Audi 1994 yılında, A8 modelini açıkladığında, kendi kategorisinde en iyisi ve en lüksü olmasını hedefledi. Quattro teknolojisinin verdiği avantajın yanısıra, o zamanki V8 motoru rakiplerine karşı bir üstünlük sağlayamamıştı. Ingolstadt bu yüzden her kısmı alüminyum olan bir şasinin vereceği avantajı kullanmaya başladı. Ve o günden beri Audi, lüks araba klasmanında alüminyum sunanlar arasında en yüksek yeri kendine belirledi.

Jaguar XJ, BMW Mercedes ve Audi gibi rakipleri karşısında çok az bir teknolojik ilerleme kaydetti. Herzamanki klası ve silueti ile belli bir yere sahip olsa bile nostaljinin onlara verdiği avantaj günümüzde çok fazla değil.

Jaguar XJ L

2004 yılına geldiğimizde, Jaguar’da Audi’nin yarratığı bu esintiye kendini kaptırdı ve kendi alüminyum arabalarını üretmeye başladı; tabiki kendi yorumuyla. Audi’nin kendine has tek alüminyum çerçevesinin tersine, Lotus Elise’de uygulanan birlesik bir yapıyı kendiyle özleştirdi.

A8’i Jaguar’ın karşısına çıkarmak, belki bir BMW yada bir Mercedes’in karşısına çıkarmaktan daha az aşikar gözüksede; Jaguar’ın geleneksel yapısının Audi’nin ileri teknolojisiyle çatışması karşılaştırmaya değer bir konu. 2 markada yeni çıkardıkları dizaynlarda kendilerini kanıtlamak istiyorlar ve ortaya alüminyum faktörüde eklenince karşılaştırma kaçınılmaz oluyor.

Audi A8 L

2 firmanın çok daha lüks modelleri var: Audi’nin 450 beygirlik W12 motorlu A8 ve Jaguar’ın superchargerlı XJ Super V8 Portfolio modelleri. Bu iki modelde daha sportif motor özellikleri sunuyor fakat biz daha çok giriş seviyesi modellere bakıcaz, tabi öyle denebilirse.

Yeni bir dizayn olsa bile, Jaguar XJ L çok tanıdık bir dizayn. Birçok eleştirmen bu dizaynı fazlasıyla tanıdık buluyor. Son zamanlarda Jaguar dizayn şefi Ian Callum daha modern bir arayışa yönelmiş olsa bile, arabalarla aşina olmayan bir göze eski modelle sanki aynıymış gibi gelebilir. Ian Callum, Tag Heuer saat firmasının eski modellerdeki geleneği kullanarak yakaladığı başarıyı araba endüstrisinde yakalamaya çalışıyor.

Audi A8L, Jaguar XJ L 'e karsi

Pazardaki diğer markalarla karşılaştırılınca, Audi’nin dizaynı sade ve düz kalsa bile, uzun bir süreçte bu haline geldi. Mercedes ve BMW gibi daha belirgin hatlara sahip olmasa bile, Audi Jaguar’ın klasik yapısına gerçekten çok ters. Test ettiğimiz arabaların özelliklerini aynı seviyeye getirdiğinizde, arada 15000$ ‘lık bir fark oluyor, fakat bu fark Audi’nin neden iç dizayn ve lüksde bir dünya lideri olduğunu gösteriyor.

Audi A8L iç kısım

İki modelinde ahşap iç dizaynında kullanılan materyal farkı ve geri kalan kısımlarda Audi’nin kalitesi kendini belli ediyor. Jaguar’ın orta konsoldaki analog saati, lüks bir saat seviyesine ulaşamıyor. Orta konoldaki navigasyonun dokunmatik ekran olması bir avantaj sağlasada, Audi’nin MMI sistemin pratikliğinden çok uzak ve kullanışsız.

Jaguar XJ L iç kısım

Audi A8’de Jaguar’dan daha az ahşap malzeme kullanılsada, araya serpiştirilen alüminyum güzel bir hava katmış durumda. Ayrıca Audi’nin navigasyon sistemi, ahşap malzemenin altına gizlenmiş. Lüks sınıfının diğer büyük önemli faktörlerinden biride arka koltuklar. Audi burada Jaguar’ın arkasında kalıyor. Motorlara bakıldığında ise iki firmada 4.2 Litrelik V8 motoru kullanıyor fakat Audi’nin beygir gücü 335 iken, Jaguar sadece 300 beygir sunuyor.

Ağırlıklara bakıldığında, Jaguar’ın bu klasman için 1720kg ‘lık ağırlığı ile çok hafif olduğunu söyleyebiliriz. Audi’nin motordaki üstünlüğü ise ağırlığının gölgesinde kalmış durumda. 1950kg ‘lık ağırlığı performansı ve yakıt tüketimini etkiliyor. Tabi bu ağırlıkta quattro 4×4 teknolojisininde etkisi büyük.

Audi A8L jant

Genel olarak bakıldığında aradaki fiyat farkının hangi özelliklerden ve opsiyonlardan geldiği belli oluyor. Audi biraz daha pahalı olsa bile, 4 çekiş’in ve ayarlanabilir süspansiyonun verdiği avantaj paha biçilemez. Kış aylarında bile sizi yarı yolda bırakmaz. Jaguar biraz daha üst sınıf bayanların daha çok ilgisini çekiyor, fakat bu ilgi onu çok ileriye götüremiyor ve A8’in arkasında kalıyor.

Forumda tartışmak için tıklayınız.