 ini Audi ‘nin bir önceki yarış arabası R8 ile kazandı. Ayrıca 2004 yılından beri Audi için DTM klasmanında da yarışan Kirstensen, 2005’i üçüncülük ile bitirdi.

Audi R10 Gala

Program biterbitmez Almanya’ya götürülen R10, ilk yarışdan evvel birçok teste sabit tutulacak ve ondan önceki R8’i modelinin baÅŸarısını tekrarlamaya çalışacak.